Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Unfıcyp Raporu Son Aşamada

Unfıcyp Raporu Son Aşamada

Lefkoşa, 16 Temmuz 12 (T.a.k): Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon Tarafından Hazırlanan Unfıcyp'in (Bm Barış Gücü) Kıbrıs'taki Görev Süresini Uzatılmasını Öngören Rapor Taslağına İlişkin Gayri Resmi İstişarelerin Bugün İtibarıyla Yoğunlaşacağı Ve Son Aşamaya Gireceği Belirtildi..

 
 
Unfıcyp Raporu Son Aşamada
Fileleftheros gazetesi, "UNFICYP'in Görev Süresi Raporuna İlişkin Anlaşmazlıklar - Güvenlik Konseyi'ndeki İstişareler Bugünden İtibaren Son Aşamaya Giriyor" başlıklı haberinde, Rum Haber Ajansı'na dayanarak, Güvenlik Konseyi'nin daimi beş üyesinin, geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günü yaptıkları toplantıda kabul gören bir taslak üzerinde mutabakata varamadığını yazdı.


İngilizlerin, ilk rapor taslağında, UNFICYP'in rolünün yeniden gözden geçirilmesinin, BM Genel Sekreteri Ban tarafından önerilenin ötesinde, başka parametrelerle ilişkilendirdiğini yazan gazete, ikinci ve üçüncü taslaklarda değişiklikler yapılmasına karşın bazı düşündürücü ifadelerin hâlâ taslak içerisinde bulunduğunu, tüm Güvenlik Konseyi üyelerinin, bugün ve yarın yapılacak toplantılarda bunları çözümlemeye çalışacağını belirtti.


Habere göre, İngiltere'nin UNFICYP'in rolünün yeniden gözden geçirilmesini Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmelerle ilişkilendirdiği ilk taslak, Güvenlik Konseyi'nde destek görmedi.


Almanya gibi bazı Avrupa ülkeleri ise, kaynakların tasarruf edilmesi amacıyla barış operasyonlarına ilişkin Güvenlik Konseyi'nin ortaya koyduğu genel ilkeler çerçevesinde, teknik bir incelemeyi kabul etti.


Buna paralel olarak bu Avrupa ülkeleri "teknik nitelikli incelemenin" uygun bir zaman diliminde yapılmasının mümkün olduğunu belirterek, yeniden gözden geçirme için belirli bir zaman takvimi ortaya koymadı.


(FK/FEZ)


 
16 Temmuz 2012 Pazartesi 10:49
Okunma: 568
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
  • Kıbrıs Gazetesi Ana Sayfası
  • Havadis Gazetesi Ana Sayfası
  • Realist Gazetesi Ana Sayfası
  • Yenidüzen Gazetesi Ana Sayfası