Ana Sayfa » Kıbrıs » Uçacağız...

Uçacağız...

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, 3 ekonomistte hazırlattığı, Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu açıklandı. “Değişimlere ayak uydurabilen, esnek ekonomi” temasıyla hazırlanan raporun sunuşu için Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıya, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Ana Muhalefet Partisi CTP’nin Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, işadamları, ekonomistler, akademisyenler, sendikacılar ve yabacı konuklar katıldı.

 
 
Uçacağız...

Toplantının açılışında, Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Maliye Bakanı Ersin Tatar konuşma yaptı. Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye’den 2014’te gelecek suyla, tarım sektörünün gelişeceğini; alınan önlemlerle turist ve öğrenci sayısının ve devletin gelirlerinin artacağını, e-devlet projesinin de önemli bir hizmet olacağını kaydederek, Türkiye ile KKTC’nin ekonomik entegrasyonunun her geçen gün güçlendiğini söyledi.

Tatar,“Olumlu bakmak, pozitif bakmak lazım. Her gün manşetlerde ‘öldük, bittik, battık’ derseniz o zaman burada yatırım yapmanın ne anlamı kalır? Kendi kendimize de haksızlık yapmayalım” diye konuştu. Tatar, hükümetin Türkiye ile birlikte aldığı önlemlerle ülkede olumlu gelişmeler sağlandığını belirterek, “hep birlikte uçacağız” görüşünü yineledi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, 3 ekonomiste hazırlattığı, Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu, 4. Rekabet Edebilirlik Forumu’nda açıklandı. Forumun açılışında Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın kendine has üslubuyla yaptığı renkli konuşma gündem oldu.
“Değişimlere ayak uydurabilen, esnek ekonomi” temasıyla hazırlanan raporun sunuşu için Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantının açılışında, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kahve arası verildi ve daha sonra raporu hazırlayan ekonomistler Kamil Sertoğlu, Vargın Varer ve Mustafa Besim raporlarını sundu. Toplantıya katılanlar da yorum ve sorularıyla foruma katkıda bulundu.

TATAR: “TEPKİLERLE KARŞILAŞIYORUZ”: Maliye Bakanı Ersin Tatar, “KKTC gerçeklerinin her gün ortaya çıktığını, hükümetin doğruları yapmaya kalktığında nasıl tepkilerle karşılaştığının görüldüğünü; meclise bir kişinin 13 saat kürsüyü işgal edebildiğini” belirterek, pazartesi günü görüşülecek Özelleştirme Yasa Tasarısı konusunda arkadaşlarına “meclise pijamalarıyla gelmeleri”ni söylediğini ifade etti.
Tatar, raporda söylenenleri gayet iyi bildiğini kaydederek, “Ama gel de yap! Mesele budur” dedi. Doğruları kamuoyuyla paylaşıp kamuoyu yaratmak ve hükümete bunları yapmak için güç sağlamak gerektiğini belirten Ersin Tatar, tüm kurum ve kuruluşlarda bütçe ve mali disiplinin sağlanmasının şart olduğunu vurguladı.

“VERGİLERİ DÜŞÜREMİYORUZ ÇÜNK܅”: “Vergileri düşürün diyorsunuz. Şu anda düşüremiyoruz. Çünkü gelire ihtiyacımız var. Aksi taktirde ay sonu ne maaşlar ödenebilir, ne de soysal sigortalara katkı yapılabilir. Bu devletin yürümesi lazım” diyen Maliye Bakanı Tatar, vergilerin ancak ekonomi kayıt altına alındığında gündeme gelebileceğini söyledi.
Maliye Bakanı Tatar, arkalarında koskoca Türkiye Cumhuriyeti bulunduğunu ve 7 Mart 2014’te su getireceğini söylediğini belirterek, tarıma yatırıma devam edilmesinin istendiğini; turist, öğrenci ve istihdamın artacağını; e-devlet projesinin ve Türksat’ın alacağı ihalenin önemine işaret etti.

“BELKİ BİRAZ ZAMLAR DA YAPTIK ÖZKAN BEY AMA…”: Öğrenci ve turist sayısının doğru işlerle artırılmasıyla maliyenin gelirlerinin de artacağını kaydeden Maliye Bakanı Ersin Tatar, “Göreve geldiğimde gelirler 1.6 milyar TL’ydi, nasıl artıracağız derdim, şimdi 2 milyar lirayı bulduk” diye konuştu. Tatar, izleyiciler arasında yer alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na hitaben de, “Belki biraz zamlar da yaptık Özkan bey ama napalım, nasıl olacaktı bu iş? Becerdik Özkan bey! 1.6 milyar TL, 2 milyar TL’yi buldu, bütçe açığı azaldı, Beşir Atalay beni tebrik eder. Bana güveniyor, bu güven ortamında yatırımlar artar” ifadelerini kullandı.

“HEP BİRLİKTE UÇACAĞIZ”: Maliye Bakanı Tatar, konuşmasının devamında bu kez KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan’a da hitap etti ve ekonominin kayıt altına alınacağını, bütçenin iyileşeceğini verimliliğin artırılacağını belirtti. Tatar’ın, “Ve hep birlikte uçacağız” sözleri salonda alkış ve gülüşmelerle karşılandı.

ATUN: “MAKRO EKONOMİK İYİLEŞMELER”: Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülkenin ekonomik ve sosyal politikalarının belirlenmesine ışık tutacağını belirttiği raporu hazırlayanları kutlayarak teşekkür etti. Atun, 2010-12’de ekonomide yaşanan gelişmelerle makro ekonomik iyileşmeler sağlandığını belirtti.
Atun, artık KKTC’de istikrarlı bir kamu maliye yönetimi bulunduğunu; devleti gider artırıcı mükellefiyetlere iten uygulamaların rafa kaldırıldığını; bütçe disiplini sağlandığını; KKTC için kötü dönemlerin geride kaldığını söyledi.
“Artık sabahtan akşama vergilerin artırıldığı dönem geride kalmıştır” diyen Sunat Atun, petrol fiyatlarındaki artışın ise yurt dışından kaynaklandığını belirtti. Ülke için yeni projeler üretilmesi gerektiğini kaydeden Atun, ekonominin 2010’da yüzde 3.7; geçen yıl da yüzde 4.2 büyüdüğünü; bu yıl içinse öngörülerinin yüzde 5 olduğunu dile getirdi.

“KARAMSARLIK ÜLKEYE HİZMET ETMEZ”: Atun, en büyük ticaret ortağı olan Anavatan Türkiye’nin meydana getirdiği önemli büyüme dinamiğinin KKTC’ye de olumu yansıyacağını kaydederek, “Ülkemizde güven ortamının güçlenmesine sadece hükümetin değil tüm çevrelerin ihtiyacı vardır ve herkese görev düşmektedir. Hiçbir menfaat ülke çıkarlarının üzerinde olmamalıdır. Karamsarlık, ülkemize hizmet etmez” diye konuştu.

“KUZEY KIBRIS’IN DÜNYA İÇİNDEKİ YERİNİ GÖSTERİYOR”: Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de, Rekabet Edebilirlik Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, “Bu rapor Kuzey Kıbrıs’ın dünya içindeki yerinin ve tüm siyasi ve ekonomik engellere rağmen dünya ekonomisinin bir parçası olduğu gerçeğinin en önemli hatırlatıcısıdır” dedi. Çerkez, raporun ve forum ana fikrinin “değişimlere ayak uydurabilen, esnek ekonomi” olduğunu söyledi. Çerkez, dünyanın parçası olmanın, dünyadaki gelişmelerden soyutlanamamak, kendilerinden kaynaklanmayan sebeplerle de olsa kapalı bir toplum ve ekonomi olmanın bedellerini sineye çekmemek anlamına geldiğini anlatarak, “Diğer bir deyişle dünyadaki değişime, yarışa, teknolojiye ve iş yapma vizyonuna uygum sağlayabilmek demektir” ifadelerini kullandı. Rekabet avantajlarına göre bütün sistemin ekonominin gerektirdiği şekilde yeniden şekillendirmek gerektiğini ifade eden Günay Çerkez, kapanıp beklemek yerine daha fazla çalışmak gerektiğini kaydetti.

“DİYALOG YOKSA...”Çerkez, uygulama koltuğunda oturanların, yeni politikalar geliştirirken, ilgili kesimlerin diyaloğunu iyi niyetle zorlaması; şeffaf, adil ve tutarlı olması gerektiğini belirterek, “Bu önemli aşama atlandığı zaman, en haklı kararlar bile kamuoyunda kabul görmemekte, meşruiyet krizi yaşanmaktadır. Bunun sonucunda alınan kararlar ya geri çekilmekte veya uygulama aşamasında başarısız olmaktadır. Bu konuda hükümetimize tavsiyemiz, yanlışta değil doğruda kararlı olmalarıdır. Diyaloğu ve işbirliğini iyi niyetle zorlayan bir hükümet, başta Ticaret Odası olmak üzere, toplumun geniş kesimlerini yanında bulacaktır” dedi.
Rapor, Dünya Ekonomik Forumu’nun, 142 ülkede uyguladığı yöntem kullanılarak hazırlandı. Raporda, KKTC’nin diğer ülkeler kadar kriz sonrası gelişme sağlayamadığı ve ekonomisini toparlayamadığı belirtilerek, “Bu sonuç Kuzey Kıbrıs’ın gerekli değişim ve gelişimi zamanında yerine getiremediğini ve bundan dolayı dünya gerisinde kalmaya devam edeceğine işaret etmektedir” denildi.

Türkiye ve İngiltere’nin rekabet edebilirliğinin 2 basamak yükseldiği, Güney Kıbrıs’ın ise 7 basamak birden gerilediği kaydedilen raporda, Kuzey Kıbrıs’ın rekabet edebilirliğinin hesaplanmasında kullanılan 12 başlığın 5’inde ilerleme sağlandığı, bunların “teknolojik hazırlık, finans piyasasının gelişmişliği, altyapı ve sağlık ve ilköğretim” başlıkları olduğu ifade edildi.
En fazla gerileme “işletme gelişmişliği”nde görülürken, iş çevrelerinin “tedarikçi, küme sektörlerinin gelişmişlik durumu, uluslararası dağıtım ve pazarlama kontrolü” gibi konularda yetersiz kaldığı belirtildi.
KKTC’nin küçük bir ekonomi olmakla birlikte, küçüklüğün bir avantajı olan esnekliğe yeterince sahip olmadığı kaydedilen raporda, “Bu nedenle dünyadaki gelişmelere hızlı ayak uydurma sorunu yaşanmakta, bu durum ise, ekonominin rekabet edebilirliğini olumsuz şekilde etkilemektedir” denildi.
Raporda, ülke ekonomisinin refleksi zayıf bu ekonomik yapıdan kurtularak daha esnek ve hızlı hareket etmek suretiyle değişimlere ayak uydurabilen bir ekonomik yapıya dönüşme zorunluluğuna işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:
“Böylesi bir yapının önündeki engellerin aşılması için gerekli beşeri sermayeye sahip KKTC’nin, mevcut siyasi yapının değiştirilmesi dahil, tüm gerekli unsurları yerine getireceği bir çalışma içine girilmesi hususunda daha fazla geç kalınmadan hareket etmesi gerekmektedir. Ayak uydurabilen esnek bir ekonomik yapı, rekabet edebilirliği artmış olan, dış pazarlara daha fazla açık, üretim kapasitesi yüksek, refah düzeyi gelişen bir ekonomiyi ortaya çıkaracaktır.”

SERTOĞLU: “REÇETELER ACITICI… O YÜZDEN TEPKİ GÖRMESİ NORMAL”
“Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu” hazırlayıcılarından Dr. Kamil Sertoğlu, Ticaret Odası’ndaki toplantıda yaptığı sunumda, raporun 6 aylık bir çalışmayla hazırlandığını belirterek, raporla ilgili bilgiler verdi.
KKTC ve dünya ekonomisinde belirsizliklerin devam ettiğini, reçetelerin acıtıcı ve öncelikle yangını söndürme amaçlı uygulandığını kaydeden Sertoğlu, bu yüzden tepki görmesinin normal olduğunu söyledi. Gayri Safi Milli Hasıla’nın, 2011’de yüzde 3.7 arttığını ancak ekonomik büyümenin tam hissedilmediğini ifade eden Kamil Sertoğlu, önümüzdeki dönemde de küresel risk oranının giderek arttığını; Kuzey Kıbrıs ekonomisinin rekabet gücünün de düşük olduğunu belirtti.

BESİM: “DÜNYA KOŞARKEN BİZ YÜRÜYORUZ”: Ekonomist Dr. Mustafa Besim, rekabet edebilirlik raporunun, ülkenin zayıf ve güçlü yanlarını ortaya koyan bir çalışma olduğunu kaydederek, 12 bölüm ve 3 ana başlıkta yapılan çalışmada DPÖ verilerinin ve yönetici görüşleri anketinin kullanıldığını bildirdi.
Besim, Kuzey Kıbrıs’ın, Bosna Hersek, Güney Afrika ve Romanya gibi ülkelerle birlikte etkinlik odaklı gelişme gösteren bir ülke olduğunu; ülke puanının geçen yıla göre artarak 3.58’e yükseldiğini ancak dünya sıralamasında 1 basamak gerilediğini çünkü dünyada Kuzey Kıbrıs’tan daha iyi gelişen ülkeler bulunduğunu söyledi.

VARER: “1980’LERDEN BERİ ‘YAPISAL REFORM ŞART’ DİYORUZ”: Raporun hazırlanmasında görev alan ekonomist Dr. Vargın Varer de, ekonomiyle ilgilenmeye başladığı, öğrencilik yılları olan 1980’lerden beri “yapısal reform şart” denildiğini ama bir türlü bunların hayata geçmediğini söyledi. Varer, ekonominin, dünyada gelişen koşullara uyum sağlamada zorlandığını, esnek olmadığını kaydederek, Darwin’in “Güçlüler değil, değişime ayak uydurabilenler varlığını sürdürür” sözüne atıfta bulundu.
Küçük olan Kuzey Kıbrıs ekonomisinin değişimlere ayak uydurması kolay olduğu halde, bunun başarılamadığını, evrimle değişme yerine var olan sıkı sıkıya bağlanma güdüsü görüldüğünü kaydeden Vargın Varer, mevcudu, statükoyu koruma yüzünden, ekonomide arızaların ortaya çıktığını, rekabet gücünün zayıfladığını, gayri safi milli hasılanın inişli çıkışlı bir yapı gösterdiğini; finansal krizlere de yeterli önlemin alınamadığını anlattı. Değişimlere ayak uydurabilme kabiliyeti zayıf bir ekonomi bulunduğunu ifade eden Varer, esnekliği belirleyen faktörleri sıralayarak değerlendirmeler yaptı. En temel zayıflığın dışa açılmada görüldüğünü söyleyen Vargın Varer, “yardıma dayalı ekonomik yapı; mevcudu koruma güdüsü; siyasi otorite zayıflığı ve çevresel faktörler”in siyaseti esir aldığını savundu.
 
17 Mart 2012 Cumartesi 10:52
Okunma: 978
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu