Ana Sayfa » Kıbrıs » Vatandaşlık konusu meclis gündeminden düşmüyor

Vatandaşlık konusu meclis gündeminden düşmüyor

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, sendikacıların salona boş cüzdan savurması nedeniyle verdiği kısa aranın ardından yeniden toplanarak Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı. Tasarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, "Evlikler dışında vatandaşlık verilmemli" dedi.

 
 
Vatandaşlık konusu meclis gündeminden düşmüyor
ADEM: “TASARI ÇARE DEĞİL, FELAKET ÜSTÜNE FELAKET ÜRETECEK”

“YABANCI İŞGÜCÜ GETİRİLMESİNDE KOTA UYGULANMALI”

“SİGORTALAR KURULDUĞUNDA EMEKLİ YAŞI 60’TI. 50’YE DÜŞÜRÜLÜRKEN PRİMLER YÜKSELTİLMİŞTİ. ŞİMDİ HEM YAŞ HEM PRİMLER YÜKSELTİLİYOR”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, sendikacıların salona boş cüzdan savurması nedeniyle verdiği kısa aranın ardından yeniden toplanarak Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı. Tasarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem uzun bir konuşma yaptı. Adem, Sosyal Güvenlik, Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı’yla ilgili tasarıların geri çekilmesini istedi; aksi taktirde Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini savundu.

CUMHURBAŞKANI’NIN MAL VARLIĞI

Adem, konuşmasının başında Cumhurbaşkanı’nın mal varlığı konusunda daha önce ortaya koyduğu argümanlara yeterince yanıt verilmediğini belirterek, yeniden konuyu gündeme getirmek istediğini söyledi.

Sonay Adem, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yurt dışında malı olduğunu, geçtiğimiz günlerde Meclis Başkanı’nı arayıp verdiği bilgide öğrendiklerini kaydederek, Eroğlu’nun “banka hesabındaki 2.5 trilyon lirayla ilgili yurt dışında mal sattığını ve bunun işlemlerinin tamamlanmasını beklediğini; tamamlandıktan sonra bilgileri Meclis Başkanlığı’na vereceğini söylediğini” ancak bunun da yasaya aykırı olduğunu, çünkü Mal Bildirimi Yasası’na göre mal varlığındaki değişimlerin 30 gün içinde Meclis’e bildirilmesi gerektiğini öne sürdü.

Adem, “Derhal, hatta bugün Başkanlık Divanı toplanmalı ve Sayın Eroğlu’nun mal bildirim zarfını açıp okumalı ve beyan edilen durumla ilgili bir karşılaştırma yapması gerekiyor” dedi.

Sonay Adem, oy satın alınmasıyla ilgili Kıbrıslı gazetesinde yayımlanan habere değinerek, bu konuda Başsavcılık’ın soruşturma başlatmasını istedi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın bütçe açığının azaltıldığına dair sık sık demeçler verdiğini belirten Adem, daha bu sabah Kar - İş’in öğrenci taşımacılığı karşılıklarını alamaması nedeniyle eylem yaptığına işaret etti. Hükümetin her on günde bir akaryakıta zam yaptığını ama taşımacıların 4 aydır ücretlerini alamadığını kaydeden Sonay Adem, hükümetin otobüs işletmecilerine “gidin Vakıflar Bankası’ndan borç alın, biz sizi ödeyince de borcunuzu kapatırsınız” şeklinde bir öneri sunduğunu; bunun asla kabul edilemeyeceğini söyledi.

Adem, devletin sorumluluklarını yerine getirmediğini; öğrencilere burslarını da ödemediğini ama öte taraftan “ekonomi iyiye gidiyor” diye övündüğünü savunarak, “Böyle bir rezalet olamaz” diye konuştu.

“EVLİLİKLER DIŞINDA VATANDAŞLIK VERİLMEMELİ”

Ülkede önemli oranda kayıt dışılık bulunduğunu kaydeden Sonay Adem, Bakanlar Kurulu’nun da her hafta vatandaşlık dağıttığını; bakanlık kararıyla da çok sayıda yurttaşlık verildiğini; bunun da ülkede kaotik zemin yarattığını belirtti. Bunun ülkede daha büyük tepkisel sonuçlara neden olacağını ifade eden Adem, evlilikler dışında vatandaşlık verilmesinin önüne set çekilmesini; derhal yeni yurttaşlıklara son verilmesini istedi.

Adem, hükümetin Sosyal Sigorta emeklilerini ödeyebilmek için her ay özel bir bankadan borçlanmak zorunda kaldığını kaydetti.

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Meclis’ten geçerse de çare üretmeyeceğini aksine felaket üstüne felaket ekleneceğini savunan Sonay Adem, “Ekonominin dibe vurduğu dönemde insanları söğüşlemenin yolunu arıyorsunuz. Sinek uçmayan esnaftan daha fazla para almak için primleri artırıyorsunuz” dedi.

Emeklilik yaşı yükseltilen ülkelerin hiçbirinde primlerin artırıldığının görülmediğini kaydeden Adem, üstelik ekonomik kriz yaşanırken böylesi tedbirlerin aklın alabileceği şeyler olmadığını söyledi.

Adem, “’Sıkışınca nasılsa Türkiye ödeyecek’ diye düşünüyorsanız çok yanılırsınız” diyerek akıl ve mantıkla adımlar atmak gerektiğini ifade etti. Hükümetin ekonomiyi çok kötü yönettiğini savunan Adem, 2008’den bu yana Sosyal Sigortalar’daki aktif sigortalı ve emekli sayılarını yorumladı ve prim yatıran azalırken emekli sayısının arttığına işaret etti.

Bu konunun kayıt dışı yaşamın kayıt altına alınmasıyla çözümlenebileceğini belirten Sonay Adem, alınan önlemlerin yetersiz kaldığını ifade etti. 12 belediyenin çalışanlarının sigorta; 15’inin ise İhtiyat Sandığı yatırımlarını yapmadığını belirten Adem, kendi sorumluluklarını yapmayan hükümetin özel sektöre ihtiyat sandığı ve sigorta yatırımlarını yapmaları için nasıl baskı yapacağını sordu.

“BELEDİYELER REFORMU SÜRATLE YAPILMALI”

Adem, belediyeler reformunun süratle yapılması gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde küçük belediyelerin daha da büyük zorluklara gireceğini söyledi.

“YABANCI İŞGÜCÜNDE KOTA UYULAMASINA GEÇİLMELİ”

Son yıllarda 7 bin işyerinin kapandığını, yeni açılan işyerlerinin de olduğunu ama 6 bin 616 işyerinin bütçe rakamlarındaki tablolara göre sosyal güvenlik yatırımlarını yapmadığını ve haksız rekabet oluşturduğunu kaydeden Sonay Adem, ülkede işsiz sayısının da arttığını; yabancı işgücü getirilmesinde kota uygulamasına geçilmesi gerektiğini anlattı.

CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, af çıkacak diye bir yıldan fazla zamandır kaçak yaşamla mücadele edilmediğini; bazı iş kesimlerinin de bundan ciddi oranda nemalandığını kaydetti.

TC Büyükelçisi’nin, ciddi suç işleyenler hariç hiç kimsenin sınırdışı edilmemesini istediğini; bu yöndeki demecinin basında da yer aldığını belirten Adem, Polis sivil idareye bağlanmadığı sürece ciddi bir denetim yapılmasının mümkün olmadığını öne sürdü.

Emek piyasasından yerli işgücünün çıkarılması için ciddi baskı olduğunu savunan Adem, KOBİ’lerin de engellendiğini; Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile birlikte denetimler yapılmasını istedi. Haksız rekabet ortamının ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Adem, muhaceret polisinin ilçelerde de konuşlanması ve ülkeye girişlerde 3 ay vize verilmesine artık son verilmesi gerektiğini söyledi.

Sonay Adem, kaçak işçi çalıştıranlara ihalelere katılamama cezası gibi önlemler getirilmesi gerektiğini kaydederek, yerli işgücü istihdamını teşvik için önerilerde de bulundu; sosyal güvenlik fonunun bu amaçla kullanılabileceğini belirtti.

Nitelikli ara eleman yetiştirmenin önemini vurgulayan Adem, bu konuda yapılacak çalışmalara CTP’nin destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Adem, sosyal güvenlik fonlarının batırıldığını belirterek, hükümeti eleştirdi ve bugünkü durumda sosyal güvenlik sisteminin ileriye götürülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

“YÜZÜNÜZE KALBUR DA KOYSANIZ HALKIN İÇİNE ÇIKAMAYACAKSINIZ”

Doğacak sonuçlardan dolayı üzüntülü ve kaygılı olduğunu ifade eden Sonay Adem, tasarıyı oyalamak niyetinde olmadıklarını ama yasa geçince yılbaşından sonra ortaya çıkacak “manzarayı” gördüğünü; “hükümetin yüzüne kalbur bile koysa halkın içine çıkamayacağını” iddia etti.

“Türkiye dayattı, geçirelim” diye düşünülmesinin de hükümeti kurtarmayacağını ifade eden Adem, “Çünkü ortadadır ki sosyal güvenlik sistemini yıkan, kuyusunu kazan sizden başkası değildir” dedi.

“PERVASIZCA DAĞITILDI”

Tasarının, sigortalılara prim artışı getireceğini, ama sosyal sigorta fonundan alması gereken maaşın da altına düşeceğini kaydeden Adem, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne “ağır darbeler vurulduğu” için hiçbir adım atılamadığını anlattı. “Geçmişte birçok avanta sağlandığını, UBP’nin habire dağıttığını; bugün ise insanların ağladığını” savunan Sonay Adem, özetle “O günlerdeki pervasızlık yüzünden bugün gelinen noktada gidişat gerçekten çok kötü. Bu günahların ödenmesi mümkün mü?” dedi.

“SİGORTALAR KURULDUĞUNDA EMEKLİ YAŞI 60’TI”

CTP Gazimağusa Milletvekili Adem, tasarıyla emeklilik yaşının 50’den 60’a çıkarılacak olmasıyla ilgili de, 50 yaşın emeklilik için erken olduğunun düşünülebileceğini, ama bu rakama nasıl gelindiğine bakmak gerektiğini söyledi. Sosyal Sigortalar ilk kurulduğunda emeklilik yaşının 60 olduğunu ama 1985’te seçimler sırasında konuyla ilgili tartışmalar yaşandığını; UBP’nin 50 yaşında emekliliği getirirken primleri de yükselttiğini anlattı. Adem, kurucu mecliste Lütfi Özter ile dönemin Maliye Bakanı Mehmet Bayram arasında geçen tartışmalı diyalogdan da alıntılar yaptı.

“HEM YAŞ, HEM PRİM ORANLARI YÜKSELİYOR”

Bugünkü tasarıyla hem yaşın, hem prim oranlarının arttığına işaret eden Adem, “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?” diye sordu. İşsizlik parası alınmasının neredeyse imkansızlaştırıldığını, diğer hakların da geriye götürüldüğünü savunan Sonay Adem, bu yaklaşımları kabullenmenin doğru olmadığını ve üzüldüğünü söyledi.

Adem, geçen yılların yanlış politikalarının cezasının yurttaşlardan alınan bir yapı kurulduğunu öne sürdü.

Tasarıda toplu sözleşme hakkının kaldırılmasının Anayasa Mahkemesi’nden dönecek bir düzenleme olduğu görüşünü de ifade eden Sonay Adem, hükümetin tutarsız ve çelişkilerle dolu yasalar yaptığını savundu.

MESAİ SAATLERİ… “HER HALUKARDA ARA DİNLENME SÜRESİ VERİLMELİ”

Adem, kamuda uygulanan mesai saatlerine de değindi ve ILO sözleşmelerine göre, tek mesai olsa da, her halukarda çalışanlara ara dinlenme süresi verilmesi gerektiğini söyledi. Adem, bu konuda hükümetin süratle adım atması gerektiğini belirtti.

“GERİ ÇEKİN… AKSİ HALDE ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN DÖNER”

Sonay Adem, tasarıların geri çekilmesini istediklerini belirterek, komitede Anayasa’ya aykırı olmayacak şekilde düzenlenerek Meclis Genel Kurulu’na getirilmesini istedi. Adem, “aksi halde Anayasa Mahkemesi’nden dönecek bu tasarıların büyük tartışmalara yol açacağını” söyledi.

Tüm kesimlerin elini taşın altına koymasını isteyen Sonay Adem, “hükümetin geleceği göremediğini; uzatılan ellerinin karşılık bulmaz, kendilerini dinlemezse hükümetin gelecek yıl yanında kimseyi bulamayacağını; halkın tepkisinin büyüyeceğini” öne sürdü. Adem, “Çağrımıza kulak verin, birlikte bir çıkış yolu bulalım” dedi.

Adem’in uzun konuşmasının ardından DP Genel Başkanı Serdar Denktaş söz aldı.

 
26 Aralık 2011 Pazartesi 17:19
Okunma: 658
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu