Ana Sayfa » Kıbrıs » Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Kuruluyor

Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Kuruluyor

20 Ülkedeki 30 Üniversiteden 66 Akademsiyen Ve Akut Öğrencisinin Katıldığı Seminer-çalıştay Başladı.

 
 
Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Kuruluyor
Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi
Lefkoşa, 24 Nisan 12 (T.A.K.): “Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi” kurulması nedeniyle düzenlenen çalıştayın açılış konuşmalarında, konseyin önemi vurgulandı. Sivil

Savunma Teşkilat Başkanlığı koordinatörlüğünde KKTC’deki altı üniversite, Türkiye ve Azerbaycan’daki birer üniversitenin ortak girişimiyle kurulacak konsey nedeniyle Golden Tulip Otel’de yer alan çalıştaya, 20 ülkedeki 30 üniversiteden 66 akademisyen ve arama kurtarma öğrencisi katılıyor.


GÖKÇEKUŞ: “GECİKTİRİLMEDEN, ORGANİZE…”


Toplantının açılış konuşmasını yapan YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, dünyadaki doğal afetlerin birçok insanı etkilediğine işaret ederek, felaketler sonrası arama kurtarma çalışmalarının geciktirilmeden ve organize yürütülmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı.
Bu nedenle arama kurtarma ekiplerinin önceden eğitilmesi, araç ve donanımının tam olmasının önemli olduğunu ifade eden Hüseyin Gökçekuş, yerel arama kurtarma çalışmalarının genellikle yetersiz kaldığının bilindiğini söyledi.


Gökçekuş, KKTC üniversitelerinin temel misyonları olan gelecek nesillerin kaliteli eğitim almış, çağdaş bireyler olarak yetiştirilmesi yanı sıra öğrencilerin gerek yerel, gerekse küresel çapta insanlığı tehdit edebilecek boyuttaki doğal veya teknolojik olaylar karşısında ihtiyaç duyacakları arama kurtarma ve yardım konularında eğitilmelerinin sağlanıp gerektiğinde doğal afetlerde etkilenecek insanlara yardım edebilmesinin de görevleri arasında olması gerektiğini anlattı.


Üniversitelerin bünyelerinde arama kurtarma kulüplerinin bu amaçla kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Gökçekuş, öğrencilerin kendilerini geliştirirken, ulusal ve uluslar arası yardım, işbirliği ve koordinasyon konularında eğitim, deneyim, bilgi, beceri ve teknik teçhizat yönünden kendilerini geliştirirken buna paralel ulusal ve uluslar arası yardım, işbirliği ve koordinasyon konularında eğitildiğini kaydetti.
Gökçekuş, Mayıs 2010’da ve Nisan 2011’de KKTC’de Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Seminer Tatbikatı düzenlendiğini belirterek, söz konusu organizasyonlar sonrasında, tüm katılımcı üniversite akademisyenleri tarafından deklarasyon imzalandığını, bu alandaki ortak çalışma isteği ve söz konusu üniversiteler arasında koordinasyonun daha da geliştirilmesi hususuna vurgu yapılarak bu konuda önemli bir gelişme sağlandığını belirtti.


Bu çalışmalar sonrası ortaya çıkan ihtiyaca paralel olarak “Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi”nin kurulmasının planlandığını açıklayan Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, din, dil, ırk ve coğrafya ayrımı gözetmeksizin, insanı amaca yönelik yapılacak bu çalışmalara katılmak, arama-kurtarma birimlerinin eğitimlerinin müşterek icra edilmesini sağlamak ve konsey kuruluş tüzüğü kabul beyan çizelgesini imzalamak amacıyla katılanlara teşekkür etti.
Gökçekuş, “İnsanlık adına büyük önem taşıdığına inandığımız bu girişimin, hem öğrencilerimizi hem de üniversite ve dolayısıyla ülkelerimizi birbirine daha fazla yaklaştıracağına, bu durumun ise, dünya insanları arasındaki bağları daha da güçlendirerek dünya barışına katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Doğal afetler konusunda bilinçli bir üniversite gençliği yaratmanın, hayat kurtaracağını vurgulayan Hüseyin Gökçekuş, 20 ülke ve 30 üniversiteyle başlattıkları bu oluşumun, katkılarla gelişen büyük bir organizasyon haline gelmesi ve tüm dünya insanlarına hizmet etmesi dileğini ifade etti.


CHHETRI

Nepal Tribhuvan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meen Bahadur Poalyal Chhetri, toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, konseyin gerekliliğini vurguladı.
Chhetri, doğal afetlere müdahale olanağının sınırlı olduğunu, etkilerini azaltmak için çalışmalar gerektiğini; bu konuda farkındalık çalışmalarının artırılması gerektiğini söyleyerek, insan yaşamının kutsal kabul edilerek yapılan çalışmaları saygıyla karşılamanın önemini ifade etti.
Konseyle, insan hayatını kurtarmak için bir zemin hazırlandığını söyleyen Chhetri, 2010 ve 2011’de katıldıkları arama kurtarma seminer ve tatbikatlarından çok yararlandıklarını anlattı.
Prof. Dr. Chhetri, kurulacak konseyin üniversitelerin olanaklarının artırılması, afetlerin neden ve sonuçları tanımlama, çözümler üretme, bilgi ve deneyimlerin paylaşılması, birlikte çalışma, maddi yardım ve destek alma gibi hedefleri olduğunu dile getirdi.
Konseyin üyelik yapısı, sorumlulukları ve işleyişiyle ilgili bilgiler de aktaran Prof. Dr. Meen Bahadur Poalyal Chhetri, konseyin oluşturulmasının insan hayatındaki kayıpları azaltmak adına çok önemli bir çalışma olduğunu vurguladı.
Üyeler arası işbirliği ve dayanışma sağlamada bir araç olacak konseyin, çok önemli bir misyonu olacağını anlatan Chhetri, konseyde birlikte çalışmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek başarı diledi.


ŞEN

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Şen ise konuşmasında, insanlık için yapılan her çalışmaya çok önem verdiklerini belirterek, üniversitelerin insanlığa hizmet için bu tür dayanışma ve işbirliğine girmesinin yeni açılımlar sağlayacağını söyledi.


5 kıtadan, 20 ülkeden 30 üniversiteden katılımcının, “insanlığın ihtiyacı olan her yerde bu kadar büyük katılım olacağını gösterdiğini” kaydeden Şen, hava, su, toprak ve ateşle başlayan insanlığın bugün enerjiyi artırmak için çaba gösterdiğini anlattı.
Şen, insanlığın en çok depremlerden korktuğunu bu yüzden binaların durumunu sorguladığını kaydederek, konseyin de yararlı çalışmalar yaparak, neler yapılabileceği konusunda ortak sağduyu yaratacağını belirtti.
“Erken uyarı sistemiyle afetlere önceden hazırlanmamız gerekir” diyen Şen, çalışmaların sadece gençlerle sınırlı olmayacağını söyledi.


Prof. Dr. Zekai Şen, doğal afetler kadar, teknolojik ve sosyal afetler de yaşandığını ifade ederek, göçmenlerin taze su ve yiyeceğe ulaşamadığının da sıkça rastlanan bir afet olduğunu belirtti.
Şen, konseyin, küçük bir tohumdan büyük, meyveli bir ağaca dönüşmesi dileğini ifade ederek, insanlık adına olumlu sonuçlar görülmesini ve başarı diledi.
Şen konuşmasını “En iyi insan başkaların sorunlarını çözebilen insandır” diyerek tamamladı.
Konuşmaların ardından toplantıya kahve arası verildi. Daha sonra “afet yönetimi” konulu panele geçilecek.
Panelde, Prof. Dr. Meen Bahadır Chhetri, Prof. Dr. Zekai Şen ve Endonezya İslam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Teguh konuşacak.
 
24 Nisan 2012 Salı 11:24
Okunma: 753
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu