Ana Sayfa » Kıbrıs » Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Kuruldu

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Kuruldu

20 Ülkeden 30 Üniversitenin Katılımıyla Oluşturulan Konseyin Doğal Afetlere Karşı İnsanlığa Büyük Katkı Sağlayacağı Vurgulandı.

 
 
Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Kuruldu

KONSEYİN BİRİNCİ DÖNEM GEÇİCİ BAŞKANLIĞINI YDÜ REKTÖR YARDIMCISI GÖKÇEKUŞ ÜSTLENDİ

Lefkoşa, 24 Nisan 12 (T.A.K.): Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı koordinatörlüğünde, KKTC'deki altı üniversite, Türkiye ve Azerbaycan'daki birer üniversitenin ortak girişimiyle "Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi" kuruldu.

Konseyin kuruluşu için, katılımcı 20 ülkeden 30 üniversitenin temsilcisi Golden Tulip Otel'deki kuruluş seminer-çalıştayının ardından anlaşmaya imza koydu.

Konseyin birinci dönem başkanlığına YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş seçilirken, KKTC'den Yakın Doğu, Uluslararası Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Lefke Avrupa, Girne Amerikan Üniversiteleri ile Atatürk Öğretmen Akademisi; Türkiye'den Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi,  Somali, Pakistan, Nepal, Kırgızistan, İran, Endonezya, Uganda, Brezilya, Azerbaycan, Kazakistan, Ürdün, Rusya, Polonya, Etiyopya, Moldova, Yemen, Makedonya'daki üniversiteler yanında, Türkiye'den Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi üye oldu.

Konseyin kuruluş deklarasyonunun okunmasından sonra katılımcı üniversitelerin delegasyonu imza attı.

Konseyin doğal afetlere karşı insanlığa büyük katkı sağlayacak çalışmalar yapacağı, din, dil, ırk, coğrafya ayrımı yapmadan dünya barışına katkıda bulunacağı belirtildi.

Konseyin amacı, "Değişik ülkelerdeki üniversitelerde kurulmuş arama-kurtarma ve yardım amaçlı ekiplerin, dünyanın ekolojik dengesinin bozulması nedeniyle insanlığı tehdit edecek boyutta ve giderek artan şekilde ortaya çıkan doğal afetlere karşı müşterek mücadele kabiliyetinin geliştirilmesi, bu gibi olumsuz durumlar karşısında ortaya çıkabilecek sorunlar ve çözüm önerilerinin tespiti ve bu amaçla karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanarak, gerektiğinde din, dil ırk ve coğrafya ayrımı gözetmeksizin insanlık adına, müşterek arama kurtarma ve yardım amaçlı faaliyetlerde bulunmasını sağlamak ve kendi amaçlarına benzer çalışmalarda bulunan tüm dünyadaki dernekler, vakıflar, gerçek ve tüzel kişiler, kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapmak" olarak açıklandı.

Toplantının daha sonraki bölümü basına kapalı devam etti.

GÖKÇEKUŞ TEŞEKKÜR ETTİ

Öte yandan YDÜ'den yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, toplantıda yaptığı teşekkür konuşmasında, etkinliğe insanlık adına katıldıklarını belirterek, "Günümüzde, insan ve doğa kaynaklı sorunlara karşı  bilimsel bir yaklaşım geliştirmek, sorunla ilgili olarak çözüm üretmek için esas teşkil etmektedir" dedi.

20 ülkeden ve 30 üniversiteden konuyla ilgili akademisyenler ve öğrencilerin kurumsal bir yapı oluşturulmasına katkıda bulunduğunu vurgulayan Gökçekuş, şöyle konuştu:

"Bu çalışmalar sonucunda bu kurumsal yapının nasıl oluşturulacağına karar verildi. Bu vesileyle, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi'nin ilk resmi Dönem Başkanı olarak seçilmekten onur duyduğumu samimiyetle ifade etmek istiyorum.

Böylesi bir sorumluluğu bana iki yıl boyunca verdiğiniz için size teşekkür borçluyum. Böyle bir uluslararası bir kuruluşun gereksinimlerini karşılamanın ne denli zor olduğunu ve bu sorumluluğun hedefimize karşı en üst seviyede ilgi, saygı ve bağlılık gerektirdiğinin farkındayım."

Gökçekuş, dönem başkanlığı süresince, herkesle işbirliği içerisinde olacağını ve girişimin geliştirilmesi için kendini adayacağını ifade ederek, Koordinasyon Üst Kurulu'nda uluslararası katılımcılar olarak yer alan 10 üniversitenin temsilci üyelerinin de kendisine görevlerde ve sorumluluklarda gereken desteği sağlayacağından şüphe duymadığını söyledi.

Hüseyin Gökçekuş, şahsı ve ülkesi adına insan ve bilim için böylesine büyük, önemli ve fedakarlık gerektirecek bir görevle onurlandırıldığı için teşekkür etti.

(GÜL/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
24 Nisan 2012 Salı 19:35
Okunma: 525
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu