Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP GaziMağusa Milletvekili Kaşif UBP Kurultayı Ve Ülke Sorunlarını Değerlendirdi

UBP GaziMağusa Milletvekili Kaşif UBP Kurultayı Ve Ülke Sorunlarını Değerlendirdi

Kaşif: "ubp'nin Başarısı, Birlik-beraberliği Ve İlk Etapta Lefkoşa Türk Belediyesi Seçimlerindeki Başarısı İçin Elimizden Gelen Her Türlü Gayreti Göstereceğiz".

 
 
UBP GaziMağusa Milletvekili Kaşif UBP Kurultayı Ve Ülke Sorunlarını Değerlendirdi
"HÜKÜMETİN DAHA ETKİN, MECLİS'İN DAHA VERİMLİ ÇALIŞMASI İÇİN NE GEREKİRSE YAPACAĞIZ"


Lefkoşa, 28 Şubat 13 (T.A.K): Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, UBP Kurultayı'nın tamamlandığını, artık UBP'nin başarısı, birlik ve beraberliği için çalışacaklarını belirterek, ilk etapta UBP'nin Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) seçimlerindeki başarısı için ellerinden gelen her türlü gayreti göstereceklerini vurguladı.


Kaşif, UBP Kurultay sürecinin kendileri açısından yıpratıcı ve incitici geçtiğini, bu süreçte yaşananların kamu vicdanını zedelerken UBP'ye oy veren kesim arasında da ciddi tepkilere neden olduğunu savunarak, ancak bu sürecin ardından artık hükümetin daha etkin, Meclis'in de daha verimli çalışması için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydetti.


UBP'nin 19. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, yakın çalışma arkadaşları ile "genel başkanlık yarışı" sonrası partide ortaya çıkan durum ve ülke sorunları ile ilgili bir durum değerlendirmesi yaparak, kısa vadeli bir yol haritası belirlediğini bildirdi.


Ahmet Kaşif yazılı açıklamasında, UBP'nin 19'ncu Olağan Kurultayı'nın ikinci turunun Yüksek İdare Mahkemesi kararı ile 24 Şubat tarihinde yapıldığını ve geride kaldığını belirterek, "Ülke ve demokrasi tarihimiz için birçok ilklerin yaşandığı bu süreç umarız partimiz ve halkımız için hayırlı sonuçlar doğurur" dedi.


Kaşif, bu süreçte yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini belirterek, UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük'e kurultay süreciyle ilgili eleştirilerde bulundu.


Kaşif, tüm bunlara rağmen UBP Genel Başkanlık seçiminin sonucunun ortada olduğunu, kendisinin 701, Küçük'ün de 707 oy aldığını ifade ederek, "Büyük olasılıkla yapılanları mahkemeye götürsem yargı yine lehimize karar verecektir ama biz bunu yapmayacağız" iddiasında bulundu.


Kaşif, tüm bunlara rağmen halkın ve partililerin büyük çoğunluğunun kalbinin, desteğinin kendileriyle olduğunu öne sürerek, bunun sorumluluğuyla, devletin, halkın, partinin yararına olduğundan emin bulundukları siyasi mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.


Ahmet Kaşif, bu çerçevede ilk etapta belirtecekleri, takipçisi olacakları ve yapacakları işleri  şöyle sıraladı:


"UBP'nin başarısı, birlik-beraberliği ve ilk etapta Lefkoşa Belediye seçimlerindeki başarısı için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz.


Hükümetin daha etkin, Meclis'in daha verimli çalışması için ne gerekirse yapacağız.


İsteğimiz partinin tüm yetkili organlarının mutlaka devrede olması, yasalar, hükümet çalışmaları konusunda sürekli Meclis Grubu'nun onayına ve görüşlerine başvurulmasıdır.


Ekonomik konular ivedilikle ele alınmalı ve hemen bir Ekonomik Konsey kurulmalıdır.


Anavatan Türkiye'den gelecek su ve elektrik için çalışmalar yapacak iki özel komite vücuda getirilmelidir.


Tarihimizin doğruları yazması adına 19'ncu Kurultay sürecinde yaşananlar bağımsız davranabilecek bir komisyon tarafından incelenmeli ve raporlanmalıdır.


Anayasa, Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Siyasal Partiler Yasası bir an önce günün koşullarına göre düzenlenmeli, demokrasimiz zenginleştirilmelidir.


Kamu Reformu süratle ülke gerçekleri gözetilerek yapılmalı, kamuya girişlerde Anavatan Türkiye ve Dünya'daki örnekler incelenerek yeni bir yapılanmaya gidilmelidir.


Meclise sunulan Kamu Hizmeti Komisyonu yapısı yeni sorunlar ortaya çıkaracağından geri çekilmeli ve olaya kamu reformu, kamuya giriş düzenlemeleri ile birlikte bakılmalıdır.


Kamu reformu ve ekonomik reform programı tüm ihtiyaçları, ülke gerçeklerini ve toplum beklentilerini karşılayacak şekilde oluşturulmalıdır.


Başbakanlık Denetleme Kurulu ve/veya Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından bugüne kadar yapılan soruşturmalarda hangi noktaya gelindiği UBP Meclis Grubu ile paylaşılmalı, polise yansıyanların durumuyla ilgili olarak net bilgiler ortaya konulmalıdır.


Telefonların ve/veya mekanların dinlendiğine ilişkin çok yaygın iddialar var. Devletin en önemli makamlarının bu yönde sıkıntıları bulunduğu, bizim de ciddi endişeler taşıdığımız açıktır. Konu bir an önce parti, hükümet ve mecliste ele alınmalı, yasa dışı dinleme olayının üzerine behemehal gidilmeli, demokrasimizi yaralayan, insanımızı huzursuz eden bu olayın gerçek boyutu tüm olanaklar kullanılarak ortaya konulmalıdır.


Çeşitli bakanlıklarla ilgili ortaya atılan iddiaların üzerine gidilmeli, Başbakanlık Denetleme Kurulu devreye sokulmalıdır.


Havaalanı ihalesi ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar üzerine hemen durulmalı ve gereken kararlar alınmalıdır.


KIBTEK'in durumu acil olarak masaya yatırılmalıdır.


Turizm Teşvik Fonu'nun uygulamaları hakkında UBP Meclis Grubu'na rakamlara ve belgelere dayalı bilgi verilmelidir.


UBP Genel Başkanı iken parti meclisimizin oy birliği ile aldığı kararla Cumhurbaşkanlığı'na aday olan ve diğer bazı partiler ve halkın desteği ile kazanan, partimiz tüzüğüne göre partimizin lideri, genel yönetim kurulu ve parti meclisimizin doğal üyesi olan Sayın Derviş Eroğlu ile hükümet uyumlu çalışmalıdır.


BRTK bugün de yarın da her kese, herkesime, her partiye eşit mesafede davranmalı, Anayasal, yasal görevine bağlı kalmalıdır. BRT'de son bir yılda yaşananlar partimizde, hükümette ve gerekirse Cumhuriyet Meclisi'nde soruşturma konusu yapılmalıdır.


BRTK Yasası çalışanların huzursuzluğunu giderecek ve demokrasimize katkı sağlayacak şekilde değiştirilmeli ve bir an önce Cumhuriyet Meclisi'nde yasalaşmalıdır.


TAK Ajansı Müdürü bir an önce atanmalı, ajans, tüm etkilerden uzak, çağdaş bir yapılanma ve anlayışla anayasa ve yasalara uygun çalışmalıdır.


Bir çok bürokrat arkadaşımız sayın İrsen Küçük'ü canla başla desteklemiştir. Tek tek kimin ne yaptığını biliyoruz. Biz bunu mesai dışı gönüllü bir davranış olarak görmeyi tercih ettik ve asla sorun etmedik.


Ama bütün bunlar ortadayken bizi destekledi diye yapılanlara ek olarak yeniden her hangi bir bürokratımıza ve/veya arkadaşımıza baskı yapılması asla kabul edilemez. Başbakan Küçük'ün bazı arkadaşlarımız için kullandığı 'azıttılar'  ifadesini kınıyoruz.


Herhangi bir arkadaşımıza yapılacak baskı, tehdit ve/veya sırf bize destek verdi diye görevden alma işlemi tarafımızdan yanıtsız bırakılmayacak, sineye çekilmeyecektir.


Tüm UBP'lilerin ve halkımızın bilgisine getirir en derin saygılarımızı sunarız." 


(EMR/HÖ)


 
28 Şubat 2013 Perşembe 17:36
Okunma: 545
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu