Ana Sayfa » Bilgi Bankası » Umut Taş’a 20 yıl, Mehmet Sait Taş’a 15 yıl hapis

Umut Taş’a 20 yıl, Mehmet Sait Taş’a 15 yıl hapis

Bekir Kuloğlu’nun öldürülmesiyle ilgili davanın kararı açıklandı.

 
 
Umut Taş’a 20 yıl, Mehmet Sait Taş’a 15 yıl hapis

Ahmet İLKTAÇ  Kıbrıs

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Şubat 2013 tarihinde Bekir Kuloğlu’nun başından vurularak öldürülmesi ile ilgili davada yargılanan Umut Taş’ı 20 yıl, Mehmet Sait Taş’ı 15 yıl hapse mahkum etti.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların suçtaki rollerine ve sanık 2 Mehmet Sait Taş’ın suç tarihinde 18 yaşında oluşunu dikkate alarak sanıklara farklı cezalar vermeyi adil bulduğunu açıkladı.

Başkan Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin ve üye Yargıç Banu Soyer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı kararı Başkan Güran açıkladı.

Kararın açıklanışı sırasında İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Ahmet Özlemler hazır bulundu.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, öncelikle sanıklar mahkum edildikleri davalarda öngörülen cezalara bakmak gerektiğini söyledi.

Bu çerçevede sanıkların mahkum edildikleri ikinci davanın “adam öldürme” olduğunu ve ömür boyu hapislik cezası öngördüğünü belirten Ömer Güran, üçüncü davanın ise “adam öldürmeye teşebbüs” suçu olduğunu ve bunun da ömür boyu hapis cezası gerektirdiğini kaydetti.

Ömer Güran; “görüleceği üzere sanıkların mahkum edildikleri davaların ne kadar ağır ve vahim oldukları suçlar için öngörülen hapislik sürelerinde berrak bir şekilde anlaşılabilmektedir” dedi.

Anayasada, “herkes hayat ve vücut bütünlüğü hakkına sahiptir” denildiğini ifade eden Güran, anayasanın kişilerin hayat ve vücut bütünlüklerini güvence altına aldığının açıkça göstergesi olduğunu dile getirdi.

Ömer Güran, esasen adam öldürme ve adam öldürmeye teşebbüs suçları ile ilgili korunmak istenenin kişinin yaşam hakkı olduğuna vurgu yaparak, hayat hakkı insan olmanın ve diğer insan haklarının kullanılmasının ön şartı olduğuna dikkat çekti.

Güran, devlet tarafından da hayat hakkı yalnızca bireysel olarak değil, aynı zamanda toplumsal bir değer olduğu için korunmuştur. İnsan öldürme suçu insanın hayatına ve beden bütünlüğüne yöneliktir. Hayat hakkı diğer bütün haklardan yararlanabilmek için kesinlikle bir ön şart olduğuna göre hayat hakkına saldırıda bütün haklara saldırı anlamı bulunduğundan adam öldürme suçları kişilere karşı suçlardan sayılır. Diğer suçlara nazaran en ağır cezayı gerektirir” şeklinde konuştu.

Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 2’nci maddesi devlete yaşama hakkını korumak ve öldürme fiillerini cezalandırma yükümlülüklerini verdiğini vurgulayan Güran, hiç kimsenin ne sebep ve ne gerekçe ile olursa olsun bir başkasının hayatına son verme vücut bütünlüğüne dokunmasının hakkının olmadığını algılamamın hiç de zor olmayacağını açıkladı.

Ömer Güran kişilere karşı şiddette bulunmanın güç gösterisi yapmanın ve neticede hayata son verme suçlarının haliyle suçların en tiksindiricisi ve de asla kabul görmeyeni olduğunu söyledi.

Taraflar arasında namus meselesine dayandırılan bir husumetin varlığının devam ederken olay günü müşteki

ile sanık 1’ Umut Taş’ın karşılaşması ve müştekinin sanık 1 Umut Taş’ın tahrikkâr davranışı neticesinde olayın

yaşandığını görmekte olduklarını belirten Güran, sanıkların müşteki tarafından tahrik edildiklerini, yine

sanıkların birer genç suçlu olmalarını, sanık 1 Umut Taş’ın evli ve 2 yaşlarında bir çocuk sahibi olmasını ve yine bu sanıkların merkezi cezaevinde uzunca bir süre hükümsüz tutuklu olarak geçirdikleri süreleri ve sicil durumlarını hesaba koyup değerlendirme yaptıklarını açıkladı.

Maktul Bekir Kuloğlu’nun tabanca ile vurulup öldürülme fiilinin ve müşteki Hasan Kuloğlu’nun da başından

vurulup yaralanma fiilini sanık 1 Umut Taş’ın gerçekleştirdiğine dikkat çeken Ömer Güran, sanıkların suçların işlenişlerindeki rollerini ve sanık 2 Mehmet Sait Taş’ın suç tarihinde 18 yaşında genç biri oluşunu değerlendirdikten sonra sanıklara ceza takdir ederken bir ayrıma gidilmesinin adil olacağını kararlaştırdıklarını söyledi.

Başkan Ömer Güran sanık 1 Umut Taş’ı mahkum olduğu davalardan 20 yıl hapse mahkum ettiklerini, sanık 2 Mehmet Sait Taş’ı da 15 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

 
17 Mayıs 2014 Cumartesi 09:59
Okunma: 17109
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu