Ana Sayfa » Kıbrıs » Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu'nun Sonuç Bildirisi Yayınlandı

Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu'nun Sonuç Bildirisi Yayınlandı

"nüfus Akışı Eğitimi Olumsuz Etkiliyor".

 
 
Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu'nun Sonuç Bildirisi Yayınlandı

"YEREL OKULLAR OLUŞTURULMALI"

"REKABETE DAYALI SINAVLAR, KURAN KURSLARI, MİLLİYETÇİ VE ŞÖVENİST YAKLAŞIMLAR ÖĞRENCİLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Lefkoşa, 4 Haziran 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Demokratik Eğitim Forumu'nda, "nüfus akışının, rekabete dayalı sınavların, kuran kurslarının, milliyetçi ve şövenist yaklaşımların" KKTC'de öğrencileri olumsuz etkilediği kaydedildi.

Mağusa Belediyesi'nin katkılarıyla ve Avrupa ülkelerinden eğitimci ile akademisyenlerin katılımıyla 2-3 Haziran'da Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen forumda  "Öğretmenler Demokratik Okul ve Toplum İçin" ana teması altında "Müfredat ve Programlar", "Eğitim ve Nüfus", "Eğitim ve İdeoloji", "Çevre ve Barış Eğitimi" konularında komisyon çalışmaları yapıldı.

KTÖS'ten yapılan açıklamaya göre, Eğitim ve Nüfus konu başlıklı komisyonun sonuç bildirgesinde, dünya standartlarında kabul gören genel göçmen nüfus oranının Kıbrıs'ın kuzeyinde kat kat fazla olduğu savunuldu.

"Nüfus akışının" eğitimi olumsuz yönde etkilediği, eğitim ve sağlık hizmetlerindeki maliyeti artırdığı ileri sürüldü ve çözüm olarak göçmen işgücünden faydalanmak isteyen işverenlerin, oluşturulacak eğitim ve sağlık fonuna ek vergi ödemesi önerildi.

Demografik yapının değiştiğinden kamu okullarının çökmekte olduğu, buna karşın özel okulların teşvik edildiği de belirtildi.

Göçmen aileleri ve çocukları için adaptasyon programları hazırlanması, sınıf öğrenci sayılarının çağdaş standartlara uyması gerektiği, sınıf ortamlarının iyileştirilmesi önerildi.

EĞİTİM VE İDEOLOJİ

Eğitim ve İdeoloji konu başlıklı komisyon sonuç bildirgesinde ise, eğitimin merkezi otoritenin etkisinden uzaklaştırılarak "okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birlikleri, öğrenciler, sendika, ilgili yerel yönetimler" tarafından yerel okulların  oluşturması savunuldu.

Özel eğitime karşı çıkılarak eğitimin, herkese eşit ve parasız olarak sağlanmasının temel hedef olması gerektiği belirtildi.

MÜFREDAT VE PROGRAMLAR

KTÖS açıklamasına göre,  "Müfredat Ve Programlar" konu başlıklı komisyon sonuç bildirgesinde de, öğretmenin ve yöneticilerin siyasi görüşleri, inançları, alışkanlıkları, ailevi değerlerini çocuklara empoze edebildiği savunuldu.

Raporda, "Rekabete dayalı sınavların, kuran kurslarının, milliyetçi ve şövenist yaklaşımların, Türkiye Cumhuriyeti'nden adanın kuzeyine gerçekleşen göçlerin Kıbrıs Türk kültürü ve eğitim sistemini olumsuz etkilediği" kaydedildi.

Gerek eğitim programları gerekse ders kitaplarının  Türkiye'den getirtilmesinin eğitimde yerellik ve "yakından uzağa" ilkelerine aykırı bir durum yarattığı da ileri sürüldü ve yakın çevrelerinde bulunan kültürel öğelerin eğitim programlarına dahil edilmesi gerektiği belirtildi.

Mevcut ders materyallerinin cinsiyet ayrımcılığı içerdiği, kadın ve erkeklere toplumsal roller biçildiği savunuldu ve zorunlu din derslerinin kaldırılması önerildi.

ÇEVRE VE BARIŞ EĞİTİMİ

Forumun "Çevre ve Barış Eğitimi" konu başlıklı komisyon sonuç bildirgesinde de, insan haklarının öğretilmesinin okul öncesi çağdan başlatılması, Milli Güvenlik dersi yerine İnsan Hakları dersi okutulması, eğitime çok kültürlülüğün yansıtılması önerildi.

Çevre konusunda çevre eğitiminin müfredatı oluşturulması gerektiği ve öğrencilerin toprakla ilgili bağlantılarının yeniden kurulması gerektiği belirtildi.

Barış konusunda da, "ders müfredatının şovenizmi kışkırtacak cümlelerden temizlenmesi; milli bayramların kutlanmasında silahlı askerli gösterilerin kaldırılması; tarih, edebiyat sosyoloji gibi derslerin alternatif ders kitaplarının hazırlanması; şiddetsizlik ve uyuşmazlık konularında atölye çalışmaları, oyunların yapılması" tavsiye edildi.

ÖZHÜR

KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür yaptığı değerlendirmede, eğitimde özelleştirmeye yönelik adımlar, yoğun siyasi atamaların eğitim sistemini içinden çıkılmaz bir hale getirdiğini kaydetti.

Eğitim sistemi üzerinden siyaset yapıldığını belirten Özhür, ciddi bir kaos yaşandığını ifade etti.

Özhür, "Bu bağlamda, ülkemizde üçüncü kez gerçekleştirdiğimiz iki günlük forumumuzda çizilen çizgiler bizlere ışık tutmuştur. Eğitimde verimliliği artırma adına atılan adımlar, gelişimlere katkıda bulunmayı temel hedef olarak almıştır" dedi.

(ID/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
4 Haziran 2012 Pazartesi 18:48
Okunma: 530
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu