Ana Sayfa » Kıbrıs » UKÜ’de “Siber Çağ ve Siber-Punk Edebiyatı” Konferansı

UKÜ’de “Siber Çağ ve Siber-Punk Edebiyatı” Konferansı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde (UKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi tarafından “Siber Yüzyıl ve Siber - Punk Edebiyatı” konulu bir konferans düzenlendi

 
 
UKÜ’de “Siber Çağ ve Siber-Punk Edebiyatı” Konferansı
UKÜ Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Üyesi Prof. Dr. Umay Günay katıldı.

Prof. Dr. Umay Günay konuşmasının başında her yeni yüzyılın dünyada bir takım değişim ve dönüşümlere sebep olduğunu ve bu değişim dönüşümlerle birlikte yeni oluşumların meydana geldiğini belirtti.

“Hepimizin bildiği üzere 19. yüzyıl sanayi devriminin şekillendiği, 20. yüzyıl da sanayi devrimi üretiminin sonuçlarının alındığı bir yüzyıl oldu.” diyen Günay, gelişmekte olan ülkelerin veya gelişmemiş ülkelerin daha ileriki yıllarda sanayi devrimini yakalamak amacında olduklarını anlattı.

“Sibernetik” kavramı

Prof. Dr. Umay Günay konferanstaki konuşmasının devamında enerjiye açık, enformasyon ve kontrole kapalı sistemleri inceleyen bilim dalı olarak da bilinen “sibernetik” kavramıyla ilgili bilgiler vererek şunları kaydetti: “Sanayileşme öyle bir gelişme kaydetti ki bilgi teknolojisine dönüştü, bu teknolojiyi üreten ülkeler müthiş bir gelişme sağladılar. İnsanlar artık birbirlerine çok kolay ulaşıyorlar, bu da sibernetik ilime dayanıyor. Sibernetik, kim yönetir ve nasıl yönetilir soruları sorulmadığı zaman yönetmenin ne olduğunu akla dayanarak açıklayan mantıki bir bilimdir. Sibernetiğin gelişmesi İkinci Dünya Savaşı sırasında özellikle hava taşıtlarına karşı savunma geliştirmek için ağır gözetleme kulelerini hızlı ve dikkatle istenen yöne çevirmek veya insan kontrolüyle yönetilmesi imkânsız olan radar antenlerini hedefe çevirmek ihtiyacından doğmuştur.

Amerikalı Norbert Wiener 1947'de otomatik kumandalı sistemlerin tekniği üstüne ‘Cybernetics’ adlı ilk eseri yayımladı; Wiener bu eserinde sibernetiği bir kavşak bilim olarak tanımladı ve yönetim yapabilecek mekanizmalarla ilgili genel kavramları verdi. Bu görüşler üstün yapılı canlıların hayati fonksiyonları ve bu fonksiyonların yapay olarak yaratılmasına imkân veren süreçleri mantık analizine vurmakla gerçek bir akıl devrimi sayılabilecek büyük bir akımın başlangıç noktası oldu.”

Günay ayrıca, Rusların İkinci Dünya Savaşı’nda casusluk amacıyla geliştirdikleri ilkel internet haberleşmesinin Amerikalılar tarafından bugünkü anlamıyla geliştirilmesinin bilgisayar ve nano teknolojiyle birleşerek hızla iletişimde sanal dünyalar yaratmasının siber-netik alanının masalların ötesine geçmesini sağladığını da kaydetti.

Diyarbakır Artukoğlu Beyliği’nde yaşamış olan Ebü’l-İzz bin İsmâil bin Rezzaz El Cizri’nin dünyanın ilk programlanabilen insansı robotunun mucidi olduğunu aktaran Prof. Dr. Umay Günay, böylece El Cizri’nin dünyada sibernetik ilminin de öncüsü kabul edildiğini aktardı.“Siber Yüzyıl” ve “Siber-punk Edebiyat Türü”

“Bizde genç nesil yazarlarda görünen siber-punk edebiyat türü ve alt kültürü, dünyaya küreselleşme imkânlarıyla yayılmaya başlamış bulunmaktadır.” diyen Prof. Dr. Umay Günay, bu tabiri duymadığını, bu konuyu bilmediğini söyleyenlerin bile bu akımın bir takım öğelerini bilinçaltı birikimleriyle kullandıklarını söyledi.

William Gibson'ın siber uzayı tanımladığı kabul edilen kitabı “Neuromancer”de siber-punk kavramının belirginleştiğini kaydeden Günay, söz konusu kavramın işlendiği eserlerde zaman diliminin genellikle yakın gelecek olduğunu aktardı.YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Umay Günay siber-punk kavramı ile ilgili konuşmasını “Siber-punk türünün yaygın temaları içinde bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, özellikle İnternet/siber uzay ve dev şirketlerin devletlerden daha etkin olduğu demokrasi ötesi toplumsal kontrol sistemleridir.” diyerek sonlandırdı.

Prof. Dr. Umay Günay’ın konuşmacı olduğu “Siber Yüzyıl ve Siber - Punk Edebiyatı” konulu konferansa YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, UKÜ öğretim elemanları ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 
6 Aralık 2011 Salı 15:18
Okunma: 886
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu