Ana Sayfa » Kıbrıs » Ünverdi Taşel Sürecini Değerlendirdi Ve Bakanlığının Çözüm Çabasını Sürdüreceğini Belirtti

Ünverdi Taşel Sürecini Değerlendirdi Ve Bakanlığının Çözüm Çabasını Sürdüreceğini Belirtti

Lefkoşa, 24 Ağustos 11 (T.ak.): Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Türk Alkollü İçki Ve Şarap Limitet (Taşel)'de 2 Ağustos Tarihinden Beri Devam Eden Grevle İlgili Olarak Bakanlığının Sürdürdüğü İyi Niyet Misyonuna Karşın Bugün Arzu Edilmeyen Durumla Karşı Karşıya Kalındığını Bildirdi. .

 
 
Ünverdi Taşel Sürecini Değerlendirdi Ve Bakanlığının Çözüm Çabasını Sürdüreceğini Belirtti

Ünverdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığı'nın bugüne kadar  Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası ile  İş Yasası'na aykırı  hususlarla ilgili  uyarı ve yasal durumu taraflara sürekli bildirdiğini hatırlattı.

"Bu noktadan  hareketle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı üzerine  düşen yasal süreci   eksiksiz  olarak yerine  getirmeye başlayacak  ve tamamlanması için üzerine düşen görevi özveriyle yerine getirecektir" diyen Şerife Ünverdi, tüm yaşananlara karşın Bakanlığının taraflar arasında çözüm bulma çabasını sürdüreceğini kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, TAŞEL ile  Emek-İş arasında yaşanan ve iş barışının bozulması sonucu gelişen süreci ve bu süreçte yapılanları şöyle sıraladı:

"2 Temmuz 2011 tarihinde, TAŞEL Ltd. Şti,  4 çalışanına  4/8/2011 tarihinde işten durdurulacağını  yazı ile bildirmiştir. 25 Temmuz 2011 tarihinde  EMEK-İŞ Sendikası ,  TAŞEL Şirketi ile  Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanlığı'na  süresiz greve gideceğini bildirmiştir. 2 Ağustos 2011 tarihinde, taraflar arasında uzlaşı sağlamak amacıyla,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda  Uzlaştırma Kurulu oluşturulmuş fakat  herhangi bir  anlaşma sağlanamamıştır. Aynı gün (2 Ağustos 2011 'de)  EMEK-İŞ Sendikası, TAŞEL Şirketi'nde Süresiz Grev'i  başlatmıştır. 8 Ağustos 2011 tarihinde  TAŞEL Şirketi, yapılan grevin  22/1992 Sayılı İş Yasası'nın 16(2) Maddesi'ne göre, yasal olmadığını yazıyla Bakanlığa bildirmiştir. 8 Ağustos 2011 tarihinde KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sendikalar Mukayyitliği tarafından, işten durdurmanın yasaya  uygun olmayacağı  yazıyla,  TAŞEL Şirketi'ne bildirilmiştir.

9 Ağustos 2011 tarihinde, Süresiz Grev'in çözümü için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın arabuluculuğu ile, Çalışma Dairesi tarafından grevin sonlandırılması için yeni öneri sunulmuştur. Ancak İşveren tarafından uygun bulunmamıştır. 9 Ağustos 2011 tarihinde TAŞEL Şirketi, Çalışma Dairesi Müdürlüğü'ne yazılı  müracaatta  bulunarak Türkiye'den getirilen hammaddenin  tehlikeli olduğunu   belirtmiş ve hammaddenin işyerine boşaltılması için Çalışma Dairesi'nden izin talep etmiştir. TAŞEL'in,  hammaddenin  işyerine  boşaltılması  hakkındaki  talebi, Çalışma Dairesi tarafından grev kırıcılığı  olarak değerlendirilmiş ve boşaltma  işlemi yapılmaması için 11 Ağustos 2011 tarihinde TAŞEL, Bakanlık tarafından yazı ile uyarılmıştır. Ayrıca TAŞEL Şirketi'ne  hammadeyi boşaltan personelin grevde olmasından  dolayı, Üretim Müdürü  Hakan Çolak'ın  boşaltma işlemini  yapamayacağı 11 Ağustos 2011  tarihinde Bakanlık tarafından yazıyla bildirilmiştir. İşverenin iş akitlerini tek taraflı fesh etmesinden dolayı; 23 Ağustos 2011 tarihinde, Sendikalar Mukayyitliği tarafından  Gazi Mağusa Polis Müdürlüğü'ne yetki  yazısı verilmiştir.

Toplu İş Sözleşmesi  Grev ve Referandum Yasası'nın  24(6)  Maddesi'ne göre , iş akitlerini  fesh etmenin yasal  olmadığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından  Gazi Mağusa Polis Müdürlüğü'ne bildirilmiştir.İş Yasası'nda  yerine getirilmeyen  hususlarla ilgili  gerekli yasal uyarılar  ve yaptırımlar, Çalışma Dairesi Mağusa Bölge Amirliği müfettişleri vasıtasıyla , yerine getirilecektir."

(HY/HA)

 
24 Ağustos 2011 Çarşamba 20:24
Okunma: 659
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu