Ana Sayfa » Kıbrıs » Vatandaş'ın Tünel Korkusu

Vatandaş'ın Tünel Korkusu

Vatandaşlar “Bize güvenilir yol, alt ve üst geçitler yapın” diyor

 
 
Vatandaş'ın Tünel Korkusu
Kıbrıs-Vatandaşlar, Girne Beşparmak Dağları’nın delinip tünel yapılması fikrine destek vermedi. KIBRIS’ın dün Lefkoşa’da görüşlerini aldığı bir çok vatandaş, “Lefkoşa-Girne arasında tünel yapmak yerine, trafiğin tıkandığı noktalara alt ve üst geçitler yapılsın” dedi.
Vatandaşlar, KKTC’de yolların güvenli olmadığını, eğer masraf yapılacaksa, gereksiz olduğuna inandıkları tünel yerine, güvenilir yollar inşa edilmesini istedi.
Bazı yollarda koruyucu bariyerler olmadığına ve bu yüzden bir çok ölümlü kazanın gerçekleştiğine değinen vatandaşlar, “Tünel yapmayın, masum insanların ölümüne yol açan tehlikeleri ortadan kaldırın” dedi.
Vatandaşlar, özellikle Lefkoşa’da Atatürk Spor Salonu önü, Gönyeli Çemberi ve Başbakanlık ışıkları bölgesinde yaşanan yoğun trafiğin rahatlatılması için alt ve üst geçitlere ihtiyaç duyulduğunu ancak bugüne kadar yetkililerin bunu görmezlikten geldiklerini söyledi.
Yollarımızın Avrupa standartlarında olmadığını da anlatan vatandaşlar, Lefkoşa- Girne ana yoluna tünel yapılması yerine yolların güvenliğinin artırılması, bozuk olan yolların tamiri ve güvenli cep yollar yapılması gerektiğini belirtti.

Vatandaşlar:
Hatice Arpalıklı
Yollarımız yeterli güvenliğe sahip değil; standartlara uygun olmadığı ortada. Buna rağmen Lefkoşa- Girne arasına tünel yapmanın zamanı olmadığına inanıyorum. Bazı yollarımız iyi olabilir ama çoğu bozuk ve araçların artması nedeniyle yoğunluk yaşanıyor. Trafiğin akışının yoğun olduğu bölgelere alt ve üst geçitler yapılması gerekir. Bunlara öncelik verilmesi lazımdır.

Hüseyin Vural Ateşcan
Lefkoşa- Girne arasına tünel yapılması için parayı Türkiye mi veriyor? Parayı Türkiye verir ise o işin ucunda bir şeyler vardır. Bunca yıldır çalıp yiyorlar yine aynisini yapsınlar. Şimdi de tünelimiz mi eksik? Birçok yolumuz çukurlarla dolu, bakımsız dururken bunlara bir çözüm yolu bulacağımız yere şimdi de tünel mi yapılacak? Trafiğin yoğun olduğu yerler olan Atatürk Spor Salonu, Gönyeli Çemberi ve Başbakanlık ışıkları bölgesine üst geçit veya alt geçit yapılması gerekir. Bence bunlar ülke açısından daha faydalı olur. Tünel en son yapılacak iştir. Tünele harcanacak paraların Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa trafiğini rahatlatacak başka projelere yöneltilmesi gerekir. Hükümetin yaptığı icraatlar bence mantık dışıdır. Bu tünel işi de mantık dışıdır. İnşallah başarırlar!

Metin Çiçekseven
Tünel trafiği rahatlatmak için mi yapılıyor? Ne amaçla yapılacak bilemiyorum. Bence şehir içi yollara daha önem verilmesi gerekir. Şehir dışı trafiğinin sıkışıklığı, yapılan ek yollarla bir bakıma giderilmiş görülüyor. Yollarımız standartlarda değildir. Çok eksiklerimiz vardır. Ama eskiye nazaran daha iyi. Yoğunluk olan bölgelere alt ve üst geçitlerin yapılması şarttır. Örneğin Gönyeli kavşağı çok sıkışıyor. Girne- Güzelyurt ve Gönyeli’den gelen araçlar burada yoğun bir trafik sıkışıklığına neden oluyor. Tünelin ne alemi var? Onu ben anlayamadım. Atatürk Spor Salonu, Gönyeli Çemberi ve Başbakanlık ışıkları bölgesindeki trafik sıkışıklığının önce çözülmesi gerekir. Her gün burada yoğunluk yaşanıyor. Bunu hiç kimse görmüyor mu? Tünel açılmasını herhalde Recep Tayyip Erdoğan’dan duydular. Bir tünel de bizimkiler açsın! Tünel açan açana ama millette para var mı diye soran yok! Millette para yok tünele para buluyorlar. Bu işler akıl mantık işi değildir. Canımız sıkılıyor işittikçe bunları.

Erdal Süreç
Öncelikle mevcut yolların daha iyi duruma getirilmesi esas olmalıdır. Tünel yapılması güzel bir şey ama öncelik ülkenin mevcut yollarının durumunun iyileştirilmesidir. Alt yapı eksikliklerinin tamamlanması gerekir. Bugün şehir içerisindeki yollar dahi tamire muhtaç durumdadır. Her taraf çukur. Kavşaklar ve döner kavşaklar sorunludur. Yapılan ana yollar da sorunlar çok. Kazalar başını almış her gün gidiyor. Kazaların büyük çoğunluğunun nedeni alt yapıdan kaynaklanmaktadır. Çok övündüğümüz Girne - Lefkoşa arasındaki yolda ne kadar eksiklik olduğu her gün ortaya çıkmaktadır. Bugün sağlıklı bir şekilde Girne - Lefkoşa yolunu rahat bir şekilde kullanmak olanaksızdır çünkü ortada refüj olmadığı için başkasının yaptığı hata sonucu araçlar diğer şeride geçerek masum insanları öldürmektedir. Bu kadar gerçek her gün karşımızda her gün ölümler yaşanırken bunların üzerine gideceğimiz yerde bu tür hayali projelere yönelmek gerçekçi değildir. Eğer bu ülkeye yatırım yapmak isteyen ve bu yönde çaba harcamak isteyen varsa öncelikle altyapıların ve mevcut yolların daha iyi duruma gelmesi mücadelesi vermelidir. Bakanlarımızın geçen gün tünel projesini dinlerken takındıkları tavrı gördüğümde de gerçekten üzüldüm. Biri olsun çıkıp, ‘gerçekten ülkemizde gerek havaalanlarımız, limanlarımız ve yollarımız çağdışı ve ilkeldir. Bunların öncelikli olması gerekir’ diyemedi. Hayal dünyasında yaşıyoruz.

İrfan Gökaydın
Ekonomik krizin yaşandığı, işsizliğin arttığı ülkemizde tünel yapılması biraz tuhaf kaçar. Gençlerimiz her geçen gün ülkemizden göç ediyor. Tünel yapılması bence çok yanlış bir şeydir. Bu paranın başka yerlere harcanması gerekir. Yollarımızdaki altyapı bazı yerlerde yetersizdir. Sıkışıklık olan bölgelere üst ve alt geçit yapmaları gerekir. Tünelin bence zamanı değildir. Girne ile St. Hilarion arasındaki bölgeye benim dayım teleferik yapıyordu ama ömrü yetmedi. O yapılsa daha iyi olur!

Mahmut Karakurt
Yollarımızda her gün kazalar oluyor. Yollarımızın alt yapısı yetersiz olduğu için trafik de düzenli olarak akmıyor. Yolların standartların dışında olması kazalara da neden oluyor. Herkesin evladı yollarda boşu boşuna ölüyor. Bunları hiç görmüyorlar mı? Tünel de yapılabilir. Ama, bunun yerine yolların daha güvenli olmasını sağlamak gerekiyor. Yollara refüjler ve alt ve üst geçitler yapılması şarttır. Gönyeli Kavşağı’nda, Kiler Market önünde çok fazla kaza oluyor. Cep yollara önem verilmemiş. Önce bunları halledelim, sonra tüneli açarız.

Durmuş Kaynak
Lefkoşa - Girne yoluna yapılacak tünel ülkeye ve ülke insanına ne kâr getirecek.? Yollar bize yeterli değil mi? Girne - Lefkoşa yolu zaten var. İkinci bir yol veya tünel yapılırsa bundan halkın ne kazancı olacak ki? Erken gelip gidecek! Yollarımız güvenli değil. Özellikle tıkanan yollara alt veya üst geçiş yapılması gerekir. Orta bölümlere refüj yapılması şarttır. Trafiğin akışı çok kötü. Yollarımız standartlarda değildir. Gerekli önlemler alınmıyor. Yolların düzeltilmesine veya modern hale getirilmesine daha fazla ağırlık verilmesi şarttır.

Yılmaz Kalaycılar     
Girne - Lefkoşa arasına tünel yapılacağını duyduk. Yapılırsa güzel bir şey olur. Oldu olacak biraz alçaktan kazsınlar da Lefkoşa’ya denizi da getirsinler. Yıkanırız. Girne sahillerine gitmek zorunda kalmayız! Girne’ye denize gitmeyiz ve Lefkoşa’da yıkanırız! Ciddi olmak gerekirse, yollarımız güvenli değildir ve standartların dışındadır. Güney Kıbrıs’a ve Avrupa’ya göre yollarımız çok kötü. Yollarımızda orta refüjler yok. Alt ve üst geçitler de yapılması gerekir…

Naim Akyol
Parayı boşu boşuna atacakları yer arıyorlar onun için tünel yapmaya karar verdiler herhalde. Çünkü, düz güzel bir yol varken niye tünel yapacaklar? Yollarımızda herkes kendi aklını kullanıp sürerse kazalar olmaz. Avrupa veya Güneye göre yollarımız özellikle ara yollar iyi değildir. Trafiğin akışının sağlanması için alt ve üst geçitlere ihtiyaç vardır. Alt geçitler yanında cep yollar yapılması şarttır. Bu zamanda ekonomik sıkıntıda paraya dikkat etmeleri gerekir.
 
29 Haziran 2011 Çarşamba 14:01
Okunma: 1015
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu