Ana Sayfa » Kıbrıs » UKÜ Arap Dünyasında Değişen Dinamikleri İnceledi

UKÜ Arap Dünyasında Değişen Dinamikleri İnceledi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü ile Yrd. Doç. Dr. Umut Koldaş’ın ortak makaleleri iki farklı akademik dergide yer aldı.

 
 
UKÜ Arap Dünyasında Değişen Dinamikleri İnceledi
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü ile Yrd. Doç. Dr. Umut Koldaş’ın ortak çalışması “Filistin Kimliğinin Orta Doğu’nun Bölünmüş Toplumlarında Yeniden Canlanması: Ürdün ve İsrail Örnekleri” başlığını taşıyan İngilizce makale T.C. Dış İşleri Bakanlığı, Stratejik Araştırma Merkezi (SAM) tarafından hazırlanan “Perceptions, Journal of International Affairs” dergisinde yayımlandı.

Bir diğer ortak makale olan “Arap İntifadası mı? Arap Dünyasında Toplumsal Hareketlerin İçsel, Bölgesel ve Uluslararası Dinamikleri” ise ulusal hakemli dergi “Akademik Orta Doğu”nun Ekim sayısında yayımlandı.

Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü ile Yrd. Doç. Dr. Umut Koldaş İngilizce hazırladıkları “The Resurrection of Palestinian Identity in Divided Societies of the Middle East: The Cases of Jordan and Israel” (Filistin Kimliğinin Orta Doğu’nun Bölünmüş Toplumlarında Yeniden Canlanması: Ürdün ve İsrail Örnekleri) başlıklı makalede Orta Doğu toplumlarının kimlik politikalarını inceledi. UKÜ öğretim üyeleri “Arap İntifadası mı? Arap Dünyasında Toplumsal Hareketlerin İçsel, Bölgesel ve Uluslararası Dinamikleri” başlığını verdikleri bir diğer makalede ise Arap coğrafyasında son zamanlarda meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğretim üyeleri Köprülü ve Koldaş söz konusu çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ürdün ve İsrail’in kimlik politikaları incelendi

UKÜ’lü akademisyenler Ortadoğu’daki bölünmüş toplumlarda kimlik politikalarını inceledikleri çalışmaları “Filistin Kimliğinin Orta Doğu’nun Bölünmüş Toplumlarında Yeniden Canlanması: Ürdün ve İsrail Örnekleri”nde iki ülke üzerinde durarak İsrail ve Ürdün’ün iç ve dış siyasetinin önemli bir bileşeni olan Filistin toplumu ve toplumsal hareketinin kimlik dinamiklerini mercek altına aldı.

“Arap dünyasındaki gelişmeler ‘istikrar’ ve ‘meşruiyet’ sorununu gündeme getirdi”

“Arap İntifadası mı? Arap Dünyasında Toplumsal Hareketlerin İçsel, Bölgesel ve Uluslararası Dinamikleri” başlıklı makale ile ilgili olarak UKÜ öğretim üyeleri geçen yılın Aralık ayında Tunus’ta başlayıp ardından Mısır, Bahreyn, Yemen, Ürdün, Suriye ve Libya’yı etkisi altına alan toplumsal hareketlerin, Arap dünyasında süregelen rejimlerin ‘istikrarı’ ve ‘meşruiyet’ sorunlarını gündeme getirdiğini belirtti. Köprülü ve Koldaş “Bağımsızlıklarını kazandıkları dönemden günümüze, söz konusu rejimlerin sürdürülebilirliği konusu tartışılmış olsa da, son dönemde yaşanan siyasal liberalleşme talepleri Arap Orta Doğusu’nda bir takım dengelerin değişeceğine ilişkin ipuçları vermektedir. Özellikle Arap Baharı, Arap devrimleri ve Arap isyanı olarak değerlendirilen hareketlerin bölgede bir değişim olacağına işaret ettiği aşikar olup, söz konusu isyan dalgasının henüz bir ‘devrim’e dönüşmediğinin altını çizmek gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

 

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyeleri Nur Köprülü ve Umut Koldaş ortak çalışmada ele aldıkları toplumsal hareketlerin ekonomik sorunların tetiklediği bir takım eylemler olarak algılandığını ancak bunun Arap rejimlerinin meşruiyet temelinde sorgulanmaya başlanmasının bir yansıması olduğunu belirtti.

Bölgede yaşanan gelişmelerin Arap dünyasında iki önemli sorunsalı gündeme taşıdığını da belirten UKÜ öğretim üyeleri “Bunlardan ilki, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından siyasal sistemlerini hukuki zeminden de güç alarak, gerek tek partili gerekse otoriter yönetim şekilleri ile inşa eden Arap rejimleri ve meşruiyetleri sorgunlanmaya başlanmıştır.

İkinci olarak ise, bağımsızlıklarını kazandıkları dönemden günümüze Arap rejimlerinin istikrarı ve varlığı belli bir takım tutunum ideolojilerinden beslenerek inşa edilmiş, bugün ise söz konusu ideolojik bağlılıkların (Baasçılık ve Arapçılık gibi) zayıflaması ve bölgede yerleşmiş olan normatif yapının çözülmeye başlaması ile birlikte toplumsal hareketlerin önünü açacak yeni dinamikler getirmiştir.” dedi.

 
17 Kasım 2011 Perşembe 14:58
Okunma: 1418
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu