Ana Sayfa » Kıbrıs » UBP'de neler oluyor?

UBP'de neler oluyor?

UBP’nin ‘asi çocuğu’ Hasan Taçoy, ‘UBP’nin yıpratılmaya çalışıldığı’ konusunda ilk kez Başbakan Küçük’le hem fikir olduğunu söyledi

 
 
UBP'de neler oluyor?


‘Ulusal Birlik Partisi içerisinde neler oluyor?’ sorularına Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Taçoy yanıt verdi. Basında yer alan haberlerin UBP’yi yıpratmaya yönelik olduğunu öne süren Taçoy, diğer yandan da parti içerisinde iletişim eksikliği olduğunu iddia ederek, Derviş Eroğlu’nun Parti Başkanlığı döneminde husumet yaşandığı noktalarda sükuneti sağlamaya yönelik bir ağırlık sergilediğini ve birleştirici rol üstlendiğini belirtti. Ada TV’de Günaydın Ada programına konuk olan Ulusal birlik Partisi Milletvekili Hasan Taçoy’un açıklamaları şu şekilde oldu:

“BASINDAKİ HABERLER UBP’Yİ YIPRATMAYA YÖNELİK”: Ulusal Birlik Partisi içinde yaşananların nasıl idare edildiğini bir kez daha sorgulamak gerektiğini belirtti. Taçoy, basında yer alan haberlerde İrsen Küçük’ün ‘UBP yıpratılmaya çalışılıyor’ açıklamasına ilk kez hem fikir olduğunu ifade ederek, basındaki haberlerle UBP’nin yıpratılmaya çalışıldığını öne sürdü. Diğer yandan kendisi hakkında yazılanları hayretle karşıladığını ifade eden Taçoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘Olay geçtiğimiz hafta içinde elektrik kurumuna 42 kişilik bir istihdam kararı alınmıştı. Bu karara bizzat kendi inisiyatifimde hareket yaptım. Bunun içeriği ilk iş günü saat 8’de genel başkanı aradım tel cevap alamadım ardından müsteşarımızı aradım ve tepkimi ortaya koydum. Elektrik kurumuna alınan kişilerle hiçbir alıp veremediğim olmayacağı ancak ‘battı, zordadır’ denilen kurumda 42 kişilik istihdamın ne anlama geldiğini sorarak zammın geri alınmasını talep ettim. Bu dedikodu mekanizmasıyla yayıldı ve bir gazeteci bana ‘İrsen beyle tartıştınız mı, UBP’ye bayrak mı açtınız’ diye sordu. Hayır, açmadım. İrsen Bey’in yapmış olduğu icraatlara başkaldırı gösterdim.

“PARTİ İÇERİSİNDE İLETİŞİM EKSİKLİĞİ VAR”: UBP içerisinde iletişim eksikliği olduğu görüşünü öne süren Taçoy, şunları söyledi: ‘2009 seçim bildirgesinde söylenenlerin yapılması, bu yana içinde yazılı olan manzume hemen hemen hiç kullanılmadı, bu gün alınan kararlar, UBP içinde iki ekip oluşmuş gibi. 62 kişi KTHY’de işe alınacakken sayı 80-100 oldu hepsi birden alınsın alınacaksa. Bir gurup arkadaşın isteği üzerine bazı isimler elendi, burada herkesin bilgisi olması gerek. Diğer yandan faiz yasasında herkes uğraşıyor, insanların olaylara bakış açısı değişebilir bunu oturup konuşmak, dillendirmek hata mı sayılır. İletişim ağının bozukluğu ve parti içerisindeki bazı politikalar, ekonomik olayların tam olarak yerine oturmaması, bir yandan mali tedbirler alınırken ekonomiye fazla katkı sağlanmaması şikayet unsuru oldu. İdare şeklinde parti mekanizmalarının tamamen dışarıda bırakılması, parti meclisinin çalıştırılmaması, üç tanenin dışında parti meclisi toplanamadı. Parti meclisi her ay toplanmazsa iletişimi sağlayamazsın. Birlik beraberlik konusunda bana soru sorulsaydı toplantı yapılsın, konuşalım derdim.

“EROĞLU, PARTİ İÇERİSİNDE HUSUMET YAŞANDIĞINDA SÜKUNETİ SAĞLARDI”: Maliye Bakanı Ersin Tatar ve LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın faiz yasasını görüştükleri sırada aralarında yaşanan husumet konusunda da açıklamada bulunan Taçoy, Derviş Eroğlu’nun parti başkanlığı döneminde bu gibi olaylarda ağırlığını koyarak birleştirici bir yapısı olduğunu dile getirdi. Basına yansıyan ‘yumruklaşmaya kadar gitti’ diye haberleri de abartılı bulduğunu ifade eden Taçoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘Husumet olsa bile yumruklaşma olmadığını teyit ettim. Ersin Bey ve Cemal Beyi aynı akşam gördüm ve sordum, öyle bir şey olmadığını teyit ettiler. Benim bildiğim, bankalarda borçların yeniden yapılandırılması konusunda Cemal beyin şikayetçi olduğu ve buna cevap veren Ersin Beyin de yüksek sele kendisine cevap verdiğidir, bu da gayet doğaldır. Ancak bunun da olmaması için bir şey yapılması, geçmiş dönemlerde bu tür olaylar neden olmazdı, Derviş Beyin ağırlığı vardı. Derviş bey bu gibi olaylarda karşı tarafı da çağırırdı ve her şeyi sükunet içerisinde hallederdi. 1999 yılında ilçe başkanlığı seçimlerinde de bu tarz olaylar yaşandı ve Derviş Bey beni ve Hasan beyi de yanına çağırarak yanına birlikte gittik. Şu anda ise Parti içerisinde birleştiricilik, bir araya getirme olayı maalesef eksik. Onanda dolayı dışarıya çok sesler çıkıyor.

“OLAYLARA HALKIN GÖZÜYLE BAKABİLMELİYİZ”: Ulusal Birlik Partisi’nde sorun mu yaşanıyor sorularına Taçoy, ‘UBP’de değil genelde yaşananlarda sorun vardır’ diyerek aslında bu konulara halkın baktığı gözle bakılması gerektiğini ifade etti. Halkla iç içe olduğumuz konumda geçtiğimiz dönemdeki oy oranı UBP’de olmadığını öne süren Taçoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘Bunu yapılan anketlerde de görebiliyoruz. Son dört ankette UBP her geçen gün kan kaybetmiştir. UBP kan kaybederken diğer partiler güç mü kazandı, küçük partilerde biraz toparlanma var, iki tane büyük partinin ise aynı oranda giderek kan kaybettiği de gözlemleniyor. Esas kazanan kim, sandığa gitmeyecek olan insanlar. Bu da insanların mevcut siyasetten memnun olmadığı ve siyasilere sandıkta ders vereceğidir bunu gözlemlememek elde değildir. Bu günkü milletvekillerinin birçoğunun meclise geri dönmeyeceği kesin. Bunun değerlendirmek ve ileriye taşımak, doğruyu aramakla ancak, doğru da vatandaşın baktığı gözle bakmaktır. Sayın Genel başkanımıza ‘diyalog eksikliği var, kendi başına yapılan işler vardır, belli düzen içinde alınmış kararlar vardı’. Bu şikayetleri dillendirdiğimizde suçlu oluyoruz’.

“HASAN TAÇOY YALNIZ DÜŞÜNMÜYOR”: ‘Kurultaya kadar mı bekleyeceksiniz, yoksa öncesinde mi bir şey yapacaksınız?’ sorusuna; bu parti toplantısında birçok şeyi gündeme getireceklerini ve parti çatısı içerisinde konuşulacağını ifade eden Taçoy ‘bunlar kurultayla mı olur, buradan çıkacak karara bağlı’ olduğunu söyledi. Diğer yandan, ‘Hasan Taçoy yalnız mı düşünüyor?’ sorusuna ‘diğer arkadaşlarımın da aynı konularda şikayetleri var’ diyen Taçoy, şunları söyledi: ‘Bunu sözlüye geçmesini aruzlarım ve herkesin sesini çıkarabileceği parti toplantısı içerisinde bunların konuşulmasını iddia ederim. Elbette ki bir karar çıkar ve UBP’nin daha iyiye gideceği ve ülkeyi nasıl daha iyiye taşıyacağı kararı üretilir. Bu kurultayla mı olur, nasıl olur oradan çıkacak karara bağlıdır.

BU GÜNÜN KOŞULLARINDA PARTİ BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞIMI KOYMAM: Parti Başkanlığına adaylığınızı koyar mısınız yönündeki soruya, ‘bunu gün gösterir ama bu günün koşulları geçerli olursa düşünmem’ diyen Taçoy, kendisinden başka bir isimin aday olup da ona destek vermek için adaylığını koymayı düşünmediğini dile getirdi. Parti Başkanlığı için yeni bir isim çıkabileceğini de öne süren Taçoy, ‘Siyasette her şey olur. Bunlar konuşulmadı dersem yalan olur. Konuşuldu ve bir sonuca bağlandı dersem o da yalan’ dedi.

İLETİŞİMİ SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE SİYASETİ ARZULUYORUZ: UBP’nin geleceği, UBP’ye destek veren insanların umudu ancak ve ancak KKTC’nin iyiye gidişatıyla olabileceğini ifade eden Taçoy, ‘partinin 2009 seçimlerinde yayınladığı seçim bildirgesinde verilen sözlerin hangilerinin yerine getirildiğini de sorarım’ dedi. Nereden geldiği belli olmayan kararlarda ise kararların yanlış olduğunu da söyleyeceklerini dile getiren Taçoy, iletişimi sağlam temeller üzerinde siyaset, manifesto yürütülmesini arzuladığını ifade ederek ‘parti içerisinde her şey istediğimiz gibi oluyor gibi hareketler doğru değil, geleceğe gidebilmek için sıkışıklıkların giderilmesini ortaya koyuyoruz’ dedi. 

Esra TÜRKEL STAR KIBRIS
 
10 Ocak 2012 Salı 11:09
Okunma: 772
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu