Ana Sayfa » Kıbrıs » Uluslar Arası İzolasyonlar Sempozyumu

Uluslar Arası İzolasyonlar Sempozyumu

Hasan Celal Güzel: "Tanınmayla İzolasyonların Kalkması Arasındaki Farkı Bilerek Tayvan Modeli Uygulanabilir Mi? Tanınma Şartı İleri Sürmeden İzolasyonların Kaldırılması İstenmeli"

 
 
Uluslar Arası İzolasyonlar Sempozyumu
Türkiye'nin Milli Eğitim eski Bakanlarından, Sabah gazetesi yazarlarından Hasan Celal Güzel, KKTC'ye hukuki mesneti olmadığı halde uygulanan izolasyonlara karşı KKTC ve Türkiye'nin de kozları bulunduğunu; derhal tanınma şartı ileri sürmeden izolasyonların kaldırılmasının istenmesi gerektiğini söyledi.  

"Uluslararası İzolasyonlar Sempozyumu"nun açılış konferansını veren Güzel, Kıbrıs'ın yalnızlaştırılmasının, izole edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, "Kıbrıs hiçbir zaman yalnız olmadı ve olmayacak. Çünkü milletimiz  ve devletimiz her zaman Kıbrıs'ın yanındadır" dedi.

Hasan Celal Güzel, izolasyon altındaki ülkelerin aksine KKTC'nin, TC devletini her zaman yanında bulduğunu ve bunun başta Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere KKTC'yi sevmeyenlerin büyük şanssızlığı olduğunu ifade ederek "Çünkü hiçbir zaman yalnızlaştırma meydana gelecek değildir. Bundan sonra da hep böyle devam edecektir" diye konuştu.

İzolasyonların kaldırılması için elden gelenin yapıldığını, Türkiye'nin de Kıbrıs davasının peşini bırakmayacağını vurgulayan Güzel, Kıbrıslı Türkler vazgeçse de Türkiye'nin, Türk ve İslam dünyasının bu milli davadan vazgeçmeyeceğini söyledi.

HUKUKİ MESNETİ YOK

Hasan Celal Güzel, Kıbrıs Türklerine uygulanan ambargoların hukuki mesnete sahip olmadığını; gayrıhukuki olduğunu belirterek, KKTC ilan edildikten sonra BM Güvenlik Konseyi'nden çıkan 541 numaralı "tanımama" kararın müeyyidesi olmadığını; bu kararın ambargo hükümlerini içermediğini dile getirdi.

Devlet veya kurumların Kıbrıs Türk halkına izolasyon uygulaması diye bir karar olmadığının bilinmesi gerektiğini vurgulayan Güzel, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla AB'ye alınmadan kısa süre önce Annan Planı referandumunda Kıbrıslı Rumlar hayır derken, Kıbrıslı Türklerin evet dediğini hatırlattı.

Güzel, buna rağmen "evet" diyen tarafın AB dışında bırakılarak cezalandırıldığını kaydederek, Kıbrıs Türk halkının temsilcilerinin AB Komisyonu'nda yer alamadığını anlattı.

"TC'NİN AB'YE KABUL EDİLMEMESİNİN NEDENİ KIBRIS DEĞİL"

Türkiye'nin yarım asırdır AB'ye kabul edilememesinin nedeninin Kıbrıs olmadığına inandığını; Kıbrıs'ın bahane edildiğini belirten ve buna kimsenin üzülmemesini isteyen Hasan Celal Güzel, bu konunun, AB'deki zihniyet aşıldığı, demokrasi, insan hakları ve hukuk sindirildiği taktirde kendiliğinden açılacak bir kapı olduğunu söyledi.

Hasan Celal Güzel, 30 yılda izolasyonlar nedeniyle KKTC'nin toplam kaybının 52 milyar dolar olarak hesaplandığını kaydederek, bunun haksız bir kayıp olduğunu vurguladı.

TAYVAN MODELİ UYGULANABİLİR Mİ?

Şikayet edilerek bir şey yapılamayacağını belirten Güzel, "ne yapmak lazım" konusunda özetle şöyle konuştu:

"Tanımayla izolasyonların kalkması arasındaki farkı bilerek Tayvan modeli bir şey uygulanabilir mi? Çünkü siz istediğiniz kadar tanımanın izolasyon olmadığını iddia etseniz de bazı kimseler böyle anlamaktadır. Peki siz o zaman tanımayın, tanınma konusunda ısrar etmeyelim ama gelin münasebetlerimizi götürelim. Ulaştırma, dış ticaret, turizm başta olmak üzere tüm münasebetlerimizi kuralım, geliştirelim diyebiliriz."

Hasan Celal Güzel, tanınmayı TC ve KKTC yıllar önce benimseseydi, bugün farklı olacağını; oysa bazı ülkelerin tanıma taleplerinin bile askıya alındığını kaydederek, TC Başbakanı Erdoğan'ın "bir süre daha Kıbrıs meselesi halledilemezse biz de bildiğimizi yaparız" dediğini; bunun önemli olduğunu ifade etti.

HEDEF ENOSİS

Türkiye'nin Milli Eğitim eski Bakanlarından, Sabah gazetesi yazarlarından Hasan Celal Güzel, Kıbrıs Rum kesiminin acelesi olmadığını, zamanın lehlerine işlediğini düşündüklerini belirterek, "Kıbrıs Türkü dize gelecek, söylenenleri kabul edecek, eşit şartlarda olmayan bir birliktelik ortaya çıkacak" diye beklediğini; bunun da  sonunda Kıbrıs Türkü'nün asimile edilmesi ve tamamen Rum hakimiyetinin tesis edilmesi yani Enosis hedefi anlamına geldiğini söyledi.

KOZLAR

Güzel, buna karşı KKTC ve TC'nin kozları bulunduğunu; tanınma şartı ileri sürmeden izolasyonun kaldırılmasını talep edebileceğini belirterek, müzakerelerin de buna engel teşkil etmediğini; derhal yapmak gerektiğini vurguladı. Güzel, havayolu taşımacılığı ve dış ticarette yapılabileceklerden örnekler verdi.

Tüm bunlara rağmen hala Kıbrıs Rum Yönetimi aleyhte faaliyetlere devem eder ve AB söz verdiği halde izolasyonları sürdürürse o zaman geniş bir tanıma faaliyetine girilebileceğini ifade eden Güzel, bir diğer alternatifin de müzakerelerin tamamen kesilerek TC'nin KKTC'yle çok sıkı entegrasyon içine girip, AB'ye aynı çatı altında dahil olacağı bir formülü düşünme olabileceğini ancak bu noktanın geldiği kanaatinde olmadığını söyledi.

Hasan Celal Güzel, izolasyon ve aleyhte çalışmaların, AB'nin tutumunun ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tutumu böyle devam ederse TC ve KKTC'nin yapacak çok fazla bir şey kalmayacağını belirtti.

Güzel konferansının sonunda, Türkiye ve Türk milletinin Kıbrıs davasını hiçbir şekilde unutmadığını; zaman zaman bazı politikacıların görüşleri değişse de devlet politikasının değişmediğini; TC'nin her zaman KKTC'nin yanında olduğunu yineledi.


 
24 Kasım 2011 Perşembe 14:06
Okunma: 849
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu