Ana Sayfa » Kıbrıs » Ünverdi'nin Tdp'ye Ziyareti...

Ünverdi'nin Tdp'ye Ziyareti...

ziyaretin Sosyal Güvenlik Yasalarında Yapılmak İstenen Değişikliklerle İlgili Uzlaşı Arayışı Çerçevesinde Gerçekleştiği Bildirildi.

 
 
Ünverdi'nin  Tdp'ye Ziyareti...
ÜNVERDİ: "UZLAŞIYA ÖNEM VERİYORUZ..."

ÇAKICI: "UZLAŞI ARAYIŞINA OLUMLU YANIT VERECEĞİZ, AMA EMEKLİLİK YAŞININ UZATILMASI VE PRİMLERİN ARTIRILMASINA KARŞIYIZ..."

Lefkoşa, 4 Ekim 11 (T.AK.): Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar ile Sosyal Güvenlik yasalarında yapılacak değişikliklerle ilgili olarak başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)'yi ziyaret etti.

Ünverdi ziyarette yaptığı konuşmada, sosyal güvenlik sistemini kendi ayakları üzerinde durabilen, sürdürülebilir gelir-gider dengesinin sağlandığı bir yapıya kavuşturmak amacıyla bir yıldan biridir çalıştıklarını söyledi.

Ünverdi, yasa değişikliklerinin Meclis'te olduğunu ancak değişikliklerle ilgili olarak konsensüs aradıklarını; bu nedenle sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi partileri ziyaret ettiklerini belirtti.

Ünverdi, gelecek nesillere sağlıklı bir sosyal güvenlik sistemi bırakabilmek için yasal değişikliklerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu, halen 28 bin olan emeklilerin gelir gider dengesindeki olumsuzluk nedeniyle  zorluklar yaşandığını kaydetti.

Ünverdi, bakanlık ve hükümet olarak uzlaşıdan yana olduklarını, bu nedenle görüşmelerde uzlaşı çıkacağını umduğunu anlatarak, ziyarete olanak sağlaması nedeniyle TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'ya teşekkür etti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise ziyarette yaptığı konuşmada, bir bakanın bir konuda uzlaşı amacıyla partisini ziyaret etmesinin bir ilk olduğunu belirtti, bu nedenle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi'ye teşekkür etti.

Çakıcı, uzlaşmadan bahsedilmesinin olumlu olduğunu, TDP'nin her zaman ve her konuda uzlaşmayı savunduğuna işaret ederek, Ünverdi'nin uzlaşı çağrısına gerekli olumlu yanıtı vereceklerini ancak sosyal güvenlik sisteminde emeklilik yaşının uzatılması, primlerin arıtılmasına karşı olduklarını söyledi.

Mehmet Çakıcı, özellikle Thalassaeima hastalarının emekliliklerinin onlara özgü özel düzenlemeler gerektirdiğini, partisinin bu konuda hassas olduğunu ve bunun takibini yapacağını anlatarak, bu konuda tasarıda farklı bir düzenleme olup olmadığını sordu.

Çakıcı, TDP'nin uzlaşı arayışına olumlu yanıt vereceğini ancak "UBP yapıyor"  anlayışıyla sadece onaylayıcı olmak gibi bir durumda olmayacaklarını kaydetti.

Mehmet Çakıcı, nüfusun bilinmediği, kontrol edilmediği, yapısının değerlendirilmediği bir ortamda sosyal güvenlikteki açıkların sadece emekçilerin prim yatırımlarının artırılması ve emeklilik yaşının uzatılmasıyla çözüm bulunmasının düşünülemeyeceğini ifade etti.

Çakıcı, Avrupa'da ve özellikle Avrupa Birliği (AB)'de yaşlı bir nüfus olduğunu, bu nedenle emeklilik yaşının daha da ileriye götürülmesinin doğal olabileceğini ancak genç bir nüfusa sahip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) için bunun aynı anlama gelmediğini kaydetti.

Çakıcı, sosyal güvenlik sisteminde yapılmak istenenler yapılmadan önce; yapılması gerekenlerin kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması, adaletli vergi sisteminin kurulması, yatırılmayan sosyal güvenlik primlerinin zamanında yaptırılmasını sağlayacak düzenleme ve denetimin yapılması olduğunu söyledi.

Çakıcı, Hükümet'in başka bakanlarının sorumluluk alanında bulunun ve yapılması gerekenler yapılmadan bütçe açıklarının kapatılmasının sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yapacağı yasal düzenlemelere bırakılmasının haksızlık olacağını ileri sürerek, ilerici ve sosyal demokrat bir parti olarak karşı çıktıkları konuyu net bir şekilde ortaya koyduklarını kaydetti.

Çakıcı, her durumda uzlaşma çabasının içinde olacaklarını ancak bu uzlaşmanın çalışanların haklarını geriye götürmeyecek bir yaklaşımla sağlanması gerektiğini, aksi halde uzlaşamamaları durumunda da bunu açıkça dile getirmekten çekinmeyeceklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın konuşmasından sonra yeniden söz alarak, Hükümet'in bir bütün olduğunu, tüm bakanların kendi alanlarında başarıyla görev yaptığını söyledi.

(HY/GÜR) FOTOĞRAFLI


TAK
 
4 Ekim 2011 Salı 17:01
Okunma: 588
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu