Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP Kurultayı'na Doğru...

UBP Kurultayı'na Doğru...

Sunat Atun Düzenlediği Basın Toplantısında Hakındaki İddialara Yenıt Verdi (2).

 
 
UBP Kurultayı'na Doğru...

"'PAKETTEN HABERİM YOKTUR' DİYEN KAŞİF, BENİM EKONOMİK PAKTLE İLGİLİ OLARAK GÖNDERDİĞİM E-MAİLİ NOKTASINA VE VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN KENDİ AÇIKLADIĞI PROGRAMINA KOYMUŞTUR... ŞİMDİ HANGİ CÜRETLE ARKASINDAN YÜRÜMELERİNİ BEKLİYOR..."

"NE BENİM, NE BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK'ÜN, NE DE DİĞER BAKANLARIN KURULTAY NEDENİYLE DELEGELERE BASKISI YOKTUR... ASIL BASKIYI YAPAN AHMET KAŞİF'İN KENDİSİDİR"

"KAŞİF VE EKİBİYLE HAREKET  ETMEDİM"

"TÜRKİYE'Yİ MÜDAHALEYLE SUÇLUYOR AMA TÜRKİYE'YE 'MÜDAHALE ET, BENİ KURTAR' MESAJI GÖNDERMEK İÇİN KAPIMI ÇALDI"

"ESAS ADAMLIĞI BEN SERGİLEDİM, O DEĞİL..."

Lefkoşa, 18 Ekim (T.A.K.): Ekonomi ve Enerji Bakanı  Sunat Atun, hafta sonu yapılacak UBP Kurultay'ı öncesi özellikle Başkan Adayı Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif'in şahsına yönelik iddialar ortaya attığını belirterek, bunlara basın toplantısıyla yanıt verdi.

Başbakan İrsen Küçük'ü  destekleme kararını açıkladıktan sonra Ahmet Kaşif'in kendisini "yok etmeyi ve siyaseten bitirmeyi kafasına koyarak linç girişimi başlattığını"  kaydeden Sunat Atun, bugüne kadar tüm bunları ibretle izlediğini söyledi.

Kaşif'in "Ekonomik Paketten haberim yoktur" şeklindeki söylemlerine yanıt veren Atun, kendisinin ekonomik paketle ilgili 3 kez Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirdiğini, ayrıca Ekonomik Paket'in özetini e-mail yoluyla Kaşif'e gönderdiğini  belirtti. Atun, "'Paketten haberim yoktur' diyen Kaşif, benim ekonomik paketle ilgili gönderdiğim e-maili, noktasına ve virgülüne dokunmadan kendi açıkladığı programına koymuştur... Şimdi hangi cüretle arkasından yürümelerini bekliyor" şeklinde konuştu.

Atun, ne kendisinin, ne Başbakan İrsen Küçük'ün, ne de diğer bakanların kurultay nedeniyle delegelere baskı yapmadığını; asıl baskıyı yapanın Ahmet Kaşif'in kendisi olduğunu da ileri sürdü.

Bakanlığında saat 16.00'da  düzenlediği  basın toplantısında Atun'a Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip,Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil, Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü,Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu ve Gazimağusa  İlçesine bağlı 35 örgüt başkanı, bazı delegeler ile parti meclisi üyeleri   eşlik etti.

Başbakan İrsen Küçük'e desteğini açıkladığı  6 Ekim'den sonra  hakkında bir çok iddia ortaya atıldığına işaret eden Atun, iddiaların siyasi boyutta değil kişiliği ve şahsı üzerine odaklanması üzerine bugün düzenlediği basın toplantısıyla bunlara yanıt verip gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak istediğini söyledi.

LİNÇ KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Hangi adayı destekleyeceğini açıkladığı süreçle ilgili basına bilgi veren Atun, Başbakan İrsen Küçük'ün başkan  adaylığını destekleyeceğini açıkladıktan sonra, "kendisini  yok etmeyi kafasına koyan  bazı çevrelerin mevzilendikleri yerden çıkarak linç kampanyası başlattıklarını" kaydetti.

Atun, "Siyasette ardımda bıraktığım 3,5 yıl içinde ilkeli, kararlı ve dürüst duruşumdan hiç bir zaman ödün vermediğimi bildikleri halde şimdi beni telaşla yaftalayamaya çalışıyorlar. Siyasi tarihimizde yaşanan bazı olayların ardından oluşan kalıplara sokmaya çalışıyorlar. İbretle izliyorum" şeklinde konuştu.

"KAŞİFLE HAREKET  ETMEDİM"

UBP'deki  hareketli sürecin 9 Eylül tarihli Güzelyurt ilçe kongresiyle başladığını  anlatan Atun, kendisinin  ne o gün ne de bir başka gün Ahmet Kaşif ve ekibiyle hareket etmediğini ifade etti.

Sahip olduğunu belirttiği parti disiplini, parti içi konuların kamuoyuna yansıtılmaması, tartışmaların içte  yapılması anlayışını da beraberinde getirdiğini, ancak Genel Başkan Adayı Ahmet Kaşif'in son günlerde basına yaptığı açıklamalarının aralarına paragraflar açarak şahsını  hedef alan söylemlerini karşılıksız bırakmasının mümkün olmadığını ifade eden Atun, "Hele hele bana 'adam ol' diye çağrıda bulunduğu noktadan sonra, bazı konuları basın ve kamuoyu ile paylaşmanın  artık zaruret haline geldiğini hissediyorum" dedi.

"DELEGELER TEHDİT EDİLİYOR"

"Ahmet Kaşif'in en baştan Gazimağusa seçmenini tesir altında tutmaya yönelik yürüttüğü seçim kampanyasının merkezinde agresiflik, boş vaatler, örgütleri dışlayarak parti disiplinine yakışmayan tarzda gruplaşma ve Mağusa bölgesinde hedef olarak doğrudan kendisinin olduğu bir süreç izlediğini" savunan Atun, "Buna ilaveten sergilenen despot tutumla kurultay delegelerinin tehdit edilmesinin, devlet ve ekonomi yönetimine yönelik plan ve program üretmeye itibar edilmemesinin ve  kendisinin liderliğini yaptığı ekonomik programın her ortamda yerilmesinin Kaşif ile  birlikte hareket etmeme tercihini kuvvetlendirdiğini" ifade etti.

"SOKAK AĞZIYLA SALDIRIYOR"

Atun konuşmasına şöyle devam etti:

"Verdiğim kararın makamla veya herhangi bir çıkarla ilgisi olmadığı zaten biliniyor. Ben inandığı uğurda bakanlık makamından istifa etme noktasına gelmiş, siyasette ilke uğruna makamdan vazgeçebilme erdemini peşinen ortaya koyabilmiş bir siyasetçiyim. Sayın Kaşif kendi adaylığı için bile koltuğundan vazgeçemeyip bakanlıktan azlini beklemiştir. Şimdi bana birtakım yakıştırmalarla ve Meclis çatısı altında görev yapan birisine yakışmayacak türden seviyesizce ve sokak ağzıyla saldırmaya çalışıyor. Tek başına iktidar olan UBP'nin genel başkan adaylığına soyunan bir kişi bu kadar basit bir üslupla halkının karşısına çıkar mı? Bu mudur tek meziyeti..?"

"ANKARA'YA GİTMEMEM KONUSUNDA BASKI YAPILDI"

Türkiye hükümetinden davet aldığı zaman Ankara'ya gitmemesi yönünde gerek Ahmet Kaşif'in, gerekse çevresinin  ağır baskılar yaptığını da söyleyen Atun, Kaşif'in amacının "Türk hükümetiyle iyi ilişkileri olan şahsını Ankara ile karşı karşıya getirmek, bu güçlü bağı zedeleyip koparmak" olduğunu iddialarına ekledi.

"ANAVATAN HASSASİYETİ"

Süreç içerisinde Kaşif'in bir UBP milletvekilinden beklenmeyen bir şekilde Anavatan Türkiye algısını kendi amaçları doğrultusunda farklı şekillerde kullanarak kamuoyunda Türkiye-KKTC ilişkileri ile ilgili olumsuz düşünceler oluşturmaya çalıştığını belirten Atun, "Bu noktada bir kardeşi olarak ona tavsiyem, metin yazarlarına KKTC insanının bu gibi konularda duyduğu hassasiyeti hatırlatması ve önüne bu gibi içerikleri olan metinleri koymamaları yönünde uyarması olacaktır" dedi.

"BENİ BU İŞTEN KURTARIN"

Kendisinin İrsen Küçük'e desteğini açıklamadan önceki süreçte Kaşif'in kendisine  "Gerekli yerlerle konuş, beni bu işten kurtarın" dediğini;  sonra da "Ankara'ya söylenmesi lazım, parti meclisi karar alsın ve kurultay bir yıl ertelensin. Herkes de bu işten kurtulsun" uyarılarında bulunduğunu iddia eden Atun,  Kaşif'in bu sözleri ilçe kongreleri öncesindeki bir tarihte yapılan resmi bir törende kendisi ile paylaştığını belirtti.

Atun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi mağduru oynamak ve seçmenin duygularını sömürmek amacıyla 'müdahale ediyor' diye hedef göstermeye çalıştığı Türkiye'ye, o günlerde 'Müdahale etsin beni kurtarsın' mesajı iletmek için akla karayı seçmişti. Üstüne üstlük ben, bu mesajın Ankara'ya iletilmesini sağlamak için kapısını çaldığı kişilerden sadece biriyim. Bunları bilen ve bizzat yaşayan birisi olarak, şimdilerde Ahmet Kaşif'in  ilkeli olmaktan ve dik duruştan bahsetmesini ibretle izlerken, kendisinin bütün bunlar yaşandıktan sonra hangi cüretle arkasından yürümemi beklediğini merak ediyorum..."

"ORTAK OLAMAZDIM"

Kaşif'in kurultay çalışmaları sırasında, tutulması mümkün olmayan sözler ve temelsiz vaatler verdiğini, bu nedenle bunlara ortak olmasının  mümkün olamayacağını belirten Atun, Gazimağusa'nın yeni ilçe başkanının da bunu simdi fark ederek yapılan bir mülakatta "Kaşif tarafından verilen sözlerden rahatsız olduğunu ve tutulmadığı taktirde desteğini çekebileceğini" ifade ettiğini  söyledi.

Atun, "Sayın Kaşif'in bu siyasi yaklaşımla ne UBP'ye, ne de KKTC'ye liderlik edebilmesi mümkün değildir. Bunu net bir şekilde gördüm" dedi.

"PROGRAMIMI ÇALIP MANİFESTOSUNA KOYDU"

Atun konuşmasında üç farklı tarihte yapılan Bakanlar Kurulu toplantılarında Ekonomik Programı ve gelinen noktaya kadar anlattığını, 29 Ağustos ve 3 Eylül tarihinde Ahmet Kaşif'in  bilgisi olsun diye kendisine mail yolu ile 2013 - 2015 Ekonomik Programı'nın özetini gönderdiğini söyledi.

Buna karşın Kaşif'in, kendisinin Ankara'da  bulunduğu dönemde yaptığı açıklamada "Ekonomik Program'dan haberinin olmadığını" söylemesinin kendisi  ve çevresinde şok etkisi yarattığını anlatan Atun, Kaşif'in  burada hedefinin parlayan program süreci ve dolayısıyla Ekonomi Bakanı olarak kendisi olduğunu savundu.

Atun bu konudaki iddialarını şöyle sürdürdü:

"Sonra Sayın Kaşif'in basınla paylaştığı seçim manifestosuna baktığım zaman işin aslı daha net bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Meğer Sayın Kaşif, kendisine gönderdiğim program özetinin tamamını benim cümlelerimle, benim kelimelerimle, noktamla, virgülümle olduğu gibi kendi ekonomik programıymış gibi kullanıp komik duruma düşmüştür."

"KAŞİF BENİ BÖLGEDE TEHLİKE OLARAK GÖRDÜ"

Ahmet Kaşif'in  Gazimağusa bölgesinde sivrilen, gelişen, sevilen, hatta kendisinin önüne geçme potansiyeli olan hiç bir siyasetçiye tahammülü olmadığını iddia eden Atun, örgüt kongrelerinde kendisine yakın olup aday olan kişilerin görev almasını sistematik bir şekilde engellemeye çalıştığını da savundu.

Ankara'da konferanslara katıldığı dönemlerde Kaşif'in olmadık dedikodularla kendisini yıpratmaya, örgüt yönetimlerinde kendisine yakın isimleri uzaklaştırmaya çalıştığını da ileri süren Atun, "Tüm bunlar net bir şekilde ortaya koymuştur ki Sayın Kaşif'in önceliği bu süreci kullanarak beni Gazimağusa'da zayıflatıp, etkisizleştirmekti"  şeklinde konuştu.

"KAŞİF'İ YETKİLENDİRMEK, ÜLKEYİ KAOSA İTER"

Ahmet Kaşif'in haberim yok dediği ve daha sonra kendisininmiş gibi manifestosunda kullandığını söylediği  Ekonomik Programın 10 aylık geceli gündüzlü çalışmaların ürünü olduğunu vurgulayan Atun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir çok gönüllü katkı koymuştur. Şimdilerde Sayın Kaşif  bu programı yeniden yazacağını söyleyip, 15 Kasım'da imzaya yetiştirilmesi gereken ve neredeyse bir yılda tamamlanan bu önemli protokolü bir-iki haftada tamamlayabileceği yalanını kamuoyuna satmaya çalışıyor. Bunun mümkün olmadığı gün gibi ortada iken Kaşif'in yetkilendirilmesi KKTC'yi geri dönülmez bir kaosun içine itmekten başka bir şeye hizmet etmez."

"BİZDE PROJE ÇOK... ONUN NEYİ VAR?"

"Boş vaatler karın doyurmuyor. Köyler, mahalleler Ahmet Kaşif'in boş istihdam sözleri ile kandırmaya çalıştığı insanlarla dolu. KKTC halkı yıllardır ne çektiyse popülist söylemlerden ve boş vatlardan çekmiştir. Dönem artık genç ve dürüst insanların dönemidir. En büyük projeleri biz hazırladık. Türkiye Cumhuriyeti ile müşterek Gaz ve Petrol arama projeleri; güneş ve rüzgardan yenilenebilir enerji projeleri; KKTC'nin Sanayi, Tarım ve Turizm alanındaki ilk hibe projeleri... Bunların tamamı benim bakanlığımın projeleridir.  Yeniden müjdelemek isterim ki  bu yıl hibe projeleri tam iki katına çıkıyor. Hükümetimiz meclisten güvenoyu alırken hükümet programına yazdığım her proje takvimine göre tıkır tıkır yürüyor. Projelerimle ilgili ne vaat etmişsem adım adım gerçekleşiyor. Şimdi de gündemimde KKTC'nin 2013-2015 ekonomik programı var. Türkiye Hükümeti'nin de yakından takip ve takdir edip destek verdiği, kaynakların geçen döneme göre en az %40 artacağı bir programım ve devamında hazırlanan bir işbirliği protokolüm var" diyen Atun "Sorarım Sayın Kaşif'in nesi var? Planı projesi nerede?" diye sordu.

"ÜLKENİN GELECEĞİ MACERAYA ATILAMAZ"

Ülkenin geleceğinin boş vaatlerle maceraya atılma lüksü olmadığını belirten Atun,  Kaşif'in kurultay sürecini plansız, projesiz bir siyasi anlayışla yürütemeyeceğini söyledi.

Atun, "Bana 'adam ol' diye seviyesizce çağrıda bulunan Ahmet Kaşif gibiler, adamlığın ne olduğunu bilemez. Ben kendisini bu denli yakından tanıdıktan sonra mertçe ve dürüstçe onunla birlikte yürümeyeceğimi, yürüyemeyeceğimi açıkça ifade ettim. İnandığım yolda siyasi geleceğimi ortaya koymak pahasına iki yüzlülük etmedim" ifadelerine yer verdi.

"ESAS DİK DURAN BENİM"

Kadem araştırmalarının, Ahmet Kaşif'in de iddia ettiği gibi henüz İrsen Küçük'ü önde göstermediği bir dönemde bakanlık makamını da  bırakmayı da göze alarak Kaşif'i değil de Küçük'e destek verdiğini anımsatan Atun, "Esas dik duruş ve adamlığı bu noktada ben sergilemiş oldum; O değil" diye konuştu.

"ADAYIMIZA SEÇİM KAYBETTİRDİĞİNE ARTIK İNANIYORUM"

Atun,2010 ara seçimlerinde Ahmet Kaşif ile ilgili iddialar ortaya atıldığını da söyledi ve şunları ifade etti:

"Bildiğiniz gibi siyasi kulislerde 2010 ara seçimlerinde Gazimağusa'da partimizin adayının kaybetmesi için sayın Kaşif'in yoğun bir faaliyet gösterdiği iddia edilmişti. Ben bu duyumları aldığımda bu düşüncenin bile ne kadar alçakça olduğu kanısına vararak ihtimal vermek istememiştim. Ancak bu süreç içerisinde çalışma biçimini daha da iyi görüp tanıdığım sayın Kaşif'in, iddia edildiği gibi 1,5 yıl önce Mağusa'daki ara seçimde partimiz adayının  seçimi kaybetmesi için her türlü gayreti ortaya koyabilecek yapıda bir insan olduğuna dair kanaat maalesef bende de oluşmuştur. Bugün aynı partide ve aynı bölgede görev yapan bana karşı bu tutum ve davranışlara giren ve her şeyden öte Anavatanımızı hedef gösterip çeşitli iddialar ortaya atan sayın Kaşif'in bu düşünce tarzında hareket etmiş olmasını düşünmek  çok da garipsenmeyecek bir durumdur. Kendi partisinin adayını bile seçtirtmemek için canlı başla mücadele eden bir kişi, kamuoyunun karşısına çıkıp birilerine 'adamlık' öğretemez!"

Atun, konuşmasının sonunda Ahmet Kaşif ile ilgili söylediklerinin  takdirini kamuoyuna bıraktığını belirterek, "Sayın Kaşif'e esas kendisinin bile inanmadığı bu yarışta başarılar diliyorum" diye ekledi.

(KAR/GUR) FOTOĞRAFLI

 
18 Ekim 2012 Perşembe 19:01
Okunma: 470
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu