Ana Sayfa » Dünya » Uluslararası Piyasalarda Küresel Durgunluk Riski Arttı

Uluslararası Piyasalarda Küresel Durgunluk Riski Arttı

Washington, 1 Ekim 11 (T.a.k.) Uluslararası Piyasalarda Geçen Hafta, Küresel Durgunluk Riskinin Artmasıyla Sert İniş Çıkışlar Yaşandı. Dünya Borsalarında Yoğunlaşan Satışlar Sert Düşüşleri Beraberinde Getirirken, Altın Fiyatları Yükseldi. Abd Doları İse Önemli Para Birimleri Karşısında Değer Kazandı. Haftanın Son İşlem Gününde Abd Ham Petrolünün Varil Fiyatı Da 79 Dolar Seviyelerinde İşlem Gördü..

 
 
Uluslararası Piyasalarda Küresel Durgunluk Riski Arttı

ABD Başkanı Barack Obama, ''Euro Bölgesi'nin borç krizinin dünyayı korkuttuğunu'' ve bölge liderlerinin konuyla yeteri kadar hızlı ilgilenmediğini söyledi.

Avrupa'nın, 2007 yılındaki finansal krizden sonra tam olarak iyileşmediğini ve bankacılık sisteminin karşı karşıya olduğu güçlüklerin hiçbir zaman tam olarak üstesinden gelmediğini, şimdi bu krizin Yunanistan'ın borç kriziyle birleştiğini belirten Obama, ''Bu yüzden Avrupa dünyayı korkutan bir finansal krizden geçiyor ve onlar sorumlu adımlar atmaya çalışıyorlar, ancak bu adımlar gerçekten ihtiyaçları olduğu kadar hızlı değil'' dedi.

Obama, Arap Baharı olarak adlandırılan halk hareketlerinin enerji fiyatlarını yükseltmesi ve Avrupa ülkelerinin finansal sağlığı konusundaki kaygılar dahil dünyadaki çeşitli sorunlar yüzünden ABD ekonomisinin toparlanmasının bu yıl olumsuz etkilendiğini belirtti.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Avrupa Masası Direktörü Antonio Borges, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), finansal piyasaları gerçekten korkutabilecek tek kuruluş olduğunu bildirdi.

Borges, borç krizinin önünü almada gerekli gücü sağlamak için ECB'nin potansiyel krizle mücadele gücünü, Avrupa'nın 440 milyar Euroluk Avrupa Finansal Kurtarma Fonu (EFSF) ile birleştirmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Piyasa uzmanları, Euro Bölgesi'ndeki krizin İtalya ve İspanya'ya yayılması durumunda EFSF'nin 2 trilyon dolara ihtiyacı olabileceği tahmininde bulunuyorlar.

ABD EKONOMİSİ

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, enflasyonun ya da enflasyon beklentilerinin çok fazla düşmesi halinde Fed'in para politikasını daha da gevşetmesi gerekebileceğine işaret ederek, enflasyonun, çok dikkatli bir şekilde izledikleri bir konu olduğunu söyledi. Bernanke, ''Eğer enflasyon veya enflasyon beklentileri ciddi bir şekilde düşerse, bu yanıt vermemiz gereken birşey olur, çünkü deflasyon istemiyoruz'' dedi.

Bernanke, Çin, Hindistan ve diğer gelişmekte olan ülkelerin yakaladıkları yüksek büyüme oranlarında, disiplinli mali politikalar, açık ticaretin faydaları ve özel sektör sermaye yatırımının cesaretlendirilmesinin etkili olduğuna dikkat çekerek, ABD gibi gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin deneyimlerinden dersler çıkarmasının iyi olabileceğini vurguladı.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) nisan-haziran dönemini kapsayan yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1,3, ilk altı ayında ise yıllık bazda yüzde 0,9 artış kaydetti. Ülke ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yalnızca yüzde 0,4 büyümüştü.

Öte yandan ABD Çalışma bakanlığı'nın verilerine göre, 24 Eylül'de sona eren haftada işsizlik maaşına başvurular 37 bin kişi azalarak 391 bine geriledi ve 2 Nisan'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, temmuz ayında yüzde 0,7 oranında artan tüketici harcamaları geçen ay aylık bazda yüzde 0,2 artış kaydetti. Gelirler ise geçen ay bir önceki aya göre yüzde 0,1 azalarak, son 22 ayın ilk düşüşünü gösterdi.

AVRUPA EKONOMİSİ

AB Komisyonu, öncelikle 27 üye ülkede ve devamında küresel düzeyde bankalara mali işlemler vergisi getirilmesi önerisinde bulundu.

Avrupa Parlamentosu genel kuruluna hitap eden AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, küresel krizde üzerlerine düşen adil maliyeti bankalara yüklemek ve yüksek riskli bankacılık işlemlerinde makul caydırıcılık sağlamak için mali işlemler vergisine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Öte yandan, AB Komisyonu'nun hazırladığı etki raporunda, mali işlemler vergisinin küresel düzeyde kabul görmeyip sadece AB genelinde uygulanması halinde özellikle türev piyasalarına ağır darbe vurarak uzun vadede Birliğin ekonomisini yüzde 1,8 daraltabileceği uyarısı yapıldı.

ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, Avrupalı hükümetlere, Avrupa'yı tehdit eden borç krizini durdurmak için alınan önlemlerin uygulanmasını hızlandırmaları çağrısında bulundu.

Trichet, Avrupalı liderlerin ''yön bulma yeteneğini göstermesi'' ve EFSF'nin büyüklüğüyle ilgili çalışmalarda hızlı hareket etmeleri gerektiği açıklamasını yaptı.

Euro Bölgesi'nin borç sorununa çözüm üretmek üzere AB liderlerinin 21 Temmuz'daki zirvede, 440 milyar Euroluk EFSF'nin daimi hale getirilerek ülke tahvillerini satın alabilmesi ve zordaki hükümetlerle bankalara kredi verebilmesi için yetkilendirilmesi kararı, geçtiğimiz hafta bölgeye üye 5 ülke parlamentosunda daha onaylandı.

Yürürlüğe girebilmesi için bölgeye üye 17 ülkenin parlamentolarında onaylanması gereken değişiklikleri şu ana kadar, Almanya, Finlandiya, Belçika, İspanya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Estonya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Slovenya parlamentoları kabul etti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, EFSF'nin genişletilmesi kararını hiç kimsenin kolay vermediğini belirterek, tüm dünyadaki insanların büyük bir mali kriz olabileceği yönünde endişe duyduklarını söyledi.

Yunanistan'a yapılması öngörülen bir sonraki yardım konusunda Euro Grubu'nun muhtemelen 13 Ekim'de karar vereceğini belirten Schaeuble, bu konudaki kararın açık olduğunu, Yunanistan'a 8 milyar Euronun verilmemesi durumunda bu ülkenin yakında iflasa gidebileceğini kaydetti.

Schaeuble, bu konuda Troika'nın raporunun beklenmesi ve Atina'nın uzun vadede yeniden rekabet edebilirliğine bakılması gerektiğini belirtti.

AB Komisyonu, Euro Bölgesi'ndeki borç kriziyle mücadelede kullanılacak EFSF'deki değişikliklerin ekim ortasında tamamlanacağını bildirdi.

Barroso da bölge ülkelerine, borç krizi tartışmalarına ilişkin, bölgeye üye olmayan AB ülkeleri ile daha fazla işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

Euro Bölgesi'ne üye 17 ülkenin daha fazla yakınlaşması ve daha koordineli çalışması gerektiğini vurgulayan Barroso, ancak bunu, 27 üyeden oluşan ortak pazardan bağımsız yapamayacakları uyarısında bulundu.

İrlanda Başbakanı Enda Kenny, Euro Bölgesine yayılan borç krizinin çözümüne yönelik uzun vadeli açılımlar arasında AB anlaşmalarında değişiklik yapılmasına karşı olduğunu söyledi.

Euro Bölgesi liderlerinin krize dair görüşmelerde bulunduğunu ve bu görüşmelerin Ekim ortasındaki hükümet başkanları zirvesine kadar yoğun biçimde devam edeceğini kaydeden Kenny, ''Lizbon Anlaşması'nın, Avrupa'yı arzu edilen yere, en yükseğe taşıyacak potansiyeline odaklanması gerektiğini'' ifade etti.

ECB Başkanı Trichet ve Kasımda ECB Başkanlığı'nı devralacak İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Roma'ya gönderdikleri ''gizli mektup''la, İtalyan hükümetinden liberalleştirme, özelleştirme ve iş piyasasında esneklik talep etti.

Ekonomik reformlar konusunda neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı mektupta Trichet ve Draghi, bütçenin 2013 yılından itibaren dengeye kavuşmasının gerekliliği üzerinde duruyor.

İspanya'da ekonomik krize karşı merkezi hükümetin aldığı önlemler, ülkedeki 17 özerk yönetimi de kemer sıkmaya itti.

İspanya'daki özerk yönetimler, ülke tarihindeki en büyük kemer sıkma politikasını uygulamak zorunda kalırken, toplamda 5 milyar Euroluk tasarruf öngörülüyor.

İspanyol basını, özerk yönetimlerin içinde bulunduğu duruma "Titanik" benzetmesi yaparken, "özerk yönetimlerin kamu bütçelerinin ekmek ve su ile diyete başladığı" yorumları yapılıyor.

Avrupa Sermaye Piyasası Otoritesi (ESMA), Fransa, İtalya ve İspanya'da çıplak açığa satışı yasaklama kararının uzatıldığını bildirdi.

ESMA'dan yapılan açıklamada, çıplak açığa satışın yasaklanması kararının Fransa ve İtalya'da 11 Kasım tarihine kadar, İspanya'da ise piyasa koşulları değişinceye kadar geçerli olacağı vurgulandı.

(AA/FEZ/GÜR)

 
1 Ekim 2011 Cumartesi 16:51
Okunma: 464
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu