Ana Sayfa » Kıbrıs » Ülke tehdit altında

Ülke tehdit altında

Başkentteki kirlilik ülke genelini tehdit eder noktaya ulaştı. Uzmanlar uyardı, “Artık bu sorun Lefkoşa sorunu olmaktan çıktı” dedi

 
 
Ülke tehdit altında


UZMANLAR SON KEZ UYARDI… Kısa bir süre öncesine kadar sadece Lefkoşa sınırları dahilinde yaşayan canlıların sağlını tehdit eden çöp sorunu günden güne büyüyerek, ülke sağlığını tehdit eder boyuta ulaştı. Lefkoşa’daki çöp sorununa acil çözüm üretilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, meydana gelebilecek olumsuzluklar konusunda yetkilileri bir kez daha uyardı, “Sorun kent sınırlarını aştı” dedi
FELAKET İLK SİNYALİNİ VERDİ… Tüm uyarılara rağmen başkent Lefkoşa’daki çöp sorununa çözüm bulunamadı. Kamuoyunda büyük panik yaratan sorun sonunda kendini somut olarak göstermeye başladı. Sinek ve haşereler arttı, fareler kentin bazı bölgelerini esir aldı. Astım hastaları kenti terk etti, ebeveynler çocuklarını eve hapsetti
Duygu ALANLefkoşa’da kaos yaratan çöp sorunu her geçen gün büyüyor. Haftalardır toplanmayan çöpler, halk sağlığını tehdit ederken çevreyi katletmeye devam ediyor.

Belediye çalışanlarının eyleminden dolayı haftalardır toplanmayan çöpler, kentte hayatı yaşanmaz hale getirdi.

Sıcak havanın da etkisiyle kısa sürede çürüyen çöpler, insanların nefes almasını güçleştirdi, haşereler arttı, sivrisinekler gecelerin kabusu oldu. Kentin dört bir yanına dağılan çöpler, fare popülasyonunun artmasına neden oldu.Lefkoşa’daki çöp sorununun artık ülke meselesi haline geldiğini belirten uzamanlar, meydana gelebilecek olumsuzluklar konusunda yetkilileri bir kez daha uyardı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, gerek salgın hastalık riski açısından gerekse toplumun ruh sağlığı açısından çöp sorununun bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler, Lefkoşa’daki çöplerin hızla kaldırılması gerektiğini söyleyerek, toplanmayan çöpler nedeniyle ortaya çıkabilecek çeşitli hastalıklar konusunda vatandaşı uyardı.Halk sağlığının tehlikede olduğunu belirten Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Dr. Teksen Köroğlu, toplanmayan çöpler nedeniyle ülkede her an bir salgın hastalığın meydana gelebileceğine dikkat çekti. Dr. Köroğlu, bu sebeple insan kayıplarının da yaşanmasının mümkün olabileceğini savundu.

Çöp sorununun halk ve çevre sağlığı açısından zararlarını anlatan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş ise yol ortasına yayılan çöplerin araçlar ve sokak hayvanları aracılığı ile uzak mesafelere taşındığını kaydetti. Bektaş, “Artık diğer kentteki insanlar da rahat olmasın” dedi.Kentten göç başladı

Başkent Lefkoşa’da kaos yaratan çöp sorunu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nin içsel sorunlarına takıldı. LTB Başkanı ile çalışan arasında uzlaşı sağlanamadı, hükümetin çabası yetersiz kaldı. Belediye çalışanlarının haftalardır devam eden grev ve eylemleri nedeniyle toplanmayan çöpler, Lefkoşa’da hayatı yaşanmaz hale getirdi. Sinek ve haşereler arttı, fareler kentin bazı bölgelerini esir aldı. Belediyeden umudunu kesen vatandaş, hükümetten de net bir eylem planı duyamayınca çareyi kenti terk etmekte buldu. Lefkoşa’dan çevre köylere ve diğer kentlere göç başlarken, şehri ilk terk edenler, astım hastaları ve yaşlılar oldu. Bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayan ve uzun süredir ilaç tedavisi gören bazı vatandaşlar, sorun çözümlenene kadar kendini akrabalarının evinde karantinaya aldı.Vatandaş çare arıyor

“T” izinli “girişimciler”, ev veya iş yerini çöplerden arındırmak isteyenlerin aranan adresi oldu. Ev ve iş yerlerinin etrafında biriken çöplerden aşırı rahatsızlık duyan bazı vatandaşlar, çareyi belli bir ücret karşılığı özel araçlarla çöp toplayan girişimcilerde buldu. Günlerdir, Havadis’i arayan vatandaşlar, yaşanan pisliğe isyan ederek, “Hem vergi ödüyoruz hem hizmet alamıyoruz. Yetmezmiş gibi bir de ekstra cebimizden para ödeyerek, çöpleri toplattırıyoruz” dedi. Havadis aracılığı ile yetkililere çağrıda bulunan vatandaş, yaşanan çöp sorununun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

Rum Hükümeti halkını uyardı


Başkent Lefkoşa’da yaşanan çevre sorunu ve pislik Rum basınında da yer aldı. Rum Hükümeti, Rum halkını, KKTC’ye geçiş yapmaları durumunda çöplerden uzak durmaları hatta zorunlu olmadığı sürece bir süre Kuzey’e geçiş yapılmaması konusunda uyardı.Hüdaoğlu: “Şimdi eylem zamanı”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Lefkoşa’daki çöp sorununun çözümü için çok geç kalındığını belirterek, “Şimdi söz değil eylem zamanı” dedi.

“Binlerce insanımızı tehdit eden ve halk sağlığı sorunu haline gelen çöp probleminin çözülmesi ertelenemez” diyen Dr. Hüdaoğlu, gerek salgın hastalık riski açısından gerekse toplumun ruh sağlığı açısından çöp sorununun bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti. Öte yandan belediye çalışanlarının mücadelesine destek veren Dr. Suphi Hüdaoğlu, “Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak, gasbedilen toplum sağlığı hakkımızın ve çalışanların haklarının derhal ve mazeretsiz şekilde iadesini talep ederiz” dedi.Güler: “Halk sağlığı tehdit altında”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Güler, Lefkoşa’daki çöplerin hızla kaldırılması gerektiğini söyleyerek, toplanmayan çöpler nedeniyle ortaya çıkabilecek çeşitli hastalıklar konusunda vatandaşı uyardı. Prof. Dr. Çağatay Güler, Havadis’e yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Toplanmayan çöpler, kent içerisinde sineklerin üremesine, böcek ve fare popülasyonunun artmasına en vahimi de salgın hastalıkların yayılmasına neden olur. Öte yandan çöplerden yayılan sızıntılar, yer altı kaynaklarına karışabilir, toprağı ve su kaynaklarını ciddi ölçüde kirletebilir.  Çöplükten beslenen bir hayvanın dışkısı dahi tehlikenin boyutunu etkileyebilirken, yine çöplükten geçen karasinekler, yiyeceklerin üzerine konup sağlık açısından tehlike oluşturabilir. Tüm bunların sonucunda bağırsak enfeksiyonları ve değişik hastalıklar sıkça görülebilir. Dolayısıyla, çöplerin bir an önce kaldırılması gerekir.”Köroğlu: “Salgın hastalık an meselesi”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Dr. Teksen Köroğlu, halk sağlığının ciddi boyutta tehlikede olduğunu ifade ederek, toplanmayan çöpler nedeniyle ülkede her an bir salgın hastalığın meydana gelebileceğine dikkat çekti.

Sorunun Lefkoşa sınırlarını aşarak gelinen noktada ülke meselesi haline dönüştüğünü kaydeden Dr. Köroğlu, “Sorun dayanılacak bir durum olmaktan çıktı, aşılamayacak mesele haline geliyor” dedi.  Sinek ve diğer haşerelerin arttığını söyleyen Dr. Teksen Köroğlu, “Sinek ısırıkları artık yumurta büyüklüğüne ulaştı. Çöp sorunu halkın içine atılan bir bombadır. Burada belediye emekçilerini suçlamak mümkün değildir, ancak halk da bu olayın en masum zümresidir. Ben yaşananları ve bu pisliği halkımıza layık görmüyorum. Lütfen suçlu kimse çözümünü de bulsun” şeklinde konuştu.“İnsan kayıpları yaşanacak”

Toplanmayan çöpler nedeniyle yaşanan ve yaşanabilecek olumsuzluklara işaret eden Dr. Teksen Köroğlu, halen daha durumun ciddiyetinin farkına varılmadığından yakındı.

Çöpler nedeniyle insan sağlığının ne kadar tehlikede olduğunu anlatan Dr. Köroğlu, bu sebeple insan kayıplarının da yaşanmasının mümkün olabileceğini savundu.

Dr. Teksen Köroğlu şöyle konuştu: “Günlerdir basından yetkililere sesleniyoruz, kamuoyunu meydana gelebilecek tehlikelere karşı dikkat etmeleri hususunda uyarıyoruz. Ancak, ne uyarılar ne de dikkat çağrıları çözüm değildir. Bu sorun sadece Lefkoşa ile sınırlı kalmayacak, salgın hastalıkların ortaya çıkmasıyla yakın gelecekte ülkedeki diğer kentleri de vuracaktır. Çöpler ilaçlanıyor, tehlike önlendi sanılıyor. Ancak bu ilaçlardan zehirlenip yol ortasında ölüp leşi günlerce yerde kalan hayvanlardan yayılabilecek hastalık tehlikesi hesaba katılmıyor.”“Rum Hükümeti halkını uyarmaya başladı”

Lefkoşa’da yaşanan kirliliğin, Güney Kıbrıs’ı dahi tedirgin ettiğini söyleyen Dr. Teksen Köroğlu, Rum Hükümeti’nin konu ile ilgili halkına sıkça uyarılarda bulunduğunu dile getirdi.

Dr. Köroğlu, “Rum Hükümeti basın aracılığı ile halkını uyarmaya başlamış ve Lefkoşa’daki çöplerden uzak durmaları konusunda ikaz etmiştir. İnanıyorum ki çok yakında geçişler de karantina altına alınacaktır” dedi.Nilden: “Lefkoşa akılalmaz bir sürece girdi”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, gelinen noktada Lefkoşa’nın akılalmaz bir sürece girdiğini belirterek, kentteki çöp sorunu ile ilgili açıklamada bulundu. Çöp sorununun halk ve çevre sağlığı açısından zararlarını anlatan Nilden Bektaş, şöyle konuştu: “Gelinen nokta çok üzücü. Lefkoşa’da yaşanan kirlilik dayanılmaz bir hal aldı. Haftalardır toplanmayan ve artık çürüyen çöpler, birçok salgın hastalığa davetiye çıkarırken, haşerelerin hızla üremesine neden oldu. Öte yandan son günlerde ülkeyi etkisi altına alan yağış da yaşanan sorunun tehlike boyutunu arttırdı. Yağmur suları çöplerle karıştı, pislik geniş çevrelere yayıldı, toprak kirlendi.”“Diğer kenttekiler de rahat uyumasın”

Nilden Bektaş, Havadis’e yaptığı açıklamada, başkentte başlayan sorunun her geçen gün büyüyerek, ülke sorunu haline geldiğini savundu. Yol ortasına yayılan çöplerin araçlar ve sokak hayvanları aracılığı ile uzak mesafelere taşındığını kaydeden Nilden Bektaş, “Artık diğer kentteki insanlar da rahat olmasın” dedi. Toplanmayan ve çürümeye başlayan çöpler sebebiyle, kolera, tifo ve benzeri salgın hastalıkların kapıda olduğuna dikkat çeken Bektaş, hükümetin çöp sorunu ile ilgili acil üretmesi gerektiğini söyledi.“Çevre Koruma Dairesi’nin yetkileri arttırıldı”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş, yeni Çevre Yasası’na göre, Çevre Koruma Dairesi’nin yetkilerinin arttırıldığını söyledi. Çevre Koruma Dairesi’nin gerekli yasal yetkilerinin var olduğunu dile getiren Bektaş, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın de yetkileri olduğunu kaydetti ve yasal düzenlemedeki ifadeyi aktardı. Buna göre yasal düzenleme şöyle: “Belediyeler ile görevli bakanlık, atık yönetimi faaliyetleri ile ilgili olarak belediyeler arası çalışma ile ilgili iş birliğini sağlar. Gerektiği durumlarda belediyeler adına atıkları bertaraf eder veya ettirir ve bertaraf ücretini belediyelerden alır.”“Acil eylem planı oluşturulmalıdır”


“Diğer taraftan Lefkoşa ve Gönyeli’de birçok bölgede, kanalizasyon sistemlerindeki bozukluklar nedeniyle atık suların özellikle Taşkınköy’de dereye akmakta, mevcut çöp sorununun yarattığı kirliliğe kirlilik katmakta olduğunu dile getiren Bektaş, şunları ifade etti: “Yine kötü koku, sivrisinek ve kirlilik yağan yağmurun ve gelen selin de etkisiyle uzun mesafeler taşınmış sorun bölgesel olmaktan çıkmış tüm Kıbrıs’a yayılmıştır. Grevin bir yasal hak olduğu unutulmadan, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içsel sorunlarını bir an önce çözmesi, ilgili tüm kurum ve kuruluşların sessiz kalmayarak acil eylem planı oluşturması gerekmektedir. Çöplerin geçici olarak toplanması, konteynerlerin ilaçlanması, yasal hak olan grevin yasaklanması gibi girişimlerin kesinlikle çözüm olmamakla birlikte günü kurtarma girişimden öteye geçemeyeceği unutulmamalıdır.”

 
18 Mayıs 2012 Cuma 09:47
Okunma: 747
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu