Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP 36. Kuruluş Yıldönümünü Resepsiyonla Kutladı

UBP 36. Kuruluş Yıldönümünü Resepsiyonla Kutladı

Ulusal Birlik Partisi (UBP) bu akşam düzenlenen resepsiyonla 36. kuruluş yıldönümünü kutladı. Lefkoşa'da Hidden Garden'da düzenlenen resepsiyona Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, devlet üst düzey yöneticileri, Güney Kıbrıs'tan konuklar, partililer ve vatandaşlar katıldı.

 
 
UBP 36. Kuruluş Yıldönümünü Resepsiyonla Kutladı
UBP 36
Cumhurbaşkanı Eroğlu'na büyük sevgi gösterisinde bulunan partilileri kapıda Genel Sekreter Ertuğrul Hasipoğlu ile birlikte karşılayan Genel Başkan Başbakan İrsen Küçük'e eşi Gülin Küçük de eşlik etti.

"İstikrar ve Gelişim için İrsen Küçük" ve "UBP 36 yıldır halkla yürüyor, halkla büyüyor" pankartları ile UBP bayrakları ve Genel Başkan İrsen Küçük fotoğraflarıyla süslenen salonda yer alan resepsiyon, bir dakikalık saygı duruşu ile başladı  ve İstiklal Marşı okundu, ardından UBP'nin özgeçmişi hakkında bilgi verildi.
Gecede Cumhurbaşkanı Eroğlu da bir konuşma yaptı.

HASİPOĞLU

Gecede açılış konuşmasını UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu yaptı. Hasipoğlu, partide birlik beraberlik ve bütünlüğe dikkat çekerek, bugün oluşan tablonun UBP'nin KKTC'de en büyük parti olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Hasipoğlu, UBP'nin, KKTC halkının ve devletinin en büyük savunucusu, güvenliği ve demokrasisinin mihenk taşı olduğuna işaret ederek, UBP'yi bugünlere taşıyan vatandaşlara teşekkür etti.
UBP olarak ülkenin refaha kavuşması için geçmişten gelen sıkıntılara rağmen canla başla çalıştıklarını söyleyen Hasipoğlu, 1974 öncesi çok sıkıntılar çektiklerini, bugünlerde de bazı sıkıntılardan geçildiğini ancak birlik ve beraberlik içinde tüm sıkıntıların aşılacağını kaydetti.

Hasipoğlu, ekonomik zorlukların ülkeyi geri götürmeyeceğini, sadece biraz tedbirlerle refaha ulaşılacağına inanç belirterek, dünyaya bakıldığında ekonomik sıkıntıların ülkeleri ne hale getirdiğinin görüleceğini, en yakında Yunanistan ile Güneyin durumunun ortada olduğunu ifade etti ve bazı sendikalar ile sivil toplum örgütlerine Güneyde yaşananları görmesi tavsiyesinde bulundu.

Amaçlarının gelecek nesillere refah içinde kurumlarıyla gelişmiş bir KKTC bırakmak olduğunu ifade eden Hasiopoğlu, Kıbrıs müzakerelerinde ise UBP ve hükümet olarak Cumhurbaşkanı Eroğlu'na desteklerinin tam olduğunu vurguladı.

Hasipoğlu, karşı tarafa rağmen iyi niyetle barış ve anlaşma için çalıştıklarını belirterek, Kıta Sahanlığı Anlaşmasına ise destek verdiklerini ve bunu Mecliste de savunacaklarını kaydetti.
Türkiye Cumhuriyetine "milyarlarca" şükran belirten Hasipoğlu, Türkiye KKTC'nin yanında olduğu sürece refah günlerin kendilerini beklediğini kaydetti.

Hasipoğlu, UBP'nin kurucularından Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a acil şifalar da dilediği konuşmasında, UBP'nin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür de etti.

KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük de, UBP'nin 36 yıldır ülkesine ve insanına hizmet ettiğini ve hala daha canla başla siyasi bedel ödemek uğruna hizmet etmeye devam ettiğini vurguladı.
Küçük, UBP'nin hizmet için yürüdüğünü, tek yumruk olduğunu ve birlik beraberlik içerisinde ülkeyi daha iyi noktalara taşıyacağını belirterek, bugün oluşan tablonun bunu gösterdiğini kaydetti.
Hükümet olarak ülke yararına kararlar alıp uygulamakta kararlı olduklarını ifade eden Küçük, KKTC'nin Türkiye'nin desteğiyle refah günlere ulaşacağını, bu sıkıntılı günlerin alınan tedbirlerle 2014 yılına kadar söz verdikleri şekilde refaha ulaşacağından emin olduğunu vurguladı.
Küçük, Başbakanlık görevine gelirken verdiği bu sözün arkasında olduğunu ve sözünü yerine getirmek için siyasi bedel ödemeye hazır olduğunu, ancak bu bedeli halkına ödettirmeyeceğini belirterek, "Bu konuda yeminliyim" dedi.

Göreve geldiğinde "ateşten gömlek giydi" denildiğini ancak bu gömleğin kendileri için bir ışık olacağını ifade eden Küçük, görüşmelerde ise Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun arkasında olduklarını ve destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

UBP'nin KKTC ve Anavatan Türkiye'nin menfaat ve haklarını koruyacağından kimsenin şüphe duymamasını isteyen Küçük, zor günlerin geçici olduğunu, bu günleri atlatmak için de gerekli tecrübe ve bilgiye hazır olduklarını dile getirdi.

Ortak paydanın KKTC'nin ve halkının refahı olduğunu işaret eden Küçük, bu konuda saygılı, seviyeli ve gerçekçi eleştiri ve tepkilere saygılı olduklarını, ancak yıpratıcı ve bilinçli eleştirilen de karşısında olacaklarını söyledi.
Küçük, birlik ve beraberliğin artırılıp tüm partililerin kenetlenmesiyle güzel ve refah günlerin geleceğine inanç belirterek, UBP'lilerin 36. kuruluş yıldönümünü kutladı.
Konuşmaların ardından kuruluş yıldönümü pastası kesildi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın "petrol arama izni" olmadığını, sadece kıta sahanlığı anlaşması olduğunu, ancak bunun Türkiye Cumhuriyeti ile BM'nin merkezi New York'ta imzalanmasının KKTC'nin egemen bir ülke olduğunun ve Türkiye tarafından tanındığının "dünyanın gözüne sokulması" olduğunu vurguladı.

Eroğlu, anlaşmanın Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile kendisi arasında imzalandığını, yakında Meclis'te görüşüleceğini, bazı partilerin destek vermeyeceğini açıkladığını, bu konuda saygılı olduğunu ve yorum yapmayacağını ancak siyasi partiler arası diyaloğun önemli olduğunu da vurguladı.

Derviş Eroğlu, Rum Lider Dimitris Hristofyas ile sürdürülen kapsamlı görüşmeler sonrası Hristofyas'ın bazı bölge isimleri verdiğini, ancak harita ve toprak konusunun en son görüşüleceğini belirterek, kimsenin rahatsız olmamasını istedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, uzun yıllar hizmet ettiği, genel başkanlık ve 34 yıl milletvekilliği yaptığı UBP'nin bu akşam düzenlenen 36. kuruluş yıldönümü kutlamasına katıldı. Eroğlu'na eşi Meral Eroğlu da eşlik etti.
Eroğlu burada yaptığı konuşmada, partiye nasıl katıldığı ve nasıl bugünlere geldiği konusundaki anılarını anlattı ve kendisini bugünlere taşıyan partililere teşekkür etti.
Eroğlu, bugünlere birlik beraberlik sevgi saygı içerinde vatandaşların desteğiyle geldiğini, bu kadar uzun siyasi yaşanının sırrının da bu olduğunu belirterek, bunun tüm siyasilere örnek olmasını, çünkü sırf el sıkmak veya sarılmanın olamayacağını bunun gerçek ve içten olması gerektiğini, aksinin ise karşıdaki tarafından anlaşıldığını herkesin bilmesini istedi.

Zor günlerin ve sıkıntıların birlik beraberlik içerisinde atlatılacağını, Anavatan Türkiye'nin desteğinin her zaman KKTC ve halkı ile birlikte olduğunu ifade eden Eroğlu, siyasi yaşamı boyunca gençlere her zaman Türkiye sevgisi Atatürkçülük sevgi saygı birlik ve berberlik aşıladığını kaydetti.

Eroğlu, ülkede partiler arası diyaloğun önemine vurgu yaparak, iyi diyaloğun Meclis'e giden yasaların geçirilmesinde de iyi bir gelişme yarattığını, yakında Meclis'te önemli bir konu olan Kıta Sahanlığı Anlaşması'nın görüşüleceğini, ancak bazı partilerin buna ret vereceği kararı aldığını bu konuda da bir yorum yapamayacağını kaydetti.

Eroğlu, anlaşmanın BM'nin merkezi New York'ta kendisi ile Türkiye Başbakanı Erdoğan arasında imzalandığını, kendisinin anlaşmaya Anayasaya uygun olarak imza koyduğunu, zaten anlaşmanın petrol arama izni değil kıta sahanlığı anlaşması olduğunu ifade ederek, diğer izinlerin hükümetin işi olduğunu söyledi.

Ancak bu anlaşmanın New York'ta imzalanmasının "KKTC'nin egemen bir devlet olduğu ve Türkiye'nin KKTC'yi tanıdığının dünyanın gözüne sokmak" olduğunu belirten Eroğlu, anlaşmanın önemine vurgu yaptı.
Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerini bütün halk adına yürüttüğünü, kendisine oy veren vermeyen tüm  vatandaşların hassasiyetlerini göz önünde bulundurduğunu belirterek, Hristofyas'ın görüşme sonrası bazı bölge isimleri verdiğini, bu konuda Hristofyas'a bunun görüşmeleri menfi şekilde etkileyeceğini söylediğini, ancak toprak ve harita konularının en son görüşüleceği konusunda herkesin rahat olmasını istedi.

Eroğlu, toprak ve haritanın ancak 4'lü veya5'li görüşmede ele alınmasını BM raporlarına da işlettiklerini belirterek, müzakerelerde o noktaya gelinip gelinemeyeceğinin de görüleceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda tecrübe sahibi olduğunu ve uzun yıllardır halkının haklarını koruduğunu belirterek, halkının kendisine bu akşam verdiği destekle elini daha da güçlendirdiğini kaydetti.
 
12 Ekim 2011 Çarşamba 01:39
Okunma: 637
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu