Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Uluslar Arası Konferans Yapılmadan Prosedür Tamamlanmış Olmaz"

"Uluslar Arası Konferans Yapılmadan Prosedür Tamamlanmış Olmaz"

Downer: "1960 Anlaşmaları Garantörlerle Birlikte Halledilmesi Gereken Bir Ana Konudur. Liderler Yönetim, Vatandaşlık Ve Toprak Konularını Halletmeli"

 
 
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer Rum Haber Ajansı'na (KİPE) verdiği özel mülakatta uluslar arası konferans toplanmadan Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakere prosedürünün tamamlanmış olmayacağını söyledi.  

Alithia "Aleksander Downer: 'Uluslar Arası Konferansa Hazırlanın'" başlığıyla yansıttığı haberinde Downer'ın KİPE'ye özel mülakatının tam metninin yarın (bugün) yayınlanacağını haber verdi, mülakatın ana başlıklarını aktardı.

Habere göre BM'nin; liderlerin Genel Sekreter'le yapacakları görüşmeye; havada kalan yönetim, mülkiyet ve vatandaşlık meselelerinde iyi bir sonuca ulaşma hedefiyle hazırlandığını belirten Downer "Siyasi irade olursa özlü konularda anlaşmaya varılması mümkündür" dedi.

Downer yürütülmekte olan müzakerelerde uzlaşı ruhu beklediğine dikkat çekti ve "Greentree'deki görüşme ya başarılı ya başarısız olacak. BM'nin müzakere masasındaki rolü yardımcılıktır" dedi.

"1960 ANLAŞMALARI GARANTÖRLERLE BİRLİKTE HALLEDİLMESİ GEREKEN BİR ANA KONUDUR"

Downer yaklaşık 20 önemli konuya değinerek BM'nin, havada olan esas konularında anlaşmaya varılması halinde çoğu detayın halledilebileceğine inandığını belirtti. 1960 Anlaşmaları'nın (Garanti, İttifak ve Kuruluş) Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'yle birlikte halledilmesi gereken bir ana konu olduğunu söyleyen Aleksander Downer "İki lider halen toprak, haritalar ve rakamları görüşme konusunda anlaştı, uluslar arası konferansa da hazırlık yapılıyor" ifadesini kullandı.

"LİDERLER YÖNETİM, VATANDAŞLIK VE TOPRAK KONULARINI HALLETMELİ"

Liderlerin halletmesi gereken üç ana mesele olduğuna işaret ederek; bunlardan ilkinin dönüşümlü başkanlığın seçim yöntemi, ikincisinin vatandaşlık verilmesi yöntemi ve üçüncüsünün de; toprak başlığında anlaşma olana kadar tamamlanamayacağını söylediği mülkiyet olduğu görüşünü ortaya koyan Downer şöyle devam etti:

"Görüşmede yönetim, mülkiyet ve vatandaşlık konularında bir taslağımız olursa, iyi bir şey başarmış olacağız. Bu prosedür başarıya ulaşabilecek gibi görünüyor. Günün sonunda bu konular üzerinde anlaşma olmaz ve iki taraf arasındaki anlaşmazlıklar çok büyük olursa -ki mevcut duruma adil bakıldığında bu ihtimal değil- muhtemelen bir şey yapamayacak bir noktaya geleceğiz"

"KIBRIS SORUNU KARŞILAŞTIĞIM EN ZOR MESELE"

Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Kıbrıs sorununun, karşılaştığı zor mesele olduğuna dikkat çekerek BM'nin Greentree üçlü görüşmesinden beklentisini şöyle aktardı: "Bu konularda bir tür anlaşma başarılabilirse, yönetim, toprak ve vatandaşlık konularında iyi bir sonuç olursa iyi bir sonuç elde etmiş olacağız. Halen Ekonomi ve AB konularında görüş birliklerine varıldı."

Gazete Downer'ın harcanmakta olan çabada takvimden söz etmekte temkinli davranarak "prosedür inanılmaz zordur, ısrar ve cesaret gerekiyor" dediğini ve "BM Greentree'de başarı ihtimali olduğuna inanmasa bu görüşmeyi düzenlemezdi. Risk almanız gerekir" ifadesini kullandı.

Habere göre Aleksander Downer mülakatta Güney Kıbrıs'ın 1 Temmuz itibarıyla devralacağı AB dönem başkanlığına da değindi. Güney Kıbrıs'ın 6 aylık görev süresi içerisinde Avrupai yükümlülükleri üzerinde yoğunlaşması gerektiğine vurgu yaptı. Ancak Güney Kıbrıs'ın dönem başkanlığının halen uzak olduğunu, ana konularda anlaşmanın aylar almaması gerektiğini, doğru istek, doğru siyasi çevre, uzlaşı ruhu ve akıllı müzakerelerle süratle anlaşmaya varılabileceğine işaret etti.

Downer her iki liderin de Kıbrıs sorununun çözümü hedefine ilişkin niyetini savundu, "liderlerden birinin veya diğerinin bir anlaşmaya varılmasını istemediğini söylemek haksızlık olur.  Ancak bir anlaşmada bütün istediğinizi elde edemezsiniz" dedi.

Haravgi Downer'ın açıklamalarını "Eroğlu'nun Uzlaşmazlığını Saklıyor... Downer BM'nin Greentree'deki Hedefinin 'Yönetim, Mülkiyet ve Vatandaşlık Başlıklarında İyi Bir Sonuç Elde Etmek Olduğunu Söylüyor" başlığı altında özetledi.

Fileleftheros "Downer: Çok Taraflı Konferans İçin Üç Yönde Anlaşma" başlığını kullandı.

DOWNER DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIĞI ÇANTADA KEKLİK GÖRÜYOR

Politis "Ne Rakamlar Verildi Ne De Belgeler Teati Edildi... Dönüşümlü Başkanlık Çantada Keklik" başlıklı haberinde Downer'ın ilgili mülakatında Greentree'de yönetim, mülkiyet ve vatandaşlıkta iyi bir sonuç beklediklerini belirterek Rum tarafının dönüşümlü başkanlıkla ilgili tezini ortada bıraktığını yazdı.

Aleksander Downer'ın, geriye kalan şeyin; başkan ve başkan yardımcısının nasıl seçileceğinin belirlenmesi olduğunu söyleyerek dönüşümlü başkanlığı çantada keklik gördüğünü gösterdiğini belirten gazete Downer'ın bu ifadesinin Rum tarafının; dönüşümlü başkanlığın ağırlıklı oy ile paket olduğu ve ağırlıklı oy olmadan dönüşümlü başkanlığın geçerli olmayacağı teziyle çatıştığını kaydetti.

Gazete devamla Cumhurbaşkanı Dr. Eroğlu'nun Özel Danışmanı Kudret Özersay ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'nun bugünkü görüşmesi ile Greentree'deki yeni üçlü görüşme öncesi müzakere faaliyetlerinin tamamlanmasının beklendiğini yazdı.

Mülkiyet konusunun ele alınacağı bugünkü görüşmede Kıbrıs Türk tarafının nihayet rakam ve veriler sunmasının beklendiğine işaret eden gazete şunları da yazdı:

"BM'den çevrelerin gazetemize Kıbrıs Türk tarafının, Genel Sekreter'in telkinlerine yanıt vereceğini söylediler ancak Kıbrıs Türk tarafının sunacağı verilerin; Rum tarafının; mülkiyetin çeşitli yönlerini netleştirip özlü müzakeresinin yolunu açması beklentilerini karşılayıp karşılamayacağını bilebilecek durumda değildiler.

İki tarafın, BM aracılığıyla teati edileceği farz edilen 20'şer sayfalık belgeleri (çözüm taslakları) konusunda da hiçbir adım atılmadı. Belgelerin bugün teati edilmesi ihtimali var çünkü Aleksander Downer öğleden sonra yurtdışına gidecek.

YAKOVU: "ULUSLAR ARASI KONFERANS TOPLALANMASINA NEDEN YOK"

Bu arada Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu London Grek Radio'ya (LGR) yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun iç yönlerinde ilerleme kaydedilmediğinden uluslar arası konferans toplanmasına neden olmadığını belirterek Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasındaki tavrını 'hayal kırıcı' ve 'cesaret kırıcı' olarak niteledi.

Downer'ın açıklamasını "Ya Başarılı Ya Başarısız Olacak" başlığıyla aktaran Simerini "Türklerin B Planı Var... Eroğlu Çok Taraflı Konferansı Elde Etmek İçin New York'a Gidiyor" başlıklı haberinde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Türk büyükelçilere hitap ederken; Greentree'de  Türkiye'nin iki bölgeli iki toplumlu federasyon modelini terk edeceği ve iki bağımsız devlete dayalı çözüm modeline yöneleceği; Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün de; New York'un görüşmesinin dönüm noktası olduğu açıklamalarına dikkat çekti

Gazete Greentree'deki müzakerelerin başarısız olması ve Temmuz'dan önce çözüm bulunamaması durumunda Türk tarafının iki bölgeli iki toplumlu federasyon zeminini terk ederek iki devlet zeminine ilerleyeceğini yazdı.

Gazete Downer'ın KİPE'ye açıklamasında müzakerelerden birinin veya diğerinin çözüm istemediğini söylemenin haksızlık olacağı ifadesini de öne çıkardı.

LİLLİKAS: "DAVETİ ELBETTE REDDEDEBİLİRİZ"

Aynı gazete "Lillikas: Daveti Elbette Reddedebiliriz" başlıklı haberinde Rum tarafında 2013'te yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmak isteğini ve bunun için Rum Ortodoks Kilisesi'nden destek istediğini açıklayan eski Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas'ın; Genel Sekreter'in liderlere yaptığı Greentree davetinin reddedilebileceği görüşünü ortaya koyduğunu bildirdi.

Habere göre Lillikas Ban'ın gönderdiği davet mektuplarından; "belirlenmemiş zeminde ve tek taraflı taviz stratejisiyle başladığı" görüşünü ortaya koyduğu Kıbrıs müzakerelerdeki çıkmazın ortaya çıktığı görüşünü belirtti.

Lillikas "Başkan Hristofyas 2004'teki deneyimi örnek alarak; uluslar arası camiada büyük beklentiler yaratmadan önce, bir tuzak prosedüre katılmayı reddetmelidir. Aksine bu prosedürde yer alır ve sonunda prosedürden çıkacak sonucu kendisi veya halk reddederse; sonuçları çok trajik olacak" dedi.

Genel Sekreter'in davetinin reddedilemeyeceği mantığının yanlış ve yersiz olduğu görüşünü de ortaya koyan Lillikas bunun, kendi kendilerine yarattıkları ve talepkarlıklarını ellerinden aldığı için geçmişte pahalıya ödedikleri bir mit olduğunu söyledi.

 
12 Ocak 2012 Perşembe 11:20
Okunma: 505
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu