Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "üç Aşamalı Yol Haritası..."

"üç Aşamalı Yol Haritası..."

Rum Müzakere Grubu Bazı Temel Noktaları Listeleyecek, Anastasiadis Bunları Yarın Görüşeceği Ban'a Bildirecek.

 
 
Lefkoşa, 1 Nisan 14 (T.A.K.):  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis yeni Kıbrıs müzakere süreci çerçevesindeki ikinci görüşmelerini dün gerçekleştirdi. Rum medyası Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in, kendilerini ayıran farklılıkları teyit ettiklerini ancak prosedürle ilgili bir yol haritası üzerinde uzlaştıklarını yazdı. Fileleftheros'un "Yol Haritası Belirlendi... Prosedür Üç Aşamada İlerleyecek, Al-Ver Daha Gecikir" başlıklı manşet haberine göre al-ver'in başlayabilmesi için daha çok yol alınması gerektiği netleştirilen yaklaşık üç saat süren dünkü liderler görüşmesinde belirlenen yol haritasında prosedürün şu üç aşamada hareket etmesi öngörülüyor:


BUNDAN SONRAKİ ÜÇ AŞAMA


"1-Araştırma görüşmeleri, bugüne kadar olduğu gibi, tarafların başlangıç tezlerini sunmalarıyla devam edecek. Bu, şu ana kadar tamamlanmamış ilk aşama addediliyor.


2- Görüş birlikleri alanının saptanması için bütün yönlerin detaylı not edilmesi ve görüşülmesi aşaması. Bu aşamada bir tarafın nerede, öteki tarafın nerede esnek olduğu görüşmesinden ortaya çıkacak.


3-Al-ver aşaması. Bu, aşama prosedürün son aşaması olacak. Eroğlu-Anastasiadis görüşmeleri her ay gerçekleşecek.


Gazete Anastasiadis'in, Kıbrıs Türk tarafının, ortak açıklamadan uzak olduğunu iddia ettiği tezlerini sözlü ifade ettiğini, Türk tarafınca tez sunulan bütün yönlere atıfta bulunarak, (ortak açıklama ile) kıyas yaptığını yazdı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Anastasiadis'in şifahen ortaya koyduklarına cevap vermeden, esasla ve usulle ilgili endişelerini dile getirdiğini yazan gazete, Buttenheim'ın konutunda karşılaştıkları anda Anastasiadis'in Eroğlu'na şaka yapmak için, cebinden bir kalem çıkararak "yanında kalem getirdin mi?" diye sorduğunu, Eroğlu'nun da bu şakayı gülümseyerek kabul ettiğini yazdı. Gazete bu anı yansıtan bir de fotoğraf yayınladı.


Simerini manşet haberine "Uçurumun Ortasında Liderler Prömiyeri... Sonunda Yeni Bir Sağırlar Diyaloğuna Girdik... Ortak Açıklama Delik Deşik Ama Hükümet Umudunu Koruyor" başlığını attı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis arasında geçen "kalem" şakasını yansıtan fotoğrafı bu gazete de kullandı ve fotoğraf yanında "Kudret Özersay kalemini iki lidere sunuyor. Ne imzalasınlar diye?" ifadesine yer verdi.


Gazete yeni müzakerelerin "yeni bir sağırlar diyaloğu" şeklinde geliştiğini, anlaşmazlıkların üzerine köprü kurulamaz göründüğünü ancak Rum Yönetimi'nin "Türk tarafını çerçeve içerisine geri getirme beklentisiyle, umutsuzca, daha başında olunduğuna ikna etmeye çalıştığını" savundu.


Anastasiadis'in, "ılımlı bir ton kullanarak", "Türk tezlerinin ortak açıklama ile alakasız olduğunu" savunduğunu yazan gazete, Rum Yönetimi Başkanı'nın daha çok diyalog gerektiğini söyleyerek ümidi sürdürmeye çalıştığını, Eroğlu'nun ise görüşmenin verimli olduğunu söyleyerek, Türk iyimserliğini sürdürdüğünü yazdı, özetle şu detayları verdi:


"Eroğlu ve Anastasiadis şu ana kadarki müzakereleri gözden geçirdi ve iki tarafı arasındaki, üzerine köprü kurulamaz farkları ortaya çıkardı.


Anastasiadis görüşme sonrasında yaptığı açıklamada bizim tarafça, Kıbrıs Türk önerilerinin ortak açıklamayla alakasız olduğuna işaret edildiğini söyledi ve görüşme sırasında 'iki tarafın sunduğu tezler temelinde şu ana kadarki ilerleme ya da ilerlememe gözden geçirildi. Kıbrıs sorunuyla ilgili bütün konularda daha ileri diyalog gerektiği ortaya çıkıyor' dedi.


Eroğlu'nun ortaya koyduğu tezlere de değinen Anastasiadis, öteki tarafça, Kıbrıslı Türklerin kaygı veya endişeleriyle ilgili bazı tezler veya görüşler ifade edildi.  En kısa sürede en azından tarafların başlangıç tezleriyle ilgili bu diyaloğun tamamlanmasına karar verildi. Elbette, daha sonra da bugüne kadar sunulanların daha detay görüşülmeye başlayacağı bir ikinci aşama olacak' dedi.


Edindiğimiz bilgilere göre Anastasiadis, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerde sunduğu tezler ile Ortak Açıklama arsasında bir kıyaslama yaparak Türklerin tez ve taleplerinin 11 Şubat'ta uzlaşılanlardan çok uzak olduğu saptamasını ortaya koydu. Türk tez ve taleplerinin çerçeve dışında olduğunu, Kıbrıs Rum tarafınca kabul edilemeyeceğini, bu aşamada bir 'al-ver'in haklı olmayacağını açıkça ortaya koydu. Ancak görüşlerini muhataplarına yazılı olarak vermedi.


Öte yandan Eroğlu, Anastasiadis'in söylediklerini yorumlamaktan kaçındı, Kıbrıs Türk tarafının bazı konulardaki endişelerini dile getirmekle yetindi. Türk tarafının uzlaşmaz tavrı ortadayken ilerleme kaydedilmesi konusunda çok az iyimserlik belirtiliyor, perspektiflerin pek de umut verici olmadığı iki liderin bir sonraki görüşmesine kadar geçecek zaman kritik görülüyor. Edindiğimiz bilgilere göre dünkü görüşmede, müzakerelerle paralel yürütülmesi kararlaştırılan güven yaratıcı önlemler konuları da ele alındı.


RUM MÜZAKERE GRUBU BAZI TEMEL NOKTALARI LİSTELEYECEK, ANASTASİADİS BUNLARI YARIN GÖRÜŞECEĞİ BAN'A BİLDİRECEK


Güvenilir kaynaklara göre, dün gece, Kıbrıs müzakere grubunun, dünkü görüşmede konuşulanları analiz etmek üzere Başkanlık Köşkü'nde toplanması söz konusuydu. Aynı kaynaklara göre Kıbrıs grubu müzakerelerin bazı temel noktalarını listeleyecek, Başkan Anastasiadis de bunları, yarın Brüksel'de görüşeceği BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a bildirecek.  Anastasiadis'in AB liderliğine ve AB üyesi ülke liderliklerine Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgi vermesi de ihtimal dışı değil.


Dünkü görüşmenin sonuçları, Lisa Buttenheim'in ve Başkan Anastasiadis'in görüşme sonrasında yaptığı açıklamalar; prosedürün artık bir al-ver aşamasında olduğu görüşünü işleyen Türk tarafının değil, henüz müzakerelerin başında, screening aşamasında olunduğunu söyleyen Rum tarafının yaklaşımını doğruluyor.


Kıbrıs sorunuyla ilgili hukukçular grubu üyesi Nikos Kleanthus'a göre dünkü görüşmenin, daha özlü müzakere yapılması gerektiği saptandığı ve kararlaştırıldığı için bizim tarafa özlü bir kazanç sağladığı söylenebilir."


TÜRK TARAFI ÇABALARININ KIBRIS TÜRKÜ'NÜ AZINLIK DURUMUNA DÜŞÜRMEMEK OLDUĞUNU KAYDETTİ


Politis "Görüş Ayrılıklarını Not Ettiler... Eroğlu, Küçük Güven Yaratıcı Önlemler, Anastasiadis Mağusa Diyor... Kıbrıslı Türkler Endişelerle Cevap Veriyor" başlıklı haberinde dünkü görüşmenin dostane bir ortamda ancak yeni prosedüre herhangi yeni bir şey eklenmeden gerçekleştiğini yazdı.


Edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis'in "Türk tarafının sunduğu, ortak açıklama ile ilgisi olmayan tezleri bir bir sıraladığını" belirten gazete Türk tarafının ise bunların, Kıbrıs Türk toplumunun endişelerinden kaynaklandığı, çabalarının Kıbrıs Türk toplumunu basit azınlık durumuna düşürmemek olduğu cevabını verdiğini yazdı.


Gazete Anastasiadis'in geçen hafta açıkladığı gibi, "Kıbrıs Türk tarafının ortak açıklamadan farklılıkları hakkında, Brüksel'de görüşeceği BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a da bilgi vereceğini" savundu, özetle şunları yazdı:


"Güven Yaratıcı Önlemler konusunda Kıbrıs Türk tarafı, prosedüre ivme katabilecek küçük güven yaratıcı önlemlerden söz ederken Kıbrıs Rum tarafı, güven yaratıcı önlemlerin önce ileri götürülmesinin, etkisinin mümkün olduğunca büyük olmasının, toplumlararası müzakereler çerçevesinde görüşülmeyen kapalı Maraş'ın iadesi çabasına net bir atfın daha iyi olacağı karşı önerisinde bulundu."


Alithia manşet haberini "Eroğlu-Anastasiadis... Güven Yaratıcı Önlemleri De Görüştüler... Müzakereler Üç Aşamada: Tezlerin Not Edilmesini Köprü Kurucu Öneriler ve Sonra Da Al-Ver İzleyecek" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Dünkü görüşmenin iyi bir ortamda gerçekleştiğine vurgu yapan gazete edindiği bilgilere dayanarak müzakerelere yeni bir dinamik katılması için güven yaratıcı önlemler alınması konusunun da ele alındığını yazdı.


Gazete iyi bilgi sahibi kaynakların, "Kıbrıs Türk tarafının küçük hareketlerden söz ettiğini, buna katılan Rum tarafının Mağusa konusunu ortaya koyduğunu ancak bu konunun başka bir düzeyde değerlendirileceğini" söylediklerini yazdı.


Haravgi haberini "Müzakerelerde Araştırma Prosedürü Devam Ediyor... Anastasiadis-Eroğlu Şu Ana Kadarki İlerlemeyi Veya İlerlememeyi Gözden Geçirdi" başlığı altında özetledi.


(ŞA/HÖ)


 
1 Nisan 2014 Salı 11:21
Okunma: 928
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu