Ana Sayfa » Kıbrıs » Ünverdi KTAMS'ı Kabul Etti

Ünverdi KTAMS'ı Kabul Etti

KTAMS 6 BAŞLIKTAN OLUŞAN TALEPLERİNİ BAKAN ÜNVERDİYE İLETTİ

 
 
Ünverdi KTAMS'ı Kabul Etti
ÜNVERDİ: "SAĞLIKLI DİYALOGLA HER KONUYA ÇÖZÜM ÜRETMEYE HAZIR"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Ahmet Kaptan  başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası heyetini kabul ederek bir süre görüştü.

Çalışma hayatının ele alındığı görüşmede, KTAMS, 6 başlık altındaki taleplerini Bakan Ünverdi'ye takdim etti.

Bakan Ünverdi, bakanlık ve hükümet olarak diyalog ve uzlaşı kültürüne büyük önem verdiklerini söyledi; birlikte çalışarak sorunların çözümlenebileceğine olan inancını dile getirdi.

AHMET KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, yaptığı konuşmada, Bakan Ünverdi'ye görevinde başarılar dileyerek, yapılacak olan işbirliği ile çalışma hayatının çok daha iyi noktaya ulaşacağına olan inancını dile getirdi.

Kamuda çalışma saatleri konusunda kendilerinin haftalık 37.5 saat tek  mesai düşüncesinde olduklarını, geçmiş dönemde tam bu şekilde olmasa da kötünün iyisi bir noktaya gelinerek mevcut uygulamaya başlandığını anımsatan Ahmet Kaptan, Personel Dairesi Müdürü'nden 15 Haziran-15 Eylül arasında yaz mesaisine geçiş,  diğer 9 ayın ise 08.00-17.00   saatleri arasında çalışılacak  bir düzenleme yapıldığına ilişkin bilgi aldıklarına işaret ederek "Bunu kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Kaptan, kendilerinin haftalık 37.5 saat çalışma ve yılın bütün aylarında tek mesai  uygulamasından yana olduklarını, bu sisteme geçilmesi durumunda bakanlıkla yapılacak işbirliği ile halka çok daha iyi bir hizmetin verilebileceği görüşünü dile getirdi.

Tayin ve terfileri düzenleyen 44/2006 sayılı yasanın geçmesine rağmen bu yasanın gereklerinin bazı dairelerde ve cezaevinde hala daha uygulamaya konulmadığına işaret eden Kaptan, bu sorununun aşılmasını talep etti.

Kamu Görevlileri Yasası'nda öngörülmesine rağmen, hizmet içi eğitimlerin kamuya bağlı bir çok bakanlık ve dairelerde uygulanmadığını, bu nedenle hizmette kalitenin kişilerin kendi çabalarına kaldığını ifade eden Kaptan, bu konuya ciddi şekilde önem verilmesini istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin muhalefette olduğu dönemde annelerin doğum öncesi ve sonrası izinleri ve eşlerin doğum izinleri konusunda Meclis'e öneri verdiğini anımsatan Kaptan, Bakan Ünverdi'den yürekten destekledikleri bu öneriyi hayata geçirmesini de talep etti.

Vardiya,  rotasyon  ve düzensiz mesai olarak çalışan dairelerde personele ödenek verilmesi için  Bakanlar Kurulu'nun bit tüzük yapması gerektiğini de ifade eden Kaptan, bu gibi dairelerdeki mağduriyetlerin giderilmesi için ilgili tüzüğün ivedilikle çıkarılması gerektiğini söyledi.

Düzensiz mesai çalışan dairelerdeki personelin hastalık ve mazeret izinleri konusunda sıkıntıları bulunduğunu da anlatan Kaptan, her daire müdürünün kendi anladığına göre uygulama yapmakta olduğunu ifade ederek bu soruna da çözüm bulunmasını istedi.

Son olarak Sosyal Hizmetler Dairesi  Teşkilat Yasası'nın günün koşullarına göre yeniden düzenlenerek Meclis'ten geçirilmesini talep eden KTAMS Başkanı Kaptan, tüm konularda bakanlıkla işbirliği yapmaya hazır olduklarını  sözlerine ekledi.

ŞERİFE ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Şerife Ünverdi ise, yaptığı konuşmada, ziyaret nedeniyle KTAMS yöneticilerine teşekkür ederken,  randevu talepleri konusunda Çarşamba günü ortaya koydukları tepkinin  haklı olmadığını söyledi.

Gerek bakanlık gerekse hükümetin sendikalarla diyalog ve uzlaşı kültürü içinde olma çabası bulunduğunu, bunun her zaman devam edeceğini  kaydeden Bakan Ünverdi, "Birlikte çaba sarf ederek, birlikte üreterek sorunlara çözüm bulabileceğimiz düşüncesindeyiz" dedi.

Kamuda yeni mesai uygulamasına geçilmesi konusunda bir çalışma yapılmakta olduğunun doğru olduğunu ifade eden Bakan Ünverdi, şu anda netleşmiş bir kararın söz konusu olmadığını, sendikalar ve tüm katmanlardan alınacak görüşler sonucunda herkesin mutlu olacağı bir noktaya ulaşılabileceğine olan inancını dile getirdi.

Vardiya ve düzensiz mesai çalışan dairelerdeki personelin sıkıntılarının aşılması niçin sendika ile  birlikte çalışma yapmaya hazır olduklarını ifade eden Ünverdi, bu konuda mutlaka bir çıkış yolunun bulunabileceğini söyledi.

Ünverdi,  hizmet içi eğitim çalışmalarının güncel ihtiyaçlara göre yapılmasına önem vereceklerini vurguladı.

Bakan Ünverdi, doğum öncesi ve sonrası izinler konusundaki önerisinin hala geçerli olduğunu, annelerin ve bebeklerinin sağlığının önemli olduğunu, bu konuda da gerekli adımları atacaklarına olan inancını dile getirdi.

Restleşme ve inatlaşmanın karşısında olduklarını vurgulayan Ünverdi,  sağlıklı diyalogla her konuya çözüm üretmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

kaynak TAK

 
13 Mayıs 2011 Cuma 22:06
Okunma: 575
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)