Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP Kurultayı Mahkeme Süreci

UBP Kurultayı Mahkeme Süreci

Ulusal Birlik Partisi'nin kurultay sonuçlarına karşı Genel Başkan Adayı Dr. Ahmet Kaşif'in açmış olduğu davanın Mahkeme Sürecinin kısa bir özeti;

 
 
UBP Kurultayı Mahkeme Süreci
Mahkeme Sürecinin kısa bir özeti;

Mahkeme Sürecinin kısa bir özeti;

24 Ekim Çarşamba

UBP Genel Başkan adayı Dr. Ahmet Kaşif Kurultayda Divanın vermiş olduğu kararın UBP tüzüğünün 28. Maddesini açık bir şekilde ihlal ettiğini söyleyerek Mahkemeye hem ara emri hem de 28. Maddenin uygulanıp Kurultayda 2. Tur'a gidilmesi için 2 dava dosyaladı.


30 Ekim Salı

Mahkem, Kıdemli Yargıç Emine Dizdarlı Başkanlığında toplandı. Bu duruşmada Ahmet Kaşif ve Zorlu Töre tanık sıfatı ile dinlendi. Bu duruşmada olayın ciddi olduğu ve davanın en kısa sürede sonuçlandırılmak üzere görülmesi gerekliliği zapta geçirildi.. Mahkeme 24 saat içerisinde tüm tebliğlerin davalılara yapılmasına da emir verdi.

31 Ekim Çarşamba

Mahkeme başkanı tarafların avukatları ile ön bir görüşme yapıp mahkemenin seyri konusunda tarafları bilgilendirdi ve görüşlerini aldı. Daha sonra Mahkeme Başkanı Başbakan İrsen Küçük ve Ahmet Kaşif'le özel bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin ardından ortak bir mutabakat sağlanamadığı için Küçük'ün avukatları ara emri davasına karşı bir itiraz dosyalayacaklarını belirterek 10 gün süre istediler. Mahkeme başkanı 10 günlük süreyi reddetti ve kendilerine itiraz dosyalamak için sadece 48 saat verdiğini açıkladı.


2 Kasım Cuma

İrsen Küçük ve Avukatları mahkemeye gelerek yeminli itirazlarını dosyaladılar. Mahkeme Başkanı yeminli itirazları kabul edip ara emri duruşmasında bir karar vermek üzere duruşmayı 5 Kasım 2012 Pazartesi güne erteledi.


5 Kasım 2012 Pazartesi

UBP Kurultayı ile ilgili süren Mahkeme duruşmasında bugün Küçük'ün avukatları tarafından dosyalanan itirazlar ele alındı. Hakim itirazların davanın özü ile ilgili olduğu gerekçesi ile itirazları kabul etmedi. 

Bugünkü duruşmada tanıkların dinlenmesine geçildi. Kürsüye ilk çağrılan tanık Savaş Atakan oldu. Savaş Atakan'ın tanık kürsüsünde hem Kaşif'in hem de Küçük'ün avukatları tarafından yöneltilen soruları yanıtladı. 

Atakan'a sorulacak sorular tamamlanınca mahkeme duruşmaya yarın saat 10.30'da yeniden başlamak üzere ara verdi. 

Yarın tanık kürsüsüne Ahmet Kaşif ve Zorlu Töre oturacak. Yarınki duruşmada Kaşif'in avukatları tarafından çağırılan tanıkların sorgusunun bitmesi bekleniyor.

6 Kasım Salı

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Kıdemli Yargıç Emine Dizdarlı huzurundaki duruşmada, Ahmet Kaşif'in avukatı Fuat Veziroğlu, Güneş, Kıbrıs, Havadis ve Yenidüzen gazetelerini emare olarak sundu.

Kıdemli Yargıç Dizdarlı, bu emareleri kabul ettiğini ve içeriği ile ilgili Mahkemenin daha sona değerlendirme yapacağını belirtti.

Duruşmada, 21 Ekim'deki UBP Kurultayı'nın Divan üyelerinden milletvekili Zorlu Töre dinlendi.

Kaşif'in Avukatı, Töre'ye; Divanın Genel Başkan seçimi konusundaki kararı nasıl aldığı; öncesi ve sonrasında hangi konuşmaların geçtiğine ilişkin sorular yöneltti.

İrsen Küçük'ün Avukatı Ergin Ulunay da, Zorlu Töre'ye sorular sordu.

Daha sonra UBP genel Başkan Adayı Dr. Ahmet Kaşif Tanık kürsüsüne alındı ve her iki taraf avukatının sorduğu soruları yanıtladı.

Ardından Parti Meclisi toplantısında bir açıklama yapmaya çalışan ve bu açıklamayı yapmasına izin verilmeyen söz hakkı tanınmayan Hasan Taçoy da tanık kürsüsüne çıktı ve sorulara cevap verdi.

Kaşif'e yöneltilen sorular bitince mahkemenin bugünkü duruşması sona ermiş oldu.

Artık söz savunmanın yarın ve perşembe gün savunmanın çağıracağı tanıkların dinlenmsine geçilecek.

Hukukçulardan alınan görüşlere göre 2 gün boyunca sürecek savunma tanıklarının dinlenmesinin ardından mahkeme ara emri ile ilgili kararı açıklayacak.

Kararın Cuma ve ya Pazartesi günü açıklanması ve kararın açıklanmasının ardından hemen normal dava sürecine başlanması bekleniyor.

7 Kasım Çarşamba

Kıdemli Yargıç Emine Dizdarlı huzurunda yapılan duruşmada, kurultayda başkanlığa aday olan  Genel Başkan Başbakan İrsen Küçük ve kurultayın divan üyesi Teoman Kuran yeminli ifade verdi ve davacı avukatı Fuat Veziroğlu ile davalı avukatı Ergin Ulunay’ın  sorularını yanıtladı.Bu arada Yargıç Emine Dizdarlı, davanın görüşülmesi sırasında davacı ve davalı avukatlarının ara emri davasının süresine ilişkin tartışma yaşaması üzerine araya girerek, davanın esasının gelecek hafta görüşülmeye başlanacağını bildirdi.
UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük, mahkemedeki ifadesinde, divana baskı yaparak sonucu etkilediğine ilişkin iddiaları reddederek, kurultay sonucuna müdahale edilmemesi ve bir an önce sonucun açıklanması için divanın bulunduğu kürsüye çıktığını anlattı.
Küçük, kendisi aleyhinde getirilen ara emri davasına itirazı bulunduğunu, ara emri alınması halinde partisinin işlerinin aksayacağını ve bir seçim arifesinde alması gereken hayati kararları alamayacağını, partinin genel seçimler öncesi böyle bir zaman kaybına tahammülü olmadığını savundu.
Küçük, seçim günü divanın “Başkanlık 2. tura kaldı” şeklinde bir söylemi olmadığını; kendisinin de “Ben kazandım, bunu ilan edin, beğenmeyen mahkemeye gitsin” demediğini; sadece sonucun bir an önce açıklanması için telkinde bulunduğunu söyledi.

8 Kasım 2012 Perşembe

Mahkeme Ara emri başvurusuna yönelik karar için 14 Kasım saat 11:00' e gün verdi.

Mahkemenin ara emri kararı vermesi halinde İrsen Küçük'ün parti başkanlık yetkileri elinden alınacak.


Kıdemli Yargıç Emine Dizdarlı huzurunda yapılan duruşma saat 11.00'de başladı ve kurultayda başkanlığa aday olan Genel Başkan Başbakan İrsen Küçük'ün avukatlarının davaya itirazları dinlendi.

Mahkemede ilk sözü alan davalı tarafın avukatı Ergin Ulunay, ele almak istedikleri ilk konunun yargıya yönelik itirazlar olduğuna dikkat çekerek, dava konusunda Kaza Mahkemesi'nin yargı yetkisi ve ara emri yetkisi olmadığını savundu.


Siyasi Partiler Yasası'na dikkat çeken Ulunay, Kaza Mahkemesine, disiplin yetkisi dışında hiç bir konuda yetki verilmediğini ileri sürdü.


Her siyasi partinin bir tüzüğü olduğunu, Parti tüzüğünün ise yasa gücünde olduğunu dile getiren Ulunay, tüzüğün 22. maddesinin bu konuda son notayı koyduğunu ve dava konusundaki kararın ancak parti yetkili organları tarafından verebileceğini savundu.


Ara emriyle ilgili hususta da Kaza Mahkemesinin siyasal partilerin hareketlerine müdahale emri veremeyeceğini ileri süren Ulunay, "burada dava sebebi de, davacı olunabilecek konu da yoktur. Kaza mahkemesinin yargılama ve ara emri verme yetkisi de yoktur" dedi.


Karşı tarafın "Telafisi mümkün olmayan zarar ziyan" iddiasına karşılık hiç bir delilin ortaya konmadığını ileri süren Avukat Ergin Ulunay, ancak ara emri kararı verilmesi halinde telafisi olmayan zarar ziyanın meydana geleceğini iddia etti.


Ulunay, sunduğu sebepler dolayısıyla ara emri talebinin reddedilmesini istedi.


Davalı taraf avukatı Salih Can Doratlı da, Kaza Mahkemesi'nin bu davayı denetleme yetkisi olmadığını savunarak, siyasi partilerin iç mekanizmalarıyla denetlenebileceğini, bu sebeple ara emri müracaatının reddedilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.


Doratlı, ara emri ve davanın reddini talep etti.


İtirazları dinleyen Yargıç Emine Dizdarlı da, davacı tarafın Avukatı Fuat Veziroğlu'nun talebiyle davanın görüşülmesine saat 14.00'e kadar ara verdi.


Aradan sonra davay devam edildi. Fuat Veziroğlu yasa ve anayasa kurallarını tek tek okuyarak ara emri verilme şartlarının oluştuğunu ve mahkemnin bu kararı vermekte tam yetkili olduğunu belirterek ara emri taleplerini yineledi.

Yargıç Emine Dizdarlı 14 Kasım 2012 Çarşamba gün kararı açıklamak üzere mahkemeyi sonlandırdı.
------------------------------------------------------------------


HUKUKÇULAR NE DİYOR?
(Sadece Medyada görüş belirtenler listelenmiştir)

Akın SAİT (2.TUR)
Tufan ERHÜRMAN (2.TUR)
Hasan SÖNMEZER (2.TUR)
Fuat VEZİROĞLU (2.TUR) (Kaşif'in Avukatı)
Barış MAMALI (2.TUR)
Boysan BOYRA (2.TUR)
Savaş ATAKAN (2.TUR)
Aygün DORATLI (2.TUR)
Hakkı ÖNEN (2.TUR)
Enver ÖZTÜRK (2.TUR)
Hasan YÜCELEN (2.TUR) (Kaşif'in Avukatı)
Münür DORATLI (2.TUR) (Kaşif'in Avukatı)
Yünsal İLHAN (2.TUR) (Kaşif'in Avukatı)

***

Oğuzhan HASİPOĞLU Önce PM sonra 2.TUR

***

Mustafa ASENA ( 28. Madde Anayasaya aykırı eğer değilse 2.TUR)

***

Güner GÖKTUĞ (1. TUR) (KÜÇÜK'ün Avukatı)
Hasan HASİPOĞLU (1.TUR) (KÜÇÜK'ün Avukatı)
Ergin ULUNAY (1.TUR) (KÜÇÜK'ün Avukatı)
Salih DORATLI (1.TUR) (KÜÇÜK'ün Avukatı)

***
 
4 Kasım 2012 Pazar 14:16
Okunma: 1740
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu