Ana Sayfa » Dünya » Usak'ın Abd Başkanlık Seçimleri Raporu

Usak'ın Abd Başkanlık Seçimleri Raporu

Usak'ın Hazırladığı Raporda Obama Yönetiminin Üç Buçuk Yıllık Performansı Analiz Edilirken, Cumhuriyetçi Aday Mitt Romney'nin Kişiliği Ve Siyasi Geçmişi Hakkında Bilgilere Yer Veriliyor.

 
 
Usak'ın Abd Başkanlık Seçimleri Raporu

USAK AMERİKA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ KOORDİNATÖRÜ YEGİN: "SANDY KASIRGASININ RÜZGARI ŞİMDİYE KADAR OBAMA'NIN ARKASINDAYDI"

Ankara, 2 Kasım 12 (T.A.K.): Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından hazırlanan "ABD Başkanlık Seçimleri" raporu açıklandı.

USAK merkezinde medya çalışanlarına dağıtılan raporda, ABD başkanlık seçimleriyle ilgili önemli tespitler yer alıyor. Rapor, üç buçuk yıldır görevde bulunan Barack Obama'nın performansını analiz ederken, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'nin kişiliği ve siyasi geçmişi hakkında bilgileri barındırıyor. Raporda ayrıca, seçim sonuçlarının Türk-Amerikan ilişkilerine ne tür etki edeceği de inceleniyor.

OBAMA'NIN YENİDEN SEÇİLME ÇABALARI

Yeniden göreve talip olan Obama'nın 2008'de oluşturduğu söylem ve profilin, başkan seçildikten sonra yapabilecekleriyle ilgili büyük beklentiler oluşturduğu belirtilen raporda, çizilen profilin Obama'nın başarılı olduğu alanları da gölgede bıraktığı ileri sürüldü. Obama'nın, seçim döneminde verdiği sözlerin ancak yüzde 38'ini tutabildiği vurgulanırken, Obama'nın Amerikan halkı tarafından en önemli konu olarak görülen ekonominin düzeltilmesi konusunda sınıfta kaldığı savunuldu.

Raporda, Obama'nın ekonomideki performansıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

"ABD'nin kamu borçları 16 trilyon doları aşmış, işsizlik ise ancak yüzde 7.8'e gerilemiştir. Obama bu ekonomik verilerle, ekonomi konusundaki başarısızlığı nedeniyle seçilemeyen başkanların da gerisinde kalmaktadır."

Raporda, Obama'nın başarı olarak seçim hanesine kaydedebileceği sağlık reformunun, Cumhuriyetçi Parti'nin sert muhalefeti nedeniyle sevimsiz bir politika olarak görüldüğü iddia edildi.

Barack Obama'nın kendi parti tabanını harekete geçirecek adımlar attığı da kaydedilen raporda, şunlar belirtiliyor:

"Orduda eşcinsellerin kimliklerini gizlemelerini öngören Sorma-Söyleme Yasası'nı iptal ederken bir kanun hükmümde kararname ile çocuk yaşta yasadışı yollarla ABD topraklarına gelenlerin yasal statüye kavuşmalarını sağlamıştır. Obama'nın eşcinseller konusunda yaptığı çıkış, eşcinsel seçmenleri harekete geçirirken göçmenler hakkındaki düzenleme, Latin kökenli seçmenlerin yüzde 94'ünün desteğini aldı."

Raporda, Amerikan halkının Obama'yı dış politika konusunda başarılı bulduğu belirtiliyor. Rapor, "El Kaide lideri Usame Bin Ladin operasyonu ve Irak'tan asker çekme politikası halkın büyük desteğini kazanmıştır. Libya'da ABD Büyükelçisi ve üç elçilik çalışanının öldürülmesi olayından sonra bile Obama, dış politika konusunda rakibinin önünde görülmektedir" ifadelerini barındırıyor.

Raporda, "Obama tüm bu veriler sonunda başkan olarak Amerikan halkından aldığı desteği son aylarda yüzde 50'ye yükseltmiştir" denildi.

CUMHURİYETÇİLERİN ADAYI MİTT ROMNEY

Cumhuriyetçi Parti tabanının, Romney'yi kendisini tam olarak temsil etmediğini düşündüğünü ileri sürülen raporda, Romney'nin iş adamı kökenli olmasının Amerikan halkında ekonomiyi düzeltebileceği beklentisini oluşturduğu ifade edeliyor.

Romney'nin bu durumu avantaja çevirerek sorunları çözen bir profil çizmeye çalışığı vurgulanırken, Romney'nin zenginliğin, Mormon inanışını benimsemesinin ve gaflarının kendisi için zayıf yanlar olduğu ileri sürülüyor. Özellikle de halkın yüzde 47'sinin "devletin sırtından geçindiğine" yönelik sözleri Romney'yi zor durumda bıraktığı belirtiliyor.

Romney'nin dış politikada şahin politikalar izleyeceği görüntüsü verdiği ileri sürülen raporda, buna gerekçe olarak Romney'nin dış politika danışmanlarının yaklaşık yüzde 70'ini Bush yönetiminin eski çalışanlarından oluşması gösteriliyor.

Raporda, Romney'nin dış politikasıyla ilgili şunlara yer veriliyor:

"Romney ekonomik sorunlara rağmen aktif görevdeki asker sayısını 100 bine kadar arttırmayı, savunma harcamalarında 2 trilyon dolarlık bir artışa gitmeyi düşünüyor. Romney ayrıca, Çin ve Rusya konusunda daha sert bir çizgi takip edeceğini dile getirmektedir. Çin'in yükselişini durdurmak için ülkesiyle Hindistan ve Endonezya gibi ülkeler arasında stratejik işbirlikleri kuracağını ifade ediyor. Rusya ile başlatılan 'yeniden başlama' politikasını iptal edeceğini dile getiren Romney, iki ülkede bulunan muhalifleri desteklemeyi vaat ediyor."

Raporda ayrıca, Romney'nin İran ve Afganistan konusunda kullandığı sert söyleme rağmen Obama'ya karşı alternatif bir politika oluşturamadığı iddia ediliyor.

SEÇİMLERİN TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNE OLASI ETKİLERİ

Türk-Amerikan ittifakının varlığı başkan değişiminden etkilenmese de başkanlar arasındaki kişisel farklılıkların, politik arka plan ve uygulamada kullanılan araçların ikili ilişkilerde farklılıklar oluşturmasının kaçınılmaz olduğu ileri sürülen raporda, Obama'nın göreve devam etmesi durumunda ikili ilişkilerde, Suriye konusundaki temel fikir ayrılıkları, Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerinin etkileri ve Ermeni lobilerinin faaliyetleri gibi olası sorunlu alanların beklediği belirtiyor.

Romney'in Ortadoğu'daki önceliğinin İsrail olacağı iddia edilen raporda, Romney'in "Başkan olduğum zaman ilk gezimi Obama'nın yaptığı gibi Kahire veya Ankara'ya değil Kudüs'e yapacağım" sözlerinin hafızalarda olduğu belirtiliyor.

Raporda, "Romney'nin seçimleri kazanması durumunda Türkiye'nin kendi yaklaşımlarına yakın bir söylem geliştirecek danışmalara ulaşması ve daha sıkı bir lobi faaliyeti yürütmesi gerekecek" denildi.

"SANDY'NİN RÜZGARI ŞİMDİYE KADAR OBAMA'NIN ARKASINDAYDI"

Raporda imzası buluna USAK Amerika Araştırmaları Merkezi Koordinatörü Mehmet Yegin, Obama'nın, Sandy kasırgasını lehine çevirdiğini söyledi.

Yegin, "Sandy kasırgası doğrudan Obama'yı vuracak bir kasırga değil. Obama halka krizi iyi yönettiğine inandırabilirse, iyi bir başkan olduğunu, halkının yanında olduğuna inandırabilirse bu Obama'nın seçilme olasılığını artıracaktır. Sandy kasırgasının rüzgarı şimdiye kadar Obama'nın arkasındaydı" ifadelerini kullandı.

(AA/ŞEB/HÖ)

 
2 Kasım 2012 Cuma 17:34
Okunma: 670
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu