Ana Sayfa » Kıbrıs » Ülke gündemini tartıştılar!

Ülke gündemini tartıştılar!

Ada Tv'de Sil Baştan programına katılan İletişim Uzmanı Özdemir Tokel, Harun Denizkan, Kazım And ve Bulut Akcan gündemi tartıştı.

 
 
Ülke gündemini tartıştılar!


Bu gün mecliste yaşananlar trajikomikti. Olacak gibi değil. Biz mi seçtik bunları?

Bize neler oluyor? Nasıl oldu da bu hale geldik? Kurultaydan sonra mı bu hale geldik?

Harun: Buna hastalık diyevek olursak bu duruma geleceğimizi daha önce söylemiştik. Kurultayda yapılan yanlışlar bu hale geldi. Bir parti başkanı partiyi yönetemezse. Sen parti genel başkanısın, partiyi kucaklaman lazım. Sayın Eroğlu Küçük’e bu görevi verirken Küçük sandıktan sekizinci çıkmıştı.

Harun: Medya kurultayda taraf oldu. Medya bu yaşananlarda sorumludur. Çünkü Sayın Küçük yanlış yaparken kimse çıkıp yanlış yapıyorsun demedi. Neticede bu 8 arkadaşımız zorlandı ve bu hale geldi. İlk kurultayda 608 oyları vardı bu sayı yükseldi. 

Harun 8 arkadaş yanlış yaptılar diyor. Senin düşüncelerin ne?

Tokel: Şahsi fikirleridir. Saygı duyuyorum. İşin özüne bakıyorum. Şu anda önümüzde sonuçlar var. Onlara bakarak doğruluğuna bakabiliriz. Şöyle bir durum var. Eskiden de UBP'de böyle hareketler oluyordu. Genel başkan veya yönetime karşı parti içi muhalefet olmuştur. Eskiden yapılan hareketler tek kişiydi. Şimdi 8 kişi var. Bir kişi hata yapabilir ama 8 kişi ve her bölgeden, halkın oy verdiği, halkın seçtiği insanlar, siyasal tecrübesi olan insanlar. 

Tokel: 9'lar hareketinden sonra hep bireysel hareketler olmuştur. Bütün siyasi hayatlarını riske ederek bu harekete neye soyunduklarına iyi bakmak lazım. Topyekun bir hareket var. Kurultay öncesinden başlayan adımların sonucuydu zaten kurultay.

Tokel: Öncesinde ne oldu? Önce Taçoy, sonrasında Cumhurbaşkanlığına yakın isimler görevlerinden ekarte edildiler. Kurultay öncesinde saf dışı bırakılan bir süreç başladı. Kurultayın da çok adaylı olmasının nedeni bundandıı. Kurultayda kavga şiddetlendi. Bugünlere kadar gelindi. Atrık bugünleri konuşmak lazım. Herşey ortada. Siyaset ne noktaya gelmiş. Siz 27 milletvekili biraraya geliyorsunuz, metin belli, o metne imza attıktan sonra bazı koşullar değişti diye o imzaya ihanet ediyorsunuz. Siyasete güven ayaklar altında. Parti ayırmıyorum. Bu şartlarda partiden ayrılmışlar, başka parti kurulmuş, iktidar değişmiş, güven yok. 

Tokel: Biz siyasete güveni nasıl sağlayabilirizi konuşmamız lazım. Bunu sağlamak toplumun elinde.

İki ay sonra aynı isimleri koyacaklar önümüzde.

Tokel: Eğer birileri önünğe ısrarla istemediğiniz yemeği önünüze koyarsa gidip kendinize göre yemek yaparsınız. Aksi takdirde bu ülkenin kurtuluşu sözkonusu değil. Birileri hep aynı kişileri önünüze çıkarıyorsabir şey yapmak gerekir. Bu siyaset anlayışından, bu işten nemalananlardan O parti tüzüğü mevcutları bir ömür tutmaya yönelikse nasıl tüzüğü değiştirmelerini isteyeceksiniz. Tıpkı takım tutar gibi herşeye evet dersek şikayet etme hakkımız yoktur. Yeni bir anlayışın hakim olduğu yeni bir parti kurulsun o zaman.

Tokel: Halk sürekli şikayetlerini dillendirmiyor  mı? Biliyorlar, herşeyden haberleri var. Dün Sayın başbakan övünmüyor muydu? 1976'dan beri her seçimde kazandım demiyor muydu. Adam 37 yıldır siyasette olmaktan övünmüyor muydu? Aslında olmaması gereken şeyler bizim toplumda övünç kaynağı.


And:Süreç içinde siz ortaya koyacağınız icraatlarla parti başkanı olarak etkinliğinizi arttırabilirsiniz. Bence Sayın başbakan Kaşif'e karşı soykırım başlattı. 9'lar hareketi de böyle başlamıştı. Sayın Başbakan eline geçirdiği gücü kendi partisindeki insanlara karşı kullandı. Kamu görevlilerinin çok olduğundan bahsediyorsunuz sonra kalkıp 500-1000 istihdam yapıyorsunuz. Ben büyük üzüntü yaşadım. Türkiye'den bakan çağıracaksınız ve ona açıklamalar yaptıracaksınız. Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye insanı arasında yanış anlaşılacak zemin yaratıyorsunuz. Sizin koyduğunuz tüm adil olmayan olanaklara karşı, dış müdahale yaptırıyorsunuz ve karşınızda herşeye rağmen size yakın oy alan bir kişi var onu görmezden geliyorsunuz. Gerçeklere biraz daha inelim.


Bu yarış Eroğlu ve İrsen bey arasındaki yarış değil mi?


And: Sayın Kaşif'in ve ekibinin belli bir gücü vardı, müdahalelere tepki duyan insanların da bir gücü vardı. Siz adil olmazsanız, baskı yaparsanız, sempatizanlarınızın tavrını belirleyemezsiniz. Peki Sayın Başbakan Amerika'dan turistik geziden dönerken deseydi ki gelin bu tüzüğü değiştirip demokrtik bir şekle getirelim. Siz bu insanları partiden koparmak için zemin hazırlıyorsunuz. Bu insanların partiden atılması için her türlü baskı kullanıldı. DP hareketi hareketi de böyle doğmuştu. Bu hareket rahatlıkla baraj endişesi olmayacak inancındayım. Delegeler size nasıl tepki gösterecek hiç bakmadınız.


Özdemir bey istifa kararı var mı?

Tokel: Çok büyük ihtimalle yarın olacak. Tabii 24 saatte ne olacak bilemem.


Bizim dönemimizde babam sol görüşlü idi eve telefon bağlanmazdı. Bugün adamın görüşü başka iken karısı diyor, neden gidip UBP'ye üye olmuyorsun? Karakterler böyle yozlaşıyor. Bırakın ideolojileri menfaatlere bakın. 74'den sonra nasıl bu hale geldik?

Harun: Biz olumlu şeyleri olumsuz görüyoruz. Turgay Avcı Genel sekreter iken bir işaretle parti kuruyor ve hükümet oluyor. CTP buna razı oluyor. Bu arkadaşlar zemini buldular, kurultay döneminde partiye döndüler. Bunu kimse dillendirmedi. Kurultay dönemindeki medyayı gözden geçiriniz. Gazeteler her gün olayları taraf olarak yazdılar. Bir çok yanlış yapıldı, Dürüst Tokel'e destek olacak diye görevden alındı. Ne kadar doğruydu. Şimdi yaptığı doğru mu? Arkadşlarının ihraç oylamasına katılması doğru mu?

Adam siyasidir ve geleceğini düşünür.


Tokel: İsimleri boşverin. Bir siyasetçi bu dediklerini yapamaz. Siyasetçi adam adamlıktan çıkamaz. "Siyasetçidir yapar" demek doğru değildir. Eğer siz bu insanlara parti içinde mücadele zemini bırakmazsanız, bu insanları kucaklamak yerine tokatlamak peşinde koşarsanız, siz bu insanları eğer Lefkoşa miletvekili, 2 tane milletvekili partiden atılmış olacak zil takıp oynarım mantığıyla hareket ederse, dolayısıyla bırakın gitsinler mantığıyla hareket ederse, senin genel sekreterin “diz çöküp yalvarsalar bu partinin içine gelemezler bir daha derse” senin parti disiplinine vermiş olduğun Taçoy, Tokel''se bunda bir mantıksızlık vardır. Bu insanların ilkeleri var. İlkesiz olan insanlar seçime girmesin. Senin partin, senin ilkelerine hizmet etmiyorsa kaybedersin.


Harun:704 delege sana oy verdi. Çıkıp delegeyi gezip anlatacaklardı.  çekip gitmek yanlış.

And: 30 milletvekiline ulaşmış iktidar partisini böleceksiniz. ve siz de bunun genel başkanısınız. Olacak şey değil.


Harun: İstifa zamanı çoktan geçti. Kurultaydan sonra istifa edilmeliydi.Gen soru önergesi

And: Çok anlamlı bulmuyorum. Hep UBP üzerinden konuştuk. Politikadaki zenneler denmesi lazımdı. Çok çirkin şeyler oluyor. Kurultayla başlayan çirkin şeyler. Bir adaya yürü de korkma deyen insanlar kurultaya saatler kala saf değişebiliyor. Devlet yönetmek ciddiyet ister.


Harun: Farzedelim Kaşif kazansaydı farklı mı olacaktı? Bence onlar da intikam aacaktı.


And: KAtılmıyorum. Kaşif huanist bir insandır. İrsen politikayı şark kurnazlığıyla yapmak konusunda uzmandır.


Tokel: Meclis gündeminde iki kanat oluştu. Gen soru önergesine imza atan 27 milletvekilinin tartışmaları. CTP şu matığı koydu. Bizim için asli olan şey erken seçimdir. Siyasi partiler iktidara gelmek için kurulur. Seçimleri iktidara gelmek için kullanırsınız. Partinin tüzüğü, progamı olur. Bunları uygulamak için parti kurulur. Siaysi partileri yönetenler erken seçim taleplerinde bile doğru zamanı ve yeri seçetler. UBP ihraç olanların bir parti kurma çalışmalarını görmemek için kör olmak lazım.

Tokel: Siyaset bir satrançtır. Belli bir süre verşlmesi lazım, 90 gün geçmesi lazım ve UBP'den kaçacak oyların kanalize edileceği bir ortam yaratılır. İrsen beyin sunduğu tarih kendi partisine uygun, seçmenleri kendisinden istihdam isteyemeycek. DP'nin bu tarihe bir itirazı olabilirdi. Çünkü bu çıkanlar parti kurabilir, ama itirazı olmadı. UBP'nin stratejisi ne? Parti kurulmadan erken seçim istiyorsun, gen soruyu da oylatmıyorsun. Kim isterse olsun başbakan, bir köy başbakan gittiğinde o adam başbakandır. Seçmen etkilenir. Siz bunu kaybediyorsunuz.

Ne tarafından bakarsanız bakın partilerine uygun davranmadıkları ortadadır. Mesela Ferdi Sabit Soyer hiç mi siyasetten anlamıyor? Altından başka kurultay hesapları çıkıyor. Kişisel çıkarlar o kadar öne çıktı ki. Büyük UBP diyeceksiniz partinizden 10 kişi ayrılacak. Bir hafta önce diyeceksiniz ki kimse merak etmesin seçimler 2014 de yapılacak bir hafta sonra erken seçim. Siyasi öngörüsüzlük var. Çünkü kişisel çıkarlar ön planda.

Harun: Halk daha çok çekecek. Çocuklarımız çekecek. Bu dönemde ööyl bir tablo çıktı ki ben 30 sene daha sandığa gitmem. Gördük bugün, Ferdi bey uğraşır, Sonay Adem uğaşır. Hep aynı.


Tokel: Böyle bir teslimiyet olamaz. Seçeneğimiz yoksa seçenek yaratacağız. Bu iş bir süreç işidir. Bu işler şikayet etmek yerine

Harun: Bu dönem sandığa gitmeyen artacak.

And: Sandığa gitmek gerekir. Gitmemek kötülere yarar. Gidip kötüler içinde iyisini seçmek lazım.


Tokel: Bunu denedim, bunu denedim diye bir mantık yok. İnsanarı başaracağınıza inandıramazsanız sizi kimse seçmez. 


Harun: Ben TDP'yi örnek verdim. Bir kere denenmesi lazım ama şanş vermiyoruz. Neden? Ben sandığa gitmem. Realistim. Ülke gerçeğini bilirim. Bu  gerçeğe göre yaşamaya çalışırım. Burda olan iyi veya kötüden Türkiye sorumludur.


Tokel: Anayasamızda yazıyor. 5 yılı dolduran başvurabilir. Gir bir abi bul, yardım iste ve vatandaş ol. Dünyada bu kriter hiçbir siyasinin iki dudağı arasında olmaz. Siz bir siyasinin kararına verirseniz yanlış olur.

Harun:Ben dünyanın bana nasıl baktığı gibi konuşurum. Benim dünyaya baktığım gibi değil.


Tokel: İster dünya tanısın, ister tanımasın. Siz insanlara cebinde taşıdığında gurur duyduğu bir kimlik verirseniz dünya ister 1 yıl sonra, ister sonra tanır.


UBP'ye gelelim, CT'ye gelelim.Harun: Uzun lafın kısası bu toplum 5 yıl daha kaybeedecek bu karar ile. Mevcut siyasi aktörler yeniden siyasi sahnededirler. 80'li yıllarındaki Türkiye'yi yaşıyoruz.Tokel: Şu anda milletvekiler 80 bin TL 'ye çıkarabilme şansları yok mu? Var ama toplumun direncinin farkındadır. Halk siz bu seçim yasanızı değiştirmeden biz size bu seçimi yaptırmayız dese. Herşeyi eğitime bağlamamak lazım. Bu ülkede çok bilen değil, çok bilinen kazanır. Çok bilmenin bir manası yoktur. Düşünün dünyanın hangi ülkesinde meslisin %33'ü doktordan oluşur? Toplumun genelinin, %35'i doktor mudur? Meclisin %35'ini nasıl doktor temsil eder?


Akacan: Bu gün dışişleri ne yapıyor? Size soruyorum? Muhtarlığa doğru gidiyoruz.


Tokel: İsviçre'de denizcilik bakanı ne yapıyorsa bizim dışişleri bakanı da onu yapıyor. 

And: Eğer bu seçim CTP'nin o belgeye imza attığı gibi önümüze konup 4 ay süre olaydı neler yapılacaktı. Seçim ve halk oylaması değişecekti, siyasi partiler yasası değişecekti. CTP ne yaptı? Bu altın fırsatı harcadılar.


Tokel: Halka sorsunlar, erken seçim mi ister, bu yasaların değişmesini mi?


Harun: CTP tabii bu olanakları vermez çünkü statükonun parçasıdır. Kıbrıs sorunu çözüldüğünde bütün bunlar bitecek. Ne UBP ne CTP birbirinden farklı değildir.


And: İkisi bir kolaisyonla gelirse yandık.


Tokel: Yıllarca bu Kıbrıs meselesi konusunda bir anlaşma olacak diye 40 yılını yedi bu toplum. 40 yıldır eski evin içinde oturuyoruz. Yeni bir eve geçeceksek geçeceğiz. Nasılsa bu yapı değişecek diyerek beklemek doğru değil. Evimizi temizleyelim.


And: X parti artı ulusal güçler de doğar ve yürür. Yeni bir siyasi merkez oluşabilir. UBP'den doğacak tepki oyu bu yeni oluşuma kayacak.
 
24 Mayıs 2013 Cuma 08:53
Okunma: 1424
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu