Ana Sayfa » Kıbrıs » "Vatandaşlık Olmadığı İçin Tecavüz Oluyor"

"Vatandaşlık Olmadığı İçin Tecavüz Oluyor"

Vatandaşlık, çalışma yaşamı, çevre ve fiber optik hat konusu konuşuldu

 
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda dördüncü gündem dışı konuşmayı CTP/BG Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, "vatandaşlık ve çalışma yaşamı" üzerine yaptı.

Ülkede kaçak durumda olanların, ülke dışına çıkartılması gerektiği üzerinde duran Yorgancıoğlu, "İnsanlar sahte kimliklerle bu ülkeye gelip tetikçilik yapıyor. Bu ülkeye gelip iş bulmadığı için hırsızlık yapıyor, ırza tecavüzden tehir ediliyor. Hizmetli olarak girdikleri evlerin eşyalarını çalıyor" dedi.

Yorgancıoğlu, yasa dışı olarak 10 yıl ülkede kalan bir kişinin affedilerek vatandaş yapılmasının, yasal yollarla yıllardır adada bulunanlara haksızlık olduğunu dile getirerek, yasaya uyanlarla uymayanların aynı kefeye konulamayacağını vurguladı.

Anayasa'nın ekonomik konularında ivedilik varsa Bakanlar Kurulu'na yasa gücünde kararname çıkarma yetkisi vermekte olduğunu belirten Yorgancıoğlu, hükümeti çıkarılan yasa gücünde kararnameler konusunda eleştirdi.

Hükümetin hazırladığı yasa gücünde kararname ile af çıkarmakta olduğunu savunan Yorgancıoğlu, kaçak yaşamla yasal yaşamı eş tutmanın doğru olmadığını, yasaya uyanla uymayanın aynı kefeye konamayacağını söyledi. Yorgancıoğlu, ülkenin çalışana ihtiyacı varsa bunun denetimli gelmesi gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, muhalefetin bunun yapılmasına izin vermeyeceğini de kaydetti

Yorgancıoğlu, vatandaşlıklar konusunda değişikliğe ihtiyaç olduğunu ancak bunun vatandaş yapılanların kendi nüfusunu ikiye katlamayacağı bir değişiklik olması gerektiğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yorgancıoğlu'nun konuşmasında sanki ülkede ilk defa af çıkıyor havası bulunduğunu söyledi.

Kaçak işçilerin daha önce dışarıya çıkarak ön izinle ülkeye yeniden döndüğünü belirten Çavuşoğlu, "Burada beyaz kimlik kartı ya da aftan yararlanacak kişilere sağlanacak hak, yasal çerçeveye girmeleridurumunda kazanılacak. Çalışma izni çıkarmayanlar bu kapsama girmez" dedi.

Kendilerinin bir ilk olarak, siyasi partilere göre değişen bir yapı değil, en üst düzeyde bir mutabakat öngördüklerini ifade eden Çavuşoğlu, yapılan çalışmaların henüz tamamlanmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, kendi göreve geldiğinden beri 178 kişinin ihraç edildiğini, bunun da prosedürün devam ettiğini gösterdiğini söyledi. Çavuşoğlu, yapılan yakıştırmaların doğru olmadığını da belirtti.

EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da, Karpaz Bölgesi ve çevre ile ilgili konuştu.

TDP'nin evrensel değerleri olduğunu ve buna göre hareket ettiğini kaydeden Emiroğluları, kimsenin TDP'nin işkenceye karşı çıkmayacağını düşünmemesi gerektiğini belirtti.

Emiroğluları, "vatandaşlık ve af konularında Çavuşoğlu'nun elini çabuk tutması gerektiğini, 10 gün içinde bunu yapıp burada olan kişileri Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermeleri için yollayacağını" savundu.

Yenierenköy'de balıkçı limanının karşısındaki koya belediye başkanının çevre düzenlemesi yaparak koyu mahvettiğini ileri süren Emiroğluları, kaymakamın buna müdahale etmemesini de eleştirdi.

Orada sahile inen yol olmasına rağmen yürüyüş yolu yapılarak çevrenin mahvedilmekte olduğunu savunan Emiroğluları, kaymakamın görevden alınması gerektiğini öne sürdü.

Yapılanları fotoğraflarla milletvekillerine gösteren Emiroğluları, hükümeti ve ilgili bakanları göreve çağırdı.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye'deki seçimlere kadar hükümetin vatandaşlık ve af konularında yasa geçireceği söylemini hayranlıkla izlediğini söyledi.

Erenköy Belediyesi'nin yaptığı yolun hemen durdurulduğunu, ancak geçen sürede doğaya tahribat yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, oranın sürekli kontrol edildiğini söyledi.

Bir belediye başkanının yasa tanımadan uygulama yapmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, yerinde inceleme de yapacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, kahraman olmaya ihtiyacı olmadığını, görevini yapmakta olduğunu söyledi.

Mehmetçik Belediyesi'nin bütçesinin geçirilmesini istediğini, ama olmadığını, olayın orada tamamen belediye başkanı ve meclis üyeleri arasında olduğunu anlatan Çavuşoğlu, bu konuda önlem almak gerektiğini, bir otoritenin müdahale hakkı olması gerektiğini söyledi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, Hristofyas ve Hrisostomos'un söylemleri ile ilgili konuştu.

Rum tarafında yapılan seçimlerin Rum siyasi partilerinin Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak gördüklerini ve azınlık hakları vermek istediklerini gösterdiğini vurgulayan Töre, Hristofyas'ın da açıklamaları ile Türkiye'yi tehdit ettiğini anlattı.

Hristofyas'ın söylemlerinin ırkçılık ve hakimiyetçilik koktuğunu kaydeden Töre, Türkiye ile işbirliği yapmanın Türkiye'nin elini öpmek olarak algılandığını kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının, Türk halkının bir parçası olduğunu ve milli davanın birlikte yürütülmekte olduğunu belirten Töre, Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin nüfusunu 89 bin, kendi nüfuslarını ise 600 bin olarak gösterdiklerini söyledi.

Kıbrıs Türk tarafındaki politikaların devam etmesi, nüfus ve toprak konusunda dikkatli olunmazsa eninde sonunda azınlık olunacağını belirten Töre, kriminal suç işleyenlere devletin gereğini yapması gerekirken, vatandaşlık konusunda dünyadaki uygulamaların yapılması gerektiğini ifade etti.

Rumların sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin devamını istediğini ve bir anlaşma olacaksa sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" altında olacağını söylemekte olduğunu belirten Töre, Avrupa Konseyi'nin bile Rumları ırkçılıkla suçladığını, bunlara Kıbrıslı Türklerin de dikkat edip dikkat çekmesi gerektiğini, Rumların yaklaşımının değişmediğini söyledi.

Töre, KKTC'nin nüfusunun 264 bin olduğunu da ifade etti.

FELLAHOĞLU

CTP/BG Milletvekili Kadrı Fellahoğlu da, Fiber Optik Hat ile ilgili konuştu.

Konunun muhatabının Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olduğunu, "geçen haftaki gibi yurtdışında olması nedeniyle konuşmasını yapacağını ve gelecek hafta da tekrarlayacağını" belirten Fellahoğlu, Türktelekom'un özelleşmeden Telekomünikasyon Dairesi ile iyi ilişkiler kurduğunu ancak özelleştirmenin ardından durumun değiştiğini söyledi.

Yapılan bir protokol ile Türktelekom'un ikinci bir fiber optik kablo çekmekte olduğunu belirten Fellahoğlu, niçin özel bir şirketle protokol imzalandığını sordu.

Protokolü görmek istediklerini belirten Fellahoğlu, "Bize göre burada yasal bir suç var. Hangi yasaya göre bu özel şirkete hat çekme yetkisi verildi?" dedi.

Devletin özel bir şirketle protokol yapamayacağını savunan Fellahoğlu, burada ciddi bir yasadışılık olduğunu savundu.

Bu hatta dinleme cihazları yerleştirilmeyeceğini kimin garanti edeceğini soran Fellahoğlu, devlet otoritesinin denetiminin bulunmadığını ileri sürdü.

KKTC'de bir fiber optik kablo bulunurken Güney Kıbrıs'ta 7 - 8 tane olduğunu ve bu sayıya KKTC'de de ihtiyaç olduğunu belirten Fellahoğlu, ancak bunun özel bir şirket tarafından devlet otoritesi olmadan yapılmaması gerektiğini söyledi.

Fellahoğlu, hazırlanmakta olan elektronik haberleşmeyle ilgili yasa tasarısından bazı maddeleri de okuyarak, "yasa tasarısının aynen geçmesi halinde Bakanlar Kurulu'nun sabit telefona da lisans hakkı verme yetkisi olacağını, bu olursa telekomünikasyonun 3 ay içinde kapanabileceğini" savundu.

Fellahoğlu, bunların olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını da kaydetti.

Meclis Genel Kurulu bir sonraki toplantısını 6 Haziran Pazartesi günü yapacak.tak

 
2 Haziran 2011 Perşembe 18:51
Okunma: 692
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu