Ana Sayfa » Kıbrıs » Üçlü görüşmeler faydalı oldu

Üçlü görüşmeler faydalı oldu

Eroğlu: "Hedefimiz Kıbrıs Türk Halkının Belirsizlik Ortamından Kurtarılması Ve Sonu Açık Müzakere Süreçlerine Mahkum Edilmemesidir"

 
 
Üçlü görüşmeler faydalı oldu
"ÜÇLÜ GÖRÜŞMELER SÜREÇTE BİR KIPIRDANMAYA NEDEN OLMUŞTUR"

"TOPLANTILARA KATILMAK İÇİN SENDİKA VEYA SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN İZİN VEYA İCAZET ALMASINA GEREK YOK"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hedeflerinin Kıbrıs Türk halkının belirsizlik ortamından kurtarılması ve sonu açık müzakere süreçlerine mahkum edilmemesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, New York'ta yapılacak 5'inci üçlü zirve öncesi sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Halk Konseyini müzakereler hakkında bilgilendirdi ve temsilcilerin görüşlerini dinledi.

Toplantı Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun konuşması ile başladı, konuşmanın ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Halk Konseyi toplantısında Eroğlu'na Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör, Özel Temsilcisi  Kudret Özersay ve Sözcüsü Osman Ertuğ eşlik etti.

Eroğlu konuşmasında Halk Konseyi ile son toplantısını New York'ta Ekim 2011'de yer alan dördüncü üçlü görüşme öncesi gerçekleştirdiğine, işaret ederek, "Hem sizlerden güç almış, hem de farklı fikirler temelinde hangi adımları atacağımızı, nerelere dikkat edeceğimize karar vermiştik. Greentree toplantısında bu hususlara dikkat ettik ve tartıştıklarımızın gereğini yerine getirdik diye düşünüyorum. Bugün bu toplantıyı bu maksatla yapıyoruz" dedi.

Eroğlu, "Sizin görüşlerinin bizim için önemlidir. 'masada ne vardır, Rum tarafından neler gelmiştir, ne istemektedirler, bizim tavrımız nedir veya ne olmalıdır' konularında sizlerle anlamlı bir istişare yapacağız" d,ye konuştu.

New York'ta 22-24 Ocak tarihleri arasında yer alacak 5'inci üçlü görüşmenin "son derece önemli olduğunu" belirten Eroğlu, bugünkü toplantıda müzakerelerde gelinen son aşama, olası gelişmelerde ne şekilde hareket edileceği, masaya konan öneriler hakkında  bilgi verileceğini kaydetti.

"ÜÇLÜ GÖRÜŞMELER SÜREÇTE BİR KIPIRDANMAYA NEDEN OLMUŞTUR"

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile üçlü görüşme fikrinin Kıbrıs Türk tarafından geldiğini son 14 ayda 5'inci üçlü görüşmenin yer alacak olmasının da son derece önemli ve dikkat çekici olduğunu ifade eden Eroğlu, "Bu tür toplantılar Kıbrıs konusunu uluslararası camianın önüne taşıyarak, süreçte bir kıpırdanmaya neden olmuştur" dedi.

Pazartesi günü yer alan ve dört hayır kararının çıktığı Kıbrıs Rum Ulusal Konseyinin toplantısına atıfta bulunan Eroğlu, ulusal konseyin kararlarının "Hristofyas'ın bazı hareketlerini kısıtladığını" ancak Hristofyas'ın da söz konusunu "kısıtlayıcı" kararlardan memnun olduğunu çünkü, açık açık ifade etmese dahi Güney Kıbrıs Başkanlık seçimlerinde aday olacağının söylenebileceğini kaydetti. Eroğlu, "(Hristofyas'ın)Verdiği cevapları dinlediğiniz zaman aday olacağı kesin" dedi.

Hristofyas'ın seçimler için müttefik parti bulması gerektiğini, DIKO, DISI ve EDEK gibi Kıbrıs Rum siyasi partileri yanına alabilmesi için söz konusu partilerin hassasiyetlerine dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Eroğlu, "sürecin açık olması, hakemlik olmamamsı, vatandaşlık ve  dönüşümlü başkanlıklardaki duruşlarının" söz konusu partilerin hassasiyetleri olduğunu ifade etti.

Eroğlu, "Hristofyas'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de düşünerek bazı hareketler sergileyeceğinin hesabını da şimdiden yapmaktayız" dedi.

1968'DEN BERİ DEVAM EDEN MÜZAKERELER

1968 yılından itibaren devam eden müzakerelerin ucu açık bir şeklide sürdürülmesi ve bu zaman zarfında Kıbrıs Türk halkının sürekli hırpalanarak statüsüz bırakılmasının adil olmadığını belirten Eroğlu, Hristofyas'ın son yapılan liderler toplantısında da bu görüşü savunduğunu kaydetti.

RUMLAR POZİSYONLARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ

Kıbrıs Türk tarafının adil, kalıcı, iki kurucu devlete sahip, iki kesimliliğin sulandırılmadığı yeni bir ortaklığın arkasında durmaya hazır olduğunu belirten Eroğlu, bunun sadece Kıbrıs Türk  tarafının isteği ile mümkün olmadığını Kıbrıs Rum tarafının da müzakere masasında eşitliliğe ve iki kesimliliğe halel getirecek, çözümün AB ve uluslararası mahkemeler önünde erozyona uğratacak pozisyonlarını gözden geçirmesi ve esneklik göstermesi gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs türkünün haklarını müzakere masasında savunma ve adıl bir çözüm bulmanın görevi olduğunu belirten Eroğlu, "Halkın desteği ve verdiği mesajlar her platformda yol haritası niteliğinde kullanılacak mesajlar olacaktır" dedi.

Eroğlu, "Müzakere masasında anlaşma için gayret eden taraf biziz, müzakere masasında antlaşmamak ve zaman kazanmak için uğraşan sayın Hristofyas'tır, yani Rum tarafıdır" diye konuştu.

ANLAŞMANIN AB BİRİNCİL HUKUKU OLMASI

Kıbrıs Türk tarafının varılacak anlaşmanın AB'nin birincil hukuku olmasında ısrarlı olduğunu anımsatan Eroğlu, kalıcı deregasyonlar olmaması durumunda, Kıbrıs Türkünün ve Türkiye'nin AB mahkemelerinde geçmişte yaşadığını tekrardan yaşayabileceğini belirtti.

PETROL VE DOĞAL GAZ

Bölgede yakın gelecekte Kıbrıslı Türklerin halklarını etkileyecek gelişmeler yaşandığını belirten Eroğlu,  "Kimse Kıbrıslı Türklerin hakları bahis konusu olduğunda yaşanan gelişmeleri oturup izlemesini beklemesin. Eğer bugünden kararlı adımlar atmazsak yakın gelecekte Kıbrıslı Türklerin hakları erozyona uğrayacaktır" dedi.

Güney Kıbrıs'ın açıklarında bulunan doğal gaz ve petrol yatakları ile ilgili, Kıbrıs Türk tarafı olarak, kaynaklardan yararlanma konusunun ertelenmemesi durumunda müzakere sürecinin zarar göreceği uyarısında bulunduklarını ve ertelemenin olmaması durumunda kaynakların adil olarak birlikte kullanılması teklifinde bulunduklarını tekrarlayan Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafına müzakerelere zarar verecek adımlardan kaçınma çağrısında bulundu.

"Buna riayet etmeyeceklerse biz protesto etmekle kalmayıp haklarımızı bizzat kendimiz arayacağız" diyen Eroğlu, Ekim 2011 zirvesi öncesi zirveyi ve müzakereleri olumsuz etkileyecek  gerekçesiyle Hristofyas'tan Kıbrıs'ın Güneyindeki petrol keşif çalışmalarını erteleme talebinde bulunduklarını, ancak Kıbrıs Rum tarafının çalışmaları ertelemediğini anlattı.

Kıbrıs Türk tarafının BM Genel Sekreterine Eylül ayında konu ile ilgili 5 maddelik bir öneri sunduğunu, Genel Sekreterinin bu önerileri benimsemesine rağmen,  Güney Kıbrıs Rum kesiminin öneriyi kendisine iade ettiğini anlatan Eroğlu, keşif kazılarının başlamasını müteakip kendisinin de New York'ta TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kıta Sahanlığı Anlaşmasını imzaladığını hatırlattı.

Kıta sahanlığı anlaşmasını imzalamasıyla ortaya atılan "yetkisi yoktu" "meclis by-pass" edildi yönünde çıkan söylentilere de  atıfta bulunan Eroğlu, kimsenin by-pass edilmediğini, Anayasaya göre Cumhurbaşkanının uluslararası antlaşma imzalama yetkisi bulunduğunu, ancak imzaladığı antlaşmanın meclisten onay alması gerektiğini, hükümetin ise her şeyden bilgi sahibi olduğunu belirtti.

DIŞ DÜNYAYA VERECEĞİ MESAJ BAKIMINDAN ÇOK ÖNEMLİYDİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun devam ettiği bir zamanda Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı ile dünya basının önünde böyle bir antlaşmaya imza atmanın "dış dünyaya vereceği mesaj bakımından çok önemli" olduğunu kaydeden Eroğlu, "Burada bir amaç vardı: Siz bunu yaparsanız bir de bunu yaparız verme düşüncesi ile yapılıştır. Ama bu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının KKTC Cumhurbaşkanının imzaladığı bir anlaşma ve Türkiye'nin KKTC'yi tanımasının dünyaya bir kere daha ifade edilmesi fevkalade önemliydi" dedi.

TOPLANTI İÇİN İZİN ALMAYA GEREK YOK

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Halk Konseyi toplantılarına katılmak için sendika veya sivil toplum örgütlerinin izin veya icazet almasına  gerek olmadığını, toplantıya demokratik  kuruluşların davet edildiğini söyledi.

Bir örgütün kendisinden özel bilgilendirme talebi geldiğini ardından söz konusu örgütün randevu verilmediği takdirde Hristofyas ile görüşmeyi talep edecekleri şeklinde açıklamada bulunulduğunu anımsatan Eroğlu, sendikalarla görüşmekten kaçınmadığını ancak şartlı yaklaşımların sıkıntı yarattığını kaydetti.

Hristofyas'ın görüşmeleri Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın yaptığı yöndeki iddiasının bir sendika tarafından KKTC'deki basına  verildiğini belirten Eroğlu, görüşme masasında kendisinin olduğunu ancak bir ekibinin de var olduğunu, 19 yıllık başbakanlık döneminde her zaman danışmanlarının olduğunu, müzakerelerde de danışman ve özel temsilcisinin olmasının doğal olduğunu belirtti.

Özel temsilcilerin liderlerden daha çok görüşme yaptığını ancak bunların farklı bir platformda yer aldığını belirten Eroğlu, liderlerin bazen ortaya koydukları görüşleri, özel temsilcilere sonuçlandırmak için bıraktıklarını ancak bunların onayı için konunun kendilerine geri geldiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu nedenle Hristofyas'ın her söylediğinin doğru olmasının mümkün olmadığını belirtti.

CTP-AKEL ANTLAŞMASI

Hristofyas'ın CTP-AKEL arasında bir antlaşma yapıldığı ve bu antlaşmayı kabul etmeye hazır olduğu yönde beyanatı olduğunu anımsatan Eroğlu, Hristofyas'ın kendisine böyle bir antlaşmanın var olduğunu ve söz konusu antlaşmayı kendisinde getirme sözü verdiğini ancak halen getirmediğini de belirtti.

BM Genel Sekreterinin gizlilik ilkesine de atıfta bulunan Eroğlu, "Ana prensip gizliliğin korunması şeklindedir. Onun için televizyonlara çok nadir çıkıyorum çok nadir mülakat veriyorum" dedi.

Eroğlu, Hristofyas'ın çok konuştuğunu dile getirerek, Hristofyas'a gereken yanıtların anında verildiğini belirtti.

 
18 Ocak 2012 Çarşamba 18:29
Okunma: 528
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu