Ana Sayfa » Kıbrıs » Yabancılar Ve Muhaceret Yasası

Yabancılar Ve Muhaceret Yasası

maliye Bakanı Tatar İşverenlere,  Çalışanların  Aftan Yararlanarak Kayıt Altına Girebilmeleri İçin Yasal Sorumluluklarını Yerine Getirmeleri Çağrısı Yaptı

 
 
Yabancılar Ve Muhaceret Yasası
"KAYIT ALTINDA OLMAK BU ÜLKE İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR"

"BU AF SONDUR...BU BİR MİLATTIR... BU FIRSATIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE HERKESİN KAYIT ALTINA GİRMESİNDE BÜYÜK FAYDA VAR"

KAÇMAZ: "ETKİN VE YAYGIN DENETİMLERİ ARTIRARAK DEVAM  ETTİRECEĞİZ"

Maliye Bakanı Ersin Tatar, "Kayıt altında olmak bu ülke için çok önemlidir" diyerek, çalışanların  aftan yararlanarak kayıt altına girebilmeleri için yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri yönünde işverenlere çağrı yaptı.

Cumhuriyet Meclisi'nden önceki akşam geçen ve ülkede kaçak durumdakilere af getiren Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası'nın bir fırsat olduğunu belirten Tatar, Vergi Dairesi'ne de talimat verildiğini ve bundan böyle bütün çalışanların kayıt altına alınması için gerekli işlemlerin ve bunların takibinin yapılacağını vurguladı.

Maliye Bakanı Ersin Tatar, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, gelinen durumu "milat" olarak değerlendirerek, çalışanların sigorta yatırımlarının ve benzer yasal işlemlerinin yapılması konusunda işverene büyük sorumluluk düştüğünü vurguladı.

Bu affın son olduğunu ve bir kez daha böyle bir affın gündeme gelmeyeceğine da dikkat çeken Tatar, "Bunun bilinciyle hareket edilerek bu fırsatın değerlendirilmesi ve herkesin kayıt altına girmesinde büyük fayda vardır" dedi.

"İŞVERENE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR"

Bakan Tatar, "Bir kere çalıştırdıkları insanların bu düzenlemelerini yapmak konusunda işverene büyük sorumluluklar düşüyor. Bu bakımdan tüm işverenlere çağrıda bulunmak istiyorum: Yasal sorumluluklarını yerine getirsinler ve bu insanlarımıza yardımcı olsunlar ki bu çalışanlar aftan yararlanmak suretiyle kayıt altına girebilsinler. Çünkü kayıt altında olmak bu ülke için çok önemlidir" şeklinde konuştu.

Zaten kamuoyunun bu konuda büyük hassasiyeti bulunduğunu işaret eden Tatar, "Ekonomimizin sağlıklı bir yapıya kavuşması için hem devletin gelirleri bakımından, hem kayıt dışılığın önlenmesi, hem de haksız  rekabetin önlenmesi bakımından kayıt altına alınmaları çok önemlidir" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın da kendi denetimlerini yapmakta olduğunu ancak Vergi Dairesi'ne de bu talimatın  verildiğini belirten Tatar, şöyle devam etti:

"Onlar da yaptıkları incelemelerde, denetimlerde, mutlak surette bir müessesede çalışan kişilerin-ki bunun çeşitli yöntemleri vardır- kayıt altında olup olmadıkları, vergilerinin verilip verilmediği bu denetimlerde ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu konularda  bu hassasiyet  dikkate alınarak incelemelerin sürebileceğini ve sürmesi gerektiğini ben Vergi Dairesi'ne bu konuda talimatımı yinelemiş bulunuyorum. Bu çok önemlidir."

"BU BİR MİLATTIR...FIRSATTIR"

Bazı iş sahiplerinin çalıştırdıkları insanların maaşlarını cebinden, kasadan ödeyerek kaydını yapmadığını, dolayısıyla çok sağlıksız bir ekonomi ortaya çıktığını belirten Tatar, şunları söyledi:

"O bakımdan bu bir milattır. Bu bir fırsattır. Cezaya girmiş, şu anda yüksek borcu bulunan insanların bu fırsattan yararlanarak kayıt altına girmeleri ve bu kayıt altına girme meselesinde işverene büyük sorumluluk düşüyor çünkü işveren işin patronudur, ekonominin komutanıdır.  O bakımdan bu düzenlemeleri yaparken işverenler kendilerine düşeni yaparlarsa hem yasal mükellefiyetlerini yerine getirirler, hem de kendi ekonomilerini de düzeltmeleri için bu bir fırsat olur. Çünkü bu maaşları cepten ödemeleri ve kayıt dışı olmaları kendilerine de uzun vadede yarar sağlamaz."

Bu affın son af olduğunu ve bir kez daha böyle bir affın gündeme gelmeyeceğine da dikkat çeken Tatar, "Bunun bilinciyle hareket edilerek bu fırsatın değerlendirilmesi ve herkesin kayıt altına girmesinde büyük fayda vardır" dedi.

KAÇMAZ: "ETKİN VE YAYGIN DENETİMLER SÜRECEK"

Vergi Dairesi Müdürü Yusuf  Kaçmaz da, TAK'a yaptığı açıklamada, bu konuda etkin ve yaygın denetimlerini artırarak devam ettireceklerini vurguladı.

Bu yasadan sonra etkin ve yaygın denetimlerin ilgili birimlerle müştereken yapılması gerektiğine işaret eden Kaçmaz, kayıt dışılıkla ilgili daireler olan Vergi Dairesi, Sosyal Sigortalar ve Çalışma Dairesi'nin zaman zaman gerek geceleri, gerekse inşaatlarda ortak denetimler yaptıklarını anlattı ve "Bunları artırarak devam ettireceğiz" dedi.

Kayıt dışı olan işletmelerin bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Kaçmaz, "Etkin ve yaygın denetimler hızla devam edecek. Şu anda zaten biz geniş  bir bilgi ağı oluşturduk. Her türlü bilgileri derleyip topluyoruz. Bunları değerlendirip neticeye gidiyoruz" şeklide konuştu.

Vergi Dairesi Müdürü Kaçmaz, sadece kayıt dışı işçilikle değil, fiş vermeme, belge düzenine uymama  ve benzer her konuda denetimlerinin süreceğini de kaydetti.

Kayıt dışı çalışmanın o şirketin vergi kaçırdığının, kayıt dışı gelirleri bulunduğunun  ispatı olduğuna dikkat çeken  Kaçmaz, "Çok çeşitli kayıt dışılıklar var" diyerek bunların takipçisi olduklarını ve tespiti halinde cezai müeyyidelerin uygulandığını vurguladı.

"HERKES DOĞRU BEYAN VERMELİ"

KKTC vergi sisteminin beyan dayandığını belirterek, herkesi doğru beyan vermeye çağıran Kaçmaz şunları kaydetti:

"Biz beyanı kabul ediyoruz. Beyan kutsaldır bizde... Yasaya göre vergi sistemimiz beyana dayanır ama beyan vermeyene veya eksik beyan verene de daire resen takdir hakkını kullanarak ek vergi sağlar. Tabii bu resen takdirin yanında kayba uğratılan verginin yüzde 50'si  oranında de kusur cezası uygulanır."

Kaçmaz, kaçak olarak ülkede bulunan insanların kendi nam ve hesaplarına iş yapmalarının yasak olduğu, bir işverene bağlı olarak çalışmak zorunda olduklarına da dikkat çekerek dolayısıyla bu aftan yaralanacak insanların bir işyerinde kaydedilmiş olması gerektiğini vurguladı.

"PARAVAN İŞVERENLER TÜREMESİN...HATIR İÇİN İŞVEREN OLUNMASIN"

Kaçmaz, ancak  işveren durumuna girecek insanların da gerçekten işveren olması; paravan şirketlerin türememesi için de dikkatli olunmasını isteyerek şunları kaydetti:

"İşveren durumuna girecek insanlar da gerçekten işveren olsun. İyilik olsun diye hayali şeylerle işveren gibi görünmesin . Sonradan bunun zararını görecek. Dikkat edilsin paravan işverenler de türemesin. Çünkü bu en sonunda büyük sorun olur. Yani hatır için işveren olunmasın."

 
7 Aralık 2011 Çarşamba 15:50
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu