Ana Sayfa » Dünya » Uluslararası piyasalarda hafta nasıl geçti?

Uluslararası piyasalarda hafta nasıl geçti?

Euro Bölgesi'nin Borç Krizi Bu Hafta Uluslararası Piyasaların Gündemini Meşgul Etmeye Devam Etti. euro Bölgesi Maliye Bakanları, Brüksel'de Ab Ekonomi Ve Maliye Bakanlarının Yaklaşık Üç Saat Süren Telekonferans Görüşmesinde Uluslararası Para Fonuna (Imf) 150 Milyar Euro Kaynak Sağlamayı Kabul Etti.

 
 
Uluslararası piyasalarda hafta nasıl geçti?
 Euro Bölgesi Üyesi Olmayan Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Polonya Ve İsveç De Imf Kaynaklarını Destekleyecek.
almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Abd'nin, Abd Kongresinde Ortaya Çıkacak Muhalefet Nedeniyle Euro Bölgesine Yardım İçin Uluslararası Para Fonuna (Imf) Katkısını Artırma Şansı Olmadığını Söyledi. Fransız Hükümeti Sözcüsü Valerie Pecresse İse, İngiltere'nin, Bir Dizi G-20 Ülkesi Imf'ye Katkıda Bulunacağı İçin Imf'nin Kaynaklarını Destekleyeceğinden Şüphe Duymadığını Kaydetti.
avrupa Merkez Bankası (Ecb) Başkanı Mario Draghi, Avrupalı Siyasetçilerin, Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (Efsf) Operasyonel Hale Getirilmesinde Hızlı Hareket Etmesi Gerektiğini, Çünkü Herhangi Bir Gecikmenin Maliyeti Artıracağını Bildirdi.
draghi, İngiltere'de Yayımlanan Financial Times Gazetesine Verdiği Demeçte, Ecb'nin Para Basmaya Başlamayacağını, Euro Bölgesi'nden Ayrılacak Herhangi Bir Ülkenin Daha Da Yoksullaşacağını Ve Ayrılsa Da Bazı Reformları Yapmak Zorunda Kalacağını İfade Etti.
euro Bölgesi'nde Güveni Sağlamak İçin ''tam Donanımlı Ve Operasyonel Güvenlik Duvarına İhtiyaç Olduğunu, Bunun Da Efsf Tarafından Sağlanacağını'' Belirten Draghi, ''tek Bir Ülkenin Tasarruf Paketi Hazırlaması Ve Başka Hiçbir Şey Piyasalarda Güveni Sağlamak İçin Yeterli Değil. Euro Bölgesi'nden Ayrılmak Da Sorunlara Çözüm Üretmez'' İfadesini Kullandı.
ecb'den 706 Milyar Euro
avrupa Merkez Bankası (Ecb), ''pııgs'' (Portekiz, İrlanda, İtalya, Yunanistan, İspanya) Olarak Bilinen Krizdeki 5 Ülkeye 706 Milyar Euro Para Aktardı.
acb Bugüne Dek İtalya Ve İspanya Tahvillerinden 135,7 Milyar Euroluk, Yunanistan Tahvillerinden 42 Milyar Euroluk, Portekiz Tahvillerinden 18 Milyar Euroluk Ve İrlanda Tahvillerinden 14,4 Milyar Euroluk Alım Yaptı. Sadece İkinci Piyasadan Tahvil Alımı Yoluyla Pııgs'lere 210,1 Milyar Euro Akıtan Ecb, Söz Konusu Ülkelerin Zordaki Bankalarına Da 495,6 Milyar Euro Kredi Açtı.
ecb, Bu Kapsamda İtalya Bankalarına 153,2 Milyar Euro, İspanya Bankalarına 116,2 Milyar Euro, İrlanda Bankalarına 103 Milyar Euro, Yunanistan Bankalarına 77,8 Milyar Euro Ve Portekiz Bankalarına 45,5 Milyar Euro Sermaye Sağladı.
ecb Ayrıca Hafta İçinde 523 Euro Bölgesi Bankasına Yüzde 1 Faiz Oranıyla 3 Yıl Vadeli Kredi İmkanıyla 489,19 Milyar Euro Tutarında Kredi Kullandırdı.
italya'da Başbakan Mario Monti Hükümeti Tarafından Hazırlanan 33 Milyar Euro Tutarındaki Tasarruf Paketi, Cumhuriyet Senatosu'ndan Güvenoyu Aldı. Parlamentonun Üst Kanadı Cumhuriyet Senatosu'nda Yapılan Oylamada, Hükümetin 2014 Yılına Kadar 33 Milyar Euro Değerinde Harcama Kesintisi Ve Vergi Artışını Öngören Yeni Tasarruf Paketi Yasalaştı.
italya İstatistik Enstitüsü (Istat), İtalya'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (Gsyh) Temmuz-eylül Dönemini Kapsayan Üçüncü Çeyrekte Çeyrek Bazda Yüzde 0,2 Daraldığını Açıkladı.
fransa İstatistik Enstitüsü (Insee), Fransa Ekonomisinin Temmuz-eylül Dönemini Kapsayan Yılın Üçüncü Çeyreğinde Çeyrek Bazda Yüzde 0,3 Büyüme Gösterdiğini Bildirdi.
ımf Başkanı Lagarde
ımf Başkanı Christine Lagarde, Avrupa'daki Borç Krizinin ''tüm Dünya Ekonomileri İçin Risk Teşkil Ettiğini'' Söyledi.
nijerya Ziyareti Sırasındaki Konuşmasında Lagarde, ''başta Avrupa Olmak Üzere Gelişmiş Ekonomilerdeki Gelişmeler Tüm Dünya İçin Endişe Kaynağı. Avrupalıların Karşı Karşıya Olduğu Krizin Ve Zorlukların Büyüklüğü Nedeniyle Kriz, Dünya Ekonomilerinde Yankı Bulacak'' Dedi.
lagarde, Dünya Ekonomisinin Şu An Çok Tehlikeli Bir Dönemeçte Olduğunu İfade Etti.
krizin Yoksul Ülkelere Tehlikeli Etkileri Olabileceği Uyarısında Da Bulunan Lagarde, Küresel Büyümedeki Yavaşlama Ve Yüksek İşsizlik Oranının Yol Açtığı Güven Krizine Dikkati Çekti.
kredi Derecelendirme Kuruluşları
uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard And Poor's (S&p), Macaristan'ın Uzun Vadeli Kredi Notunu Bir Basamak Düşürerek ''bb ''ya Çekti, Not Görünümünü İse ''negatif'' Olarak Belirledi. Kuruluş, Not İndiriminde Macaristan'ın Politika Çerçevesinin Öngörülebilirliği Ve Kredibilitesinin Zayıflamaya Devam Etmesinin Etkili Olduğunu Vurguladı.
moody's, Slovenya'nın Uzun Vadeli Kredi Notunu Bir Basamak Düşürerek ''a1'' Seviyesine Çekti, Kredi Not Görünümünü İse ''negatif'' Olarak Belirledi. Moody's, Kredi Notu İndirimi Kararında, Euro Bölgesi'nde Yaşanan Borç Krizi Nedeniyle Bankaların Hükümet Yardımına İhtiyaç Duyabilme Olasılığının Etkili Olduğuna İşaret Etti.
moody's Ayrıca, Mısır'ın ''b1'' Olan Uzun Vadeli Kredi Notunu Bir Kademe Düşürerek ''b2''ye Çekti. Kuruluş, Kararın Yatırımcı Güvenine Zarar Vermeye Devam Eden Politik İstikrarsızlığı Yansıttığına Dikkati Çekti.
moody's, Avusturya'nın ''aaa'' Olan Uzun Vadeli Kredi Notunu Ve Polonya'nın ''a2'' Olan Kredi Notunu Teyit Etti.
kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Aralarında Societe Generale, Santander Ve Intesa Sanpaolo'nun Da Bulunduğu 7 İtalyan, 8 İspanyol, 4 Fransız Ve 2 Belçika Bankasının Kredi Not Görünümünü ''durağan''dan ''negatif''e Çevirdi.
abd Ve Diğerleri
abd'nin Üçüncü Çeyrek Büyümesi Yüzde 1,8'e Revize Edildi.
ticaret Bakanlığı, Abd'nin Gsyh'sinin Temmuz-eylül Döneminde Yıllık Bazda Yüzde 1,8 Büyüdüğünü Açıkladı. Üçüncü Çeyrek Büyümesinin Aşağı Yönlü Revize Edilmesinde Tüketici Harcamalarındaki Büyümenin İlk Tahminlere Göre Daha Düşük Olması Etkili Oldu.
kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Abd'nin Artan Borç Yükünün ''aaa'' Kredi Notunu Tehdit Ettiği Uyarısında Bulundu.
kuruluş, Abd'nin Notunun Düşürülmesine İlişkin Bir Kararın 2013'ten Önce Beklenmediğine Dikkati Çekerek, Seçimlerin Ardından Abd Yönetimi Ve Kongre'nin 2013 Yılında En Önemli Görevlerinin, Bütçe Açığını Azaltmak İçin Güvenilir Bir Plan Ortaya Koymak Ve Ülkenin Borç Yükünü İstikrara Kavuşturmak Olacağını Açıkladı.
böyle Bir Stratejinin Eksikliğinin Ülkenin ''aaa'' Olan Uzun Vadeli Kredi Notunun 2013 Yılı Sonuna Kadar Düşürülmesi Olasılığını Artırdığına İşaret Eden Fitch, 2013 Yılı İçin Federal Borçlanma Tavanının Artırılması Konusunda Anlaşma Sağlanması Gerektiğinin De Altını Çizdi.
abd Çalışma Bakanlığı, Abd'de İşsizlik Maaşı Başvurularının, Geçen Hafta 364 Bine Gerileyerek 2008 Yılı Nisan Ayından Bu Yana En Düşük Seviyeyi Gördüğünü Bildirdi.
japonya Merkez Bankası (Boj), Yüzde 0-0,1 Aralığındaki Gösterge Faiz Oranını Değiştirmedi. Para Birimi Yenin Aşırı Değerlenmesi Ve Denizaşırı Ülke Ekonomilerinde Görülen Yavaşlamanın Etkisiyle Ekonomik Toparlanmanın Yavaşladığını Belirten Boj, Euro Bölgesi'ndeki Borç Krizi İle Abd Ekonomisinden Kaynaklanabilecek Olası Risklere Karşı Uyarıda Bulundu.
rusya Merkez Bankası, Gösterge Faiz Oranını 25 Baz Puan (Yüzde 0,25) Düşürerek Yüzde 8'e Çekti. Küresel Ekonomideki Öngörülemezlik Nedeniyle Faiz İndirimine Giden Banka, Kararın Aynı Zamanda Enflasyonist Ve Büyümeye İlişkin Riskleri De Yansıttığını Belirtti.
döviz Piyasası
abd Dolarının, Uluslararası Döviz Borsalarında Önemli Para Birimleri Karşısında, Pazartesi Günü Açılış Ve Cuma Günü Kapanış Değerleri Şöyle Oldu:
para Birimi       Pazartesi      Cuma
-----------                 ---------             ---------
japon Yeni             77,86            78,04
isviçre Frangı           0,9373          0,9373 
kanada Doları         1,0374          1,0195
londra Döviz Piyasasında Pazartesi Günü 1,3017 Dolardan Açılan Euro, Cuma Kapanışta 1,3038 Dolara Çıktı.
aynı Borsada Pazartesi Günü 1,5502 Dolardan Açılan İngiliz Sterlini İse Cuma Kapanışta 1,5589 Dolar Oldu.
new York Borsasında, Altının Ons Fiyatı Pazartesi Günü 1.594,40 Dolardan Kapanırken, Cuma Günü Kapanışta 1.604,70 Dolara Yükseldi.
abd, Avrupa Ve Asya Borsaları
abd'de Dün New York Borsası'nda Dow Jones Endeksi Yüzde 1,02 Değer Kazanarak, Haftayı 12.294 Puandan Kapattı. Standard And Poor's 500 Endeksi Aynı Gün Yüzde 0,90 Artarak 1.265,33 Puan Ve Nasdaq Bileşik Endeksi Yüzde 0,74 Yükselerek 2.618,64 Puan Oldu.
dow Jones Endeksi Haftanın Tamamında Yüzde 3,6, Standard & Poor's 500 Endeksi Yüzde 3,7 Ve Nasdaq Bileşik Endeksi Yüzde 2,5 Oranında Değer Kazandı.
amerika Kıtasında Ayrıca Brezilya Borsasında Bovespa Endeksi Yüzde 0,62, Arjantin Borsası'nda Merval Endeksi Yüzde 0,42 Ve Kanada Borsası Yüzde 0,42 Arttı. Meksika Borsası'nda Ipc Endeksi İse Yüzde 0,07 Geriledi.
avrupa'da Da Borsalar Haftanın Son İşlem Gününde Yükselişle Kapandı.
londra Borsası'nda Ftse-100 Endeksi Yüzde 1.02 Değer Kazanarak 5.512,70 Puandan, Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi Yüzde 0,46 Artarak 5.878,93 Puandan Ve Paris Borsası'nda Cac 40 Endeksi De Yüzde 0,99 Yükselerek 3.102,09 Puandan Haftayı Tamamladı.
avrupa'da Ayrıca İspanya'da Madrid Borsası'nda Ibex 35 Endeksi Yüzde 0,94, İtalya'da Milano Borsası Yüzde 0,31, Hollanda'da Amsterdam Borsası'nda Aex Endeksi Yüzde 0,86, İsveç Borsası'nda Omx 30 Endeksi Yüzde 1,15 Ve İsviçre'de Zürih Borsası Yüzde 0,97 Değer Kazandı.
asya'da İse Japonya'da Tokyo Borsası'nda Nikkei 225 Endeksi Haftayı Yüzde 0,77 Düşerek 8.395,16 Puandan Kapattı.
asya'da Ayrıca Tayvan Borsası Yüzde 2,07, Avustralya Borsası Yüzde 1,20, Hong Kong Borsası Yüzde 1,37, Çin'de Şanghay Borsasında Se Composite Endeksi Yüzde 0,85, Güney Kore Borsası Yüzde 1,07, Singapur Borsası Yüzde 0,44 Ve Endonezya Borsası Yüzde 0,04 Değer Kazandı.
hindistan Borsası'nda Bse Sensex 30 Endeksi İse Yüzde 0,47, Tayland Borsası Yüzde 0,49 Geriledi.
petrol Fiyatları
abd Ham Petrolünün Şubat Ayı Teslimi Varil Fiyatı Haftayı 99,68 Dolardan Ve Londra Brent Tipi Ham Petrolün Şubat Ayı Teslimi Varil Fiyatı Da 107,96 Dolardan Tamamladı.
abd Batı Teksas Tipi Ham Petrolünün Şubat Ayı Teslimi Varil Fiyatı Dün Haftanın Son İşlem Gününde 15 Sent Artarak 99,68 Dolardan Kapandı.
londra Brent Tipi Ham Petrolün Şubat Ayı Teslimi Varil Fiyatı İse Haftanın Son İşlem Gününde 7 Sent Yükselişle 107,96 Dolar Oldu.
haftanın Tamamında Abd Batı Teksas Tipi Ham Petrolünün Varil Fiyatı Yüzde 6,57 Ve Londra Brent Tipi Ham Petrolün Varil Fiyatı Yüzde 4,46 Değer Kazandı.
 
24 Aralık 2011 Cumartesi 14:19
Okunma: 738
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu