Ana Sayfa » Kıbrıs » Ünverdi:Sosyal Sigorta Affı için başvurun.

Ünverdi:Sosyal Sigorta Affı için başvurun.

Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları Ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname Yürürlükte.

 
 
Ünverdi:Sosyal Sigorta Affı için başvurun.
Gecikmiş Sosyal Sigorta prim borçlarının ve gecikme zamlarının ödeme planıyla ilgili yasa gücünde kararname Pazartesi gününden bu yana yürürlükte.
 
Ödeme güçlüğüne düşmüş kişi ve kurumlara, gecikmiş prim ve gecikme zamlarını ödeyebilmeleri için yeni bir ödeme planı sunulması amacını taşıyan kararname, iki farklı ödeme planı sunuyor. Kararname çerçevesinde tercih edilecek plana ve dönemine göre gecikme zamları yüzde 70 ile 90 arasında bağışlanıyor.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ve bakanlığın üst düzey yetkilileri, konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu sabah Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon'unda bir basın toplantısı düzenledi.


Ünverdi, son birkaç yıldır, gerek dünyada gerekse ülkede yaşanan mali krizin, tüm sektörleri olumsuz etkilediğini, ekonomik krizden dolayı birçok işletme, esnaf, işadamı ve çalışanın etkilendiğini söyledi.


Ünverdi, bu çerçevede, tüm sigortalıları rahatlatabilmek adına bazı tedbirler alıp yaşanan sıkıntıların aşılması yolunda katkı yapmak istediklerini ve "Gecikmiş Sosyal Sigorta ve Sosyal Güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa gücünde kararnameleri" yürürlüğe koyduklarını açıkladı.


Gecikmiş Sosyal Sigorta ve Sosyal Güvenlik prim borçlarının yapılandırılmasına yönelik kararnameleri çıkarırken temel amaçlarının; ödeme güçlüğüne düşmüş kişi ve kurumlara, gecikmiş prim ve gecikme zamlarını ödeyebilmeleri için yeni bir ödeme planı sunmak ve kolaylık sağlamak olduğunu ifade eden Ünverdi, bu kararnameden yararlanacak sigortalıların, hem gecikmiş primlerini yeniden ödeme imkanı yakalayıp sisteme dahil olacaklarını hem de sosyal sigorta prim borçları nedeniyle yaşamakta oldukları birçok sıkıntıdan kurtulup rahatlayacaklarını kaydetti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi şöyle dedi:


"Birçok işletme bugün, Sosyal Sigorta prim borcunu ödeyemediği için yeni eleman istihdamı yapamamakta, devlet ihalelerine girememekte ve daha birçok olanaktan mahrum olmaktadır. Bu kararnameler ile, işletmelerimiz yeniden bu fırsatlardan yararlanma imkanı bulacaktır.


Hazırlanan kararnamelerin ayrıca işgücü piyasasına da katkı koyacağına inanmaktayız. Bilindiği üzere bakanlığımızın yürütmekte olduğu Teşvik Prim Sistemi kapsamında birçok sektör Sosyal Sigorta prim borcu olmaması koşuluyla istihdam teşvik primi almaktadır. Bu kararnameler sayesinde bu imkan yakalanacaktır."


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak son dönemde birçok farklı meslek örgütü ve birçok sivil toplum örgütü temsilcileriyle çeşitli vesilelerle biraraya geldiğini belirten Ünverdi, hemen hemen tümünün ortak şikayetinin, Sosyal Sigorta prim borçlarını ödemede yaşadığı sıkıntılar olduğunu vurguladı.


Ünverdi, aldıkları tedbirler sayesinde birçok işletmenin rahatlayacağına inandığını söyledi.


MUHACERET YASA TASARISI


Önümüzdeki haftalarda Muhaceret Yasa Tasarısı'nın yürürlüğe girmesiyle, ülkede kaçak duruma düşmüş birçok kişinin, bu kararnamelerden faydalanarak yeniden kayıt altına girme ve Sosyal Güvenlik haklarına sahip olma imkanı yakalayacağını söyleyen Ünverdi, ayrıca, son bir yıldır üzerinde "titizlikle çalıştıkları" Sosyal Sigorta ve Sosyal Güvenlik yasa tasarıları çerçevesinde, son dönemde primlerini ödeyemeyen sigortalılara eksik yatırımlarını tamamlama ve yeni yasal değişiklikler ile emekliliklerini öngörme olanağı sunulacağını belirtti.


ÖDEME PLANI


Sigortalılara kararnamelerden yararlanmaları için iki farklı ödeme planı sunduklarını belirten Ünverdi şöyle dedi:


"Bunlardan birincisi, sigorta primleri ve gecikme zamlarının % 30'unun peşin ve geriye kalan % 70'inin de en çok 36 ay vade ile ödenmesidir. Bu durumda gecikme zamlarının % 70'i bağışlanmaktadır.


İkincisi ise, prim borçlarının tek bir defada ve peşin olarak ödenmesi halinde sigorta primlerinin tümünün ve 2000 - 2009 yılları arasındaki gecikme zammının % 80'inin ve 2010 ile 2011 Haziran ayı arasındaki gecikme zamlarının % 90'ının bağışlanmasıdır."


Ünverdi, Sosyal Güvenlik Sistemi'ni mali yönden sürdürülebilir bir yapıya kavuşturup gelecek nesillere güçlü temelleri olan sağlam bir Sosyal Güvenlik Sistemi miras bırakmanın, ana hedef olduğunu söyledi.


Ünverdi, sosyal sigorta prim borçlarını ödeyemeyen sigortalılara şu çağrıyı yaptı:


"Yürürlüğe koymuş olduğumuz kararnamelerden yararlanma fırsatını kaçırmayın. Böylece hem kendinize hem çalışanlarınıza Sosyal Güvenlik Sistemi'ne dahil olma imkanı yaratmış olacak hem de ülke ekonomisine katma değer sağlayacaksınız."


(HÖ/SEL) FOTOĞRAFLI


 
5 Ekim 2011 Çarşamba 14:55
Okunma: 664
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu