Ana Sayfa » Kıbrıs » Üniversitelerdeki Öğrenci Kompozisyonu Değişti

Üniversitelerdeki Öğrenci Kompozisyonu Değişti

Bıçak "Türkiyeli Öğrencilerin Yerini Yabancı Uyruklu Öğrenciler Kapatıyor".

 
 
Üniversitelerdeki Öğrenci Kompozisyonu Değişti
"2011'DE YERLEŞTİRİLEN 5 BİN 63 ÖĞRENCİ SAYISI, EK YERLEŞTİRME, DİKEY GEÇİŞLER, ÖZEL YETENEKLE ALINACAKLAR VE YÜKSEK LİSANS İLE DOKTORALARLA DAHA ARTACAK"


Lefkoşa, 25 Ağustos 11 (T.A.K- Fezile Atüf Öksüz): Yüksek Öğretim, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Hasan Ali Bıçak, Türkiye'den gelen öğrenci sayısında 2010'da meydana gelen düşüşün ardından 3. ülkelere yönelinmesi sonucunda olumsuz tablonun olumlu bir tabloya dönüştüğünü söyledi.


Türkiyeli öğrencilerin yerini yabancı uyruklu öğrenciler kapattığını kaydeden Bıçak, 2009-2010 Öğretim Yılı'nda bin 211 olan yabancı öğrenci sayısının 2010-2011 Öğretim Yılında yüzde 51 artarak, bin 834'e yükseldiğini belirtti.


Bıçak, 2009-2010 Öğretim Yılı'nda yüzde 70 olan Türkiye uyruklu öğrenci oranının, 2010-2011'de yüzde 66'ya düştüğüne işaret ederek, "KKTC üniversitelerindeki öğrenci kompozisyonu değişti. Bir kabuk değişimi sözkonusu" dedi.


"ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİ SAYISI 43 BİN 528"


YÖDAK Başkanı Hasan Ali Bıçak, TAK'a KKTC'deki üniversitelere bu yıl gerçekleşen kayıtlar, Türkiyeli öğrencilerde gözlemlenen düşüş ve üniversitelerdeki son durumu değerlendirdi.


KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenci sayısının 2010-2011 Öğretim Yılı'nda 43 bin 528'e ulaştığına dikkat çeken Bıçak, özellikle Türkiyeli öğrenci sayısındaki düşüşü değerlendirirken ise resmin bütününe bakmak gerektiğini belirtti.


"YERLEŞENLERLE, BOŞ KONTENJANLAR AYRI AYRI DEĞERLENDİRİLMELİ"


Hasan Ali Bıçak, Türkiye'de örgün yüksek öğretim programlarına ayrılan kontenjanın yüzde 9'nun, KKTC'deki 16 bin 395 kişilik kontenjanın ise yüzde 70'nin boş kaldığını ancak boş ve dolu karşılaştırmasına dayalı bir değerlendirmenin yanlış olacağını söyledi.


Gerek doldurulan, gerekse boş kalan kontenjanların ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Bıçak, "Resmin bütününe bakmak gerekir. KKTC'de olan olguları da hem bugünkü durumla, hem de geriye dönük değerlendirmek gerekir" dedi.


"KONTENJANLAR YÜKSEK TUTULDU"


Hasan Ali Bıçak, üniversitelerin, YÖK'ten kontenjan talep ederken, hakikatten gelebilecek kontenjanları vermek yerine, "rakamları yüksek tutalım, belki gelirler" düşüncesiyle oldukça yüksek kontenjanlar belirlediğini söyledi.


Üniversitelerin, kontenjan taleplerinde gerçekçi olması gerektiğini belirterek, "Talep edilen kontenjanların hepsi KKTC'ye gelecek olsa, ülkede bunlara hitap edecek üniversitelerin yeterli alt yaptı ve öğretim üyesi sayısı olup olmadığının sorgulanması gerekir" dedi.


"2008 İSTİSNAİ BİR YILDI"


Hasan Ali Bıçak, Türkiye'den 8 bin 143 öğrencinin kayıt yaptığı 2008'ın istisnai rakamlarını alarak, çok düşüş olduğunu dillendirmenin doğru olmayacağını çünkü bir süreden beridir düşüş seyreden trendin yukarıya doğru döndüğünü söyledi.


Bıçak, "2007'de 4 bin 986 öğrenci yerleşti. İstisnai bir yıl olan 2008'de bu rakam 8 bin 143'e yükseldi. 2009'da 4 bin 273, 2010'da ise 3 bin 940 öğrenci geldi" dedi.


Hasan Ali Bıçak, 2008'deki artışın, YÖK'ün o dönemdeki politikalarından kaynaklandığını kaydetti.


"EK YERLEŞTİRMELERLE DAHA DA ARTACAK"


Bıçak, 2011'de yerleştirilen 5 bin 63 öğrenci sayısının, ek yerleştirme, dikey geçişler, özel yetenekle alınacaklar ve yüksek lisans ile doktoralarla daha artacağını belirterek iyimser olmak gerektiğini kaydetti.


Hasan Ali Bıçak, ek yerleştirme, dikey geçişler, özel yetenekle alınanlar ve yüksek lisans ile doktoralarla 2009'da Türkiye'den gelen öğrenci sayısının 4 bin 273'den 4 bin 397'ye, 2010'da ise 3 bin 940'dan 4 bin 955'e yükseldiğini söyledi.


"ÜNİVERSİTELER ÇOK ÇABA SARF ETTİ"


YÖDAK Başkanı Bıçak, üniversitelerin, geçen yılki düşüşün ardından çok çaba sarf ettiğini, tanıtımın ötesinde öğrenci akışını artırabilmek için Türkiye'den en fazla tercih edilebilecek programlara yöneldiğini söyledi.


Üniversitelerin, Türkiye'deki öğrencilerin talebi doğrultusunda bu yıl, 6 tanesi ön lisans, 33 tanesi ise lisans olmak üzere 57 yeni program açtığını kaydeden Bıçak, ek yerleştirmelerde de daha fazla öğrenci alınabilmesi adına yaz ayları boyunca da üniversitelerin bazı programlarını onayladıklarını belirtti.


"ÜNİVERSİTELER, 3.DÜNYA ÜLKELERİNE YÖNELDİ"


Hasan Ali Bıçak, sadece Türkiye'ye dayalı bir öğretimin riskli olabileceğini gören üniversitelerin, 3. Ülkelere yönelmesi sonucunda olumsuz tablonun olumlu bir tabloya dönüştüğünü söyledi.


Bıçak, "2009'da bin 200 civarında öğrencinin geldiği 3. ülkelerden 2010'da bin 834 öğrenci, bu yıl ise 2 bin 142 öğrenci kayıt yaptırdı" dedi.


Bıçak, 3. Ülkelerden daha çok Nijerya, İran ve Filistin'den öğrenciler geldiğini ancak son zamanlarda Azerbaycan'ın öne çıktığını kaydetti.


YÖDAK'A DÖNÜK ELEŞTİRİLER


Hasan Ali Bıçak, YÖDAK'a dönük eleştirilere de değinerek, Türkiye ya da 3. ülkelerden gelecek olan öğrencilerin sayısında etkisi olmayan kurulun üniversitelerin kalitesinin tescili, akredite edilmesi ve dış dünyada bunların görünür olabilmesi için bir takım çalışmalar yaptığını söyledi.


Bıçak, ayrıca YÖDAK bünyesinde Kalite Güvence Sistemi'ni oluşturup, üniversitelerin kalitesini ileriye götürmekle ilgili çalışmalarının da son aşamaya geldiğini belirtti.


Bıçak "YÖDAK, KKTC'deki üniversitelere öğrenci akışındaki misyonu, görevi, üniversitelerimizin kalitesinin tescil ettirilip, görüntülenmesi yönündedir. Yoksa 1 yıl sonra gelecek öğrenci sayısındaki katkısı, açılacak programlarda üniversitelere yardımcı olmaktır" dedi.


(FEZ/pha)


 
25 Ağustos 2011 Perşembe 19:46
Okunma: 651
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu