Ana Sayfa » Kıbrıs » Ulaştırma Bakanı Saner Tak'a "yeni Ercan Havalimanı" İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Ulaştırma Bakanı Saner Tak'a "yeni Ercan Havalimanı" İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Saner: "yeni Ercan Havalimanı Şu Ana Kadar En Büyük Yatırım Olacak".

 
 
Ulaştırma Bakanı Saner Tak'a

"ERCAN'DAKİ ÖZELLEŞTİRME DEĞİL İŞLETME DEVİR HAKKIDIR... 25 YIL SONRA KKTC HALKININ MALI OLARAK HİZMETE DEVAM EDECEK"

"ALETLİ İNİŞ SİSTEMİ HAZİRAN SONU DEVREYE GİRECEK"

Lefkoşa, 5 Haziran 12 (T.A.K EMİR ERTORUN): Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, "Yeni Ercan Havalimanı"nın şu ana kadar Kıbrıs ve KKTC'de mali anlamda çıkılan en büyük yatırım olacağını ifade ederek, tamamen yeni inşa edilecek havalimanının yasal süre olan 4 yıldan daha kısa sürede tamamlanacağına inanç belirtti.

Saner, yeni Ercan için ihale sürecinin geçen cuma günü başladığını ve Ağustos ayı sonuna kadar 3 ay süreceğini ifade ederek, Ercan'ın ihalesine "Özelleştirme" olarak bakıldığını ancak Özelleştirme Yasası'nın 18. Maddesine göre bunun aslında "işletme hakkı devri" olduğunu belirtti ve 25 yıl olan işletme hakkının sonunda havalimanının KKTC'nin malı olarak halkın hizmetine devam edeceğini vurguladı.

Saner, bu çalışmalar yanında Ercan Havalimanı'nda yıllardır özlemle beklenen ve 6 Ekim 2011'de temeli atılan "Aletli İniş Sistemi"nin haziran ayı sonunda hizmete gireceğini ve KKTC'de hava şartları uygun olmasa da uçakların çok rahatlıkla iniş ve kalkış yapabileceğini kaydederek, bu adımın uluslararası standartlara ulaşma bakımından önemli bir adım olduğunu belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) Yeni Ercan Havalimanı ihalesi ve Telefon Dairesi'nin liberalleşme çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Saner, Ercan Havalimanı'nın uzun süredir üzerinde çalıştıkları ve Özelleştirme Yasası geçtikten sonra da ihalesine çıktıkları en önemli özelleştirmelerden biri olacağını söyledi.

Saner, Özelleştirme Yasası'nın 18. maddesi gereği "KKTC'deki limanların tümü işletme hakkı devri yöntemi ile belli bir süreliğine devredilebilir" maddesi bulunduğunu ifade etti. Bu çerçevede hep "Özelleştirme" olarak anılan bu uygulamanın aslında yasa gereği işletme hakkından başka birşey olmadığını ifade eden Saner, bu süreyi de devletin belirlediğini kaydetti.

"ERCAN'IN KAPASİTESİ YÜZDE 188 ARTTI"

Ercan Havalimanının 1977 yılında 150 bin yolcu kapasitesine göre düzenlendiğini, süreç içerisinde geçirdiği tadilatlar, ilaveler ve 2003 yılında yapılan ihale ile kapasitesinin 1 milyon 200 bin kişiye çıkarıldığını anlatan Saner, 2003 yılında 758 bin yolcuya hizmet verilirken, 2011 yılında bu rakam yüzde 188 artarak 2 milyon 444 bin kişi sayısına ulaştığını dile getirdi.

Bu çerçevede Ercan Havalimanının kapasitesinin çok üzerinde yolcuya hizmet vermesinden dolayı  aksaklıklar yaşanmasına sebep olunduğunu ifade eden Saner, kamuoyunun da Ercan'ın yetersizliğinden şikayet ettiğini anımsattı.

"AKDENİZ ÜLKELERİNİ İNCELEDİK"

Saner, Ercan'da hem yolcu hem uçak trafiğine göre bir düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu, yolcu trafiği yanında uçak trafiğinin de önemli olduğunu ifade ederek, tüm bunları düşünerek Ercan'daki projeyi hazırlarken Akdeniz'deki ada ülkeleri ile İrlanda'yı incelediklerini söyledi.

Bu ülkeleri ele alma sebeplerinin yüz ölçümü ve yaklaşık nüfusa sahip olunması olduğunu ifade eden Saner, Malta, Güney Kıbrıs ve İrlanda'yı KKTC ile karşılaştırdıklarını kaydetti.

Saner, Malta nüfusunun yaklaşık 380 bin olduğunu, ancak ortalama 3 buçuk milyon turist giriş çıkışına sahip olduğunu, Güney Kıbrıs'ın iki havalimanı bulunduğunu ve ülkeye giriş çıkışın 7 milyon civarında olduğunu, İrlanda nüfusunun ise 320 bin olduğunu, giriş çıkışın ise 3 milyon civarında olduğunu anlattı.

Saner, KKTC'de ise Ercan'ın yaklaşık 2.5 milyon kişiye hizmet verdiğini ifade ederek, ancak diğer ülkeleri 2003 yılından itibaren izlediklerinde giriş çıkışlarda yüzde 10-15 artış gösterirken, Ercan'da bu rakamın yüzde 188 olduğuna dikkat çekti.

"ERCAN'IN YENİLENMESİ ELZEM OLDU..." 

Bu rakamlara da bakıldığında Ercan'ın yenilenmesinin artık elzem olduğunu gördüklerini vurgulayan Saner, şöyle devam etti:

"Ercan Havalimanımız şu anda 20 bin metrekarelik kapalı bir alana sahip. Tamamen yeni yapacağımız ve mevcut Ercan Havalimanının 850 metre Güneyinde inşa edilecek 'Yeni Ercan Devlet Havalimanı' 152 bin metrekare büyüklüğünde kapalı bir alana sahip olacaktır.

Bu mevcudun 7.5 kat büyüklüğündedir. Buraya 2. bir pist yapılacak, 8 körüklü bir havalimanımız olacak. Ercan'daki apron 400 metredir, yeni apron bin 140 metre olacak. Bu da mevcudun 3 katı büyüklüğündedir. Biz bu yatırım için 4 yıllık bir süre veriyoruz ancak ben inanıyorum ki bu yatırım ihaleyi kazanacak şirket kim olursa olsun bunu 4 yıldan çok çok önce tamamlayacaktır. Genel olarak Türkiye Cumhuriyetinde özelleştirme idarelerine bakıldığında bu hep böyle gerçekleşti.

Dolayısıyla yeni Ercan'ın 4 yıldan önce tamamlanacağına yürekten inanmaktayım."

ERCAN MODERNLEŞİRKEN YOLLAR DA MODERNLEŞTİRİLECEK

Ersan Saner, Ercan'ın yeni şekliyle dizayn edilirken, KKTC'de ilk kez üç şeritli iki gidiş gelişli yolun Ercan'da yapılacağını ifade etti.

Saner, bunun yanında Ercan'a giderken bir tünelden geçileceğini, bunun da KKTC'de ilk, Avrupa'da da 3 veya 4 olacağını ifade etti ve bu tünelin 600 metre uzunluğunda olacağını dile getirdi.

Tünelin üstünden de uçakların geçeceğini ifade eden Saner, Ercan modernleşirken mevcut her türlü imkanların da değerlendirileceğini kaydetti.

Ercan Devlet Havalimanının ihalesinin 4 yıllık bir yapım sürecini kapsadığını, işletme hakkının da 25 yıl olduğunu ifade eden Saner, 25 yıl sonunda havalimanının KKTC'nin malı olarak halkın hizmetine devam edeceğini vurguladı.

Yeni Ercan'ın içerisinde ise şu andaki havalimanında bulunan 18 adet kontrol yerinin 62'ye çıkarılacağını, 12 adet olan polis kabininin 24'e çıkarılacağını, ticari alanların 14 bin metrekareye çıkarılacağını anlatan Saner, ticari alanların metrekare bazında bakıldığında mevcut Ercan'a yakın olacağını, ayrıca yeni Ercan'ın 8 körükle 5 milyon yolcuya hizmet verme kapasitesinde olacağını kaydetti.

Saner, ancak Ercan'ın 8 milyon yolcu ya kadar hizmet verebilecek kapasitede olacağını belirtti.

İhale sürecinin geçen Cuma günü başladığını ve Ağustos ayı sonuna kadar 3 ay süreceğini ifade eden Saner, bu ihalenin şu ana kadar KKTC'de ve Kıbrıs'ta mali anlamda çıkılan en büyük yatırım olacağını vurguladı.

İlk kez özel sektörün yapacağı bir proje olduğunu ve ilk kez devlet projesinin özel sektör tarafından yapılacağını ifade eden Saner, yeni Ercan'ın inşası sürerken mevcut Ercan'ın hizmet vermeye devam edeceğini kaydetti. Saner, ihale şartnamelerinin bakanlık internet sitesinde bulunabileceğini belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ercan havalimanının yenilenmesi konusunda Türkiye Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ve bakanlık personeli başta olmak üzere herkese teşekkür etti.

Saner, Ercan Havalimanında yıllardır özlemle beklenen ve 6 Ekim 2011 yılında temeli atılan "Aletli İniş Sistemi"nin haziran ayı sonunda hizmete gireceğini ve KKTC'de hava şartları uygun olmasa da uçakların çok rahatlıkla iniş ve kalkış yapabileceğini kaydetti.

Bunun yanında vatandaşlar ile turistlerin bu aksaklıktan dolayı artık mağdur olmayacağına işaret eden Saner, bu adımın ayrıca Ercan'ın uluslararası standartlara ulaşmasında önemli olduğunu vurguladı.  

YENİDEN YAPILANDIRMA ÇALIŞMALARI

Saner, KKTC'de Anavatan Türkiye ile yapılan "Yeniden Yapılandırma ve Özelleştirme Çalışmaları" kapsamında 4 ana başlık bulunduğunu ifade ederek, bunları şöyle sıraladı:

"Bunlar KTHY, Ercan Devlet Havalimanı, Limanlar ve Kıb-Tek'ti. Bunun yanında AB ile yürüttüğümüz telekom sisteminin liberalleşmesi idi. Ülkede özelleştirme ve liberalleşme çalışmalarında esas yükü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı üzerindedir. Toplam yükün yüzde 80'i bizim bakanlığımız üzerinde.

KTHY uçuşlarını istenmeyen bir şekilde sonlandıktan sonra en azından şu anda personelinin devlete istihdamı ciddi bir adım atılarak ve sayın Başbakanımızın hassasiyetiyle tamamlandı.

"KTHY'DE KÖTÜ KADERİ HEPİMİZ YAŞADIK"

302 kişinin istihdamı tamamlandı ve toplumda ciddi bir rahatlama gözlemlendi. Ama uçuşların sonlanması arzu ettiğimiz birşey değildi. Ama bu kötü kaderi hepimiz yaşadık.

Ve bu benim bakanlığımın 32. gününde yaşanması bakanlık olarak bizleri çok ciddi şekilde zorladı."

Saner, Ercan ile ilgili çalışmalarının yaklaşık 1 yıl sürdüğünü, çok ince eleyip sık dokuduklarını belirterek, ülkede en önemli proje olarak hayat bulduğunu kaydetti.

TELEFONDA LİBERALLEŞME

Bunun yanında Telefon Dairesi ile ilgili AB ile yürüttükleri liberalleşme çalışmalarının sektördeki tüm paydaşları içine katarak sürdürdüklerini ve sonlandırma aşamasına geldiklerini belirten Saner, "İnanıyorum ki kısa bir süre içerisinde Telefon Dairesi'nin de liberalleşmesi için gerekli adımlar atılacaktır" dedi.

Telefon dairesinin yeniden yapılandırılması çalışmasında mevcut dairenin servisler ve altyapı olarak iki bölüme ayrılmasının öngörüldüğünü ifade eden Saner, şöyle devam etti:

"Bu servislerin ve altyapının ikiye ayrılması sırasında hizmetlerin kesinlikle ve kesinlikle özelleştirileceğini ama altyapının nasıl şekillendirileceği konusunda da (Tel-Sen) sendikamızla sürekli görüş alış verişindeyiz. Ancak bakanlık olarak mevcut altyapı ve ses hizmetlerinin günün koşullarına bakıldığında sürdürülebilir bir yapı içerisinde olmadığını açıkca ifade edebilirim.

Bu çerçevede bizler atacağımız bu liberalleşme adımından sonra izleyeceğimiz bir takım projeler ile Kıbrıs'ta, belki de dünyada ilk olarak her eve fiber optik kablo projesini uygulamaya koymak için çalışmalar yapmaktayız.

Bu proje ile KKTC'deki herkes ABD'deki bir televizyon kanalını anında izleme şansı yakalayacak. Devir artık ses devri değil data devridir. Tüm dünya dataya doğru ilerlerken bizim ses üstünde konuşmamız kabul edilebilir bir yaklaşım olamaz.

Dolayısıyla bu konuda müsteşarım başkanlığındaki ekibim çok ciddi çalışmalar yapıyor."

"TELEFONDA 2008 YILINDAN SONRA SÜRDÜREBİLİRLİK KALMADI"

Saner, Telefon Dairesindeki hizmetlerin yarı yarıya özelleştirildiğini, GSM operatörlerinin özel olduğunu, internet servis sağlayıcılarının da özel olduğunu, geriye ses sağlayıcılarının kaldığını ifade ederek, "2008 yılında GSM operatörlerinin özelleştirilmesinin devredilmesinin ardından telefon dairesinin sürdürebilirliği kalmamıştır" dedi.

"CDMA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI"

Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kablosuz İletişim Sistemi (CDMA) olarak yaklaşık 2 milyon dolar harcanarak ülkeye alınan bu sistemin bakanlığa başladığı ilk günlerde kendisi için çok heyecan verici ve "ütopik" bir proje olarak kabul ettiği bir proje olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

"Bakan olur olmaz bu konuda telefon dairesi yetkililerini topladım ve neler yapabileceğimizi konuştum. Bu konuda yapabileceklerimiz arasında ilk olarak tüm adaya yaymak yerine 'şehrin mobil telefonu' diye farklı bir model yaratmak istedik.

Ancak alınan sistemin 2000'li yılların başında 2G ile çalışan bir sistem olduğunu öğrendik. Bu da bakan olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu da beni hayal kırıklığına uğratan tek projedir.

Bununla ilgili olarak devletin kasasından çıkan paranın karşılıksız kalmaması adına ilgili firma ile görüşmeler yaptık ve mevcut sistemi en son sistem olan LT Teknolojiye çevirebilmek için teknik çalışmaları sürdürüyoruz. "

(EMR/GÜR) 

 
5 Haziran 2012 Salı 08:56
Okunma: 611
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu