Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ve Hristofyas Patladı: "yeter Artık, Usandım"

Ve Hristofyas Patladı: "yeter Artık, Usandım"

Muhalefetin Meclis Kararına Karşılık "başkanlık Açıklaması".

 
 
Ve Hristofyas Patladı:
MUHALEFET, HRİSTOFYAS'IN ZAAFİYETLERİNİ ÖNE ÇIKARMAYA BAŞLADI


SİYASİ PARTİLER DİKO'NUN KURTULUŞ HÜKÜMETİ ÖNERİSİNİ GÖRÜŞMEYE BAŞLIYOR


Lefkoşa, 8 Ekim 11 (T.A.K.): AKEL dışındaki siyasi partilerin, Polis Poliviu'nun RMMO deniz üssündeki patlamayla ilgili raporunu açıklamasının ardından istifasını talep ettiği ve dün de, Kıbrıs müzakerelerinde pazarlık (al-ver) prosedürüne başlamayı kabul etmemeye ve Ekim sonunda New York'ta yapılacak üçlü görüşmenin ertelenmesini istemeye çağırdığı Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas çileden çıktı, sinirli bir şekilde "Yeter artık, partilerin saldırılarından usandım" dedi.


"YETER ARTIK, USANDIM"


Haravgi "Görevimi Yapacağım... Başkan Hristofyas: 'Herhangi Bir Başkanın Görev Süresi Dolmadan Hiç kimsenin Halkın Verdiği Yetkiyi Sorgulama Hakkı Yoktur" başlıklı manşet haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Rum muhalefet partilerinin kendisine yönelik eleştiri ve istifa çağrılarına yanıt verdiğini yazdı.


Habere göre muhalefet partilerinin;  Kıbrıs sorununda al-ver sürecine girilmesini reddetmesi ve üçlü görüşmenin ertelenmesini istemesi çağrılarının hatırlatıldığı Hristofyas "Kimsenin, halkın verdiği yetkiyi sorgulama hakkı yoktur. Anayasa'nın verdiği ve halktan aldığım yetkiyi kullanacağım. İstifamı talep eden siyasi partiler ne istiyor? Bugünkü görüşmede hiçbir al-ver olmadı" dedi. 


"Müzakere yapıyoruz demek, biz gidip kendi tezlerimizi ortaya koyuyoruz, onlar da gelip kendi tezlerini ortaya koyuyor ve kalkıp gidiyoruz demek değil" diyen Hristofyas muhalefet partilerini yorumlamaktan kaçınarak şunları söyledi:


"Yeter artık! Ben partilerin saldırılarından usandım. Her biri olguların olgunlaşmasını beklesin. Bana, olguları neden olgunlaştırmıyorsun mu diyorlar? Ben Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'ndan kaynaklanan ve halkın bana verdiği yetkiyi kullanıyorum. Kimsenin de bir başkanın görev süresi dolmadan önce bu yetkiyi sorgulama hakkı yoktur."


Fileleftheros haberi "(Partilere) Kapıyı Kapattı... Başkan Hristofyas Sinirli ve Baskı Altında, Tavsiyelere Sert Tepki Gösterdi... Hükümet Cephesinden İnisiyatifler... Muhalefetten İlk İstişareler" başlık ve spotlarıyla manşete çekti.


Rum iç cephesindeki olumsuz ortamın, iktidar ve muhalefet arasındaki sürekli çatışmaların "kırmızıya vurduğunu" yazan gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, neredeyse her yönden gördüğü baskılardan rahatsız olarak dün, muhalefet partilerine tepki gösterdiğini yazdı.


Gazete Hristofyas'ın eski ortakları DİKO ve EDEK'in 30-31 Ekim'de New York'ta yapılacak üçlü görüşmenin ertelenmesini istemesi tavsiyeleri üzerine dün "patladığını" ve dünkü görüşme sonrasında Köşk'e dönüşünde muhalefet kanadının tamamını ima ederek; "partilerden usandım" dediğini kaydetti.


MUHALEFETİN MECLİS KARARINA KARŞILIK "BAŞKANLIK AÇIKLAMASI"


Hafta itibarıyla hem hükümet hem de muhalefet kanadından çeşitli hareket ve inisiyatifler alınacağının aşikâr olduğu belirtilen habere göre hükümet cephesinin, Rum meclisindeki görüşmenin ardından yapılması beklenen Başkanlık açıklamasının ötesinde bazı hareketler kotarması bekleniyor. Sorumluluklarını üstlenip istifa etmedikçe Hristofyas'la uzlaşı zemini olmadığı sonucuna varan muhalefet cephesi, bundan sonra atılacak adımları tartışmaya başlayacak.


Muhalefet kanadı, Perşembe gününe kadar, kritik konulardaki zafiyetlerine vurgu yaparak Hristofyas'ın istifa etmesi talebinde diretecek, Perşembe günü ise Polis Poliviu'nun raporunun ele alınacağı Rum Meclisi Genel Kurulu'ndan Hristofyas'a sorumluluklarını üstlenerek Rum Yönetimi Başkanlığı'ndan istifa çağrısı yapılacak bir karar çıkarılacak.


Rum Başkanlık Köşkü ise siyasi partilerin büyük çoğunluğunun bu isteğine bir Başkanlık Açıklaması ile yanıt vermeye hazırlanıyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün "Başkan Hristofyas yeniden Kıbrıs halkına seslenerek şekillenen olguları izah edecek" dedi.


"Başkan çok yakında kararlar alacak ve bunları Kıbrıs halkına açıklayacak" diyen Kiprianu topu Hristofyas'ı eleştirenlere atarak; "İlgilendikleri ülkenin iyiliği mi yoksa Dimitris Hristofyas'ı uzaklaştırarak başka maksatlar mı, göreceğiz" ifadesini kullandı. Kiprianu muhalefet partilerinin yaptığının siyasi darbeden başka bir şey olmadığı görüşünü ortaya koydu.


MUHALEFET, HRİSTOFYAS'IN ZAFİYETLERİNİ ÖNE ÇIKARMAYA BAŞLADI


DİSİ Hristofyas'ın istifası talebinde dün de devam etti. Parti Başkanı Nikos Anastasiadis son olguların, bir liderin zafiyetlerini ortaya koyduğuna işaret ederek "en kötüsü de Cumhurbaşkanlığı kurumunun yıkılmasıdır" derken parti başkan yardımcısı Averof Neofitu ise şu soruları yöneltti:


"Başkan, barut dolu 98 konteyner meselesini yönetemezken büyük konuları nasıl yönetebilir? Beşar Esad'a, barutları geri göndereceği sözünü veren Hristofyas AB'ye hangi itibarla başkanlık edecek?  Hristofyas'ın istifasını talep eden siyasi partiler halkın yüzde 70'ini temsil ediyorken AKEL hangi siyasi darbeden söz ediyor?"


DİKO Hristofyas'ın yalnız Poliviu'nun raporundan dolayı değil Kıbrıs sorunu ve ekonomi konularında izlediği politikalardan dolayı da istifa etmesi gereğine vurgu yaptı. DİKO Hristofyas'a; üçlü görüşmenin ertelenmesini istemesi çağrısını da yeniledi.


EURO.KO Hristofyas'a ve AKEL'e partinin değil ülkenin çıkarına hizmet etmeleri çağrısında bulundu. Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas "Hristofyas'ın önünde iki yol var: birincisi vatansever şekilde davranıp istifa etmek; ikincisi de bugünkü yıkıcı sürece devam etmek" dedi.


EDEK ülkede siyasi kriz devam ederken BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon,  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın New York'taki üçlü görüşmeyi yapmasının "çok tehlikeli olduğunu" vurguladı.


Parti Sözcüsü Dimitris Papadakis "Başkan Dimitris Hristofyas'ın Poliviu'nun, kendisine çok ciddi kişisel ve kurumsal sorumluluk yüklediği raporuna itiraz etmesinin sonucu olarak ülkede siyasi kriz yaşanıyor" dedi. Rum Ulusal Konseyi'nin atıl bırakılması dolayısıyla bir görüş birliği oluşturulamadığına işaret eden Papadakis müzakerelerde de hiçbir özlü ilerleme kaydedilemediğine bunun Kıbrıs Rum tarafının tezlerinin daha da gerilemesi tehlikesini doğurduğuna dikkat çekti.


SİYASİ PARTİLER DİKO'NUN KURTULUŞ HÜKÜMETİ ÖNERİSİNİ GÖRÜŞMEYE BAŞLIYOR


DİKO'nun, AKEL de dâhil olmak üzere bütün siyasi partilere ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a yaptığı, ulusal kurtuluş hükümeti kurulması önerisi temelinde yarın itibarıyla partiler arası diyalog başlayacak. Bu çerçevede DİSİ ve DİKO heyetleri görüşecek. DİKO'nun diğer partilerle de benzer görüşmeler yapacağı yönünde bilgiler var.


AKEL önceki gün DİKO'ya; Hristofyas'ın görev süresinin sonuna kadar başkanlık makamında kalması şartıyla, önerisini görüşmeye hazır olduğunu iletti.


Simerini haberi manşetten "Hükümet-Muhalefet Arasındaki Ortam Patlayıcı... DİKO ve EDEK New York Görüşmesinin Ertelenmesini İstiyor... Dimitris Hristofyas: Partilerin Saldırılarından Usandım" başlığıyla aktardı.


Gazete Rum siyaset dünyasından "barut kokuları" yükseldiği, iktidar ile muhalefet arasındaki ortamın "patlayıcı olduğu" yorumunu yaptı.


Politis haberi "Başkan Öfkeli... Partilerin Tavrı Konusunda 'Artık Yeter, Usandım' Dedi" başlığıyla okurlarına aktardı.


Alithia "DİSİ ve DİKO Bundan Sonra Atılacak Adımları Bulacak... Başkan İstifa Etmiyor, Partilerin Saldırılarından Usandığını Söylüyor" başlığını attı.


(ŞA/HA)


 
8 Ekim 2011 Cumartesi 14:35
Okunma: 695
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu