Ana Sayfa » Kıbrıs » Ülkesel Fiziki Plan 31 Ayda Tamamlanarak, Tartışmaya Açıldı

Ülkesel Fiziki Plan 31 Ayda Tamamlanarak, Tartışmaya Açıldı

İlgili Kamu Kurum Ve Kuruluşlarıyla Sivil Toplum Örgütleri Ve Meslek Odaları, Şubat 2013'e Kadar 5 İlçede Sergilenecek Taslak Planla İlgili Görüş Ve Önerilerini Sunabilecek.

 
 
Ülkesel Fiziki Plan 31 Ayda Tamamlanarak, Tartışmaya Açıldı

Lefkoşa, 18 Aralık 12 (T.A.K.): Ülkenin kalkınması amacıyla kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlayarak bölge ve insanların potansiyelini harekete geçirmek;  ülkesel, bölgesel ve yerel düzeyde ve sektörel alanlardaki program ve projelere temel oluşturmak üzere hazırlanan Ülkesel Fiziki Plan, 31 aylık bir çalışmanın ardından tamamlanarak tartışmaya açıldı.

Şubat 2013'e kadar 5 ilçede sergilenerek ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının görüş ve önerilerine sunulan taslak planın yaklaşık 40 gün sürecek Danışma Süreci'nde tartışılıp, son halini alması planlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şehir Planlama Dairesi Müdürlüğü, Mayıs 2010 tarihinden bu yana üzerinde çalışılan Ülkesel Fiziki Plan Taslağı'nın, 55/89 İmar Yasası'nın gereği olarak tartışmaya açıldığını ve danışma süreciyle tamamlanma aşamasına geldiğini belirtti.

Plan taslağı, danışma süreci kapsamında, Şubat 2013'ün  ilk haftası sonuna kadar açık kalmak üzere, 5 ilçe merkezinde eş zamanlı olarak sergilenecek. Internette www.ulkeselfizikplan.spd.gov.ct.tr adresinde incelemeye açık olacak taslak için odalar ile meslek kurum ve kuruluşlarının görüş ve önerilerini almak için tartışma toplantıları yapılacak.

Ülkesel Fiziki Plan Taslağı, danışma sürecinin sonunda planlama makamı tarafından değerlendirme, görüş ve öneriler dikkate alınarak geliştirilip yeniden düzenlenerek, Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacak.

Taslak planla ilgili görüş ve önerileri içeren raporun en geç 15 Şubat 2013  Cuma gününe kadar Şehir Planlama Dairesi'ne gönderilmesi gerekiyor.

Ülkesel Fiziki Planı rapor ve haritaları, Lefkoşa'da Belediyeler Birliği'nde, Gazimağusa 'da Raif Rauf Denktaş Kültür Sarayı'nda, Girne'de Milli Arşiv Salonu'nda, Güzelyurt 'ta Belediye Pazarı'nda ve İskele'de Kapalı Düğün Salonu'nda sergilenecek.

Sergiler, 08.00-15.30 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

PLAN

Şehir Planlama Dairesi Müdürlüğü'nün "Koruyarak Gelişen, Üreterek Büyüyen, Dünya İle Bütünleşen, Yenilikçi, İnsanların Yaşamaktan ve, İş Yapmaktan Mutlu Olduğu Bir Kuzey Kıbrıs" vizyonuyla hazırladığı planla; toplam geliri ve kişi başına düşen geliri yükselterek refahın geliştirilmesiyle doğal ve kültürel mirası koruyarak yaşam, çevre ve mekan kalitesinin arttırılması amaçlanıyor.

Planın stratejik hedefleri ise; "KKTC'nin bölgelerinin ve insanlarının ekonomik potansiyelini kullanmak", "Toplumun tüm kesimlerinin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam kalitesini geliştirmek", "Doğal kaynakları, biyolojik çeşitliliği, tarihi ve kültürel mirası korumak, kirlilikleri risk ve tehlikeleri önlemek" ve "Sağlıklı güvenli, işlevsel, özgün, estetik, ekonomik, adil, temiz ve yüksek yaşam standartlarına sahip cazip yaşam alanları oluşturmak" olarak açıklandı.

Öncü ekonomik gelişme sektörleri de "Turizm", "Topluma dayalı özel ilgi turizmi", "Tarım", "Tarıma dayalı sanayi", "Yüksek öğrenim", "Bilişim teknolojilerine dayalı sanayi", "İmalat ve paketlemeye dayalı sanayi", "Gayrimenkul geliştirme" şeklinde sıralandı.

ÜLKESEL FİZİK PLANIN GETİRECEKLERİ VE YARARLARI

Açıklamada ayrıca Ülkesel Fiziki Plan'ın getirecekleri ve yararlarına da yer verildi. Ülkesel Fizik Plan'ın, stratejik nitelikte bir plan olacağına işaret edilerek, daha alt ölçekteki imar planlarının konusu olan ayrıntılı politikaları ve parsel ölçeğinde kararları kapsamayacağı kaydedildi.

Planda, "sektörel ekonomik hedef ve ilkeleri çerçevesinde bölgelerarası mukayeseli avantajlar dikkate alınarak, çevre ve kültürel kaynakların, bugünkü ve gelecekteki nesiller tarafından dengeli kullanılabilmesini sağlayacak şekilde sektörel hedef ve yatırımların genel ve ortak mekânsal gelişme vizyon, politika, stratejileri ile uygulama öncelikleri ve araçları" belirlendi.

Planda ayrıca çevrenin ekonomik değerinin yanı sıra, ekolojik değerinin de dikkatli şekilde yönetilebilmesi, ziyaretçileri çekebilecek kalitede turizm çekim alanları yaratılabilmesi, halk sağlığının ve kaliteli yaşam standartlarının sağlanabilmesi, çevresel değerlerin iyi bir durumda gelecek nesillere bırakabilmesinin sağlanabilmesi ve çevrenin temel unsurlarını korunabilmesi için politikalar belirlenecek.

Ülkesel Fizik Plan'ın diğer getiri ve yararları şu şekilde sıralandı:

"Plan, çevrede ekolojik denge ile doğal güzellik ve estetiğin bozulmasının önlenmesini ve yatırımların dengeli bir şekilde yapılması sağlayacak gerekli önlemleri kapsayacak. Planın, belirlenecek aralıklarla düzenli olarak güncelleştirebilmesi için Ülkesel Fiziki Plan İzleme Süreci oluşturulacak. Plan, İmar Yasası uyarınca yapılacak imar planları, çevre planları, öncelikli alan planları ile emirnamelerin stratejik çerçevesini oluşturacak. Plan, iş çevrelerinin, potansiyel yatırımcıların, ihtiyacı olan istikrarlı ve adil bir iş, yatırım ortamına oluşmasına olanak sağlayacak..."

(FEZ/GUR)

 
18 Aralık 2012 Salı 17:37
Okunma: 1070
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu