Ana Sayfa » Kıbrıs » Ubp Güzelyurt İlçe Kongresi

Ubp Güzelyurt İlçe Kongresi

Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt İlçe Kongresi Yapılıyor. Kongre Güzelyurt Akm'de Saat 10.30'da Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşının Okunması İle Başladı. bayrak Haber'den Canlı Yayınlanan Güzelyurt İlçe Kongresi Genel Kurulu'nda Ubp Milletvekili Necdet Numan'ın Başkanlığındaki Divan Oluştu..

 
 
Ubp Güzelyurt İlçe Kongresi

Ardından Güzelyurt İlçe başkanı UBP Milletvekili Ahmet Çaluda faaliyet raporunu okudu. Olgunluk içerisinde bir kongrenin gerçekleşmesini ve alınacak sonuçların özelde UBP genelde KKTC halkına hayırlı olmasını dileyen Çaluda, göreve geldiği günden bu güne icraatlarını aktardı.

Çaluda, genel başkan adaylığında konunun İrsen Küçük değil, UBP meselesi olduğunu belirterek "İş sadece partinin yetkili organlarında değil, hükümeti tamamlarken, bakanlar kurulunu da birlikte seçmiş olacağımızdır. İyi bir karar verebilmek için iyi düşünmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Daha sonra UBP Genel Başkan Adayı Milletvekili Ahmet Kaşif Genel Kurula hitap ederek, UBP'de demokrasiyi yerleştireceklerini vurguladı.

Kendisinin attığı her imzanın arkasında, salonda başka kapalı kapının ardında başka konuşmadığını anlatan Kaşif , yaratılan sıkıntılara rağmen UBP'nin, bugünden daha güçlü iktidara yürütülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Kaşif  "UBP bu devletin temel güvencesi KKTC'yi kuran yaşatan yaşatmaya azmeden ve sonuna kadar arkasında duran tek partidir"  dedi. Ülkede yaşanan ekonomik sosyal ve siyasal gelişmelere damgasını vuranın yine UBP olduğunu kaydeden Kaşif, partisinin KKTC'nin ayrılmaz bir parçasının bütünü olarak kalacağını vurguladı.

Güzleyurt ilçesinin Anavatandan gelecek su ile birlikte gelişeceğine ve üniversiteler şehri olacağına işaret eden Kaşif, bölgede en büyük sorunun gençlerin işsizliği olduğunu ve bunlar için de program hazırladıklarını vurguladı.

Genel başkanlığa neden aday oluğunu da açıklayan Kaşif şunları kaydetti:
"Geçen sefer aday odluğumda fırtınalar koparılmamıştı. Neden? UBP bir bütünse, UBP bu ülkenin temel taşı ise içinde demokrasinin yaşatılması için uğraş veriliyorsa bu hareketler neden oluyor? Sevgili Güzelyurt halkı, neden geçen sefer olağan kurultaya giderken fırtınalar kopmamış, Güzelyurt'ta bir hafta önce baskı uygulanmamıştı? Ülkede sıkıntılar var. Dün kabinedeyken bugün UBP milletvekiliyim. Güzelyurtlu delegeler, bir haftadır sıkıntı yaşıyor musunuz? Partide bir otorite boşluğu var mı? Sağlam ve sağlıklı vizyon eksikliği var. Ekonomik kaynaklar bilinçsiz kullanılıyor. İşte bu sıkıntılar bile sadece aday olmama yeterlidir. Bu sıkıntıları görerek, sizlerden aldığım ışıkla yürüyerek, UBP'nin tekrar kardeşlik, sevgi, saygı ve otoritesi için adayım. Kimse bunun önüne geçemez.

Kaşif, Kıbrıs Türk halkının refahını artırıcı, ekonomiyi büyüten, yaşam kalitesini her alanda geliştiren bir vizyon geliştirdiklerini de dile getirerek, "Ben bu yola çıkarken önce sizlere sonra kendime güveniyorum. Sizlerden aldığım nefes beni bu yola itti. Sizin nefesiniz birleşecek fırtınaya dönecek ve Atatürk Spor salonunda hepimizi iktidara taşıyacak" dedi.

Genel Kurul'da delegelere hitap eden UBP Güzelyurt İlçe Örgütü başkan adayı, milletvekili Turkay Tokel de  partinin gençlik kollarına afiş asarak girdiği UBP'de, kimseye yaslanmadan bu günlere geldiğini vurguladı.

Tokel, UBP'nin büyümesi ve yücelmesi için çaba sarf ettiğini ve etmekte olduğunu kaydederken, "UBP bana nerede ihtiyaç duyduysa orada oldum. Bıkmadan çalıştım. Bir dönem belediye başkanlığı son 4 dönem de Güzelyurt milletvekili olarak hizmet ediyorum. Bu görevimi yerine getirirken hep sizlerleydim. Güzelyurt ilçe başkanlığına aday olmam benim fikrim değildi. Yıllarımı verdiğim çalışma arkadaşlarım ve tabandan gelen sesler beni adaylığa zorladı. Güzelyurt'ta sıkıntılar dayanılmaz noktaya ulaşırken parti tabanının taleplerine duyarsız kalamazdım" ifadelerini kullandı.

Kendisinin partiyi bölmek için değil bütünleştirmek için geldiğini kaydeden Tokel, adaylığını açıkladığım ilk günden itibaren şiddetin dozunun arttığını, her gün bir delegenin işten çıkarılma tehdidi ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

UBP Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda ise kendisinin parti binasında aile şirketi kurmadığını belirtti ve "Benim ne şirketim, ne ortaklığım ne sermayem var. Bunların kararını verecek olan aklı selim delegelerdir. Ben bakan milletvekili olmak için çalışmadım. Gereğini yaptım" dedi.
Kongrede yarışmaktan rahatsızlık duyduğunu da dile getiren Çaluda, "Ben Sn. Başbakana yalvardım, Sn Tokel'e ve Eğitim Bakanına  dokunmayın diye. Ama genel başkan yetkisini kullandı. Bu Güzelyurt halkı İrsen Küçük'ün sayesinde gerekli desteği bulacaktır. Damlama sulama, federasyon, asrın projesi irsen Küçük zamanında oldu. Bunlar olacak. " dedi.

Bugün ilçe başkanı olarak bu salondan çıkmayabileceğini de dile getiren Çaluda, UBP'de hizmet etmeyi sürdüreceğini vurguladı.

UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük ise partiye demokrasi getirmek istedikçe, bazılarının feryat ettiğini belirtti.

Küçük, "Feryatları boğazında kalacak. Bu parti isteseler de istemeseler de demokratik yapısına kavuşacaktır. En büyük demokrasi örneği bugün gösterilmektedir. 1976 yılından bu yana hiç gösterilmeyen toleranslar bugün bu salonda gösterilmiştir. Sn Ahmet Kaşif konuştu. İşte demokratik yapıya kavuşturacağız partimizi. Biz kitle partisi yapacak, kurullaştıracak, aile partisinden UBP partisini kurtaracağıyım" dedi...

Değişim diye yola çıkanlara atfen, "Biz de 2 gün önce değişim yaptık. Niye beğenmediler. Değişimi kendileri istemedi mi?" diye soran Küçük, anayasa, yasaların, bakanlara, cumhurbaşkanına başbakana yetkiler verildiğini, Başbakan olarak yetkilerini kullandığını kaydetti.

Küçük, bölgenin bakansız kalmadığını da kaydederek, "Sn Cumhurbaşkanına 2 bakanın görevden alındığını verdiğimde, bir bakanının da görevlendirme yetkisini verdik. Bu Sayın cumhurbaşkanındadır. Benden süre istedi" ifadelerini kullandı.

Küçük, "Tüm istihdamların yetkisi başbakana aittir. Bakanlar, ilçe başkanları süreç içerisinde bunu yanlış da kullanmıştırlar. Bu yetkileri ben verdim ve Güzelyurt'tan da hiçbir kardeşiniz işinden olmayacaktır. Bunun garantisini veriyorum" dedi.

Siyasete başlama hamurunun Güzelyurt bölgesinden olduğunu kaydeden Küçük, "Beni kimse bölgemden koparamaz" dedi.

Parti içerisinde kişiselleştirme ve aileleştirmenin alışıla geldiğini ancak bunun mümkün olmadığını kaydeden Küçük, 2014 seçimlerinde tek başına iktidar olmak için yola çıktıklarını vurguladı.

Küçük özlemini duyduğu büyük UBP'yi hep beraber geliştirme çağrısı da yaparak, "Güzelyurt Güney'e verilmeyecek. Anavatan Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın geçen yıl ülkeye gelişi ile bu konu gündemden çıkmıştır. Güzelyurt bizimdir bizim kalacaktır. Yatırımlara devam edeceğiz" dedi.

Güzelyurt İlçe Kongresi Genel Kurulu'nda daha sonra Mali rapor okunarak aklandı. Ardından kadın kolları, gençlik kolları, disiplin kurulu, ilçe seçim kurulu seçimlerine geçildi. Oy verme işlemi saat 17.00'ye kadar devam edecek.

 
9 Eylül 2012 Pazar 13:31
Okunma: 684
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu