Ana Sayfa » Yaşam » Uyku Apnesi Uykuda Ölümlere Yol Açıyor

Uyku Apnesi Uykuda Ölümlere Yol Açıyor

Uyku Derneği Okulu Başkanı Doç. Dr. Bülent Çiftçi, ''halk Arasında Pek Muteber Bir Ölüm Şekli Olan, 'şanslıymış, Uykusunda Öldü' İfadesi Aslında Uyku Apnesi Nedeniyle Olan Ölümlerdir'' Dedi.

 
 
Uyku Apnesi Uykuda Ölümlere Yol Açıyor
çiftçi, Aa Muhabirine Yaptığı Açıklamada, Uykunun İnsanın Zihinsel Ve Bedensel Sağlığını Yenileyebilmesi İçin Gerekli Olan Aktif Bir Dönem Olduğunu Söyledi.
bilinen Seksenden Fazla Uyku Hastalığı Olduğunu İfade Eden Çiftçi, Uyku Apnesinin Bu Hastalıklardan Biri Olduğunu Aktardı.
horlama Şikayeti Olan Her 100 Kişiden 4 İle 5'inde Uyku Apnesi Olduğunun Tahmin Edildiğini İfade Eden Çiftçi, Şunları Kaydetti:
''horlama, Uyku Apnesi Olan Hastaları Doktora Getiren En Önemli Şikayettir. Eşlerin Nefes Tıkanıklığını İzlemeleri, Sabah Yorgun Uyanma Ve Gündüz Aşırı Uyku İhtiyacı, Hastalarımızda Sık Rastlanan Yakınmalardır. Bu Hastalarda Ayrıca Sabah Ağız Kuruluğu, Uyku Esnasında Boyunda Ve Ensede Terleme Ve Gece Sık İdrar İhtiyacı Olması Da Pek Çok Hastada Rastlanan Şikayetlerdendir. Hastaya, Uyku Apnesi Tanısı, Uyku Testi Yapılarak Konur. Uyku Testi 1 Gece Boyunca Hastanın Uyku Esnasında İzlenmesi Ve Verilerin Kaydedilmesi Esasına Dayanır.''
uyku Apnesinin Kadınlara Oranla Erkeklerde Daha Fazla Görüldüğünü Belirten Çiftçi, ''hastalık, Erkeklerde Kadınlara Göre 2 Kat Fazla Görülüyor. Görülme Sıklığı Yaş Arttıkça Yükseliyor. Vücut Ağırlığı Arttıkça Hastalığın Sıklığı Da, Şiddeti De Artıyor. Tipik Uyku Apnesi Hastaları, Orta Yaşı Aşkın Şişman Erkekler Olmakla Birlikte, Genç Yaşta, Hatta Çocuklarda, Çok Zayıf Kişilerde Bile Görülebilmektedir'' Diye Konuştu.
''uykuda Ölümler, Sıklıkla Uyku Apnesi Nedeniyle Olan Ölümlerdir''
uyku Apnesinin, Bazı Hastalıkları Tetiklediği İçin Ölümlere Neden Olabileceğini İşaret Eden Çiftçi, Şunları Kaydetti:
''uyku Esnasında Nefessizlik, Oksijen Düzeyinde Düşüşe Neden Olurken, Oksijen Seviyesi Ancak Genellikle Hastaların Fark Etmedikleri Küçük Bir Uyanışla Normale Döner. Tekrarlayan Bu Sorunlar Zaman İçinde Damar Sertliğine Neden Olur. Uyku Apnesi Hastalarının Yaklaşık Yarısında Hipertansiyon Saptanır. Koroner Arter Hastalığı Saptanmış Hastaların Yüzde 60'ında Uyku Apnesi Vardır. Halk Arasında Pek Muteber Bir Ölüm Şekli Olan 'şanslıymış, Uykusunda Öldü' İfadesi Aslında Uyku Apnesi Nedeniyle Olan Ölümlerdir. Uyku Apnesi Dünyada En Sık Ölüme Neden Olan Kalp Krizi, İnme, Kalp Ritm Bozukluğu, Kalp Yetmezliği Gibi Hastalıklar Veya Trafik Kazası, Endüstri Kazası Gibi Durumlara Neden Olan Hastalıktır. İnsanlar Doğrudan Nefesleri Durduğu İçin Ölmezler Ama Nefes Durması İle Tetiklenen Kalp Ritm Bozukluğu, Kalp Krizi, İnme Gibi Hastalıklar Nedeniyle Ölürler.''çiftçi, Hastaların Fazla Kilolarını Vermelerinin, Alkol Ve Sigaradan Uzaklaşmalarının Ve Düzenli Spor Yapmalarının Uyku Apnesinin Tedavisini Kolaylaştırdığını Belirtti.
horlama Şikayeti Olan Bazı Hastaların, Horlamanın Altında Yatan Nedenleri Araştırmak Yerine Horlamayı Giderici Çeşitli Aparatlar Kullandığına Değinen Çiftçi, ''uyku Apnesinin Belirtilerinden Biri Olan Horlama Rahatsızlığı Yaşayan Hastaların, Doktora Gitmek Yerine, Kolayca Satın Alabilecekleri Horlama Aparatları Kullanmaları Doğru Bir Davranış Değil. Horlama Tedavisi İçin Yaygın Bir Şekilde Tanıtımı Yapılan Manyetik Burun Cihazları Hak Ettiğinden Daha Fazla İlgi Görmektedir. Bu Cihazların Apne Üzerine Olumlu Etkisi Kanıtlanmış Değildir. Horlama Üzerine Etkisi De Tartışmalıdır'' Şeklinde Konuştu.
hastalığın Tedavisinde Solunumu Düzenleyen Cihazların Ve Cerrahi Yöntemlerin Kullanıldığını Söyleyen Çiftçi, ''en Önemli Tedavi Yöntemi Pap Cihazı Tedavisidir. Buruna Takılan Bir Maske Aracılığı İle Üst Solunum Yoluna Hava Üfleyen Bir Makine İle Uygulanan Tedavidir. Hastaların Tedaviyi Kabul Etmesinde Başlangıçta Bir Zorluk Yaşansa Da Hastaların Çoğu Cihazı Kullandıkça Severler. Cerrahi Uygulamalar Ve Diş Hekimlerinin Hazırladığı Ağız İçi Aparatlar Da Bazı Hastaların Tedavisi Amacıyla Uygulanmaktadır'' Dedi.
uyku Apnesi Olan Sürücüler Daha Çok Kaza Yapıyor
samsun Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Uyku Laboratuvarı Sorumlusu Uzm. Dr. Ümit Tutar İse Uyku Apnesinin Kişinin Sosyal Yaşamını Olumsuz Etkilediğini Ve Yaşam Kalitesini Düşürdüğünü Söyledi.
hastalığın Tedavi Edilmediği Sürece Riskin Üst Seviyede Olacağını Vurgulayan Tutar, Şunları Kaydetti:
''uyku Apnesi Tedavi Edilmediği Taktirde Pek Çok Soruna Neden Olur. Uykuda Apnelerin Neden Olduğu Kalitesiz Ve Yetersiz Uyku Nedeniyle Bilişsel Fonksiyonlar Sıklıkla Bozuktur. Gündüz Uyku İhtiyacı Hissi, Unutkanlık Ve Konsantrasyon Bozukluğu, Hastaların Pek Çoğunda Vardır Ve Bu Sorunlar İş Ve Okul Performansını Olumsuz Etkiler. Bu Performans Düşüşü Sürücülük Performansına Da Yansımaktadır. Uyku Apnesi Hastaları, Hasta Olmayanlara Göre Yaklaşık 7 Kat Daha Fazla Trafik Kazası Yapmaktadırlar. Depresyon Ve Kalitesiz Yaşam Hissi De Çok Önemli Sorunlardandır.''
uyku Apnesi Hastalarının Tedavisinde Birden Çok Uzmanlık Dalının Ortak Çalışmasının Ortaya Koyulması Gerektiğini Vurgulayan Tutar, Uyku Testi İle Değerlendirilen Hastaların Kulak, Burun, Boğaz Doktoru Tarafından Da Muayene Edilmesinin Ve Uygulanacak Tedavinin Ortak Belirlenmesinin Çok Önemli Olduğunu Aktardı.
 
19 Aralık 2011 Pazartesi 13:44
Okunma: 781
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)