Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Vasiliko'daki Dizel Yakıt Dikelya Ve Moni'ye Aktarılıyor

Vasiliko'daki Dizel Yakıt Dikelya Ve Moni'ye Aktarılıyor

Lefkoşa, 6 Ağustos 11(T.a.k): Güney Kıbrıs'taki Patlamanın Ardından Tamamen Devre Dışı Kalan Vasiliko Elektrik Santrali'nde Bulunan 30 Bin Ton Dizel Yakıtın, Diğer Küçük Santrallerin Bulunduğu Dikelya Ve Moni'ye Aktarılmasına Dün Başlandığı Bildirildi..

 
 
Vasiliko'daki Dizel Yakıt Dikelya Ve Moni'ye Aktarılıyor

Simerini gazetesinin haberine göre, Rum Elektrik Kurumu (AİK) Basın Sözcüsü İoannis Çuloftas yaptığı açıklamada, Vasiliko Santrali'nde bulunan 30 bin ton dizel yakıtın dün tankerlerle diğer santrallere aktarılmasına başlandığını söyledi.

Amerikan şirketinin göndereceği jeneratörün de geçici olarak Dikelya bölgesine yerleştirileceği ve bu jeneratör için de dizel taşınacağını  belirten Çuloftas, Vasiliko Santrali'nin yanında bulun depolardaki mazot miktarının ise 87 bin ton olduğunu belirtti.

Vasiliko Santrali'nin üç biriminin kullanılamaz durumda olmasından ötürü bu mazotların santralde kullanılamayacağını bu yüzden de deniz yoluyla Moni ve Dikelya'ya götürülmeleri için gerekli çalışmaların başlatıldığını da ifade eden Çuloftas; bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için hangi olanakların bulunduğunun dikkatle incelendiğini, henüz incelemenin tamamlanmadığını belirtti.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ SÜRÜYOR

Öte yandan Güney Kıbrıs'ta dün de elektrik kesintisi yaşanırken, önceki günlere göre sürenin iki saatten az olacak şekilde gerçekleştiği belirtildi.

Rum kullanıcılara elektrik tasarrufu yapmaları yönündeki çağrılar yinelenirken, KKTC'den dün Güney Kıbrıs'a verilen elektrik miktarının 60 ila 100 megavat arasında gerçekleştiği ifade edildi.

DİSİ ELEKTRİK ZAMMINI KABUL ETMİYOR

Diğer yandan, siyasi partilere ziyaretlerde bulunarak enerji konusunda bilgi veren Rum Enerji Düzenleme Dairesi (PAEK) Başkan ve heyetinin dün DİSİ ve Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketiyle görüştüğü, DİSİ'nin olası bir elektrik zammının tüketiciye yansıtılmasına kesinlikle karşı çıktığı belirtildi.

Habere göre, DİSİ Milletvekilleri İonas Nikolau ve Lefteris Hristoforu, Vasiliko Santrali'nin Rum hükümetinin hatalarından ötürü yıkıma uğramasının ceremesini kullanıcıların çekmemesi gerektiğini, bunu asla kabul etmeyeceklerini ifade ettiler.

(SB/ KAR)  

 
6 Ağustos 2011 Cumartesi 13:48
Okunma: 592
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler