Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP Kurultay sözlüğü

UBP Kurultay sözlüğü

HaberKKTC.COM yazarı Özdemir Tokel'den ufkunuzu genişletecek muhteşem bir sözlük.

 
 
UBP Kurultay sözlüğü

HaberKKTC.COM yazarı Özdemir Tokel'den ufkunuzu genişletecek muhteşem bir sözlük.


Tokel: Siyasete uzak olanlar için veya siyasetin içinde olmasına karşın yaşananlara ve söylenenlere pek anlam veremeyenler özel olarak UBP Kurultay Sözlüğünü hazırlamayı uygun buldum...Bazı özel olaylar kendi dillerini de yaratırlar.

Örneğin av meraklılarının avdayken Türkçe ile alakası olmayan pek çok kelime kullanmasına karşın birbirleri ile nasıl da iyi bir iletişim kurabildikleri herkesçe malumdur.

İşte Ulusal Birlik Partisi Kurultayı da bu özel olaylardan biri oldu. 

BU kurultayda yapılan şeyleri türkçe ile açıklamak ve türkçeye göre anlamlandırmak büyük hata olur...

Siyasete uzak olanlar için veya siyasetin içinde olmasına karşın yaşananlara ve söylenenlere pek anlam veremeyenler özel olarak UBP Kurultay Sözlüğünü hazırlamayı uygun buldum...

Gelin şimdi hep birlikte bazı Türkçe kelimelerin aslında kendi anlamları ile uzaktan yakından alakası olmayan durumlard nasıl kullanıldıklarına bir bakalım...


UBP KURULTAY SÖZLÜĞÜ


Törnistan : Türkçede böyle bir kelime yok aslında ama Kurultay sürecinde  dönek anlamında kullanılmıştır.

Topaç : Normal olarak bir oyuncağı anlatmaktadır. Kurultay sürecinde ise her gün başka bir adayı destekleme kararı alan ve sürekli bu kararını değiştiren, her gün kararından dönen insanlar için kullanılmıştır.

Hacca Gitmek : Normal şartlarda İslam aleminde hacı olabilmek için yapılan, dinin en ulvi uygulama ve ibadetlerinden biridir. Kurultay sürecinde ise köşe bucak kaçmak, insan içine çıkmamak için mazaret, törnistan sonrası yapılan bir kaçış anlamında kullanılmıştır.

Maymun : Normal şartlarda herkesce malum bir hayvan türünün adıdır. Kurultay sürecinde ise Türkiye ziyareti sonrası adaya geldikten sonra bir anda 180 derece farklılaşan insanlar için kullanılmıştır. Maymuna dönmekolarak ifade edilmiştir.

İstikrar : Normal şartlarda bir tutum veya bir durumun sürekli ve ayni şekilde devam etmesidir. Kurultay sürecinde ise "Türkiye beni ister" anlamında kullanılmıştır.

Büyük UBP : Normal şartlarda herhangi bir şeyin ebatını anlatır. Kurultay sürecinde ise DGP ve ÖRP'yi UBP'ye alacağım anlamında kullanılmıştır.


Yangından mal kaçırmak :
Normalde alel acele alınan kararlar veya yapılan uygulamaları anlatan bir deyim. Kurultay süresince Mahkemeden parti kaçırmak anlamında kullanılmıştır.


Dönüşü Muhteşem olmak : Normal şartlarda muhteşem bir dönüşü anlatır. Kurultay süresince en süper döneklikleri anlatmak için kullanılmıştır. Bu terim ayrıca önce mahkeme kararı ile görevden alınan ardından da Küçük'e destek açıklar açıklamaz bağırlara basılan Cemal Bulutoğluları'na Başbakan'ın yaptığı övgü dolu konuşmada kullanılmıştır.

Çifte burgulu salto : Tek döneklik değil, ard arda 2 veya 3 dönüş yapan malum bir milletvekili arkadaş için kullanılmıştır.

Sizi kucaklıyorum : Normalde şevkat dolu bir sözcük. Kurultayda ise sizi kıstırırsam ben yapacağımı bilirim anlamında kullanılmaktadır.

Telkin : Normal şartlarda iyi niyetli uyarı demektir. Kurultay süresinde, baskı, şantaj, tehdit ve müdahale var anlamında kullanılmıştır.

2. Tur : Normalde herhangi bir müsabakanın ikinci bacağı. Kurultay sürecinde ise " Küçük kesin kaybeder" anlamında kullanılmaktadır.


Üye tam sayısının salt çoğunluğu : Normal şartlarda Kurultay Delegesi adedinin yarısından bir fazla olan sayıyı anlatır. Ancak Kurultay sürecinde sayın İrsen Küçük'ün yeniden Genel Başkan olmasına yetecek herhangi bir sayı olarak yeniden anlamlaştırılmıştır.

Divan : Normal şartlarda kurultayı yöneten bir başkanlık kurulu... UBP Kurultayında ise İrsen Küçük'ü ne pahasına olursa olsun Genel Başkan ilan etmek için kurulan teşkilat.


Koltuk : Üzerine oturulan mobilya cinsi. Kurultay süresinde gerekirse uğruna hayat kaybedilecek bir makam olarak kullanılmıştır.


Prens: Büyük çevrelerce desteklenen gelecek vaat eden politikacı. 

Çokoprens: Önceleri prens olup bir anda törnistan yapan  politikacı.


Benim unuttuğum sizin aklınıza gelen birşeyler varsa yorum bölümüne girin mutlaka bize yazın ekleyelim...

Umarım bu gergin ortamda yüzünüze küçük bir temessüm getirmeyi başardık...
 
5 Kasım 2012 Pazartesi 12:42
Okunma: 1295
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu