Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP Kurultayları tarihi - 1

UBP Kurultayları tarihi - 1

UBP Kurultayları Tarihi " Bitmeyen Liderlik Mücadelesi" Yazı 1 / Özdemir Tokel'in kaleminden basında ilk kez...

 
 
UBP Kurultayları tarihi - 1

Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanı ile birlikte hareketlenen siyasi ortam ve artan partileşme çalışmaları ülkede bulunan siyasi partilerin sayısını da giderek artırmaya başlamıştı.

 İşte bu dönemde, 11 Ekim 1975 yılında, Rauf Raif Denktaş başkanlığında, 51 kurucu üyenin imzası ile kurulan Ulusal Birlik Partisi de çok kısa bir sürede ülke çapındaki örgütlenmesini tamamlamış ve seçimlere hazır hale gelmişti.

KTFD’nin yapılan referandumla kabul edilen yeni anayasa ve seçim yasalarının da yürürlüğe girmesinin ardından 20 Haziran 1976 tarihinde aynı günde gerçekleştirilen tarihin ilk Devlet Başkanlığı ile Parlemento Seçimlerine katılan UBP, bu seçimlerde Adayı Rauf Denktaş’la Devlet Başkanlığını, Milletvekilliği seçimlerinde ise 40 milletvekilli parlementoda 30 Milletvekilliğini kazanarak tek başına iktidar olma şansını yakalamıştı.

Dönemim UBP Genel Başkanı Rauf Raif Denktaş’ın KTFD Devlet Başkanlığı seçimlerini kazanması ve 3 Temmuz 1976 tarihinde and içerek göreve başlaması üzerine, Denktaş’ın Anayasa gereği partisi ile olan siyasi ilişkisi de hemen kesilmiş oluyor, 266 gün (11 Ekim 1975-3 Temmuz 1976) süren UBP Genel Başkanlığı görevi de artık son buluyordu.

Denktaş, Devlet Başkanlığı görevine resmen başlar başlamaz, seçimlerde en çok milletvekili kazanan Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Sekreteri Nejat Konuk’a hükümeti kurma görevini verir. Konuk hükümeti kurar, yeni kabineyi açıklar ve başbakanlık koltuğuna oturur.

Seçimler tamamlanmış, Devlet ve Hükümet başkanlarına kavuşmuştur ancak UBP Genel Başkanlığı koltuğu da bu gelişmelerin ardından boşalmıştır.

Ulusal Birlik Partisi Parti Kurulları, Rauf Raif Denktaş’tan boşalan Genel Başkanlık için kolları sıvar ve TMT’nin Kuruluş yıldönümüne de denk düşen 1 Ağustos 1976 tarihinde ilk UBP Kurultayı’nı topama kararı alır.

Mısırlızade Sineması’nda yapılan ve Ulusal Birlik Partisi’nin 1. Olağan Kurultayı olarak tarih sayfalarına geçen bu kurultaya Başbakan Nejat Konuk rakipsiz olarak katılır ve  oy birliği ile Ulusal Bilik Partisi Genel Başkanlığı’na seçilir.

Bu kurultayla birlikte Ulusal Birlik Partisi’nde başbakan olduktan sonra Genel Başkan olanlar dönemi de başlamıştır.

Nejat Konuk’un UBP Genel Başkanlık serüveni 619 gün (1 Ağustos 1976-12 Nisan 1978) sürmüştür. 1 Ağustos 1976 tarihinde Ulusal Birlik Partisi’nin Genel Başkanlığı’na getirilen Nejat Konuk bir müddet sonra yaşanan ülke yönetimi ile ilgi sıkıntılar, partisel sorunlar ve sağlık nedenlerini gerekçe göstererek hem başbakanlık hem de parti genel başkanlığı görevinden 24 Mart 1978 tarihinde istifa eder. İstifanın ardından araya giren Denktaş tarafından ikna edilen Nejat Konuk istifasını geri alır ve yeniden hükümeti kurmakla görevlendirilir. Ancak aradan geçen iki haftalık sürede mevcut sorunların devam ettiğini öne süren Konuk, 12 Nisan 1978 tarihinde ikinci kez istifa ettiğini kamuoyuna duyurur.

Parti Genel Sekreterliği’ne gönderdiği bir yazı ile partiden istifasının 12 Nisan 1978 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe konmasını isteyen Konuk daha sonra Demokratik Halk Partisi’ni kurarak UBP ile yollarını tamamen ayıracaktır.

Nejat Konuk, Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreterliği’ne ilettiği istifa mektubunda özetle şunları söylemiştir;

“24 Mart 1978 tarihinde istifamı sizlere sunmamın ardından, istifa nedenlerimin aslında var olmadığına ikna edildiğim için yeni hükümeti kurma görevini tekrardan kabul etmiştim. Ancak gelişmelere göstermektedir ki o günki çekilme nedenlerim aslında gerçeği tam olarak yansıtmaktadır. Aynı zamanda, bu sebeplerden dolayı sağlığımın bozulduğu da uzman doktorların raporları ile saptanmıştır. Gelinen bu aşamada hükümeti yeniden kurma görevini Devlet Başkanına iade ettiğim 12 Nisan 1978 tarihinden geçerli olmak üzere, UBP Genel Başkanlığı’ndan istifamın da yürürlüğü konmasını saygılarımla rica ederim.”

Konuk’un istifasının ardından 1. Olağanüstü kurultaya kadar UBP Genel Başkanlığı’na dönemin UBP Genel Sekreteri Orhan Zihni Bilgehan vekalet etmiştir.

Ulusal Birlik Partisi’nin 1. Kurultayı, UBP’nin ilk kurultayı olması açısından ve aynı zamanda başbakan olduktan sonra parti genel başkanı olanlar geleneğini başlatması açısından önemlidir.

 

Bilgi Notları;

11 Ekim 1975, UBP Kuruluş tarihi.

11 Ekim 1975 – 3 Temmuz 1976, UBP Genel Başkan Rauf Raif Denktaş

1 Ağustos 1976 – 12 Nisan 1978, UBP Genel Başkanı Nejat Konuk

1 Ağustos 1976, UBP 1. Olağan Kurulayı, Mısıtlızade Sineması, Lefkoşa

UBP Kurucuları Listesi

Rauf Raif Denktaş (Kurucu Başkan), Osman Örek, O. Nejat Konuk, M. Tuna Veysi, Erol Kazım Andaç, İsmet Kotak, Nidai M. Cabacaba, Tuncer Arifoğlu, Mehmet Şükrü, Orhan Z. Bilgehan, Vedat A. Çelik, Dr. Özgün M. Soyer, Agâh M. Necat, Hüseyin H. Songur, Av. Kıvanç M. Rıza, Kenan Atakol, Av. Özkul Özyiğit, Raif. R. Denktaş, Mustafa Hacıahmetoğlu, Hüseyin m. Sarı, Talat Yurdakul, Behiç Kalkan , Ahmet Aziz Kazım, Dr. Hasan Güvener, Av. Mustafa Güryel, Dr. Şemsi Kazım, Macit Cevdet, Dt. Rauf O. Ünsal, Rüstem Z. Tatar, H. M. Gültekin, Dt. Ayhan Halit, Özel Tahsin, Osman M.  Civisilli, Mehmet Eşref, Erdal Andız, Ahmet Yusuf, Turgut Ali, Halil Fikret, Ömer Kale, Dr. Erdinç İnan, Memduh Erdal, Sevim Erdal, Mehmet Ömer Kale, Mehmet Bayram, Kemal Salih, Kadir Yusuf, Mulla Emin Mustafa, Dt. Halil Ahmet, Av. Hakkı Önen, Oğuz Ramadan Korhan, Çağlar Yasal

Kaynaklar; UBP Genel Merkezi Arşiv Kurultay Dosyaları, Halkın Sesi Gazetesi Arşivleri, Bozkurt Gazetesi Arşivleri, İşçi Postası Arşivleri (YDÜ Büyük Kütüphane),  KKTC YSK Web Arşivi, KKTC Cumhuriyet Meclisi Web ve Gazeteler Arşivi, KKTC Cumhuriyet Meclisi Kütüphanesi, Bülent Fevzioğlu, Kıraaathane-i Osmani'den Cumhuriyet Meclisi'ne (1886-1996, Özdemir Tokel, Kıbrıs Türk Siyasi Tarihi Tez Çalşıması (1878-2015)

 

 

 
13 Ekim 2015 Salı 10:29
Okunma: 1462
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu