Ana Sayfa » Kıbrıs » Vatandaş ne yediğini bilmiyor

Vatandaş ne yediğini bilmiyor

Lefkoşa’da bir restoranda yaşanan skandal, gıda güvenliğini yeniden gündeme getirdi. Sektördeki gıda güvenliğini düzenleyen ve 50 TL gibi trajikomik cezalar içeren yasa, “en son 19 yıl” önce tadil edildi

 
 
Vatandaş ne yediğini bilmiyor
Lefkoşa’da bir restoranda yaşanan skandal, gıda güvenliğini yeniden gündeme getirdi. Sektördeki gıda güvenliğini düzenleyen ve 50 TL gibi trajikomik cezalar içeren yasa, “en son 19 yıl” önce tadil edildi

*Hukukçular, gıda güvenliğini düzenleyen “Fasıl 261 Gıda Maddeleri ve İlaçların Satışına İlişkin Daha İyi Kurallar Öngören Yasa”nın günümüz koşullarına göre caydırıcılığı bulunmadığını, çağdışı kalmış, yetersiz bir yasa haline geldiğini belirterek, ivedilikle değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

* Fasıl 261’e göre ‘Gıdanın zararlı bir madde ile karıştırılması’, ‘niteliği düşük’ veya ‘bozulmuş’ gıda satışı yapan işletmeye, ilk kez suç işlenirse, “50 TL para” ve “Kapatma” cezası öngörülüyor. Suçun ikinci kez işlenmesi halinde ise 6 aya kadar hapislik cezası verilebiliyor.

* Res-Bir’in Başkanı Süleyman Gürcafer, sektörde ‘belgesiz’ ve ‘sağlık karnesiz’ yüzlerce işçi çalıştırıldığını vurguladı. Gürcafer, Res-Bir’e kayıtlı aktif 585 restoran olduğunu, bunların yaklaşık 200 tanesinin aidatlarını ödeyemediği için kaçak durumuna düştüğünü ayrıca, 300 civarında da kayıtsız restoranın faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Emine UYSAL  KIBRIS

Lefkoşa’da faaliyet gösteren Lezz Et Dünyası isimli restoranın mutfağında yaşanan skandal, ülkede gıda güvenliğini düzenleyen yasaların ve kontrol sisteminin ne kadar yetersiz olduğunu bir kez daha gündeme getirdi.

Söz konusu restoranın eski bir çalışanının, çiğ tavuk ürünleriyle yaptığı cinsel oyunları cep telefonu ile kaydetmesi ve görüntülerin basının eline geçmesinin ardından patlak veren skandal, restoranın yedi günlüğüne kapatılmasına neden olmuştu.

Ülkede hem basın yayın organlarında hem de sosyal medyada yayınlanan görüntüler toplumda büyük nefretle karşılanırken, gözlerin yeniden gıda sektöründeki hijyen sorununa çevrilmesini sağladı.

Hukukçulara göre, ülkemizde hâlâ yürürlükte olan “Fasıl 261 Gıda Maddeleri ve İlaçların Satışına İlişkin Daha İyi Kurallar Öngören Yasa” en son 19 yıl önce tadil edildi. Hukukçular, bu yasada öngörülen cezaların caydırıcı olmaktan öte, teşvik edici düzeyde trajikomik olduğunu iddia etti.

Fasıl 261, “Gıdanın zararlı bir madde ile karıştırılması”, “Niteliği düşük’ veya “Bozulmuş” gıda satışı yapan işletmeye, ilk kez suç işlenirse, “50 TL para” ve/veya “Kapatma”  cezası öngörülüyor. Suçun ikinci kez işlenmesi halinde 6 aya kadar hapislik cezası verilebiliyor.

KIBRIS’a konuşan Restorancılar Birliği (Res-Bir) Başkanı Süleyman Gürcafer ise sektörde “belgesiz” ve “sağlık karnesiz” birçok işçi çalıştırıldığını açıkladı.

Sorunun ülkemizdeki 28 belediyenin her isteyene restoran açma izni vermesinden kaynaklandığını ileri süren Gürcafer, birliğe kayıtlı ada genelinde aktif 585 restoran olduğunu belirtip, 180 ile 200 civarında aidatlarını ödeyemeyen ve kaçak durumuna düşen restoran olduğunu kaydetti.

Yasaya göre restoranların birliğe üye olmak zorunluluğu olmasına rağmen ülkede 300 civarında kayıtsız restoran olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, restoranların denetiminin Sağlık Bakanlığı’na da bağlı olduğunu söyleyerek, restoranlarda hijyen ve gıda güvenliği ile ilgili denetim sistematik bir şekilde denetim yapıldığını savundu.Erbilen: Yasa 19 yıl önce tadil edildi

Avukat Erdaş Erbilen, Gıda Güvenliği’ni düzenleyen ve çok eskiden yapılmış Gıda Maddeleri ve İlaçların Satışı’na ilişkin Daha İyi Kurallar Öngören Fasıl 261 Yasası’nın mevcut olduğunu ve en son 1995 yılında tadil edildiğini anlattı.

Erbilen, “Çok hafif cezalar içeren, sağlığımızla oynandığı durumlarda çok yetersiz kalan bir yasadır. Belediyeler Yasası altında ise, restoranlar, sağlığa aykırılık tespit edildiği takdirde işyeri kapatılabilir, para cezası kesilebilir” dedi.

Erdaş Erbilen, işyeri çalıştırma izninin iptal edilmesi durumunda, işletmecinin sıfırdan müracaat etmesi gerektiğini belirtti.

Gıda Sağlığı ile ilgili yasanın üç madde altında incelenebilineceğini söyleyen Erbilen, birinci başlıkta, gıda maddesinin satılması niyetiyle zararlı bir hale getirecek herhangi bir madde ile karıştırılmasının suç sayıldığını kaydetti. Erbilen, bu suçun ilk kez suç işlenmesi halinde, “50 lira” para cezası öngörüldüğünü, ikinci tekerrürü halinde ise 6 aya kadar hapislik cezası verilebileceğini ifade etti. Erbilen, 4. maddede ise kalite ve niteliği düşük gıda satılması ve bozulmuş gıda maddesinin satışının yapılması halinde ise yine aynı cezaların öngörüldüğünü anlattı. Erbilen ayrıca, sağlık karnesiz işçi çalıştıran işyerlerinin yazılı olarak tutanakla uyarıldığını ifade ederek,  uyarılara rağmen işyerinin bu yükümlülüğe uymaması durumunda kapatıldığına dikkat çekti.“Yasa çağdışı”

Avukat Erdaş Erbilen, “Cezalardan da görüleceği üzere hiç caydırıcılığı olmayan çağdışı kalmış, yetersiz bir Gıda Güvenliği Yasası’dır. Yasa ivedilikle değiştirilmeli” dedi.

Bu suçun cinayete teşebbüsten farkı olmadığını söyleyen Erbilen, bu suçu işleyerek, halkın sağlığını riske atan kişilerin, bu suçla eşit cezalar alması gerektiğini kaydetti.

Erbilen, “Halk korkuyor. Sebze ve meyveleri olduğu gibi, hazır yemekleri de korkarak tüketiyoruz. Maalesef denetimler yetersiz. Devletin denetim yapabilecek gücünün artırılması gerekiyor çünkü bu suçun tespit edilmesi de zordur. Teknik altyapının da geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

Gürcafer: Sektörde belgesiz işçi çok var

Restorancılar Birliği (Res-Bir) Başkanı Süleyman Gürcafer, sektörde belgesiz ve sağlık karnesiz birçok işçi çalıştırıldığını ve sorunun ülkedeki 28 belediyenin her isteyene restoran açma izni vermesinden kaynaklandığını savundu.

Sektörde belgesiz ve sağlık karnesiz işçi çalıştırılması ile ilgili cezaların caydırıcı olmadığına işaret eden Gürcafer, “Ancak sorunun özü, restoran işletme izninin gerçekten bu mesleği ciddi anlamda yapacak işletmecilere verilmemesidir” dedi.

KIBRIS’a konuşan Gürcafer, birliğe kayıtlı ada genelinde aktif 585 restoran bulunduğunu anlatarak, bunların 180-200’nün de aidatlarını ödeyemeyen ve kaçak durumuna düşen restoranlar olduğunu kaydetti.

Yasaya göre restoranların birliğe üye olmak zorunluluğu olduğuna işaret eden Gürcafer, yaklaşık 300 tane de kayıtsız restoran olduğuna dikkat çekti. Gürcafer, bu restoranları kayıt altına almak için gerekli çalışmalar yaptıklarını da açıkladı.Belediyeler daha dikkatli olmaı

Res-Bir Başkanı Gürcafer, sektörde çok sayıda kaçak işçi çalıştırıldığını ve bu sorunun belediyelerin her talep edene restoran açma izni vermesinden kaynaklandığını anlattı.

Süleyman Gürcafer, “Gerekli koşulları yerine getirmeyen birçok işletme var. İşletme ruhsatını belediyeler veriyor. Belediyelerin denetimleri yetersiz. Herkese işyeri açma izni vermek doğru değildir. Bir devlet dairesindeki memurlar bile ikinci bir iş olarak restoran açabiliyor. Ustalık belgesi, eğitim ve deneyim aranmıyor. Res-Bir’e üye olma koşulu vardır ancak, bu da çoğu belediyeler tarafından uygulanmıyor” şeklinde konuştu.

Gürcafer, açılacak restoranların Res-Bir’e üye olma koşulu konusunda Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu ile olumlu görüşmeler yaptıklarını belirterek, bu sıkıntının aşılması için çaba harcadıklarını söyledi.

“Denetimler konusunda bizden destek istenmedi”

Süleyman Gürcafer, yasaya göre Res-Bir’den bir yetkilinin de denetimlere dahil edilmesi gerektiğini ancak, bu koşulun şimdiye kadar yerine getirilmediğini kaydetti.

Gürcafer, konuyla ilgili olarak “Hiçbir belediye ve kaymakamlık bizden bu konuda destek istemedi. Bundan dolayı denetimlerin yeterli olup olmadığı konusunda bir şey söyleyemem. 28 belediyenin bazıları, kadrolarında gerçekten Gıda Mühendisi istihdam edip ciddi denetimler yapıyor. Lefkoşa da bu belediyelerden biridir” ifadelerini kullandı.

Gürcafer, bu konuda önümüzdeki günlerde bakanlık ile görüşüp, yasadaki koşulların değiştirilmesini talep edeceklerini dile getirdi.“Bir işletmeyi kararlamak basit değil”

Süleyman Gürcafer, Lezz Et Dünyası isimli işyerinin mutfağında ölü tavuğa tecavüz edilmesi ve işyerinin kapatılması olayının medyada yayınlanmasını da kınadı.

Gürcafer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir işletmeyi bu kadar basit karalamak basit değil. Bir çalışan bir ahlaksızlık yaptı. Bunu işyerine mal etmek doğru değil. Eğer kapatma sebebinin tavuğa tecavüzse, bu şekilde kapatmak yasal değil. Bu konuda kapatma yetkisi yok ama başka bir konu varsa, çalışma izinsiz işçi çalıştırdığı söylendi. Kapatma bu yüzden olduğu söylendi. Sebep bu ise yasaldır. Bu personelin yaptığı bir komplodur. Basına bu şekilde yansıması doğru değil.”Güllüelli: Restoranlar sistematik bir şekilde denetleniyor

Öte yandan, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli, restoranların denetiminin Sağlık Bakanlığı’na da  bağlı olduğunu söyleyerek, restoranlarda hijyen ve gıda güvenliği ile ilgili denetim sistematik bir şekilde denetim yapıldığını savundu.

Güllüelli, “Biz yetkin denetim yaptığımızı düşünüyoruz. Toplu tüketim yapılan yerlere denetim yapıyoruz. Çalışanların sağlık karneleri, gıdaların saklanma koşulları, gıdaların saklandığı yerler uygun olması açısından sistematik bir şekilde denetleniyor. Eğer bir olumsuzluk görürsek uyarıyoruz. 15 gün sonra tekrar uyarıyoruz. Uygun olmayan koşullarda saklanıyorsa, sağlığa aykırıysa, gıdalar toplanıyor” dedi.

Güllüelli, Avrupa Birliği müktesebatına uygun olan Gıda ve Yem Yasası’nın meclis alt komitede görüşüldüğünü anımsattı.
 
27 Mart 2014 Perşembe 10:30
Okunma: 1179
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu