Ana Sayfa » Kıbrıs » Uluslararasi Intbau Kibris Etkinlikleri Büyük Bir Başarıyla Tamamlandı

Uluslararasi Intbau Kibris Etkinlikleri Büyük Bir Başarıyla Tamamlandı

Geçtiğimiz günlerde INTBAU Kıbrıs, düzenlemiş olduğu sergi, uluslararası konferans, uluslararası toplantı ve teknik gezilerle gündeme geldi. 6 Mayıs günü Bedesten’de açılan ICTP sergisini yine aynı mekanda 9 Mayıs da gerçekleşen Uluslararası Konferans takip etti. Uluslararası etkinliklerin gerçekleştirilmesinde, KKTC Cumhurbaşkanlığı, TC Yardım Heyeti ve KTMMOB Mimarlar Odası yoğun katkılarda bulunurken, KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ve Vakıflar İdaresi destek sağladı

 
 
Uluslararasi Intbau Kibris Etkinlikleri Büyük Bir Başarıyla Tamamlandı


ULUSLARARASI INTBAU KIBRIS ETKİNLİKLERİ BÜYÜK BİR BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Geçtiğimiz günlerde INTBAU Kıbrıs, düzenlemiş olduğu sergi, uluslararası konferans, uluslararası toplantı ve teknik gezilerle gündeme geldi. 6 Mayıs günü Bedesten’de açılan ICTP sergisini yine aynı mekanda 9 Mayıs da gerçekleşen Uluslararası Konferans takip etti. Uluslararası etkinliklerin gerçekleştirilmesinde, KKTC Cumhurbaşkanlığı, TC Yardım Heyeti ve KTMMOB Mimarlar Odası yoğun katkılarda bulunurken, KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ve Vakıflar İdaresi destek sağladı. Uluslararası ICTP Sergisi Açılış Kokteyli Halkın Yoğun İlgi ve Katılımıyla Gerçekleşti

6 Mayıs Pazartesi günü saat 19.00’da  ICTP sergisi açılış kokteyli eşliğinde başladı. INTBAU Kıbrıs Başkanı Doç.Dr. ÖzgürDinçyürek’in açılış konuşmasının ardından gerçekleşen sergi, aralarında ülkemizin değerli mimar ve sanatçılarının bulunduğu çok sayıdaki katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Sergi kokteyli, KTMOB Mimarlar Odası Başkanı Azmi Öğe ve Yönetim Kurulu Üyelerinin destekleriyle gerçekleşti. Sergide dünyanın farklı bölgelerinden profesyonel mimar, sanatçı ve zanaatkar üyelerden oluşan ICTP - INTBAU College of Traditional Practitioners (Geleneksel Uygulayıcılar Birliği) tarafından hazırlanmış, yapılaşmış çevre ile ilgili tamamlanmış projeler, eskizler, çizimler ve diğer mimari sunuşlara yer verilmiştir. UNESCO, Prens Vakfı (Prince’s Foundation for Building Communities) ve INTBAU gibi Uluslararası Kuruluşların Temsiliyetiyle Uluslararası INTBAU Kıbrıs Konferansı’nda İlkler Yaşandı

Uluslararası Geleneksel Yapı, Mimari ve Şehircilik Birliği INTBAU’nun bölgesel merkezi olan ve tüm adayı temsil eden INTBAU Kıbrıs tarafından ‘Dönüşüm Sürecindeki Toplumlarda Mimarinin Anlamı’ adı altında uluslararası bir konferans gerçekleşti. 9 Mayıs 2013, Perşembe günü gerçekleşen konferansta toplumsal değişim, yerel değerler ve yerel mimarlık üzerine dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen seçkin konuşmacılar bildiriler sundular. Türkiye, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, İsrail gibi dünyanın değişik ülkelerinden gelerek, INTBAU, PrensVakfı ve UNESCO gibi uluslararası etkin kurum ve kuruluşları temsil eden, alanlarında saygın bilim insanlarının yapmış oldukları sunuşlar, aralarında akademisyen, meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanısıra kalabalık bir öğrenci grubu tarafından ilgiyle dinlendi. 

INTBAU Kıbrıs Başkanı Doç.Dr. Özgür Dinçyürek yapmış olduğu açılış konuşmasında yakın zamanlarda küreselleşme ile birlikte, dünya genelinde değişik boyutlarda toplumları etkileyen sosyo-ekonomik ve kültürel dönüşümlere değindi. Böylesi bir değişimin toplum dinamiklerini zaman zaman derinden etkilediğinden ve  sürdürülebilir sosyo-kültürel gelişim için tehdit oluşturabildiğinden bahseden Dr. Dinçyürek, tüm bunlara ek olarak, yokluklar, çevre ve doğal felaketler, çatışmalar, zorunlu göçler gibi bölgesel ve yerel problemler toplumsal yapıyı yok olma tehdidi altına sokabileceğini vurguladı. Bu bağlamda konferans kapsamında,  günümüzde dünya genelinde, özellikle de yakın çevremizde yaşanan benzer gelişmeler çerçevesinde, mimarlığın toplumsal dönüşüm ve kriz ortamında rolünün ve sorumluluğunun tartışıldığı bir tema seçildiği belirtildi. 

Dr. Dinçyürek’in konuşmasının ardından davetli bildirilerin sunumuna geçildi. Günboyu süren konuşmalar çerçevesinde, ilk konuşmayı  INTBAU İngiltere Başkanı dünyaca ünlü mimar, yazar ve akademisyen Prof. Robert Adam “Küreselleşme, Yeni Anlamlar ve Eski Toplumlar” (Globalisation, new meanings and old communities) isimli konuşmasıyla gerçekleştirdi. Prof. Adam’ın ardından, once Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Bölümü Başkanı ve TMMOB Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güven Arif Sargın “Esrarengiz Krizler Dönemi: Mimarlıkta Teslimiyet veya Direnç” (Towards An Enigmatic Age of Crises: Architecture of Submission or Resistance), sonrasında ise Amerika Birleşik Devletleri’nden Sustasis Vakfı Başkanı Prof. Michael Mehaffy  “Dönüş Sürecinde Gelenek: Dirençli Dünya İçin Faal Bir Yol Bulmak” (Tradition in Transition: Finding an ‘Agile’ path to a resilient World) başlıklı bildirilerini sundular. 

Büyük Han’da verilen öğle yemeğinin ardından, sırası ile UNESCO Kentsel Tasarım ve Koruma Çalışmaları Başkanı Prof. Michael Turner “Tarihi Kentsel Peyzaj- Kültürel Çeşitliliği Desteklemek (Historic Urban Landscapes- Promoting Cultural Diversity), İngiltere Prens Charles patronajındaki Prens Vakfı Tasarım Direktörü Ben Bolgar “Libreville’in Geleceğini Şekillendirmek- Prens Vakfı’nın Gabon’daki Çalışması” (Shaping the Future of Libreville - The Prince's Foundation's Work in Gabon” ve son olarak  ICC (Uluslararası INTBAU Yönetim Kurulu) Başkanı Deependra Prashad’ın “Sürdürülebilir Toplumlar için Malzeme Bilmecesi” (The Material Conundrum for Sustainable Communities)  fikrilerini paylaştılar. Michael Turner in katılımı aynı zamanda UNESCO – INTBAU Kıbrıs ilişkilerinin ülkemize yarar sağlayacak şekilde gelişmesine neden oldu. Varılan fikir birlikteliği ve gelecekte ortak projelerde çalışma iradesinin ortaya konulmasıyla hazırlanan Kıbrıs raporunun UNESCO’ya sunulacak olması ise önemli gelişmeler arasında yeraldı. INTBAU İrlanda Başkanı Brian Hamilton’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panel sonrasında konferans sona erdi. Tüm davetli konuşmacıların ifade etmiş olduğu konferans temasının önemi ve zamanlaması ve bölgemizdeki gelişmelerle ilişkisi akıllarda kalan önemli bir nokta olarak öne çıkmıştır.

Konuklar arasında ülkemizin farklı üniversitelerinden öğrenciler, öğretim elemanları, sivil toplum temsilcileri, mima ve sanatçılar vardı. Büyük katılım ile gerçekleşen etkinlikte katılımcıların göstermiş olduğu yoğun ilgi gözden kaçmadı.

Yirmi Ülkede Merkezi Bulunan INTBAU’nun, Uluslararası Yönetim Kurulu ICC Toplantısı İlk Kez Londra Dışında Toplandı. Konferansın ardından 10 Mayıs Cuma günü, ilk kez merkez Londra dışında yapılması kararı alınan INTBAU bölgesel kuruluş başkanları (ICC) toplantısı misafirlere kapalı olarak Lefkoşa Saçaklı Ev’de yapıldı. Amerika, İngiltere, Kıbrıs, Hindistan, İrlanda, Polonya ve Norveç’den katılan ülke temsilcilerinin biraraya geldiği toplantıda gelecek projelerin planlanması adına önemli adımlar atıldı.

Kıbrıs, Teknik Gezilerle Uluslararası Öneme Sahip Konuklara Tanıtıldı.

Uluslararası toplantının ardından bir çok farklı ülkeden gelen konuklara ülkemizin hem Kuzey hem de Güney’deki tarihi ve geleneksel değerlerini inceleme olanağı sağlamak adına kapsamlı bir teknik gezi düzenlenmiştir. Gezi öncelikle Gazimağusa’da Salamis Harabeleri, St Barnabas, Lala Mustafa Paşa Camii ve Otello Kalesi gibi kültürel ve mimari mirasımızın incelenmesiyle başladı. Lefkoşa’da verilen molanın ardından Girne Kalesi ve Beylerbeyi Manastırı’nın gezilmesiyle program son buldu. Ertesi gün Larnaka’da detaylıca yapılan gezinin ardından tamamlanan program, konuklara Kıbrıs kültürünü ve yapısını unutulmaz kılacak nitelikte gerçekleşti.Düzenenlenen etkinlikler uluslararası arenada büyük yankı uyandırdı.
 
17 Mayıs 2013 Cuma 13:50
Okunma: 1255
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu