Ana Sayfa » Kıbrıs » Üstün,YYK'nın çalışma döneminin önceliklerini anlattı

Üstün,YYK'nın çalışma döneminin önceliklerini anlattı

Radyo Tv Yayınları AB Direktifleri Doğrultusunda Düzenleniyor

 
 
Üstün,YYK'nın çalışma döneminin önceliklerini anlattı
"ÖZDENETİME AĞIRLIK VERİLMESİNİ İSTİYORUZ"

"ORTA DERECELİ OKULLARIN MÜFREDATINA MEDYA OKURYAZARLIĞI DA EKLENMELİ"

"GÖRSEL MEDYAMIZIN EN BÜYÜK SIKINTISI YEREL ÜRETİMİN AZLIĞI

Kıbrıs Türk görsel ve işitsel medyasıyla ilgili mevzuat, Avrupa Birliği'nin direktifi doğrultusunda düzenleniyor. Yayın Yüksek Kurulu (YYK), Kıbrıs Türk halkının varlığını ve sesini dünyaya duyurmada önemli görev üstlenen radyo ve televizyonların daha iyi koşullara kavuşması için çalışmalarını sürdürüyor.

Radyo ve televizyonların frekans tahsisleri, yayınlarının yasa ve tüzüklere uygun sürdürülmesini denetleme gibi görevleri bulunan YYK, 7. dönem çalışmalarına yeni başkanı Olgun Üstün'le başladı.

Aynı zamanda GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı da olan ve YYK'da uzun yıllardır üye olarak görev yapan Olgun Üstün, ocak ayının ilk yarısından beri başkanlık görevini üstlendi.

Yayın Yüksek Kurulu'nda Adnan Işıman, Av. Feyzi Hansel, Timur Cengiz, Erdinç Uzunoğlu, Av. Direnç Civa Akgün, Av. Gülden Yalık İmam ve Tülin Ural 7. dönemde üye olarak görev yapıyor.

KISA SÜRENİN ÖNCELİKLERİ...

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan YYK'nın 7. başkanı Olgun Üstün, 7. dönemde önlerinde 2014'e kadar kısa bir süre bulunduğunu ve önceliklerinin Kamu ve Özel Radyo Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Yasası'nda AB'nin yayıncılıkla ilgili direktifleri doğrultusunda düzenlemelere gitmek olduğunu söyledi.

Üstün, teknolojideki baş döndürücü yenilikler, sosyal hayattaki gelişmeler ve anlayışların, yeni düzenleyici kurullar oluşumunu emrettiğini kaydederek, "Özellikle AB, tüm üye ülkelere yayıncılıkla ilgili 'görsel ve işitsel medya hizmetleri' adıyla bir direktif gönderdi. Bu hizmetler içinde minimum olması gerekenler belirleniyor. Türkiye RTÜK bundan yararlandı. Haziran-temmuz aylarında yasasını bu direktife uyarlayarak hayata geçirdi. Kısmet ederse biz de bu çalışmayı kendi içimizde başlattık" diye konuştu.

YYK Başkanı Üstün, yayıncı kuruluşların görüşlerini de alarak, yasayı direktife uygun hale getirmek istediklerini kaydederek, "Bu bizim ana hedefimizdir. Bu ana hedef biraz yorucu geçecek. Bu konuda çalışıyoruz" dedi.

ORTA DERECELİ OKULLARA MEDYA OKURYAZARLIĞI

Üstün, medya okuryazarlığı dersinin orta dereceli okulların müfredatına eklenmesinin de hedefleri arasında olduğunu ifade ederek, bu konuda da temaslar yapacaklarını bildirdi.

Yayıncı kuruluşların genellikle mali konularda yoğunlaşan şikayetlerine de eğileceklerini, lisans ücretleri ve reklamlarla ilgili talepleri gerçekleştirmek istediklerini söyleyen YYK Başkanı Olgun Üstün, Maliye Bakanlığı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve BRT'yle toplantılar yapacaklarını anlattı.

Özel radyo televizyonların BRT'nin reklamlardan vazgeçip tüm reklamları özel kuruluşlara bırakmasını talep ettiğini; tüm bunların tartışılacağını, devletin olurunun da alınacağını belirten Olgun Üstün, halen 23'ü özel, 6'sı üniversite, 3'ü de devlet kurumu olmak üzere toplam 32 yayın kuruluşunun faaliyet gösterdiğini ve bunların ülke için büyük bir önemi olduğunu anlattı.

Olgun Üstün, Güney Kıbrıs'taki yayınlarla frekans çakışması yüzünden yaşanan sorunun sürdüğünü belirtti.

EPRA VE IBRAF

Avrupa Düzenleyici Kurullar Platformu (EPRA) toplantılarına RTÜK heyeti altında katılımlarının sürdüğünü ama YYK'nın ayrı temsiliyeti için iki kez başvuruda bulunduklarını anlatan Üstün, geçen yıl kurulan İslam Ülkeleri Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu'nun (IBRAF) kurucu üyesi de olduklarını ifade etti. Üstün, ilk toplantısı İstanbul'da yapılan IBRAF'ın ikinci toplantısının mart ayında Suudi Arabistan'da yapılacağını ve gözlemci üye olarak toplantılara katılacaklarını bildirdi.

RTÜK HEYETİ GELECEK... PROTOKOL İMZALANACAK

Yakında RTÜK heyetinin de KKTC'ye geleceğini kaydeden YYK Başkanı Olgun Üstün, bir işbirliği protokolü imzalayacaklarını ve sorunları ele alacaklarını söyledi.

"YEREL YAPIM AZ"

YYK Başkanı Olgun Üstün, Kıbrıs Türk görsel medyasının en büyük sıkıntısının, yerel yapımların azlığı olduğunu belirterek, "Belgeseller, diziler, filmler, kültür sanat, sağlık, eğitim programları çok azdır. Daha kolaya ve basite kaçılıyor, sürekli canlı yayınlarla haber programlar yayımlanıyor. Bu da bazı hallerde izleyiciye bıkkınlık veriyor" diye konuştu.

Tüm bunlar için insan ve altyapı kaynağı yanında para da gerektiğini ifade ederek, daha profesyonelleşmek ve can çekişmeye doğru giden yerel kültürle ilgili araştırmalar yapıp bunları seyirciye yansıtmak gerektiğini anlatan Üstün, Kıbrıs Türk halkının eski yemek kültürü, günlük yaşayışı gibi konuları yansıtan dökümanterler hazırlanabileceğini kaydetti.

"SANSÜR KURULU DEĞİLİZ"

Bir başka soru üzerine YYK'nın yasakçı bir sansür kurulu olmadığını vurgulayan YYK Başkanı Olgun Üstün, Kıbrıs Türk halkının sesini dünyaya duyuran yayıncı kuruluşların işlevinin çok büyük bir görev olduğunu, o nedenle yayıncı kuruluşlara çok toleranslı davrandıklarını söyledi.

Üstün, yayın ilkelerini ihlal edenlere bir yere kadar müsamaha gösterilebildiğini ancak toplum değerlerini, kişi hak ve özgürlüklerini ihlal eden yayınlara ise ceza verdiklerini belirtti.

YYK'nın 1997'den beri faaliyette olduğuna işaret eden Olgun Üstün, devlet yayıncılığı yanında özel yayıncılığın da geliştiğini, herkesin demokratik ortamda fikirlerini söyleyebildiğini, Cumhurbaşkanı'ndan işçiye kadar herkesin eleştirilebildiğini kaydetti.

"ÖZDENETİME AĞIRLIK VERİLMESİNİ İSTİYORUZ"

YYK'nın tüm yayınları izlediğini ve kaydettiğini; ayrıca Alo 178 ihbar hattıyla izleyicilerden ihbar ve şikayetleri de aldıklarını belirten Olgun Üstün, bu dönemde yayıncı kuruluşların daha çok özdenetime ağırlık vermesini istediklerini söyledi.

Üstün, tüm yayıncı kuruluşlara bu yönde genelge göndereceklerini ifade ederek, AB direktiflerinde de özellikle çocukların zararlı yayınlardan korunmasına büyük önem verildiğini; kendilerinin de bu önlemleri almaktan çekinmeyeceklerini vurguladı.

Olgun Üstün, sağlık konusundaki yayınlarda çok hassas olduklarını ve halk sağlığını tehlikeye sokacak yayınlara geçit vermediklerini, yasa ve tüzükler çerçevesinde gerekeni yaptıklarını belirterek, ilaç, eczane, doktor reklamlarının yasak olduğunu, ihlal edenlere de ceza verildiğini kaydetti.

YYK Başkanı Üstün, 178 ihbar hatlarına özellikle seçim dönemlerinde daha çok ihbar geldiğini söyledi.

 
4 Şubat 2012 Cumartesi 10:02
Okunma: 464
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)