Ana Sayfa » Kıbrıs » TV programında Kıbrıs yorumu

TV programında Kıbrıs yorumu

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CumhurBaşkanlığı Döneminde Misyonunun Çözüm Olduğunu Söyledi.talat, Dün Akşam Bir Tv Programına Katılarak Kıbrıs Sorunu İle İlgili Gelişmeleri Değerlendirdi.

 
 
TV programında Kıbrıs yorumu
Talat'ın Ofisinden Yapılan Açıklamaya Göre 2. Cumhurbaşkanı Talat; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Ntv'de Yaptığı Konuşmasını Değerlendirirken, Hristofyas'ın Türk Tarafını Ve Türkiye'yi Her Zaman Suçlamayı Bir Marifet Saydığını, Bu Nedenle De Söylediklerinin Farklı Ve Orijinal Olmadığını Kaydetti.
Başka Bir Soru Üzerine Talat, "Kendi Dönemlerinde Yapılan Tüm Mutabakatların Yazılı Olduğunu, Türk Tarafının Daha Önce Kabul Ettiklerinden Yan Çizdiği İddialarının Doğruluğunu Kendisinin Bilemeyeceğini" Söyledi.
"Görüşmecinin Daha Önceki Mutabakatların Dışında Ne Yaptığını Ortaya Koyması Gerektiğini" Kaydeden Talat, "Kurucu Devletlerin Egemenliği Konusundaki Yeni Yaklaşımı Hatırlattı Ve Kurucu Devletlerin, Federal Anayasanın Kısıtlamadığı Ölçüler İçerisinde Egemen Olması Yolunda Öne Sürülen Argümanın Anlamsız Olduğunu Ve Hatta Federal Anayasaya Kurucu Devlet Anayasaları Karşısında Bir Üstünlük Vereceğinden Sakıncalı Da Olduğunu" Belirtti. Talat, Bu Önerinin Gereksiz Yere Yapıldığını Savunarak, Bundan Da Rumların Rahatsız Olduğunu, Bunun Onları Masadan Kaçırmaya Yönelik Bir Öneri Olarak Algılandığını, Ayrıca Bm'yi De Kuşkuya Düşürdüğünü Öne Sürdü.
Çapraz Oy Talat, Kendilerinin Çapraz Oyu Kabul Etmediklerini, Ancak Çapraz Oya, Bir Dizi Düzenlemenin Yer Aldığı Bir Öneri Paketinin Bütünlüğü İçerisinde Yer Verildiğini Hatırlattı. Bugün Çapraz Oyun Reddedilmesi İle Söz Konusu Paketin Rafa Kalktığını Belirten Talat, Bu Paketin Mutlaka Masada Kalması Gerektiğini Savundu.
"Bu Paketin 'bütünüyle Kabul Et Ya Da Reddet' Şeklinde Sunulduğunun İddia Edildiğini" Söyleyen Talat, Bunun Böyle Olmadığını, Paketin Daha İlk Cümlesinde Paketin "Kabul Et Ya Da Reddet" Şeklinde Sunulmadığının Vurgulandığını Anlattı. Kendilerinin Paketin Dengesinin Korunmasına Özen Gösterdiklerini Belirten Talat, "Bu Paketin Genel Kabulle Sunulduğunu Belirtti Ve Bunların Dışında Varlığı İddia Edilen Yazılı Olmayan Mutabakatların Bir Anlamı Olmadığını" Kaydetti.
Kendi Düzenlemelerinin; 1960 Anayasası'nın Çok Ötesinde Olduğunu Belirten Talat, 1960 Anayasası'nda Türklerin Belirli Konularda Veto Hakkı Olduğunu, Ancak Kendi Düzenlemelerinde Kıbrıs Türk Tarafının Katılmadığı Hiçbir Konuda Mutabakatın Olamayacağını Belirtti.
Başka Bir Soru Üzerine Talat, Çalışma Gruplarında Çapraz Oyla Dönüşümlü Başkanlığın İlişkilendirilmediğini, Ama Çapraz Oya Kendilerinin Karşı Çıkması İle Hristofyas'ın Buna Karşılık Dönüşümlü Başkanlığı Kabul Etmeyeceği Konusunda Kesin Bir Şey Söylememesine Rağmen "Gevelediğini" Söyledi, "Bugün İse, Çapraz Oyun Tamamen Reddedilmesi Üzerine, Hristofyas'ın Fırsatı Değerlendirerek Dönüşümlü Başkanlıktan Vazgeçme Yoluna Tevessül Ettiğini Anlattı.
Talat, "Bir Kıbrıslı Türk'ün Belirli Bir Dönem CumhurBaşkanlığı Yapmasının Devletin İki Toplumlu Varlığını Göstermesi Bakımından Önemli Olduğunu" Da Kaydetti.
Misyon 2010 Seçimlerini Nasıl Kaybettiği Sorusu Üzerine Talat, Seçimi Çözüm Kadar Önemsemediğini, Örneğin Çapraz Oyu Kabul Etmekle Seçimi Kaybedeceğinin Söylendiğini, Bunu O Günlerde DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın Da Dillendirdiğini Kaydetti. Talat, "Eroğlu Cephesinin İse Sadece Çözüme Odaklandığını Ve Kendilerinin Hazırladığı Paketi Basına Sızdırma Yoluna Bile Gittiklerini, Böylece Çapraz Oyu Da İçeren Paketin Sunulmasını Engellemeyi Hedeflediklerini" Savundu Ve Kendisinin Bunlara Rağmen Geri Adım Atmadığını Ve Seçimlerden Birkaç Ay Önce Paketi Sunduğunu Söyledi.talat, Kendisinin Cumhurbaşkanı Olmak İçin O Mevkiye Gelmediğini Ve Kendisinin Bir Misyonu Olduğunu Ve Bu Misyonun Da Çözüm Olduğunu İfade Etti.

Talat, CumhurBaşkanlığı Döneminde Papadopulos'un Üç Buçuk Yılı Tükettiğini Hatırlattı Ve Papadopulos'la Gambari Sürecindeki Görüşme Gündemini Hazırlamakta Bile Anlaşamadıklarını Söyledi. Talat, Hristofyas'ın İse, Seçilmesinin Ardından Durumun Değiştiğini, Görüşmelerin Başladığını Ama Hristofyas'ın Da Eski Tutumunu Değiştirerek Annan Planı'nı "Şeytan İlan Ettiğini" Söyledi.
Kendi Dönemlerinde Yürütülen Politikanın Kıbrıs Türkü'nün Kaderini Değiştirdiğini Belirten Talat, Buna Karşın Toplumun Unutkan Olduğunu Anlattı. "Hristofyas İle Kendilerinin Çok Şey Yaptığını" Söyleyen 2. Cumhurbaşkanı, İlişkileri Yumuşatmak Amacıyla Da, Örneğin Kendisinin Politis Gazetesini Ziyaret Ettiğini, Uzun Yol'a Giderek Oradaki Mağazaları Ziyaret Ettiğini Hatırlatarak, Arşivlere Bakıldığında Görüşme Sıklığının Ve Uluslararası Temaslardaki Bugünle Kıyaslanamayacak Yoğunluğun Görülebileceğini Kaydetti.
Federasyon Talat, Federasyona Bağlılığının Nedenlerinin Sorulması Üzerine, Federasyonu Öncelikle Karşılıklı Kabul Edilebilir Bir Çözüm Olmasından Dolayı Savunduğunu Belirterek, "Bizim Durumumuzda Da İyi Bir Çözüm Şeklidir" Dedi.
CTP Başka Bir Soru Üzerine Talat, Seçimleri Ctp'nin Başarısız Olmasından Değil, Aleyhinde Olumsuz İzlenim Yaratılmasından Kaybettiğini Kaydetti. Yolsuzluk İddialarının Ortaya Atıldığını, Bugün Başbakanlık'ta Denetleme Kurulu Kurulduğunu, Ama Hala Hiçbir Şeyin Ortaya Çıkmadığını Savunan Talat, "Demek Ki Yolsuzluk İddiaları En Azından Doğru Değildi" Dedi Ve "Şimdi De Yolsuzluk İddiaları Yok Mu?" Diye Sordu.
CTP Hakkında Başka Bir Soru Üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, "O Dönem İktidarlarının Demokratik Hayata Birçok Haklar Kazandırdığını" Söyledi. Talat, "Kıbrıslı Rumların Kktc'ye Kimlikle Geçişlerinin Kendi Dönemlerinde Olduğunu, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin İlk Defa İşlerlik Kazandığını, Sendikal Hakların Geliştirildiğini, Demokrasinin İlerlediğini, Kimsenin Düşüncelerinden Dolayı Cezalandırılmadığını, Askeri Olmayan Suçların Askeri Mahkemeye İntikalinin Önüne Geçildiğini" Kaydetti.
Özersay Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay İle İlgili Bir Soru Üzerine De Talat, "Twitter'da 140 Harfle Kendinizi İfade Etmeye Çalıştığınızda Bu Yetersiz Kalır" Dedi Ve Bir Özel Temsilcinin, Twitter Üzerinden Meclis'e Böyle Bir Eleştiri Yöneltmesinin, Kendisine Bir Şey Kazandırmadığını İfade Etti.
 
5 Ocak 2012 Perşembe 19:50
Okunma: 641
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu