Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ulusal Konsey Kıbrıs Rum Tarafının Müzakerecisini Andreas Mavroyannis Olmasını Kesinleştirdi

Ulusal Konsey Kıbrıs Rum Tarafının Müzakerecisini Andreas Mavroyannis Olmasını Kesinleştirdi

Kıbrıs Sorununa İlişkin Zor Konuların Görüşülmesi Eylül Ayına Kaldı .

 
 
Ulusal Konsey Kıbrıs Rum Tarafının Müzakerecisini Andreas Mavroyannis Olmasını Kesinleştirdi

AKEL, MÜZAKERECİNİN TOPLUM LİDERİ SIFATIYLA SEÇİLEN RUM YÖNETİMİ BAŞKANI OLMAYA DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜYLE MAVROYANNİS'İN ATANMASINA KARŞI ÇIKTI

YENİ MÜZAKERECİ MAVROYANNİS, TWITTER HESABINDA BU GÖREVE ATANMASINDAN DOLAYI ONUR DUYDUĞUNU YAZDI

Lefkoşa, 17 Temmuz 13 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında dün toplanan Ulusal Konsey'in, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin Andreas Mavroyannis olmasını resmen kararlaştırması, bugünkü Rum gazetelerinde geniş yer tuttu.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Ulusal Konsey toplantısına geniş bir şekilde yer verirken, daha önce iki gün şeklinde yapılması planlanan Ulusal Konsey'in, bir günle sınırlı kaldığını yazdılar.

Politis, Mavroyannis'in atanması konusunun, daha önce özlü olarak siyasi parti başkanları konseyi toplantısı düzeyinde karara bağlandığını, bu nedenle dünkü kararın formalite niteliği taşıdığını yazdı.

AKEL KARŞI ÇIKTI

Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin, Rum Yönetimi Başkanı olması konusunda ısrar eden AKEL'in, Andreas Mavroyannis'in şahsına değil ama, prensip meselesi olarak müzakerecinin atanmasına karşı çıktığını yazan gazete, Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi'nin ise Mavroyannis'in atanmasına karşı çıkmazken müzakereci olarak Büyükelçi Tasos Conis'in atanmasını önerdiğini belirtti.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, en yakın zamanda müzakere grubunu da atayacağını, ayrıca siyasi partilerin bu yöndeki önerilerini de değerlendireceğini yazdı.

Ulusal Konsey toplantısında dün ayrıca, çalışma gruplarının, Tasos Papadopulos ve Dimitris Hristofyas hükümetleri döneminde işlev gösterdiği gibi çalışmalarına devam etmesi yönünde karar verildiğini yazan gazete, Anastasiadis'in, siyasi dinamikler tarafından önerilen listeleri de değerlendireceğini belirtti. 

Habere göre toplantıda, çalışma gruplarına yardım edecek şekilde işlev gösterecek Ulusal Konsey adhoc alt komiteleri ile jeostratejik incelemeler konseyi kurulmasına da karar verilirken, bu alt komitelerde parti başkan vekilleri ile ele alınacak konu üzerinde faaliyet gösteren bir de parti yetkilisi yer alacak.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, seçmenlerin yüzde 75'ini temsil eden ve Ulusal Konsey'de bulunan siyasi partilerin kararlarının bağlayıcı olacağı şeklindeki seçim taahhüdünün de benimsendiğini yazdı.

STİLYANİDİS

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yeni bir kolektifliğin söz konusu olduğunu, Anastasiadis için artık sadece Ulusal Konsey'in oy birliğiyle aldığı kararların bağlayıcı olmayacağını söyledi.

Stilyanidis, bunun önemli bir gelişme olduğunu, ayrıca ileri bir adım şeklinde addedilebileceğini ifade etti.

BAŞKANLA UZLAŞMAZSA REFERANDUM

Rum Yönetimi Başkanı'nın yüzde 75 ile uzlaşmaması durumunda ne olacağı şeklindeki bir soru üzerine Stilyanidis, Başkan'ın referanduma gitme hakkının bulunduğunu söyledi.

Ulusal Konsey'in bir sonraki toplantısının, özlü konulara girmek için, Eylül ayında yapılacağını açıklayan Stilyanidis, Eylül ayındaki toplantıda Kıbrıs sorunun çözümünün ana hatlarının yanı sıra, Anastasiadis'in BM Genel Kurulu için BM'ye gitmesinden ve Ekim ayında başlaması düşünülen müzakerelerdenn önce olguların değerlendirileceğini ifade etti.

Stilyanidis, açıklamasında ayrıca Ulusal Konsey'in, Rum tarafının, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelere girme iradesini yeniden teyit ettiğini, ayrıca ekonomik krizin Kıbrıs Rum tarafının zayıflığı olarak addedilmemesi gerektiği mesajını da gönderdiğini söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının, (Kıbrıs Rum tarafınca) yeni bir müzakereci atanması konusuna tepki göstermesine ilişkin bir soru üzerine Stilyanidis, uluslararası unsurdan herhangi bir tepkinin gelmediği üzerinde durdu.

AKEL'İN KARŞI ÇIKMA GEREKÇELERİ

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, partisinin, Andreas Mavroyannis'in şahsına değil müzakereci atanması konusuna karşı çıktığını söyledi.

Kiprianu, müzakerecinin, Kıbrıs Rum toplumunun lideri sıfatıyla seçilmiş olan Rum Yönetimi Başkanı'nın olmaya devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Kiprianu, müzakereci atanmasının, Kıbrıs Türk tarafının da aynı bir harekete yönelmesine olanak sağlayabileceğini, bunun da, müzakere sürecinin değerinin düşürülmesine neden olacağını belirtti.

MAVROYANNİS TWITTER'DA "ONUR DUYDUĞUNU" YAZDI

Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi olarak atanan Andreas Mavroyannis, sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, bu göreve atanmasından dolayı onur duyduğunu belirtti.

"ÇALIŞMA GRUPLARI OLUŞTURULACAK"

Ulusal Konsey toplantısına yer veren Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önerileri temelinde, Ulusal Konsey ve müzakerecinin çerçevesini belirleyecek çalışma gruplarının kurulacağını yazdı.

Habere göre bunlar "1.Yönetim, 2.Avrupa Birliği/ İnsan Hakları, 3.Toprak, 4.Mülkiyet, 5.Ekonomi, 6.Güvenlik 7.Vatandaşlık, Yabancı, Göçmenlik" şeklinde olacak.

BM BELGESİ ELE ALINMADI

Habere göre toplantıda BM'nin, 2008-2012 yıllarındaki görüş birliklerinin yer aldığı belge ele alınmadı. Toplantıda BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in Temmuz ayında adaya gelmesi ile Downer'in Avustralya'daki partisinin ülke seçimlerini kazanması ve Downer'in de hükümette yer alması ihtimalinden de bahsedildi. Downer'in, geçmişte de yazıldığı gibi Avustralya'nın ABD büyükelçiliğine atanması ihtimali bulunuyor.

"VATANDAŞLAR İTTİFAKI ULUSAL KONSEY DIŞINDA"

Politis gazetesi ve diğer gazeteler  Ulusal Konsey toplantısında dün, Yorgos Lillikas'ın temsil ettiği "Vatandaşlar İttifakı'"nın Ulusal Konsey'e dahil olup olmaması konusunun da ele alındığını yazdılar.

Habere göre bu konudaki görüşlerini ortaya koyan Anastasiadis, bir partinin Ulusal Konsey'e dahil olabilmesi için mecliste temsil edilmesi ve seçimlerde yer alması gerektiğini söyledi. Farklı bir görüş olup olmadığını da soran Anastasiadis, herhangi bir yanıt almaması üzerine "Vatandaşlar İttifakı'"nın dahil olmasına ilişkin görüşmeye noktayı koydu.

ANASTASİADİS KIBRIS SORUNUNDA DOĞRU HAZIRLIKTAN BAHSETTİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Hükümet'in, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereler başladığı zaman bunun özlü ve sonuç verici olabilmesi için, Ekim ayına kadarki dönemi doğru ortamın ve hazırlığın yapılması için değerlendireceğini söyledi.

Simerini gazetesine göre Anastasiadis'in bu açıklaması, sözde "Değirmenlik Koordinasyon Komitesi'"nin, "Mia Milia" (Haspolat) sınır kapısında düzenlediği "anti işgal" etkinliğine katılan Rum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeta Emilianidu tarafından okundu.

Anastasiadis, Emilianidu tarafından okunan mesajında, ayrıca bugün içinde oldukları ekonomik krizin kendilerini Kıbrıs sorunun çözüm hedefinden vazgeçirmediğini, çözüm iradelerinin güçlü olduğunu ve müzakere hazırlıklarının süreceğini ifade etti.

Anastasiadis, elle tutulur sonuçlara neden olacak özlü müzakereler için uygun koşulların şekillendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs sorunun çözümü için daha ileri işbirliği ve güvenin sağlanması için bazı önemli hareketlere gereksinim olduğunu söyleyen Anastasiadis, Maraş'ın, bu şehrin limanının AB ülkelerine yönelik ihracat için kullanılması olanağı karşılığında, iadesine ilişkin öneri sunulduğunu anımsattı. Anastasiadis, bu hareketlere yönelik olarak kendilerinin Ankara Protokolü'nün hayat geçirilmesinden, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde Avrupa Konseyi'nin kararıyla dondurulan başlıkların açılmasından bahsettiklerini, bu hareketlerin, herkesin kazançlı çıkmasının mümkün olacağı yeni bir durum yaratacağı temennisinde olduklarını ifade etti.

(FK/GÜL) 

 
17 Temmuz 2013 Çarşamba 11:24
Okunma: 650
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu