Ana Sayfa » Kıbrıs » Varoğlu: "Faiz Sorununa İvedi Çözüm Şart"

Varoğlu: "Faiz Sorununa İvedi Çözüm Şart"

Toplumcu Demokrasi Partisi (Tdp), Sosyal Adaletin Sağlanması Adına Faiz Yasası'nın On Binlerce Kişinin Mağduriyetine Son Verecek Şekilde En Kısa Sürede Yürürlüğe Girmesi Çağrısını Yineledi.

 
 
Varoğlu:
TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, TDP ve diğer başka örgütlerin on binlerce kişinin mağduriyetine son verecek ve ilgili tüm tarafları koruyacak olan yasa önerilerini meclise sunduklarını belirterek, hükümetin bu önerileri dikkate alarak, gereken adımları bir an önce atmasını istedi.

TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamasında, hükümetin bu konuda daha fazla zaman kaybetmeden ve daha fazla mağdurun oluşmasına sebebiyet verilmeden, gereken adımları atması gerektiğini belirten Varoğlu, "TDP olarak bu konuda ısrarcıyız ve takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Esat Varoğlu, 1987 yılında var olan faiz yasasının dönemin UBP hükümeti tarafından iptal edildiğini, ancak yerine yenisi yapılmayarak halkın yasal korumadan yoksun bırakıldığını, 1995 yılında ise DP-CTP koalisyon hükümeti döneminde o güne kadar yasak olan "Bileşik Faizin" serbest bırakılarak borçluların yıkımına ve mağduriyetine olanak sağlandığını, ancak bu partilerin 2000'li yıllarda yine hükümet olmalarına rağmen bu yanlıştan ısrarla dönmediklerini ileri sürdü.

Aylardır meclisin gündemine faiz yasasını getiremeyen UBP hükümetinin bu konuda samimiyetten uzak bir tavır sergilemekte olduğu izlenimine kapıldıklarını belirten Varoğlu, "Hükümet kanadından sürekli olarak bu yasayı sulandıracak yeni çalışmalar yapılmakta ve sanki de önlerinde çok büyük engeller varmış havası estirilmeye çalışılmaktadır. Hükümetin bu konuda samimi olmadığına ve zamana oynadığına inanıyoruz." diye konuştu.

"MERKEZ BANKASI İLE BANKALAR BİRLİĞİ'NİN ÖNERİSİ TAMAM DEĞİL"

TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, KKTC Merkez Bankası ile Bankalar Birliği'nin hazırlayıp hükümete sunduğu yeni faiz yasasının var olan sorunları ve mağduriyetleri gideremeyeceğini, dahası, ileride yeni faiz mağdurlarının yaratılmasına olanak sağlayacağını savundu.

Varoğlu, Faiz mağduru yaratan etkenlerin başında gelen bileşik faiz (faize faiz)  uygulaması, temerrüt faizi uygulaması ve alınacak faiz miktarının sınırsız olması konuları geldiğini, ancak, hazırlanan taslakta bu üç konuyla ilgili hiçbir düzenleme yapılmadığını belirtti.

TDP'NİN ÖNERİLERİ

TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, TDP olarak bu soruna köklü çözüm getirecek, borçlu ile alacaklı arasında adil denge sağlayacak ve bundan sonra da yeni mağdurların oluşmasının önüne geçecek olan bir Faiz Yasa Tasarısı hazırlayarak 3 Kasım'da meclis başkanlığına sunduklarını anımsattı.

TDP'nin hazırladığı yasa tasarısının içeriği hakkında da bilgiler veren Varoğlu,  yasanın ülkedeki tüm borç ilişkilerinde uygulanacağını, her yıl azami faiz oranı belirleneceğini ve kimsenin bu oran üzerinden faiz oranı belirleyemeyeceğini, alacaklı kim olursa olsun borçluya karşı artık Faize Faiz (mürekkep faiz) uygulayamayacağını, Bileşik Faizin kesinlikle yasaklanacağını, hiçbir alacaklının TL olan borçlarda, borçludan ana paranın 2 katından fazla faiz alamayacağını, dövizde ise 1 katından fazla faiz tahsil edilmesinin kesinlikle yasaklanacağını açıkladı.

Esat Varoğlu ayrıca, borcun şişmesinden ötürü alacaklının ihmali veya kusuru olması halinde alacaklının faiz hakkı düşürüleceğini, yaklaşık 35 yıldır mahkemelerin elinden alınmış olan aşırı faiz oranlarına ve insafsız faiz alınmasına müdahale etme yetkisini bu yasayla mahkemelere tekrar iade edileceğini, faiz yasasına aykırı davranan kim olursa olsun suç işlemiş olacağını ve ağır para cezası ve/veya hapis cezasıyla cezalandırılacağını, ayrıca bu cezalar yanında yasadışı alınan paraların da derhal borçluya geri iade edileceğini açıkladı ve Faiz Yasası'nın, ülkedeki tüm borçlu kişilere uygulanacağını ve aleyhlerine mahkeme emri alınmış kişilerin dahi bu yasadan kesinlikle yararlanacağına dikkat çekti.

 
30 Kasım 2011 Çarşamba 19:06
Okunma: 634
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu