Ana Sayfa » Kıbrıs » Ünverdi Başel İçin "cezasız Bırakamazdık" Dedi

Ünverdi Başel İçin "cezasız Bırakamazdık" Dedi

"bakanlığımız Ve Bakanlığa Bağlı Kurum Ve Çalışanlarını Küçük Düşürücü, Töhmet Altında Bırakan Ve Hiçbir Yardımlaşmaya Yanaşmayan Bir Memuru Cezasız Bırakmazdık".

 
 
Ünverdi Başel İçin
"YUVADA HERHANGİ BİR İHMAL VE SUİİSTİMAL OLUP OLMADIĞI SORUŞTURMALAR SONUCUNDA ÖĞRENİLECEK, VARSA SUÇLULAR ORTAYA ÇIKARILARAK CEZALANDIRILACAK"


Lefkoşa, 15 Şubat 12 (T.A.K.): Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, görevine son verilen Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel için,  "Bakanlığımız ve Bakanlığa bağlı kurum ve çalışanlarını küçük düşürücü, töhmet altında bırakan ve hiçbir yardımlaşmaya yanaşmayan bir memuru cezasız bırakmazdık" dedi.


Bakan Ünverdi, Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel'in anlam veremedikleri "disiplinsiz" ve "meslek etiğine uymayan" hareketlerinin, hem Bakanlıklarının itibarını, hem de Sosyal Hizmetler Dairesine bağlı yuvadaki çocukları zora soktuğunu söyledi.


Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Şerife Ünverdi, yaptığı yazılı açıklamayla, Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel'in görevine son verilmesi konusunda dün Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu'nun açıklamasını yanıtladı.


Bakan Ünverdi, "geçici memur statüsündeki bir Sosyal Hizmet Uzmanı'nın, kelime anlamıyla itaatsiz, yanlış ve yalan argümanlar sergilemesini, olumsuz bir takım olaylar yaşayan 16 yaşından küçük iki kız çocuğumuzun sürekli gündemde tutulması yönündeki çabalarını ve yapmış olduğu iddiaları kanıtlamaktan ve varsa suçluların bulunmasını engellemekten kaçmasını, adeta Bakanlığımız ve Bakanlığa bağlı kurum ve çalışanlarını küçük düşürücü, töhmet altında bırakan ve hiçbir yardımlaşmaya yanaşmayan bir memuru cezasız bırakmazdık" dedi.


"YANLIŞ" VE "TARAFLI YAYINLAR" YAPILDI


Lefkoşa Çağlayan Çocuk Yuvası'nda meydana gelen olaylar sonucunda kamuoyunun belli çevrelerce yanlış ve doğru olmayan noktalara götürülmeye çalışıldığını ifade eden Bakan Ünverdi, bu yönde bazı medya kuruluşlarında "yanlış" ve "taraflı yayınlar" yapıldığını söyledi.


Bakan Ünverdi, yuvadaki çocukların yaşlarını ve yaşadıkları göz önüne alındığında basın tarafından uzunca bir süre olumsuz ve kötü yönde haberlerin yapılması; bu yönde Barış Başel'in "yanlış" ve "saldırgan" bir üslupla gazetelere, televizyonlara verdiği demeçlerin Bakanlıklarından çok çocuklara zarar verdiğini kaydetti.


"Barış Başel'in gazeteler ve televizyonlarda iddia ettiği ve suçluları ortaya çıkaracak bilgi, belge ve dokümanları bizzat ben kendisinden talep ettim" diyen Bakan Ünverdi, bu talebinin Başel'e yazılı olarak da ulaştırılmasını sağladığını, ancak Başel'in ne verdiği randevuya geldiğini, ne de kamuoyunu aydınlatacak ve varsa suçluları ortaya çıkaracak bilgileri bakanlıkları veya başsavcılıkla paylaşmadığını vurguladı.


Yuvada herhangi bir ihmal ve suiistimal olup olmadığını başlattığı soruşturmalar sonucunda öğreneceklerini ve gerekli tedbirleri alacağına, varsa suçluların ortaya çıkarılarak cezalandırılması sağlayacağına dikkat çeken Bakan Ünveridi, "bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Devletimiz savunmasız ve yardıma muhtaç tüm çocukların ve bireylerin yanındadır. Bu güvenin sarsılmasına görevimde bulunduğum sürece asla izin vermeyeceğim" dedi.


"K. T. TABİPLERİ BİRLİĞİ'NİN DÜŞÜNCE VE GÖRÜŞLERİ ÖNEMLİ"


Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin düşünce ve görüşlerinin her zaman kendileri için önemli olduğunu söyleyen Bakan Şerfie Ünverdi, her türlü fikir paylaşımına açık olduklarını kaydetti.


Ünverdi açıklamasına ek olarak, Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel'e gönderilen ve Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu'nun imzasını taşıyan belgeyi de açıkladı.


BAŞEL'E GÖNDERİLEN BELGE


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Cansel Hıdıroğlu'nun Başel'e gönderdiği belge şöyle:


"Son günlerde yazılı ve görsel basında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi ve yine Sosyal Hizmetler Dairesine bağlı Lefkoşa Çocuk Yuvası'yla ilgili ihmaller ve/veya çocuklara karşı  konusunu suç teşkil eden davranışlarda bulunulduğuna dair bir takım iddialarla birlikte elinizde belgeler, ses kayıtları gibi bir takım dokümanlar olduğu yönünde açıklamalar yaptınız ve hala yapmaktasınız.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü olarak konunun çok ciddi olduğu kanaatindeyiz. Gerekli soruşturmayı derinleştirmek adına elinizde bulunduğunu iddia ettiğiniz bilgi, belge ve dokümanları acilen Dairemize vermeniz gerekmektedir.


Elinizde bulunduğunu iddia ettiğiniz bilgi, belge ve dokümanların 09.02.2012 tarihi mesai bitimine kadar Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğüne getirmenizi ve/veya iletmenizi aksi halde  hakkınızda yasal işlem başlatacağımızı bildiririz.


Gereğinin yapılmasını rica ederim."


(TUĞ/HA)


 
15 Şubat 2012 Çarşamba 13:47
Okunma: 669
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu