Ana Sayfa » Kıbrıs » "Vadi"den cevap var!

"Vadi"den cevap var!

Kurtlar Vadisi’nin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz, “Fahri Turizm Ataşesi” olması konusundaki eleştirilere yanıt verdi:

 
 
“Okumadığım kitabı eleştirmem”“ELEŞTİRİYE AÇIĞIM AMA”… “Hakaret içermeyen ve ön yargısız eleştirilere her zaman açığım. Onlar da zaten zamanla ne denli hata yaptıklarını anlayacaklardır. Ama olumlu ya da olumsuz eleştiriler, beni hep daha iyisini yapmaya teşvik eder”“GÖREV İÇİN PARA ALMADIM”... “İşte bu, ‘hakaret içerir’ dediğim eleştiriler içerisine giriyor. Sadece ‘ayıp’ diyorum. Rakamlar bile ayıp. Benim gönüllü olduğumu Sayın Başbakanımız İrsen Küçük de, ben kendim de söyledim”

“BEN FAHRİ, ONLAR ÖZ”… “KKTC’den  sanatçılar beni eleştirmiş. Ben ‘fahri’ tanıtımcıyım, onlar ‘öz’ tanıtımcılar. Neden tanıtımda bulunmak için girişimde bulunmuyorlar, ya da onları engelleyen mi olmuş”

“BAKAN DÜZEYİNDE KARŞILANDIK”… Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, “Necati Şaşmaz dolayısıyla ilk kez bir üçüncü ülkede bakan düzeyinde karşılanıp temaslarda bulunduk”

Makedonya, Balkanlar’da bir ülke. Kuzey’de Sırbistan ve Kosova, Batı’da Arnavutluk, Güney’de Yunanistan, Doğu’da Bulgaristan ile komşu. Makedonya, 542 yıl Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altında kaldı ve birçok Türk izi taşımaktadır. Henüz çok genç bir cumhuriyet 1991 yılında bağımsızlığını kazandı. Makedonya’da şu anda 80 bin Türk nüfus yaşıyor. Başbakan dahil 23 kişiden oluşan kabinede bir de Türk Devlet Bakanı var. Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile ülkemiz turizmcilerinden Dimağ Çağıner ve Andaç Günay, Makedonya’dan ülkemize turist çekebilme çalışmaları çerçevesinde geçtiğimiz hafta Makedonya’nın başkenti Üsküp’te idi. Üsküp’ten başlangıç olarak mayıs ayında haftada bir kez charter sefer konulması konusunda prensipte anlaşma sağlandı. Ortak bir tarihe sahip olduğumuz Makedonya halkına Kuzey Kıbrıs’ı tanıtabilmek için KKTC’nin Fahri Kültür ve Turizm Ataşesi Necati Şaşmaz’ın ülkedeki popülaritesi kullanıldı. Türkiye’de yayınlanan Kurtlar Vadisi dizisinin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz’ın Balkan ülkelerinde inanılmaz bir popülaritesi var. Üsküp’te bulunulan üç gün içerisinde Necati Şaşmaz’ın her gittiği yerde izdiham yaşandı. “Fahri Ataşe” olarak atanmasıyla ülkede ciddi tartışmalar yaşanmasını, sanatçıların Cumhuriyet Meclisi’nde alınan karara karşı eylem yapmalarına kadar giden bu eleştirileri öncelikle sanatçı Necati Şaşmaz’a sorduk. Makedonya’da “Bu Yaz Ben Kuzey Kıbrıs’tayım, Sizi De Beklerim” sloganı ile Kuzey Kıbrıs’ı tanıtmaya çalışan Necati Şaşmaz’ın kendisine yöneltilen eleştirilere ilk kez Havadis Gazetesi aracılığıyla yanıt verdi.“Dostluklarımızı değerlendirdik”


HAVADİS: Bugün bu görevinizle Makedonya’da bulunuyorsunuz. Nasıl değerlendiriyorsunuz temaslarınızı?

ŞAŞMAZ: İlk defa Türklerin yoğunlukta yaşamadığı bir ülkede KKTC’nin tanıtımı için Sayın Turizm Bakanımız Ünal Üstel ile çok yoğun bir programla Makedonya’da bulunuyoruz. Benim, “Kurtlar Vadisi” dizisinin çok izlenmesi neticesinde bu ülkede çok popüler olmam vesilesiyle halkın yoğun ilgisiyle karşılaştık. Daha önce Makedonya’nın Türkiye’de kendisini tanıtmak için organize ettiği turizm resepsiyonunda birçok Makedon bakanla dostluk kurmuştum. O dostluklarımızın neticesinde burada görüşmeler talep ettim. Sağ olsunlar, hem Ekonomi Bakanı, hem Ulaştırma Bakanı, hem de Devlet Bakanı bu talepleri kabul ettiler. Ve hatta Makedonya’da bulunuşumuzun gerekçesini anlatınca, Turizm Fuarı’nın açılışına da davet edildik. Açılış konuşmasını hep beraber yapmış olduk.

HAVADİS: Genel olarak bu açılış konuşmalarında neler ele alındı?

ŞAŞMAZ: Orada da mümkün olduğunca ben ve sayın bakanım, Kuzey Kıbrıs’ın ne denli güzel bir turizm ülkesi olduğunu ifade ederek Makedonya halkını Kuzey Kıbrıs’a davet ettik. Turizm Fuarı’nın açılışında, Kuzey Kıbrıs standında büyük ilgi ile karşılandık. Çıkmak üzereyken de Türkiye standını da ziyaret ederek ayrıldık.“Birçok insanın Kuzey Kıbrıs’ı tanımasına vesile oldum”


HAVADİS: Size verilen bu görevi nasıl değerlendiriyorsunuz?

ŞAŞMAZ: Ben birçok insanın Kıbrıs’ı tanımasına vesile olduğuma inanıyorum. Birçok Makedonyalı bakanın Ünal Bey’e yönelttikleri “Çok doğru bir pr seçmişsiniz” sözlerinden de anladığımız üzere sadece halk nezdinde değil, politik anlamda da, Sayın Turizm Bakanımız Ünal Üstel ve Başbakan İrsen Küçük’ün ne denli bir doğru adım attıklarını tekrarladılar. Bende bu çabalara elimden geldiğince destek vermeye çalışıyorum.

HAVADİS: Size bu görevin verilmesinden dolayı bazı eleştiriler aldınız Kuzey Kıbrıs’tan. Bu eleştiriler sizi nasıl etkiledi?

ŞAŞMAZ: Tabii ki eleştiri her zaman olmalıdır. Ben bunlardan faydalanmaya, bir şeyler öğrenmeye çalışırım. Hakaret içermeyen ve ön yargısız eleştirilere her zaman açığım. Onlar da zaten zamanla ne denli hata yaptıklarını anlayacaklardır. Ama olumlu ya da olumsuz eleştiriler, beni hep daha iyisini yapmaya teşvik eder. Umarım gelecekte daha güzel şeylerle karşılaşmış oluruz.

HAVADİS: Bu teklif nasıl gündeme geldi?

ŞAŞMAZ: Teklif, sayın bakan Üstel’den geldi “Düşünür müsünüz” diye. Ben de, “Neden olmasın” dedim. Nihayetinde benim doğduğum yer olan Elazığ’ın tanıtımı gibidir Kuzey Kıbrıs’ı tanıtmak. O da bizim beldemiz. Kuzey Kıbrıs’ın nasıl bir sıkıntı çektiğini biliyorum. Hem politik anlamda, hem de bilinirlik anlamımda. Bunu zaten dizimizde rahmetli Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş dile getirmiştir.“Para aldığımın söylenmesi ‘hakaret içerir’”


HAVADİS: Bu görev için ciddi miktarda para aldığınız konusunda eleştiriliyorsunuz. Bu konuda ne söylersiniz?

ŞAŞMAZ: İşte bu, “hakaret içerir” dediğim eleştiriler içerisine giriyor. Sadece “ayıp” diyorum. Rakamlar bile ayıp. Benim gönüllü olduğumu Sayın Başbakanımız İrsen Küçük de, ben kendim de söyledim.

HAVADİS: Gazetemiz aracılığıyla KKTC halkına nasıl mesaj verirsiniz?

ŞAŞMAZ: Açıkçası ben, Kuzey Kıbrıs halkının beni çok sevdiğine inanıyorum. Benim bölgemizi daha iyi tanıtabilmem için, onları daha yakın tanımam gerekir. Bunun için adaya geldiğimde, ziyaretlerimde, her fırsatı değerlendirmek isterim. Ancak bu ne zaman olur bilemem. Ama umarım bu yaz değerlendiririz. Nihayetinde ben ülkeyi tanıtmak için çabalıyorum. Ve ben, o ülkenin halkının seçmiş olduğu bir “Fahri Turizm Ataşesi” değilim. Hükümetten böyle bir teklif geldi, benim, “gönüllü sorumluluğum” hükümete karşıdır.“Ben hiç okumadığım bir kitabı asla eleştirmem”


HAVADİS: Dizinin içeriğinden dolayı size yönelik tepkiler var aslında. Bunu nasıl yorumlarsınız?

ŞAŞMAZ: Dizinin içeriği, devletini, vatanını, milletini, ölümüne sevdiği aşkından ve ailesini terk edebilecek kadar vatan görevine adamış bir vatan evladının hayatıdır. Bu karakter, almış olduğu görev için ailesini, ölümüne çok sevdiği sevgilisinden ayrılıp, görevini yapıyor ve bu serüven içerisinde onu, ölümüne seven dostları olduğu gibi, hemen yok etmek isteyen düşmanları da vardır. Bu mücadeleden tanıdığımız kişi, devletini, milletini seven bir kahraman. Bunun içeriğine takılabilecek inanlar bence televizyon dizisi, sinema filmi, hata hatta çizgi film izlemesinler. Çünkü dizilerim, aksiyonu, draması, trajedisi, her figürü içermesi gerekir. Biz de bu işi 9 yıldır yapıyoruz ve bu işi iyi bildiğimize inanıyoruz. Bunu yapan başkaları da var ama en yüksek reytingi biz aldığımız için, en fazla da biz eleştiriliyoruz. Bugüne kadar bizi seyredip de hiç kaçırmamış bir insanın her türlü eleştirisine açığım. Ama ben hiç okumadığım bir kitabı asla eleştirmem. Birisinin, “bu kitabı okudum” gibi numara yapması nasıl ki “abesle iştigal ise” bizi izlemeyen birinin de bizi eleştirmesi aynıdır. Ama bu alışkanlık haline geldi çünkü bizi eleştirerek de reyting sağlıyorlar. Kuzey Kıbrıs’ta da önce bizi izlesinler sonra eleştirsinler.“Ben fahri tanıtımcıyım, KKTC sanatçıları öz tanıtımcılar”


HAVADİS: KKTC’de size en çok eleştiri sanatçılardan geldi.

ŞAŞMAZ: Ben, KKTC’de doğup büyümedim. Onlara “fahri” demek çok ayıp değil midir?. Her biri, “Ben ülkemi tanıtıyorum” demelidir. Ben o yüzden diyorum ki onlara “misafirperverdirler, benim halkım gibisi yoktur.” Zaten her bir vatandaş turizm elçisidir. Fahri demek onların elindeki hakkı alıp, azaltmak demek oluyor. Ne demek fahri? Ben “fahri” tanıtımcıyım, onlar “öz” tanıtımcılar. Neden ülkeyi tanıtımda bulunmak için girişimde bulunmuyorlar, ya da onları bir engelleyen mi olmuş. Ben, “Polat Alemdar” karakterini kişisel çıkarlarım için Makedonya’da kullanıyorum ama bunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönlendirdim. Bu bir değerdir. Ben bunu herhangi bir marka, ya da firma çıkarı için kullanılıp, çıkar da elde edebilirdim. Sanırım bu benim ne kadar gönüllü olduğumu da göstermiş olmalıdır.HAVADİS: Bundan sonraki hedefiniz nedir?

ŞAŞMAZ: Bundan sonra Kuzey Kıbrıs Hükümeti bana ne görev verecekse elimden geleni yapmaya çalışacağım. Gönüllü yapılan bir görev için hakaret edilmesi insanı yapabileceklerinden soğutabilir. Yapmak istediklerinden yapmamaya götürebilir. Bu yüzden ben hakaret içeren eleştirileri duymamaya çalışırım. Bir ülkeyi kalkındıran turizmdir ve bu kadar doğal güzelliği olan ülke turizmden kalkınır. Başka yerlere gidebildikçe tanıtırsın, kendi içinde kaldıkça sadece bir şekilde sana yolu uğrayanlara evini açabilirsin. Ama senin gittiğin yer, ulaşabildiğin yere kendini tanıtabilirsin. Bir atasözü vardır, “Gittiğin yer senindir” diye. Biz de bugün buradayız, tesadüfen KKTC’ye gelmesindense insanın, bu bilinçle gelmesi daha hayırlıdır. Ekonomik olarak Kuzey Kıbrıs’ın daha iyi bir noktaya gelmesinin turizme bağlı olduğunu gördüm, bunda da bir katkım olursa ne mutlu bana. Ekonomik kalkınma için de yatırım yine ülkenin tanıtımı için olmalı, buna önem verilmeli ki yatırımcıyı çeksin.

HAVADİS: Son olarak neler söylersiniz?

ŞAŞAMAZ: En kısa zamanda Kuzey Kıbrıs halkı ile görüşmek üzere.Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel


Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de, Makedonya’da Fahri Turizm ve Kültür Ataşesi olan sanatçı Necati Şaşmaz ile gerçekleştirilen tanıtım ziyaretinden oldukça memnun. Bakan Üstel, Necati Şaşmaz dolayısıyla ilk kez bir üçüncü ülkede bakan düzeyinde karşılanıp temaslarda bulunulduğuna dikkat çekiyor.“Etkili temaslar gerçekleştirdik”


HAVADİS: Makedonya’nın başkenti Üsküp’te 3 gün boyunca temaslarda bulundunuz. Genel olarak baktığınız zaman bu temaslarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÜSTEL: Makedonya’da çok etkili temaslarda bulunduk. Uzun zamandır KKTC’yi tanıtmak için çalışmalar yapıyoruz. Bunu artık daha profesyonel hale getirmek için girişimler oldu ve bunu ilk kez Makedonya’da uyguladık. Biliyorsunuz bir süre önce Türkiye’den sanatçı Necati Şaşmaz’ı, Fahri Kültür Elçimiz olarak atadık. Bu çalışmaları yaparken ve bu kararı verirken yaptığımız araştırmalarda, ülkemizin daha çok tanıtılması, daha çok akıllarda kalması için ve bir turizm destinasyonu haline getirmek için bir “pr” olması gereğinden yola çıktık. Necati arkadaşımızın, gerek balkan ülkeleri, gerek orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinde çok sevildiğini, tüm dizilerinin o yörelerde kendi lisanlarına çevrilip televizyonlarda izlendiğini gördük. Bu verileri toplayıp yola çıktığımız zaman, Kıbrıs’a karşı olan sevgi, saygısı ve hiçbir şey talep etmeden, tamamen gönüllülük esasına dayanarak bize zaman ayırıp, KKTC’yi tanıtmak için bu görevi kabul etti.“İlk kez üçüncü ülkede bakan düzeyinde karşılandık”


HAVADİS: İlk durak olarak Makedonya’yı seçmenizin nedeni Necati Şaşmaz’ın burada çok popüler olması mı idi?

ÜSTEL: Evet, bizim bu tanıtımda ilk geldiğimiz yer Makedonya. İlk kez üçüncü bir ülkeye giderken bir bakan tarafından havaalanında karşılandık ve VIP salonundan ülkeye giriş yaptık. Havaalanından itibaren otele gelinceye kadar Necati Bey’e karşı büyük sevgi gösterileri sergilendi. Otelde de aynı sevgi seli devam etti. Otele gelir gelmez yine Necati Bey’in sayesinde Makedonya Ekonomi Bakanı bizi ziyaret etti ve onunla da bir toplantı yaptık.

HAVADİS: Toplantıda neler konuşuldu?

ÜSTEL: O da bize çok ilgi ve alaka gösterdi ve bize Makedonya’da tanıtım için yardımcı olacağını söyledi. Üsküp’te yer alan Turizm Fuarı’nı Necati Bey ile birlikte ziyarete gittik. Ancak fuar alanında büyük bir kalabalık kitle ile karşılaştık ve o kalabalık içerisinde turizm standımıza zor ulaştık. Orada da büyük bir izdiham yaşandı. Standımızda uzun bir süre kaldık, ancak o kadar bir yoğun ilgi vardı ki bir müddet sonra stanttan ayrılmak zorunda kaldık.“Ben Bu Yaz Kuzey Kıbrıs’tayım, Sizi De Beklerim”


HAVADİS: Tanıtım konusunda belirlenen slogan ne idi?

ÜSTEL: Necati Şaşmaz, belirlenen sloganımız, “Ben Bu Yaz KKTC’deyim, Sizi De Beklerim” ifadelerini kullandı sürekli Makedonya’da. Önemli adımlardan birisi de tabii ki Turizm Fuarı’nda turizmle ilgili panelin açılış konuşmalarında bizlerin de yer almamız oldu. Fuardan sonra yine Makedonya Ekonomi Bakanı ile turizm müdürü ile konferans salonunda basın açıklamasında bulunduk ve burada hem bana, hem Necati Bey’e söz verildi. Burada yapılan konuşmalarda Kuzey Kıbrıs’ı tanıtmak için ifadeler kullanıldı. Bunun akabinde Holiday Inn Otel’de Makedonya’nın önde gelen TV kanalı “Kanal 5”te bir saate aşkın bir süre canlı yayına katılarak KKTC’yi anlattık ve halktan gelen soruları cevapladık. Bu kanal bu bölgede büyük bir izleyici kitlesi olan bir kanaldır. Yazılı basın ile de mülakatlar yaparak orada da ülkemizin tanıtımının yer alması için çalışma yaptık. Ertesi gün de gördük ki, yerel gazetelerde söylemlerimiz yer buldu.HAVADİS: Anladığımız kadarıyla Makedonya’da kabine üyelerinden büyük ilgi gördünüz. Öyle mi?

ÜSTEL: Kesinlikle haklısınız. Yine Necati Bey’in girişimleriyle, Makedonya Ulaştırma Bakanı ile birlikte kahvaltı yaptık. Kahvaltında Kuzey Kıbrıs’ı konuştuk ve kendisi ile charter seferlerin başlaması konusunda turizm acentelerimizin anlaşma yapması için bir ön çalışma yaptık. İnanıyorum ki Makedonya’dan başlarda haftada bir yapılacak olan uçuşsun sayısı ileriki günlerde artacaktır. Biz Makedonya’da, hem Ulaştırma Bakanı, hem Ekonomi Bakanı, hem de Devlet Bakanı ve istihbaratın başkanı ile tüm bu girişimleri ve güzel konuşmaları, Necati Bey’in girişimleriyle yapmış olduk.

HAVADİS   / Selda İÇER

 
29 Nisan 2012 Pazar 10:38
Okunma: 902
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu