Ana Sayfa » Kıbrıs » VETERİNER DAİRESİ'NİN, ŞAP HASTALIĞIYLA İLGİLİ GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIĞI BİLDİRİLDİ

VETERİNER DAİRESİ'NİN, ŞAP HASTALIĞIYLA İLGİLİ GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIĞI BİLDİRİLDİ

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı, Veteriner Dairesi'nin Türkiye'de hayvanlarda görülen şap hastalığının KKTC'ye gelmesinin önüne geçilmesi için gerekli önlemleri aldığını bildirdi.

 
 
VETERİNER DAİRESİ'NİN, ŞAP HASTALIĞIYLA İLGİLİ GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIĞI BİLDİRİLDİ

 

(T.A.K.): 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'nin 17 Aralık tarihinde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'ne (OIE) şap salgını bildiriminde bulunması üzerine Veteriner Dairesi yetkilileri ve uzman hekimlerin yetkili birçok kurum ile iş birliği yaparak hastalığın KKTC'ye gelmesinin önüne geçilmesi için çeşitli önlemleri hayata geçirdiği kaydedildi.

"KKTC'DE ŞAP HASTALIĞI YOK"

Açıklamada, söz konusu önlemler dizisinin, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) önerileri doğrultusunda hazırlandığı ve uygulamaya konduğunu vurgulanarak, KKTC'de şap hastalığının bulunmadığına dikkat çekildi.

Alınan tedbirler hakkında bilgi veren Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Gökşan, hastalığın Türkiye'de gündeme gelmesiyle birlikte hiç vakit kaybedilmeden limanlar ve ülkeye giriş noktalarında düzenlemeler yapılmasını ve konu hakkında farkındalık yaratılmasını içeren tedbirleri hayata geçirdiklerini bildirdi.

"LİMANLARDA EK DÜZENLEMELER YAPILDI?

Gökşan, şap virüsünün; özellikle canlı hayvan hareketleri ve ticareti, sperm, embriyo ve ova gibi genetik materyal ticareti, enfekte hayvanlar ve çevreyle teması olan insan, araç ve malzemelerin hareketi, hastalık bulunan bölge ve ülkelerden gelen hayvansal gıdalar yoluyla taşındığını belirterek, Bakanlar Kurulu kararıyla limanlarda ve hayvansal gıda ithalatında ek düzenlemeler yapıldığını kaydetti.

Gökşan, limanlarda uygulanan dezenfeksiyon önlemleri yanında, hastalıkla ilgili üreticileri ve halkı bilinçlendirmek için broşürler ve afişler hazırlandığını ifade etti.

Gökşan, olası bir salgına karşı hazırlıklı olmak maksadıyla Veteriner Dairesi'nin hastalığın erken teşhisi ve yok edilmesi için gerekli çalışmaları başlattığını da belirtti.

Daire Müdürü Gökşan, tedbirlerin OIE önerileri doğrultusunda hazırlandığını belirterek, söz konusu önlemlerin Türkiye'de de hastalığın bir yerden başka bir yere taşınmasını önlemek için uygulanmakta olduğunu söyledi.

Veteriner Dairesi Müdürü Ramadan Gökşan, en bulaşıcı hayvan hastalıkları arasında yer alan ve şap virüsü ile oluşan şap hastalığının sığır, koyun, domuz, keçi gibi tüm çift tırnaklı hayvanları etkilediğini ifade etti.

"CİDDİ EKONOMİK KAYIPLARA YOL AÇAN BİR HASTALIK?

Gökşan, şap hastalığının hayvanlarda verim kaybı, ölüm gibi etkilerinin yanında, ülkelerin hayvan ve hayvansal ürün ticaretine engel teşkil etmesi nedeni ile ciddi ekonomik kayıplara neden olan bir hastalık olduğuna vurgu yaparak, bazı uyarılarda bulundu.

YOLCU BERABERİ ÜRÜNLER

Gökşan, hastalığın görüldüğü yerlerden ülkeye gelen yolcuların beraberlerinde hayvansal gıda veya ürün getirmemeleri ve limanlarda uygulanan dezenfeksiyon önlemlerine uymalarının, hastalığın KKTC'ye gelmemesi konusunda en birincil tedbir olduğunu vurguladı.

Gökşan, hastalığın görüldüğü ülkelerde son bir hafta içerisinde hayvanlar ile doğrudan teması olan yolcuların şap hastalığını taşıyor olması riskine karşılık ise çiftlik sahiplerinin hassasiyet göstermesi ve bu kişilerin KKTC'deki çiftlik hayvanları ile temas etmemesini sağlamasının da önemini dile getirdi.

"HAYVAN ÜRETİCİLERİNE SORUMLULUK DÜŞER?

"Olası bir salgın durumunda hastalığın en kısa sürede tespit edilmesi noktasında hayvanlar ile yakın temasta olan hayvan üreticilerine sorumluluk düştüğünü belirten Gökşan, hastalığın bulaşma yolları ve hastalıktan korunma yöntemleri ile ilgili Veteriner Dairesi'nin hazırladığı broşürlerin çiftçilere ışık tutacağını hatırlattı.

Gökşan, şap hastalığından korunma yöntemleri hakkında detaylı bilgilere http://www.veteriner.gov.ct.tr adresli Veteriner Dairesi resmi internet sitesinden ulaşılabileceğini de kaydetti.

 

 
19 Ocak 2016 Salı 11:05
Okunma: 512
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu