Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP VE DP'Lİ YETKİLİLER KAYALP'İ ELEŞTİRDİLER

UBP VE DP'Lİ YETKİLİLER KAYALP'İ ELEŞTİRDİLER

Gazimağusa Bağımsız Belediye Başkan Adayı İsmail Arter'in projelerini kamuoyuna açıkladığı basın toplantısında UBP ve DP-UG'li yetkililer Gazimağusa'nın mevcut yerel yönetimini sert bir dille eleştirdiler.

 
 
UBP VE DP'Lİ YETKİLİLER KAYALP'İ  ELEŞTİRDİLER

 

         Eleştirilerin başında şehrin denizle bütünleşemediği ifade edilirken Turizm planlaması ve çevre kirliliği de diğer eksiklikler arasında gösterildi.

 

KAŞİF:"GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNİN KANALİZASYON PROJESİNİN VİZESİ VAR MI?"

         Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, Demokrat Parti-Ulusal Güçler Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Gazimağusa Bağımsız Belediye Başkan Adayı İsmail Arter'in projelerini anlattığı basın toplantısında ilginç bir konuyu gündeme getirdi.

         Yapılacak projelerde Mimar Mühendisler Odasından vize alınması gerekliliğini ifade eden Kaşif, mevcut Belediye Başkanının "Çok büyük" diye nitelendirdiği bir kanalizasyon projesinde Mimar Mühendisler Odasından vize almadığını vurgulayarak: "Bu projenin vezesi varmı?" diye sordu.

         Bazı köşe yazılarında kendisinin ve UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Resmiye Eroğlu'nun Arter'e desteğinin halen sorgulandığına bir anlam veremediğini belirten Kaşif, sürecin başından beri Arter'e her türlü katkıyı yaptıklarını ve yanında yer aldıklarını söyledi.

         Kaşif şöyle devam etti:"Biz seçimi aldık. Kimsenin kuşkusu olmasın. Gazimağusa da yaşıyoruz. Halkın nabzını biliyoruz. Halk değişim istiyor. Halk bu kararı vermiştir."

         Arter'in ortaya koyduğu tüm  projelerin hayat geçmesi için çok büyük kaynağa da gerek olmadığını ifade eden Kaşif, önemli olanın akılcı projler üretilmesi olduğunu vurguladı.Kaşif: "İnanç olduktan sonra başarılamayacak hiç bir şey yoktur" dedi.

         29 Haziran akşamı Arter'in Gazimağusa' nın yeni Belediye Başkanı olarak seçilmiş olacağını belirten Kaşif :"Biz kendisine iki siyasl parti ve Gazimağusa halkı olarak desteğimizi veriyoruz" dedi.

 

 

CANALTAY:"ŞEHRİ TURİZM İÇİN PAZARLAMAKTAN ACİZ BİR YÖNETİM VAR"

         UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Resmiye Eroğlu Canaltay konuşmasında Yerel yönetimi, Turizm anlayışı ve çevre kirliliği konusundaki yetersizlikleri nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.

         Canaltay,Gazimağusa'nın antik bir kent olduğunu anımsatarak buna karşın,  bugün şehre dışardan gelenlerin izlenimlerinin  çok önemli olduğunu söyledi.

         Canaltay şunları kaydetti:

         "Bu kadar güzelliğe sahip bir şehri pazarlamaktan , sunmaktan aciz bir yönetim vardır.Mağusa hakedildiği şekilde yönetilmiyor.Böylesine değerlere sahip bir kent yeterince tanıtılmıyor. Yönetimin bu acizliği sayesinde değil şehri tanıtmak, şehrin nasıl bir kötü imajı olduğunu gösteriyoruz.Mağusa'nın turizmden ne kadar gelir aldığını sorgulamak gerekiyor.Çünkü Mağusa'ya gelen turist maalesef 15 dk bile kalmadan çıkıyor. Çünkü turizme hizmet edecek bir düzenleme yapılmamıştır."

         Canaltay, şehirde çevre kirliliğinin büyük boyutlarda olduğunu, akşam üstleri Çanakkale ya da Sosyal konutlarda çöp yakılması sonucu insanlar evlerinde oturamadığını belirterek : "Bunlar kansere davetiye çıkarmaktadır ve büyük bir çevre sorunudur." dedi.

 

ATUN: "GEÇEN 4 YILDAN BUGÜNE HİÇ BİR DEĞİŞİM YOK"

         UBP Genel Sekreteri Sunat Atun da konuşmasında Mağusa'ya 4 yıl önce baktıklarında hangi noktadaysa bugün de aynı noktada olduğunun görüldüğünü belirterek o günden bugüne tek farklılığın kanalizasyon projesi olduğunu, bu projenin de bugün kaosa dönüştüğünü gördüklerini söyledi.

         Arter'in projeleri arasında yer alan Yat limanı projesinin bugüne kadar büyük eksliği olan büyük bir proje olduğunu vurgulayan Atun,  bu projenin Mağusa'ya canlılık getireceğini vurguladı.

TAÇOY: "AB KANALİZASYON  PROJESİNİ ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR"

         DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy, Gazimağusa'nın içinde yaşayanların bu kadar sorununun  olduğunu bilmenin üzücü bir nokta olduğunu ifade ederken "Gazimağusa'nın şaşalı yönetimi böyleyse kötüsü nasıldır bilemem" dedi.

         Taçoy: "Ben geceleri gökyüzünde yıldızları seyrederim.Ancak aydınlık oldukltan sonra yıldızlar kaybolur ve gider." yorumunda bulunarak  29 Haziran daki değişimin  halkla birlikte olacağını, halkın daha iyi hizmet alması için Arter'e destek verdiklerini ifade etti.

         Arter'in ekibinde dinamizm ve heyecan olduğunu gözlemlediğini söyleyen Taçoy, Mağusa da doğaya tahribatın artık ortadan kalkması gerektiğini vurguladı.

          AB tarafından finansa edilen kanalizyon projesi hakkında AB yetkilileri ile tamalasları hakkında da bilgiler veren Taçoy: "AB kanalizasyon projesi sorunlu bir projedir. Biz her AB'ye gittiğimizde yüzümüze vurulan bir tokat gibidir.Çünkü Belediye yönetimi aceleye getirmiş, ellerine yüzlerine bulaştırmıştır. AB ile her temasımızda bizden bu konuda yardım istemektedirler. Projeler tam anlamıyla yapılmış olsayd,ı aceleyle yapılmış olmasaydı bugün bunu konuşmayacaktık" dedi.

 

ÖZCENK: "20 YILDA NEDEN BİR YEŞİL ALAN YARATILMADI"

         UBP Gazimağusa Milltevekili Erdal Özcenk, Mağusa da en büyük eksikliğin yeşil parklar olduğunu belirterek: "Türkiye'ye gidiyorsunuz her tarafta yemyeşil parklar vardır. Bana söyleyebilir misiniz Mağusa'da nerede bir yeşillik vardır" dedi.

         Özcenk,20 yıl içerisinde yılda 100 Metrakare bir yeşil alan yapılmış olabilseydi  bugün Gazimağusa'nın 2 Bin Metrakare yeşil alanı olmuş olacağını ifade ederek mevcut yönetimi eleştirdi.

         Denizle içiçe olup denize küs olan başka bir şehir olmadığını söyleyen Özcenk,halkın içerisinde gezerken insanların gözündeki pırıltıyı gördüğünü belirtti ve "İnsanlar değişim istiyor." dedi.

 

ATAOĞLU: "20 YIL BOŞU BOŞUNA GEÇTİ"

         Mağusa halkının Arter'in hayata geçirmeyi düşündüğü projeleri hakeden bir halk olduğunu vurgulayan DP-UG Gazimağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu da konuşmasında mevcut başkanın 20 yılını boşu boşuna geçirerek Mağusa'lıların zamanını çaldığını kaydetti.

         Arter'i desteklerken Arter'in ortaya koyduğu projeleri gerçekleştireceğinden hiç bir endişe duymadıklarını söyleyen Ataoğlu, bu projelerin sadece 4 yıl içerisinde gerçekeleşeceğin emin olduklarını ifade etti.

 

SANER:"2006'DAKİ PROJELERİN HİÇBİRİ GERÇEKLEŞMEDİ"

         2006 yılında Belediye Başkanlığına aday olduğu dönemde şimdiki Belediye Başkanın ortaya koyduğu projeler olduğunu anımsatan UBP Gazimağusa Miletvekili Hamza Ersan Saner, bu projelerin bugün hiç birinin gerçekleşmediğini gördüğünü söyledi.

         Gazimağusa'ya 15 dakika yağmur yağdığında bu yağmurun etkisinin 4 saatte ancak gidebildiğini ifade eden Saner, bunun 21.yüzyıla yakışmayan görüntüler olduğunu söyledi.

         Saner, halen daha vidanjör sularının vahşice döküldüğünü görmeye bir anlam veremediklerini ifade ederken, bugüne kadar neden yeşil alan yapılamadığını sordu.

 

DİNÇYÜREK:"HALK DEĞİŞİM BEKLİYOR"

         DP-UG Gazimağusa Milltevekili Hakan Dinçyürek da kanalizasyon projesinin Gazimağusa halkında büyük bir yıkım yarattığını belirterek Hendek bölgesinde de arazi aracı ile bile haraket ederken zorluk çekildiğini söyledi.

         Halkın değişim beklediğini ifade eden Dinçyürek,Mağusa kentinin değişimden yana kararını verdiğini belirtti.

 

        

 

 

 
25 Haziran 2014 Çarşamba 15:56
Okunma: 758
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu