Ana Sayfa » Kıbrıs » Veterinerler, Gıda Güvenlik Kurulu'nun Gıda Yasa Tasarısını Eleştirdi

Veterinerler, Gıda Güvenlik Kurulu'nun Gıda Yasa Tasarısını Eleştirdi

Çanakçı: "2011'de Ab Normlarına Uygun Hazırlanan Genel Gıda Ve Yem Yasa Tasarısı Yerine, 2008'de Ab'a Uygun Bulunmadığı İçin Meclise Geri Gönderilen Tasarının Baz Alınması Halk Sağlığına Hizmet Etmeyecek".

 
 
Veterinerler, Gıda Güvenlik Kurulu'nun Gıda Yasa Tasarısını Eleştirdi

Lefkoşa, 5 Kasım 13 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Tayfun Çanakçı, Gıda Güvenlik Kurulu'nun gündeme getirdiği gıda yasası tasarısının, toplum sağlığını korumaktan uzak olup, halkın "zehirlenmesine" çözüm getirmeyeceğini iddia etti.

Çanakçı, 2011'de AB normlarına uygun hazırlanan Genel Gıda ve Yem Yasa Tasarısı yerine, 2008'de AB'a uygun bulunmadığı için meclise geri gönderilen tasarı baz alınarak hazırlanacak bir yasanın, halk sağlığına hizmet etmeyeceğini söyledi.

Çanakçı, "2011'de hazırlanan yasa bir çerçeve yasası olduğu için, ona bağlı olarak hazırlanan bir sürü yasa çöpe gidecek ve neye uygun olduğu belli olmayan bir gıda yasası topluma dayatılacak. Ülkedeki hiçbir sağlık sorununu da çözmeyecek bu yasal düzenleme" dedi.

Çanakçı ve yönetim kurulu üyeleri, K.T.Veteriner Hekimler Birliği'nde düzenlediği basın toplantısında gıda güvenliğiyle ilgili yasal düzenlemeler ve Gıda Güvenlik Kurulu oluşumuyla ilgili görüş ve düşüncelerini paylaştı.

"AB ÜYESİ DEĞİLİZ AMA AB STANDARTLARINA UYGUN ÜRETİM"

Tayfun Çanakçı, KKTC'nin, "üyesi olmasa da coğrafik açıdan bir parçası olduğu" AB'nin standart ve normlarının göz önünde bulundurarak, AB uzmanlarıyla birlikte birçok yasal düzenleme hazırlandığını belirtti.

Çanakçı, veteriner hekimlerin de, veteriner hekimlik ve veteriner hizmetlerini ilgilendiren birçok konuyla ilgili yasal çalışmaya katkı koyduğunu ancak son dönem hazırlanan bazı yasalar ve gıda sektörünün geldiği noktanın, artık insan sağlığını korumaktan ciddi şekilde uzak olduğunu iddia etti.

Çanakçı, "AB ile uyumlu Genel Gıda ve Yem Yasası dururken, henüz nereden geldiğini tam olarak anlayamadığımız bir yasa yaklaşık 10 gün önce Veteriner Dairesi'ne gönderilmiş ve bu yasayla birlikte Gıda Güvenliği Komite diye bir oluşumdan haberdar olduk" dedi.

Tayfun Çanakçı, şöyle devam etti:

"Gıda yasasının acil bir önem arz ettiği bugünlerde, AB uzmanlarıyla birlikte hazırlanan Genel Gıda ve Yem Yasa Tasarısı'nın rafa kaldırıp, 2008'de AB uzmanları tarafından AB'a uygun bulunmayan ve meclise gelmeden geri gönderilen yasanın Gıda Güvenlik Kurulu komitesi tarafından gündeme getirilmesi, tamamıyla kişisel çıkarların ürünüdür"

"VETERİNERLER DİKKATE ALINMADI"

Tayfun Çanakçı, Temmuz 2013'te çıkarılan tüzükle, hayvansal gıda ürünlerinin tek denetçisi olan veteriner hekimlerin dikkate alınmadığını savundu.

AB'da hayvanlar ve hayvansal ürünlerin gerek ülke içinde, gerekse ülkeler arası transferinde dahi yetkilendirilmiş veterinerden sağlık sertifika almak gerektiğine işaret eden Çanakçı, sadece bu düzenlemenin, Avrupa'da veteriner hekimlik ve veteriner hizmetlerine verilen önemi gösterdiğini söyledi.

"GIDA YASASI ACİLEN HAZIRLANMALI"

Tayfun Çanakçı, gıda yasasının acilen, ciddi şekilde hazırlanıp, meclisten geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Çanakçı, hazır olan Genel Gıda ve Yem Yasası'nın ilgili kurul tarafından desteklenerek, ileriye götürülmesi; gıda güvenliği alanında çalışan tüm meslek gruplarının da Gıda Güvenlik Kurulu'nda dengeli bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini söyledi.

Tayfun Çanakçı, "Yapılmaya çalışılan uygulama, halk sağlığına hizmet etmiyor. Özellikle devlet yetkililerinin bu yanlıştan dönmelerini bekliyoruz" dedi.

Çanakçı, şöyle devam etti:

"Yasalar, toplum sağlığını korumaktan uzaktır. Ciddi şekilde yediğimiz tüm ürünlerle, sağlığımız çok ciddi şekilde zarar görüyor. Devlet yetkilileri olarak, bu zehirlenmeye bir çözüm bulmalı. Bunun yegane çözümü de, çerçeve yasa olan, Genel Gıda ve Yem Yasası'nın bir an önce yasallaşması ve buna paralel hazırlanan diğer yasaların da onunla birlikte geçirilmesidir."

"SORULARIMIZA YANIT İSTİYORUZ"

Tayfun Çanakçı, konuşmasının sonunda şu soruların yanıtlanmasını istedi:

"İçerisinde gıda ismini taşıyan bakanlık hangisidir? Et ve süt gibi hayvansal gıdaların insan sağlığına uygun üretiminden hangi meslek grubu sorumludur? AB üye ülkelerinde hayvansal gıda ürünlerinin 'çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin' tek sorumlusu olan veteriner hekimler, Gıda Güvenlik Kurulu'nun neresindedir? Gıda Güvenlik Kurulu'nun kurulmasındaki amaç, gıda mevzuatı hazırlamak mıdır, yoksa mevcut mevzuat çalışmalarını sekteye uğratmak mıdır? Kurulda, üzerinde çalışılmak üzere dağıtılan taslak 2008 yılında meclisten geri dönen, 'AB'ye uygun değildir' şeklinde AB uzman görüşü bulunan taslak değil midir? Kurul üyeleri, bu mevzuatın hazırlanma sürecinden ve Gıda Yasası'nın, birçok parçadan oluşan Gıda Güvenliği Mevzuatı'nın sadece bir parçası olduğundan haberdar mıdır? Yaklaşık üç buçuk yıl önce AB uzmanlarıyla hazırlanmaya başlanan ve şu an bitmiş olan yasa taslağı meclise taşınmaktansa neden böyle bir kurula ihtiyaç duyulmuştur? Gıda Güvenlik Kurulu'nda hazırlanacak yeni yasada AB normlarına uygunluk aranacak mıdır, aranacaksa yasa çalışmasının hangi aşamasında aranacaktır? Kurulun ilk toplantısında taslak olarak, 1938 Fasıl 261 Besin, İlaç ve Satış Yasası'nın temel alınıp bu yasa üzerinde çalışma yapılması gerekliliği önerisi yapıldığı doğru mu? Bu ve benzeri öneriler bizi acil olan bir Gıda Yasası için ne kadar ileriye taşır?"

(FEZ/HÖ)   FOTOĞRAFLI

 
5 Kasım 2013 Salı 13:03
Okunma: 939
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu